Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Identyfikacja herbu
     
to-grzesz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 103.643

 
 
post 16/07/2018, 19:19 Quote Post

Proszę o pomoc w identyfikacji herbu który został umieszczony na nagrobku moich przodków w USA. Tarcza herbowa jest tak mi się wydaje dzielona w pół. Na tarczy widnieje pniak, ostrzew, karczów??? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Kkkkkkk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 183
Nr użytkownika: 103.587

 
 
post 18/07/2018, 14:55 Quote Post

Mógłbyś napisać jakie daty są na nagrobku ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
to-grzesz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 103.643

 
 
post 18/07/2018, 22:52 Quote Post

QUOTE(Kkkkkkk @ 18/07/2018, 15:55)
Mógłbyś napisać jakie daty są na nagrobku ?
*


urodzony 1877, zmarły 1912.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Kkkkkkk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 183
Nr użytkownika: 103.587

 
 
post 22/07/2018, 23:33 Quote Post

Nazwisko na nagrobku to Grzeszkowiak tak ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
to-grzesz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 103.643

 
 
post 23/07/2018, 20:29 Quote Post

QUOTE(Kkkkkkk @ 23/07/2018, 0:33)
Nazwisko na nagrobku to Grzeszkowiak tak ?
*


Tak Grzeszkowiak
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Kkkkkkk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 183
Nr użytkownika: 103.587

 
 
post 24/07/2018, 14:40 Quote Post

Więc pojawia się problem bo sprawdzałem w dostępnych mi źródłach i takie nazwisko nie pojawia się w rejestrach herbowych. Jesteś pewien że znak na nagrobku to herb ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
to-grzesz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 103.643

 
 
post 24/07/2018, 19:40 Quote Post

Bardzo dziękuje za poświęcony czas. Z nazwiskiem może być problem. Według podań rodzinnych najstarszy przodek pochodził z Krzeszkowic w powiecie Szamotuły, rodzina zresztą nadal w dużej większości mieszka w tamtych rejonach tj. Krzeszkowice, Napachanie, Niemierzewo, Mrowino, Rokietnica. Rodzina była właścicielami dużej ilości ziemi, stawów rybnych, a nawet kuźni. Oczywiście w wyniku działań prusaków walczyła o ziemię ale też i traciła majątek, a po II wojnie światowej w wyniku kolektywizacji, bo byli uznani za kułaków pozbawiono ich majątku. W przekazach rodzinnych istnieje wzmianka o najstarszym znanym przodku Rochu z Krzeszkowic, który należał do szlachty zagrodowej, ale nie mam na to żadnych dowodów materialnych, oprócz przekazu najstarszych nestorów rodu. Nazwisko prawdopodobnie pochodzi od miejsca Krzeszkowice i możliwe jest że zostało w dawnych czasach zmienione na istniejące w tamtych rejonach podobne nazwisko Grześkowiak. Niestety nie mam obecnie możliwości sprawdzenia tego. Może kiedyś będę w tamtych okolicach i poszukam. Nazwiska z końcówką -kowiak
-owiak i źródłem odimiennym takie jak np. Grześ-kowiak, Jaś-kowiak, Jós-kowiak, Mać-kowiak, występują przede wszystkim w rejonie Poznania i są charakterystyczne dla tych okolic, stąd podejrzewam, że nazwisko mojej rodziny zostało zniekształcone prawdopodobnie przez zaborcę i upodobnione do nazwisk które tam funkcjonowały. Zawsze mi mówiono ty nie jesteś Grześkowiak bo to inna rodzina, ty piszesz się przez sz smile.gif Możliwe jest że pierwotnie nazwisko mogło być na K i mieć inną końcówkę odnoszącą się do miejscowości. Dlatego może to nazwisko nie występować w herbarzach. Dlatego skupiłem się na poszukiwaniu ewentualnych wzmianek o herbie i znalazłem ten na nagrobku dalekiego krewnego, ale pochodzącego z rodu wspomnianego Rocha z Krzeszkowic.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.695
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 24/07/2018, 23:50 Quote Post

Poszukiwania genealogiczne prowadź raczej w archiwach urzędów parafialnych a może nawet w urzędach stanu cywilnego. Powinno Cię to wprowadzić głęboko w dziewiętnasty wiek. Dalsze poszukiwania, to kuria biskupia i lokalne archiwa państwowe. Jeśli Twoi przodkowie byli majętni, to ich zapis w księgach metrykalnych może zajmować więcej miejsca niż innych parafian. Jeśli natrafisz na słowo „nobiles” przy ich nazwiskach, masz to czego szukasz. Niekiedy, w niektórych parafiach, wpisywano przynależność do herbu. Natrafisz tam też na ewentualne zmiany w zapisie nazwiska. Księgi metrykalne chrztów i ślubów zawierają najwięcej danych, księgi pochówków, najmniej. Zapisy wczesne, wiek siedemnasty, osiemnasty, mogą być prowadzone niestarannie, w zeszytach nieporubrykowanych i mogą być trudne do odczytania. Herb z nagrobka, którego na zdjęciu nie widać, nie zaprowadzi Cię nigdzie. W urzędach parafialnych możesz natrafić na niechęć do współpracy. W kuriach, ta niechęć będzie większa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ree
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 9.688

 
 
post 24/07/2018, 23:50 Quote Post

Bardzo ciekawy wątek, niestety zdjęcia zbyt małe i rysunek na nagrobku przez to nieczytelny. Do przekazów rodzinnych, chociaż niewątpliwie mają wielką wartość, trzeba podchodzić ostrożnie i starać się przede wszystkim przeprowadzić badania genealogiczne najdalej w przeszłość, jak się da, czyli spróbować dotrzeć do tych dowodów materialnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
to-grzesz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 103.643

 
 
post 25/07/2018, 20:32 Quote Post

Bardzo dziękuję za sugestie i porady. Poniżej wklejam link do strony cmentarza z nagrobkami, może będzie lepiej widoczny ten herb. Poprzednio link nie działał dlatego wstawiłem same zdjęcia. Oto link:
My Webpage
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej