Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Emigracja Włochów do USA, Efekt zjednoczenia?
     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 27/12/2009, 22:23 Quote Post

Od roku 1880 przez następne ok 80 lat jest bardzo silna emigracja Włochów do USA. Czy jest to spowodowane zjednoczeniem kraju? Czy podobne zjawiska nastąpiły w Niemczech? Czy np Królestwo Obojga Sycylii Było w stanie 'wyżywić' swoich obywateli a zjednoczone Włochy miały tylko statki do USA w najlepszym stanie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 27/12/2009, 23:02 Quote Post

Z tego, co mi wiadomo, Włochy lat 80 XIX wieku przeszły naprawdę ciężki kryzys ekonomiczny, który szczególnie mocno dał się we znaki zacofanemu gospodarczo południu. Skutki tego kryzysu trwały bardzo długo, a jego efektami były krwawe rozruchy i właśnie masowa emigracja za Wielką Wodę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 28/12/2009, 18:19 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 27/12/2009, 23:02)
Z tego, co mi wiadomo, Włochy lat 80 XIX wieku przeszły naprawdę ciężki kryzys ekonomiczny


Czy był to efekt zjednoczenia czy to tylko zbieżność i kryzys był również w innych państwach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 28/12/2009, 19:04 Quote Post

Emigracja zbiega się z kryzysem w rolnictwie, które nie jest w stanie sprostać konkurencji zagranicznej (duża tu rola na przykład amerykańskiego zboża importowanego do Europy, które jest tańsze niż to uprawiane tradycyjnymi metodami we Włoszech). Jednocześnie rząd zjednoczonych Włoch podejmuje próby unowocześnienia przemysłu, co w oczywisty sposób stawia rolnictwo na dalszym miejscu. Choć obecnie odrzucana jest teza o całkowicie rolniczym charakterze gospodarki włoskiej u progu współczesności (argumentem są powstałe w XVIII zalążki industrializacji, głównie w Toskanii i na północy), nie ulega wątpliwości, że zrąb pod budowę prawdziwego przemysłu został położony w latach 80-ych XIX wieku. Wreszcie zwiększa się drastycznie liczba ludności (pierwszy etap zjednoczenia: 1861 - 22 mln; drugi etap 1871 - 27 mln; 1881 - 30 mln). Słaba wydajność rolnictwa i znacząca liczba chłopów bezrolnych, żyjących w skrajnym ubóstwie i niewykształconych zmusza mieszkańców wsi do emigracji zarówno do miast, gdzie mają nadzieję na znalezienie pracy w rodzącym się przemyśle, jak i za granicę. Wielu Włochów początkowo wybiera bliższą Francję, Niemcy, Belgię czy Szwajcarię; często jest to emigracja sezonowa. Z czasem to Ameryka (nie tylko USA - wielu Włochów udaje się również do Brazylii, a zwłaszcza do Argentyny) staje się ziemią obiecaną i szansą na nowe, lepsze warunki egzystencji.
W sumie do 1900 roku z Włoch wyjechało ponad 2 mln. ludzi.
Czy zjednoczenie wywołało emigrację? Nie spotkałem się nigdy z takim stawianiem sprawy. Owszem, unifikacja Włoch skonsolidowała rynek na Półwyspie Apenińskim i wpłynęła na ogólne trendy oraz politykę ekonomiczną, jednak rząd starał się początkowo walczyć z wyjazdami obywateli i podejmował próby (nieudane i szybko zarzucone) powstrzymania emigracji. Nie tyle jednak polityczny fakt zjednoczenia, co ekonomiczne jego konsekwencje, w połączeniu z trendami ogólnoświatowymi (używając dawniejszej terminologii można mówić o "włączaniu Włoch w światowy rytm gospodarki kapitalistycznej" [Gierowski], czy o "jednoczeniu się światowego rynku kapitalistycznego" [Carocci]) skontrastowanymi z realiami społecznymi ówczesnej Italii, wpłynęły na zjawisko zamorskiej emigracji Włochów na przełomie XIX i XX wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
dorkaaaa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 65.896

Dorota Zarnowska
Zawód: student
 
 
post 28/05/2010, 9:10 Quote Post

Może ktoś polecić bibliografię polskojęzyczną do tematu "Emigracja Włochów do USA" chodzi o lata 1890-1910?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 6/06/2010, 15:00 Quote Post

Z literaturą polskojęzyczną może być tak sobie. Za to po książek po angielsku jest sporo.

* Barton Josef, Peasants and Strangers: Italians, Rumanians, and Slovaks in an American City 1890-1950.
* Cannistraro Philip, Richard Juliani, Italian-Americans: The Search for a Usable Past.
* Demarco William, Ethnics and Enclaves: Boston's Italian North End.
* Juliani Richard, Building Little Italy: Philadelphia's Italians before Mass Migration.
* Rolle Andrew, The Italian Americans.
* Vecoli Rudolph, Italian Immigrants in Rural and Small Town America.
* Yans-McLaughlin Virginia, Family and Community: Italian Immigrants in Buffalo, 1880-1930.
* Moquin Wayne, A Documentary History of Italian Americans.
* Tamburri Anthony Julian, Paolo A. Giordano, Fred L. Gardaphé, From the Margin: Writings in Italian Americana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
dorkaaaa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 65.896

Dorota Zarnowska
Zawód: student
 
 
post 15/06/2010, 19:33 Quote Post

Kurcze,a jakies przeklady? cokolwiek po polsku. szukam szukam i nic.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
wlodekmik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 57.565

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 26/04/2011, 17:17 Quote Post

A ja spotkałem się z poglądem wyrażanym we Włoszech że zjednoczenie miało wpływ na emigrację. Przyczyną bezpośrednią było to, że po zjednoczeniu skarbiec Piemontu był pusty, należało więc po zjednoczeniu dokonać transferu pieniędzy które były w skarbcu Królestwa Obojga Sycylii do Skarbca zjednoczonych Włoch - czyli de facto do Skarbu Królestwa Sardynii. Południe i tak borykające się z problemami ekonomicznymi zostało ogołocone z kapitału, bank królestwa zlikwidowano, a środki przetransferowano na północ. Co najważniejsze rozdysponowanie funduszy zjednoczonych Włoch nie było równomierne, w pierwszej kolejności spłacano długi wojenne a dla Południa nie zostało zbyt dużo do podziału, zwłaszcza jeżeli mamy na uwadze to że w pierwszych latach po zjednoczeniu to przedstawiciele północy mają w ręku gospodarkę i potrzebują pieniędzy na rozpoczęcie industrializacji. De facto więc zjednoczenie przyczyniło się do zwiększenia emigracji z południowych Włoch.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 26/04/2011, 20:40 Quote Post

Zgadza się. Tzw. zjednoczenie było brutalnym rabunkiem południa przez północ. Z powodu polityki podboju, południe zerwało się do powstania, które musiała stłumić 120 000 armia. Bojowników tzw. brigantes było 70 000. W 1870 wprowadzono stan wyjątkowy na południu, a wojna potrwała do 1878. Wyniszczone południe było źródłem wielu emigrantów.
Znalazłem artykuł na ten temat w hiszpańskiej wersji (trzeba sobie przetłumaczyć):

http://es.wikipedia.org/wiki/Reino_de_las_...nificaci.C3.B3n
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 26/04/2011, 20:43 Quote Post

Mnie bardzie zadziwia spora emigracja Niemców do Rosji, włączając to Królestwo Kongresoe, która nastąpiła pod koniec XIX wieku. Z jednej strony czyta się o szybkim rozwoju przemysłowym Niemiec, a z drugiej wielu Polaków jest potomkami Niemców, którzy przyjechali tu.

Ze znanych życiorysów Anna German była córką Holendra, który osiedlił się gdzieś nad Morzem Czarnym hodować winorośl. Niestety, jedynym ratunkiem jego córki, córki kułaka, było małżeństwo z Polakim, żołnierzem I Armii WP.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 26/04/2011, 22:38 Quote Post

Ludzie noszą się po całym Swiecie.Mój ojciec był na robortach w Niemczech w czasie wojny.Jego przyjaciel Polak został powojnie w gospodarstwie w którym pracował.Kiedy go odwiedziłem w latach osiemdziemdziesiątych to narzekał na cudzoziemców ,którzy emigrują do Niemiec.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 26/04/2011, 23:56 Quote Post

Powodem dla którego wielu ludzi zostawało w Niemczech po wojnie był brak mężczyzn. Bezpośrednio po wojnie, mężczyźni pozostawali w obozach jenieckich. Cudzoziemcy byli bardzo mile widziani przez Niemki. Czytałem historię o Niemcu, który był prześladowany przez kolegów ze szkoły za polskie pochodzenie. Jak dorósł zbadał sprawę gruntownie i okazało się, że jego ojciec zrobił paręnaście dzieci różnym kobietom, a potem z jedną z nich wyjechał do USA!
Sprzyjało temu niepewność, czy aby mężczyźni w ogóle wrócą.

Szokująca była informacja o nienaturalnie wysokiej śmiertelności dzieci poczętych w trakcie nieobecności mężczyzn - z kulminacją wypadków śmierci po otrzymaniu informacji o powrocie męża z niewoli.

Jeden z bojowników Bader-Meinchoff był Niemcem usynowionym przez Polaka-byłego robotnika przymusowego, a do terroryzmu pchnął go prześladowania przez rówieśników na tle nacjonalistycznym.





QUOTE(korten @ 26/04/2011, 23:38)
Ludzie noszą się po całym Swiecie.Mój ojciec był na robortach w Niemczech w czasie wojny.Jego przyjaciel Polak został powojnie w gospodarstwie w którym pracował.Kiedy go odwiedziłem w latach osiemdziemdziesiątych to narzekał na cudzoziemców ,którzy emigrują do Niemiec.
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej