Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Grody i podgrodzia od VI do X wieku

nekromatron

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 105.079

Radoslaw Kostanski
Zawód: sztukator

post 4/09/2019, 16:18 Quote Post

Witam wszystkich!!! to mój pierwszy post na grupie więc proszę o wyrozumiałość jeśli umieściłem go w złej zakładce...
Interesują mnie kwestie gospodarczo-militarne w odniesieniu też do myśli technologicznej na terenach słowiańszczyzny w VI-X wieku. Część z informacji przewijała się już na różnych forach zazwyczaj jednak informacje nie były poparte żadnymi opracowaniami bądź też źródłami, a głównie o to mi chodzi, by do literatury dotrzeć smile.gif
A oto zestaw nurtujących mnie pytań:
1. Ewolucja grodu i podgrodzia na przełomie wieków. Jakie struktury znaleźć można było w jednym i drugim miejscu i co wytwarzano w każdym z tych miejsc. Umocnienia, fortyfikacje grodów.
2. Rolnictwo od jednopolówki po dwupolówkę, jakie narzędzia, techniki wypału lasu itd.
3. Pozyskiwanie drewna i kamienia, skąd, w jaki sposób, jakie narzędzia itd.
4. Rodzaje jednostek wojów, jakie dominowało głównie uzbrojenie, czy stosowano jakieś formacje?

Wiem że materiał obszerny, dlatego chciałbym się skoncentrować na początek na podstawach w każdym z wymienionych przeze mnie tematów.

User is offline  PMMini Profile Post #1

GniewkoSynRybaka

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 100.904

post 4/09/2019, 16:44 Quote Post

CODE
Henryk Łowmiański Podstawy gospodarcze formowania się państw słowiańskich
Paweł Babij Wojskowość Słowian Połabskich Tom 1

Te dwie prace łącznie, jedna starszawa ale jara a druga nowa pozwolą Ci wyrobić sobie zdanie we wszystkich czterech tematach o które pytałeś. Obie dostępne są w księgarniach tudzież antykwariatach internetowych

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 4/09/2019, 18:22

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej