Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nestor Machno
     
Spartan4000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 77.320

Goblin
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 22/03/2012, 12:49 Quote Post

Widziałem ten serial, a i nie przeczę lubię czytać książki rosyjskie, sporo mam ich w domu i na dysku. O właśnie przyszedł do mnie Łubieński. Zobaczymy co napisał ciekawego o Machnie? Spodziewam, się odkryć, szczególnie, że mam o Machnie nowe prace Richarda Sonna, Sex and avanguard i dość dużo prac z AK Press tu zareklamuję ich bo mają dobre prace na temat Machny http://www.akpress.org/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
wloczykij123
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 77.316

Marian S.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 24/03/2012, 8:40 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 15/03/2012, 17:24)
Długo to trwało, ale doczekaliśmy się książki poświęconej Nestorowi:
Stanisław Łubieński, Pirat stepowy, http://czarne.com.pl/?a=2082 .
*




Właśnie zakupiłem sobie książkę Łubienskiego i zabieram się za lekturę.
Z tym doczekaniem się książki to trochę nie tak, bo wcześniej też już ukazywały się książki o Machno więc autor raczej nie odkrył nowego lądu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 24/03/2012, 12:23 Quote Post

QUOTE(wloczykij123 @ 24/03/2012, 8:40)
QUOTE(wysoki @ 15/03/2012, 17:24)
Długo to trwało, ale doczekaliśmy się książki poświęconej Nestorowi:
Stanisław Łubieński, Pirat stepowy, http://czarne.com.pl/?a=2082 .
*




Właśnie zakupiłem sobie książkę Łubienskiego i zabieram się za lekturę.
Z tym doczekaniem się książki to trochę nie tak, bo wcześniej też już ukazywały się książki o Machno więc autor raczej nie odkrył nowego lądu.
*



nie czytal...Choc prawda historyk ukrainski Kowalczyk nie tak dawno znaszedl zapiski slynnego bialego generala Slachiewa ,glownego przeciwnika Makhno na Ukrainie w 1919 r, ci zapiski nie wiadomi nawet dla Golowanowa byli ta innych autoritetnych badaczow tego tematu..zapiski duze ciekawi,choc ja sam ich niestety nie czytal..oni byly nadrukowani w jakims zapomnianym journalie w latach 1920-ch,kiedy Slachiew poszedl na prace do sowetow.-dawac studentom akademji wojskowej swoje doswiadczienie ..duze ciekawe bylo by ich poczytac..choc inni zapiski Slachiewa pro Makhno teraz yuz dawno wiadomi..ale ci-nie..
Sam Jakow Slachiew mial pro Makhno dosc wysoka opinija jak pro wodza ..Wlasnie, Slachiew pisze,co samie pogarda i niska opinia pro Makhno i makhnowskie ,,wojsko,, ze strony Denikina ta jego sztabu stali fatalnym dla bialej sprawy w 1919r,w samy krytyczny moment dla jak czerwonych, tak i bialych..Slachiew ,w odmiannosc od bialych ,,strategow,,, zawsze mowil pro ogromne niebezpieczestwo ze strony powstancow ,ale jego glos byl samotni..Ta pogarda stala fatalna..Slachiew, majac okolo 12 000 wojska,pognal z bojami Makhno na zachod, powstancy yuz nie miali patronow do rusznic, koniec byl bliski..z 15 000 powstancow polowa byla albo chora,albo ranna w bojach.tak gnali ich az do m.Uman, gdzie byl Petlura..petlurowcy dali im okolo 1 mln.patronow,a takze wziali kilko tys.rannych makhnowcow w swoje gospitali..Pulapka yla gotowa-wokol byli biali..nawet z zachodu zaszli..Ale to tak i nie stalo koncem Makhnowszyzny..Historja zawsze zartuje..
Makhno zebral wszystkie sily w jedyn kulak i napadl sam na Slachiewa..W tych warunkach bylo to jedynie rozumna decuzja..
pobiwszy w krwawej rubaninie kilko pulkow bialych w bitwa pod Peregonowka,Makhno wyrwal sie z pulapki i poszedl pochodom na swoje tereny ..Wojsk w tylach Denikina prawie nie bylo-wszystko bylo yuz pod Moskwa..Jak pisal odin bialy oficer, bylo to bezprzykladne w historji sniszenie i spladrowanie tylow..Makhnowcy rujnowali wszystko..bazy pociskow do armaty, koleji drog, i t.p..Jak pisal potym w emigracji Anton Denikin ,, Te powstanie,jakie nabralo takiego rozmachu, zrujnowalo nasz tyl i silno oslabilo nasz front w samy krytyczny moment ..,,
Czy znali ci ukrainski chlopy-rolniki z rusznicami,ze za jakis 13 lat bieda zdechac od glodu z pusta lozka w rocie confused1.gif a ta wszystka krew,walka, rubanina sa prozne?
skilko krwi,ofiar, heroizmu..I co z tego? Jak pisal M.Bulgakow w ,,Biala gwardia,,-,,nie droga krew na tych polach,,...
Sam Nestor,jak zdechal od ran i tuberkuliozu w Paryzu(byl 11 raz raniony,kilko raz ciezko)nie mogl nawet odprawic pismo w Ameryka, do anarchystow, bo nie mial kosztow na marke dla lista.. Strachnie zycie..prawie wszystka rodzina zginela(3 braci i backo),kuzen takze zginal w boju, wszystkie drugy bojowy-Karetnik, Fedos Shus ,Lewadny, i t.p. -wszystkie polegli-kto w bojach 1918-19 z bialymi, kto w 1920-21 r. z ,,czerwonymi,,..
w filmie ten ten bezslawny koniec prawdziwe pokazany -
http://www.youtube.com/watch?v=m5UL293qYL8
lepiej by on zginal w 1921r,

Ten post był edytowany przez danil: 24/03/2012, 13:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Spartan4000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 77.320

Goblin
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 26/03/2012, 14:23 Quote Post

QUOTE(danil @ 24/03/2012, 12:23)
QUOTE(wloczykij123 @ 24/03/2012, 8:40)
QUOTE(wysoki @ 15/03/2012, 17:24)
Długo to trwało, ale doczekaliśmy się książki poświęconej Nestorowi:
Stanisław Łubieński, Pirat stepowy, http://czarne.com.pl/?a=2082 .
*




Właśnie zakupiłem sobie książkę Łubienskiego i zabieram się za lekturę.
Z tym doczekaniem się książki to trochę nie tak, bo wcześniej też już ukazywały się książki o Machno więc autor raczej nie odkrył nowego lądu.
*



nie czytal...Choc prawda historyk ukrainski Kowalczyk nie tak dawno znaszedl zapiski slynnego bialego generala Slachiewa ,glownego przeciwnika Makhno na Ukrainie w 1919 r, ci zapiski nie wiadomi nawet dla Golowanowa byli ta innych autoritetnych badaczow tego tematu..zapiski duze ciekawi,choc ja sam ich niestety nie czytal..oni byly nadrukowani w jakims zapomnianym journalie w latach 1920-ch,kiedy Slachiew poszedl na prace do sowetow.-dawac studentom akademji wojskowej swoje doswiadczienie ..duze ciekawe bylo by ich poczytac..choc inni zapiski Slachiewa pro Makhno teraz yuz dawno wiadomi..ale ci-nie..
Sam Jakow Slachiew mial pro Makhno dosc wysoka opinija jak pro wodza ..Wlasnie, Slachiew pisze,co samie pogarda i niska opinia pro Makhno i makhnowskie ,,wojsko,, ze strony Denikina ta jego sztabu stali fatalnym dla bialej sprawy w 1919r,w samy krytyczny moment dla jak czerwonych, tak i bialych..Slachiew ,w odmiannosc od bialych ,,strategow,,, zawsze mowil pro ogromne niebezpieczestwo ze strony powstancow ,ale jego glos byl samotni..Ta pogarda stala fatalna..Slachiew, majac okolo 12 000 wojska,pognal z bojami Makhno na zachod, powstancy yuz nie miali patronow do rusznic, koniec byl bliski..z 15 000 powstancow polowa byla albo chora,albo ranna w bojach.tak gnali ich az do m.Uman, gdzie byl Petlura..petlurowcy dali im okolo 1 mln.patronow,a takze wziali kilko tys.rannych makhnowcow w swoje gospitali..Pulapka yla gotowa-wokol byli biali..nawet z zachodu zaszli..Ale to tak i nie stalo koncem Makhnowszyzny..Historja zawsze zartuje..
Makhno zebral wszystkie sily w jedyn kulak i napadl sam na Slachiewa..W tych warunkach bylo to jedynie rozumna decuzja..
pobiwszy w krwawej rubaninie kilko pulkow bialych w bitwa pod Peregonowka,Makhno wyrwal sie z pulapki i poszedl pochodom na swoje tereny ..Wojsk w tylach Denikina prawie nie bylo-wszystko bylo yuz pod Moskwa..Jak pisal odin bialy oficer, bylo to bezprzykladne w historji sniszenie i spladrowanie tylow..Makhnowcy rujnowali wszystko..bazy pociskow do armaty, koleji drog, i t.p..Jak pisal potym w emigracji Anton Denikin ,, Te powstanie,jakie nabralo takiego rozmachu, zrujnowalo nasz tyl i silno oslabilo nasz front w samy krytyczny moment ..,,
Czy znali ci ukrainski chlopy-rolniki z rusznicami,ze za jakis 13 lat bieda zdechac od glodu z pusta lozka w rocie confused1.gif a ta wszystka krew,walka, rubanina sa prozne?
skilko krwi,ofiar, heroizmu..I co z tego? Jak pisal M.Bulgakow w ,,Biala gwardia,,-,,nie droga krew na tych polach,,...
Sam Nestor,jak zdechal od ran i tuberkuliozu w Paryzu(byl 11 raz raniony,kilko raz ciezko)nie mogl nawet odprawic pismo w Ameryka, do anarchystow, bo nie mial kosztow na marke dla lista.. Strachnie zycie..prawie wszystka rodzina zginela(3 braci i backo),kuzen takze zginal w boju, wszystkie drugy bojowy-Karetnik, Fedos Shus ,Lewadny, i t.p. -wszystkie polegli-kto w bojach 1918-19 z bialymi, kto w 1920-21 r. z ,,czerwonymi,,..
w filmie ten ten bezslawny koniec prawdziwe pokazany -
http://www.youtube.com/watch?v=m5UL293qYL8
lepiej by on zginal w 1921r,
*



Pamiętniki, generała Słaszczowa, są znane, ot choćby jego Biełyj Krym, Moskwa 1980. Ja przeczytałem "Pirata stepowego" i w moim odczuciu jest to połączenie tekstów znajdujących się na stronie www.makhno.ru w "żywot świętego", albo Harlequina a nie porządny reportaż. Dziwi mnie, że w bibliografii nie ma choćby informacji o polskich opracowaniach poza skrótową wersją "Nieznanej rewolucji" Wolina : D. Wierzchoś, Nestor Machno – Kozak anarchizmu. Historia i współczesność, Przegląd Wschodni, t. IX, z. 4(36), 2006; List Nestora Machny do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z 1922 roku, Przegląd Wschodni, t. X. z 3(39), 2007. Niedalej jak wczoraj otrzymałę jeszcze coś takiego: http://historiaimedia.org/2011/12/17/studi...zmu-publikacja/. Książka szybko się rozeszła. Ja ją dostałem od znajomego, ale z tego co widzę, tam się o Machnie pisze dużo inaczej i co innego niż w "Piracie stepowym". Jak dla mnie 35 złotych to za dużo za to co mogę mieć za darmo o Machno z sieci rzetelniej zrobione.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
wloczykij123
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 77.316

Marian S.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 27/03/2012, 5:43 Quote Post

książkę literacko fajnie się czyta, tylko jedna podstawowa rzecz:

Nie jest to książka dla historyków!! ani dla tych, co liznęli coś tematu.

Czytając "Pirata Stepowego" miałem wrażenie, że gdzieś już to czytałem. I co. I chyba zadziałała zasada kopiuj-wklej, bo niektóre fragmenty jak żywcem przepisane z takiego np. Sawczenki. Poza tym autor myli fakty i bez refleksji cytuje coś jako własne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Spartan4000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 77.320

Goblin
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 27/03/2012, 7:28 Quote Post

Ja pozostanę, przy makhno.ru Teraz jeszcze napaliłem sie i kompletuję sobie bibliotekę wydawnictw z AK Press na temat Machna i machnowszczyzny. Kończąc wątek "Pirata stepowego", to jest to taka sama ksiązka jak cud prace Elwiry Watały np. "Carskie polki", bez ładu i składu.

Ten post był edytowany przez Spartan4000: 27/03/2012, 7:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Spartan4000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 77.320

Goblin
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 27/03/2012, 10:56 Quote Post

Sądzę, że autor "Pirata" wyszedł z założenia, że w Polsce nikt nie zna rosyjskiego, a on pojechał raz czy dwa na Ukrainę i dostał trochę kserówek i zobaczył parę książek. Zrobił połączenie książek nie patrząc na stan badań nad Machną w Polsce i tyle. Niestety trochę się pomylił, bo z tego co pamiętam od 1995 - 1966 roku ludzie uczą się na potęgę rosyjskiego i ukraińskiego. Z czasem, ktoś przeczyta i skonfrontuje "Pirata stepowego". Potem napisze recenzję i zobaczy jak merytorycznie słaba jest ta książka. Porównując chociażby ze zbiorem źródeł W. Daniłowa i T. Szanina, Kriestjanskoje dwiżenie na Ukrainie. smile.gif

Ten post był edytowany przez Spartan4000: 27/03/2012, 11:27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Premislaus1988
 

Unregistered

 
 
post 27/03/2012, 23:23 Quote Post

A propos Machny szkoda, że nie ma napisów do serialu o nim - "Dziewięć żywotów Nestora Machno". Ja jedynie znam słabo rosyjski.

Ciekawi mnie czy jakby wygrali biali, to czy Machno mógłby się odnaleźć w realiach politycznych Rosji? Czy toczyłby swoją wojnę dalej? U białych było tyle różnic politycznych, że to wszystko musiało się skończyć demokracją.

Ten post był edytowany przez Premislaus1988: 27/03/2012, 23:24
 
Post #23

     
Spartan4000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 77.320

Goblin
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 28/03/2012, 7:22 Quote Post

Trzeba wziąć w tym przypadku pod uwagę przypadek Wrangla, który chciał się dogadać z Machną, żeby wspólnie walczyć przeciw bolszewikom. Jest wielce prawdopodobne, że gdyby wygrali Machno miałby cień szansy na to by zachować, życie. Jednak na działacza politycznego czasu pokoju nie nadawał się. Był zwykłym watażką, jakich było wielu w owym czasie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
wloczykij123
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 77.316

Marian S.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 13/05/2012, 7:08 Quote Post

widzę, że ukazała się nowa książka o Machno

http://www.bractwotrojka.pl/index.php?opti...2235&Itemid=116

czy ktoś to ma i mógłby coś napisać więcej? Bo niestety "Pirat Stepowy" mnie zawiódł i sam autor się niestety nie przyłożył do tematu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Spartan4000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 77.320

Goblin
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 15/05/2012, 11:51 Quote Post

Jestem w trakcie lektury, i póki co mam dobre zdanie niej. Porównując z "Piratem stepowym" jest o wiele lepsza od książki S. Łubieńskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Spartan4000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 77.320

Goblin
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 10/07/2013, 7:18 Quote Post

W ostatnim numerze Glaukopisu 28/2013 ukazała się recenzja "Pirata stepowego" autorstwa Pawła Juzwy. Jest ona niezwykle ostra. W konkluzji autor recenzji postawił niezwykle mocne zarzuty Stanisławowi Łubieńskiemu. Przede wszystkim wskazał na ahistoryczność tej książki oraz to, że Pirat stepowy jest napisany w oparciu o kilka pozycji. Paweł Juzwa wskazał, że autor "Pirata" napisał książkę w tempie "dyskotekowym" pomijając to co się działo na Ukrainie podczas wojny domowej i nie związał z ciągiem przyczynowo - skutkowym postaci Machny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Thomuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 143
Nr użytkownika: 4.829

Stadhouder Republiki
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Antyfaszysta
 
 
post 5/02/2015, 12:54 Quote Post

Mam pytanie, jaką książkę polecalibyście dla kogoś, kto chciałby zapoznać się z życiem i dziełem Nestora Machno? Coś dla początkujących, najlepiej z jak największą ilością informacji. Z góry dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 23/09/2018, 18:36 Quote Post

Odkopuję temat. I mam pytania.

- Trochę czytałem (z naciskiem na "trochę") o akcjach oddziałów Machno p-ko mennonitom. Prawda to, że były one na pograniczu akcji bandyckich, czy wręcz wprost bandyckich? Ofiary cywilne, rabunki itp itd? Czy to może część czarnej legendy "bat'ki"? Co jeszcze mu zarzucano jeśli chodzi o tego typu sprawy?

- Coś nowego się ukazało wartego lektury?

Z góry dzięki za odpowiedź.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Strategos temu Anatolikon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 62.882

 
 
post 1/01/2020, 22:49 Quote Post

QUOTE(Spartan4000 @ 28/03/2012, 7:22)
Jest wielce prawdopodobne, że gdyby wygrali Machno miałby cień szansy na to by zachować, życie. Jednak na działacza politycznego czasu pokoju nie nadawał się. Był zwykłym watażką, jakich było wielu w owym czasie.
*


" Machno miał by cień szansa na to by zachować życie". Przecież Machno zmarł w paryskim szpitalu w 1934 r.

"Był zwykłym watażką" Tak horyzonty miał ograniczone i nie rozumiał, że tylko biała armia jest jego sojusznikiem.

Chciałem jeszcze nadmienić, źe w przededniu Rewolucji Hiszpańskiej, w latach 20-tych istniała przyjaźń Machny z hiszpańskim anarchistą Durruti.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej