Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kanibalizm w czasach przodków, Na ziemiach polskich i nie tylko
     
bagratuni
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 403
Nr użytkownika: 57.376

Zawód: BANITA
 
 
post 1/08/2009, 19:33 Quote Post

ślady kanibalizmu odnalazł prof. Malinowski na stanowisku kultury łużyckiej w Słupcy Wielkopolska, (badania od lat 50.)
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 1/08/2009, 20:47 Quote Post

QUOTE(bagratuni @ 1/08/2009, 20:33)
ślady kanibalizmu odnalazł prof. Malinowski na stanowisku kultury łużyckiej w Słupcy Wielkopolska, (badania od lat 50.)
*



Przepraszam, że wchodzę w temat i to nie na temat, bowiem nie wiem kim byli Wenedowie, natomiast wiem, że archeologowie nie badają kości ludzkich w kierunku stwierdzenia kanibalizmu.
QUOTE
Vapnatak napisał:
Proszę o literaturę archeologiczną, w której jasno powiedziane jest, że w kulturach andronowskiej oraz łużyckiej praktykowany był kanibalizm.

Napisał też
"Widzisz, historyk prócz tego, że opiera swoje domysły na źródłach pisanych, w pierwszej kolejności (zanim przystąpi do pracy na źródłach, czy też ze źródłami pisanymi) musi podjąć się całościowej krytyki owego źródła. "


Ktoś inny przywołuje tutaj wypowiedzi Malinowskiego czy innych archeologów.
Zawsze tutaj wszyscy deklarują, że powołują się na źródła. Proszę powoływać się na prace źródłowe, to znaczy te prace w których o tym kanibalizmie napisał badacz kości, a nie archeolog. Badania naukowe mają autorów i Copyright ©. Są chronione prawem autorskim, więc proszę o rzetelne informacje, a nie wtórne opisy.
I gdzie ta krytyka źródeł?

Dotychczas w dyskusji nie powołano się na ani jedna pracę antropologiczną, medyczno-sądową czy anatomiczną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/08/2009, 20:06 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 1/08/2009, 21:47)
I gdzie ta krytyka źródeł?

Dotychczas w dyskusji nie powołano się na ani jedna pracę antropologiczną, medyczno-sądową czy anatomiczną.

Proszę, masz polę do popisu.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 3/08/2009, 9:34 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 2/08/2009, 21:06)
QUOTE(cack1913 @ 1/08/2009, 21:47)
I gdzie ta krytyka źródeł?

Dotychczas w dyskusji nie powołano się na ani jedna pracę antropologiczną, medyczno-sądową czy anatomiczną.

Proszę, masz polę do popisu.

vapnatak
*



Ja w tej dyskusji nie uczestniczę.
Wskazałem tylko, że dyskutanci pisząc o zimie, powołują się na utwory chwalące lato.
Jeżeli założy ktoś nowy wątek kanibalizm w kulturze łużyckiej, to podyskutuję. Jak na razie przy okazji dociekań kim byli Wenedowie, pisze się o kanibalizmie w KŁ z drugiej ręki.
Wyjaśniam, że mój post dotyczył prośby, ogólnej, aby wykorzystywać źródła a nie eseje i wolne teksty nieznawców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/08/2009, 10:14 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 3/08/2009, 10:34)
Ja w tej dyskusji nie uczestniczę.
Wskazałem tylko, że dyskutanci pisząc o zimie, powołują się na utwory chwalące lato.
Jeżeli założy ktoś nowy wątek kanibalizm w kulturze łużyckiej, to podyskutuję. Jak na razie przy okazji  dociekań kim byli Wenedowie, pisze się o kanibalizmie w KŁ z drugiej ręki.
Wyjaśniam, że mój post dotyczył prośby, ogólnej, aby wykorzystywać źródła a nie eseje i wolne teksty nieznawców.

smile.gif Rozumiem. Znasz przecież zwyczaje tego Forum. W jednym temacie dot. jednego wątku robi się nagle siedem, i każdy pojedynczo się omawia. smile.gif Czasami jest to kłopotliwe, a czasami wręcz przeciwnie. Tak więc starym dobrym zwyczajem, rozmawiając o Wenetach/Wenedach, porozmawiajamy również o kulturze łużyckiej i jej nosicielach, którzy rzekomo uprawiali kanibalizm. smile.gif Są przecież userzy, którzy wywodzą Słowian - Wenetów z czasów k. łużyckiej. Wątek jak widać na czasie i na temat.
Co więc może wnieść źródło antropologiczne, medyczno - sądowe i anatomiczne do całej sprawy? wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 3/08/2009, 10:57 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 3/08/2009, 11:14)

Co więc może wnieść źródło antropologiczne, medyczno - sądowe i anatomiczne do całej sprawy? wink.gif

vapnatak
*



Świat nauki nie składa się tylko ze źródeł i ich badania (egzegezy).
Nie wiem co to są źródła medyczno-sądowe, wiem co to są prace medyczno-sądowe, antropologiczne itp.
Po prostu chodzi o to, aby powoływać się na opracowania pierwotne, źródłowe, w których znawca kości opisał dany przypadek, a nie opracowania w których ktoś się powołuje na inne opracowanie itp. Wówczas należy ocenić, czy opowieść nieznawcy jest właściwa, tak jak źródło historyczne kazałeś krytycznie oceniać.
Piszę to już drugi raz?

Oczywiście, są opracowania archeologiczno-antropologiczne na temat kanibalizmu, ale nie dotyczą k. łużyckiej.
Poza tym, w tym momencie, nie jestem zainteresowany dyskusją nt. kanibalizmu.
Połączenie tej tematyki z Wenedami wydaje mi się, poza tym, egzotyczne i nie gwarantuje udziału znawców w dyskusji, co niestety, według mojej oceny, widać.
Powtarzam, moja uwaga była ogólna, odwołanie do Twojego postu przykładowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/08/2009, 11:09 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 3/08/2009, 11:57)
Połączenie tej tematyki z Wenedami wydaje mi się, poza tym, egzotyczne i nie gwarantuje udziału znawców w dyskusji, co niestety, według mojej oceny, widać.

Słusznie powiedziane. Niestety jednak, np. kolega Orpheus chyba tego nie rozumie i bierze dosłownie to co tak na prawdę jest w sferze hipotez. Biorąc pod uwagę kulturę łużycką i polską literaturę do niej (bo co jak co, nasz należy do najlepszych w tym temacie, jeśli do nie najlepszych) próżno jest doszukać się dowodów na kanibaliżm jej ludności.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Orpheus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 48.595

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 19/08/2009, 14:15 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 3/08/2009, 10:57)
QUOTE(Vapnatak @ 3/08/2009, 11:14)

Co więc może wnieść źródło antropologiczne, medyczno - sądowe i anatomiczne do całej sprawy? wink.gif

vapnatak
*



Świat nauki nie składa się tylko ze źródeł i ich badania (egzegezy).
Nie wiem co to są źródła medyczno-sądowe, wiem co to są prace medyczno-sądowe, antropologiczne itp.
Po prostu chodzi o to, aby powoływać się na opracowania pierwotne, źródłowe, w których znawca kości opisał dany przypadek, a nie opracowania w których ktoś się powołuje na inne opracowanie itp. Wówczas należy ocenić, czy opowieść nieznawcy jest właściwa, tak jak źródło historyczne kazałeś krytycznie oceniać.
Piszę to już drugi raz?

Oczywiście, są opracowania archeologiczno-antropologiczne na temat kanibalizmu, ale nie dotyczą k. łużyckiej.
Poza tym, w tym momencie, nie jestem zainteresowany dyskusją nt. kanibalizmu.
Połączenie tej tematyki z Wenedami wydaje mi się, poza tym, egzotyczne i nie gwarantuje udziału znawców w dyskusji, co niestety, według mojej oceny, widać.
Powtarzam, moja uwaga była ogólna, odwołanie do Twojego postu przykładowe.
*


Przedstawiłem zdanie autorytetów (Hensel) na ten temat. Jeżeli masz inne zdanie przedstaw kontrargumenty, a jezeli nie chcesz dyskutować w tym temacie, w jakim celu zabierasz głos? To że temat nie jest zbyt miły z powodów estetycznych nie ma tu znaczenia. Poza tym to forum dyskusyjne i wszelkie żądania są nie na miejscu, ty się dyskutuje a nie prowadzi rozprawy sądowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 19/08/2009, 16:03 Quote Post

QUOTE(Orpheus @ 19/08/2009, 15:15)
QUOTE(cack1913 @ 3/08/2009, 10:57)
QUOTE(Vapnatak @ 3/08/2009, 11:14)


vapnatak
*



Po prostu chodzi o to, aby powoływać się na opracowania pierwotne, źródłowe, w których znawca kości opisał dany przypadek, a nie opracowania w których ktoś się powołuje na inne opracowanie itp.
*





Przedstawiłem zdanie autorytetów (Hensel) na ten temat. Jeżeli masz inne zdanie przedstaw kontrargumenty, a jezeli nie chcesz dyskutować w tym temacie, w jakim celu zabierasz głos? To że temat nie jest zbyt miły z powodów estetycznych nie ma tu znaczenia. Poza tym to forum dyskusyjne i wszelkie żądania są nie na miejscu, ty się dyskutuje a nie prowadzi rozprawy sądowe.
*



Ja również uważam zmarłego niedawno Prof. W. Hensla za autorytet w sprawach archeologii.
Nie wiem dlaczego masz do mnie tego typu uwagi.
Chodzi o to, że nie znalazłem opracowania wykonanego przez antropologa lub medyka sądowego na temat kanibalizmu w k. łużyckiej.
Prośba o źródła jest zawsze dopuszczalna. Piszemy tutaj między sobą, ale też czytają to inni. Tak rozumiem forum. Zabieram głos aby naświetlić dyskutowana kwestię.
Więc jeszcze raz pragnę ją naświetlić. W literaturze archeologicznej są wzmianki o kanibalizmie, ale brak opracowań (tego typu jak np. Ullrich H. - ttp://www.mzm.cz/Anthropologie/abstrakty/2005-2_3/05-23Ullrich249.htm) antropologicznych.
Uważam ponadto, że zawsze należy powoływać się na źródło pierwotne. Jeśli piszemy o starym DNA to podajemy dane z opracowania oryginalnego albo piszemy, że badania Kowalskiego cytujemy za archeologiem Malinowskim. Tak mnie na seminarium uczono!?
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 26/08/2009, 19:55 Quote Post

QUOTE(Orpheus @ 26/08/2009, 20:08)
"The later history of the Lugians is uncertain, but some historians assume that the Lugians can be indentified with the 'Longiones' tribe mentioned in Zosimus's New History (Historia Nova), as being defeated by the Emperor Probus in year 279 in the province of Raetia near the Lygis river (usually identified with Lech river in modern Austria and Bavaria). Another mention might be a great people of 'Lupiones-Sarmatae' shown on a Latin map Tabula Peutingeriana generally dated to 2nd-4th century AD."

Widzisz, ten sam Zosimos w "Historii nowej" (I. 67) zapisał zdanie: "Longionowie, lud germański". Żeby było śmieszniej, sytuacja dotyczyła lat 70-tych i 80-tych III w. wink.gif

I tym optymistycznym akcentem kończę z Tobą wszelkie dysputy, ponieważ dochodzę do wzniosu, że to strata czasu dyskutować z Tobą, kolego Orpheus. Dobranoc.

vapnatak, nie "Vapniak"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/05/2010, 17:54 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 19/08/2009, 17:03)




Przedstawiłem zdanie autorytetów (Hensel) na ten temat.
*



QUOTE
Ja również uważam zmarłego niedawno Prof. W. Hensla za autorytet w sprawach archeologii.


Ciekawy jestem, co koledzy powiedzą na temat następującego stwierdzenia Magdaleny Mączyńskiej z jej "Wędrówki Ludów": "Natomiast wydana stosunkowo niedawno, bo w 1988 roku książka W. Hensla "Polska starożytna", która w sposób niezwykle tendencyjny-bez właściwej jednak dokumentacji i rojąca się od wszelkich dowolności- atakuje pozycje tych, którzy widzą ośrodek krystalizacji Słowian w Europie wschodniej, jest smutnym przykładen zacietrzewienia i forsowania swych racji, które to postępowanie w nauce nigdy nie powinno się zdarzyć."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 1/05/2010, 18:19 Quote Post

to samo można powiedzieć o zwolennikach tezy przeciwnej - obie strony są siebie warte w tym sporze
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/05/2010, 21:19 Quote Post

QUOTE(marlon @ 1/05/2010, 19:19)
to samo można powiedzieć o zwolennikach tezy przeciwnej - obie strony są siebie warte w tym sporze
*



Nieprawda. Kobita nie odnosi się w ten sposób do wszystkich ze strony przeciwnej. Na tej samej stronie można wyczytać:
"Koncepcję przeciwną (czyli taką samą jak Hensel-dop. mój) prezentuje w swych pracach L. Leciejewicz (Chodzi o książkę "Słowiańszczyzna zachodnia." Dop. mój.)nie wychodząc poza ramy obiektywizmu naukowego. Natomiast..." i tu zaczyna się powyższy cytat o Henselu.
Nie mów więc, że babka dyskwlifikuje przeciwników tylko dlatego, że mają inne zdanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 1/05/2010, 21:22 Quote Post

QUOTE
Kobita nie odnosi się w ten sposób do wszystkich ze strony przeciwnej


to, że podczas rzezi oszczędza się część wrogów dla celów propagandowych nie świadczy o humanitaryzmie rżnących. Poczytaj sobie Cień Światowida z jednej strony oraz niektóre wypowiedzi Nalepy oraz Mańczaka z drugiej strony. To jest walka na noże.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 4/05/2010, 11:59 Quote Post

Cóż można w tej kwestii powiedzieć. Najlepiej zająć stanowisko neutralne smile.gif i zwrócić uwagę, że M. Maczyńska wytyka grzeszki śp W. Henselowi, zapominając, że rzeczywiście w "Cieniu Światowida" pozwolili sobie ostro wraz z A. Kokowskim, M. Parczewskim i chyba M. Duliniczem na krytykę kolegów po przeciwnej stronie bariery naukowej względem Słowian. wink.gif W. Hensel jednak należał do tej grupy autochtonistów, którzy skorzy byli do tego typu zachowania (nie imputując Profesorowi zbytnio). Nota bene przypominam ostre kłótnie między K. Jeżdżewskim a K. Godłowskim! biggrin.gif Natomiast co do "propagandowego oszczędzenia humanitarnego" adwersarzy, to chyba przesada, marlonie. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej