Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy hetman litewski
     
Pisarz Polny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 483
Nr użytkownika: 5.706

 
 
post 2/06/2005, 11:27 Quote Post

Jeżeli chodzi o kwestję finansową to chciałem tylko zaznaczyć, że Litwa nie miała żadnych stałych dochodów, w przeciwienstwie do korony w której od 1629 roku były takie podatki w wysokości około 700 - 900 tysięcy. Również na Litwie nie było żadnych stałych wojsk państwowych poza może nieliczną załogą Smoleńska.
Każdy hman dokładał ze swojej szkatuły do wojska i dlatego właśnie zostawali nimi bardzo często ludzie z zamożnych rdów magnackich. Jednakże Rzeczypospolita zwracała wcześniej czy później pieniądze,tak miała się sytuacja np. z Pawłem Janem Sapiehą który wyłożył blisko 900 tysięcy, ale sejm w 1659 przyznał zwrot kosztów.
Należy pamiętać równierz o tym, że ówczesna armia szwedzka, czy rosyjska z początków XVII wieku to nie ta sama siła, technika i organizacja co wojska 20 czy 40 lat później. Po prostu niemalże nie dało się w drugiej połowie XVII wieku odnosić takich sukcesów jakie odnosił Żółkiewski, czy Jan Karol Chodkiewicz posiadając tak nieliczne wojska, gdyż zmieniała się organizacja armii oraz jakość broni palnej i artylerii. Oczywiście w niczym to nie ujmuje ich zwycięństwom ale trzeba mieć na uwadze również te czynniki, z którymi musieli się zmagać tacy dowódcy jak Janusz Radziwiłł, czy Lubomirski.
rotmistrzu nawet stosunek 10:1 nie wiem czy w tej bitwie jest prawdziwy, nie mówiąc już o 70:1, gdyż Rosjanie wchodzili do walki kolejno, no i teren im nie pozwolił wykorzystać przewgi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 2/06/2005, 15:25 Quote Post

QUOTE
Pod Kokenhausen dowodzil wlasnie Krzysztof Piorun Radziwill a nie Chodkiewicz Krzystoferze...


Najmocniej przepraszam, chodziło mi o bitwę pod Białym Kamieniem - 23 IX 1604 roku, w rok później przyszedł Kircholm.

Poza tym chciałbym spytać(szczególnie licze na Corvinusa czy wiecie może coś więcej o tym słynnym rajdzie Macieja Dembińskiego, w którym zdobył Wenden(Kieś). Było to w 1601 roku, wiem tylko o jakiejś nocnej szarży na tą twierdzę. Bardzo mnie ta akcja ciekawi i z góry dziękuję za informacje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 2/06/2005, 20:55 Quote Post

Hmm.. wojewoda parnawski Maciej Dembiński dowodził Litwinami w bitwie pod Kiesią 7 I 1601 roku. Mając około 700 ludzi rozgromił kompletnie szwedzkie oddziały dowodzone przez Hansa Bengtssona liczące około 3000 żołnierzy. Ale o wzięciu przez niego Kiesi nie słyszałem nic..sam Dembiński dostał sie zresztą wkrótce do niewoli szwedzkiej (w lutym) po wzięciu przez Szwedów zamku w Pebaldze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Pisarz Polny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 483
Nr użytkownika: 5.706

 
 
post 3/06/2005, 0:28 Quote Post

zobacz Stanisława Herbsta Wojnę Inflancką 1600-1602, Warszawa 1938, zapewne napisał coś ciekawego na ten temat, niestety czytałem to dość dawno temu i nie pamiętam szczegułów dlatego odsyłam do tej pozycji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Rupert Reński
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 8.266

Zawód: uczeñ
 
 
post 7/08/2005, 14:15 Quote Post

Myśle ze najlepszy był Konstanty Ostrogski zwyciesca spod Orszy i sokoła czy jak to tak sie zwało tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 7/08/2005, 14:23 Quote Post

Nie wypowiem się co do jednego. Według mnie najlepszymi byli Konstanty Ostrogski, Jan Karol Chodkiewicz, Stanisław Żółkiewski, może jeszcze Koniecpolski i Lew Sapieha, ale bardziej za działania polityczne niż militarne. Wszystkich tych wymienionych to za działania militarne.
Co do najsłabszych się nie wypowiem...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 8/08/2005, 12:31 Quote Post

QUOTE
Nie wypowiem się co do jednego. Według mnie najlepszymi byli Konstanty Ostrogski, Jan Karol Chodkiewicz, Stanisław Żółkiewski, może jeszcze Koniecpolski


Żólkiewski i Koniecpolski to byli hetmani koronni

QUOTE
Lew Sapieha, ale bardziej za działania polityczne niż militarne.

Trochę dziwne kryterium oceny hetmana.

A co sądzicie o Gosiewskim
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Pisarz Polny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 483
Nr użytkownika: 5.706

 
 
post 9/08/2005, 13:17 Quote Post

Gosiewski? ostatni z lepszych hetmanów litewskich. Szkoda, że skończył jak skończył zabity przez rokoszan, ale dobrze, że o nim wspomniałeś. Poza tym wierny frakcji dworskiej i przeciwnik Radziwiłła oraz później Pawła Sapiehy. Po części odpowiada za to, że armia litewska została nieomal na 20 lat rozbita na dwie części, które ze sobą niechętnie współdziałały.
Co do oceny jego umiejętności to raczej kawalerzysta niż dowódca ogólnowojskowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 24/12/2005, 13:24 Quote Post

Ci, którzy stali się hetmanami wielkimi litewskimi, to chodzi mi o okres rządów tylko za czasów urzędów polnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 25/12/2005, 19:20 Quote Post

ponieważ utrzymywał w czasie wojny polsko-szwedzkiej o inflanty wojsko ze swej kieszeni. pokazał pełną klasę pokonując Karola IX pod Kircholmem 27 września 1605r. mając trzy razy mniej ludzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 25/12/2005, 20:03 Quote Post

QUOTE
ponieważ utrzymywał w czasie wojny polsko-szwedzkiej o inflanty wojsko ze swej kieszeni. pokazał pełną klasę pokonując Karola IX pod Kircholmem 27 września 1605r. mając trzy razy mniej ludzi.

I tutaj Cię złapałem na tym maniutku, że nie przeczytałeś treści posta tongue.gif. Napisałem wyraźnie, że chodzi mi o zasługi hetmanów za czasów, gdy byli polnymi. Chodkiewicz dowodząc pod Kircholmem, był już hetmanem wielkim litewskim. A chodzi mi o czasy, gdy był polnym. Myślę, że to zwyczajne przeoczenie.
Wesołych świąt wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 25/12/2005, 21:00 Quote Post

no to przeczytaj sobie Historie Piechoty Polskiej do roku 1864 jana wimmera, tam jest napisane:"Hetman polny litewski Jan Karol Chodkiewicz maszerując równoregle do Szwedów dotarł 26 września pod Kircholm nad Dźwiną,..."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 26/12/2005, 0:08 Quote Post

Akurat czytam Dzieje oręża polskiego do 1793 roku Jana Wimmera. A to że był wielkim pod Kircholmem znalazłem tutaj. Oto fragment : " Już jako hetman wielki litewski rozbił Szwedów pod Kircholmem (1605). "
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 26/12/2005, 12:54 Quote Post

no to za czasów kiedy był jeszcze polnym odebrał Szwedom Dorpat i pobił ich pod Białym Kamieniem. a właściwie to może ktoś wie coś więcej o tej bitwie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 26/12/2005, 13:58 Quote Post

QUOTE
no to za czasów kiedy był jeszcze polnym odebrał Szwedom Dorpat i pobił ich pod Białym Kamieniem. a właściwie to może ktoś wie coś więcej o tej bitwie.

Cytat z książki z której uczę się do konkursu : " Dopiero latem 1604 r. A.E.Stalarm podjął z Pernawy uderzenie na Biały Kamień, lecz tu 25 września został rozbity przez wojska litewskie Jana Karola Chodkiewicza ". Nie była to tak znacząca bitwa, więc nie ma o niej tak dużo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

9 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej