Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Belizariusz wódz Bizancjum, I. Hughes

Harpalos

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk

post 13/09/2017, 19:10 Quote Post

Widzę, że biografia Belizariusza auorstwa Iana Hughesa nie ma jeszcze tematu na forum, więc zakładam, bo to ciekawa książka.

I od razu dwie recenzje.

Z antyczny.blog - https://antyczny.blog/2017/09/13/belizarius...ncjum-recenzja/

I z imperiumromanum - https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje...wodz-bizancjum/

User is offline  PMMini Profile Post #1

Sapiens

Samiec reakcjonista
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Asystent

post 18/12/2017, 20:35 Quote Post

Cóż na pracę o Belizariuszu w języku polskim czekałem o momentu ukazania się dodatku "Last Roman" do gry "Total War: Attila". Trzeba przyznać że od strony wizualnej książka prezentuje się bardzo atrakcyjnie, wykorzystanie dobrze rozpowszechnionej mozaiki z Rawenny nadaje okładce antycznej maniery i poczucia wysublimowanej sztuki. Na moim egzemplarzu niestety, na grzbiecie pomiędzy ostatnią literą imienia Belizariusza, a pierwszą literą słowa "Wódz" jest biała plama, słowa są całkowicie czytelne, ale gdy widać grzbiet z półki to sprawia wrażenie jakby był poplamiony wink.gif.

To co od razu rzuciło mi się w oczy to sporę odstępy pomiędzy liniami tekstu, nasunęły się od razu skojarzenia z pracami licencjackimi którym należy powiększyć zawartość aby spełniły wymaganą liczbę stron. Choć pozycję dobrze się czyta, to jednak ma się wrażenie że jest to dość mała pozycja, powiększona właśnie przez odstępy i umieszczają ciągle informacje mimo że ciekawe to jedna zbędne w przypadku biografii wodza Bizancjum, nawet jako skupiającej się wyłącznie na nim jako wojskowym. Chodzi mi tu o opisywanie wojsk (liczebność i uzbrojenie) wojsk z którymi przyszło walczyć żołnierzom słynnego generała ze wschodu.

Ogólnie jestem zadowolony z zakupu. Dla kogoś kto zainteresowała się właśnie tematem okresu próby odbudowy Cesarstwa Rzymskiego w basenie Morza Śródziemnego w VI wieku, jest to chyba podstawowa praca dzisiaj powszechnie jeszcze dostępna w polskim języku. "Justynian i Teodora" poza używanymi egzemplarzami jest niedostępna.

P.S. Czy książka ta nie powinna być omawiana w dziale "książki historyczne - średniowiecze"? W końcu całość żywota Belizariusza przypada już po 476 r. n.e.

Przeniesione.

Ten post był edytowany przez wysoki: 19/12/2017, 12:02

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej