Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dziwactwa I Osobliwe Zainteresowania Królów.
     
Nalivaiko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 99.442

 
 
post 24/04/2017, 18:40 Quote Post

Witajcie, czy słyszeliście może o jakichś niecodziennych zainteresowaniach, dziwactwach bądź egzotycznych przedmiotach w posiadaniu naszych władców? Czytałem kiedyś, że paru z polskich władców, tj. Mieszko I, Bolesław I Chrobry i Władysław II Jagiełło mieli posiadać wielbłądy. Rzuciło mi się również raz w oczy, że Jagiełło lubił patrzeć na huśtającą się huśtawkę i ogólnie posiadał różne, niecodzienne zwyczaje dla ówczesnej cywilizacji łacińskiej lub takie, które mogły być dość dziwnie odbierane. Czytałem też o zwierzyńcu Jana III Sobieskiego i raz gdzieś mi wpadło, że któryś z piastowskich książąt, chyba Bolesław IV Kędzierzawy grał na jakimś instrumencie? Znacie Panowie więcej takich historii?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 24/04/2017, 19:20 Quote Post

Kojarzę Kazimierza Budowniczego, co to nasiał potomstwa po okolicy, a męskiego potomka się nie doczekał.
Fajne hobby.
I jeszcze takiego Saksończyka kojarzę, co to podkowy łamał.
Oraz takiego ostatniego władcę RON, co to po bitwie pod Zieleńcami, na zaproszenie Józefa Poniatowskiego odpowiedział - "Czyliż będę miał w obozie wygodę i kuchnię przyzwoitą?"
Się delikutasik trafił na kres Rzeczypospolitej.
Edit;
Ta Huśtawka Jagiełłowa to od Długosza wzięta?
Kojarzę jeszcze takie coś o nim. Też z Długosza;
"Wyrywał włosy z brody, i powplątawszy je między palce, wodą ręce obmywał. Zawsze nim z domu wyszedł, trzy razy obracał się wkoło, i słomkę na trzy części złamaną rzucał na ziemię".

Ten post był edytowany przez poldas372: 24/04/2017, 19:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Nalivaiko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 99.442

 
 
post 24/04/2017, 20:05 Quote Post

Możliwe, że od Długosza, nie pamiętam gdzie i kiedy o tym przeczytałem. No ale Długosz to chyba nie byłby super obiektywny przedstawiciel takich faktów, bo raczej za Jagiełłą i Jagiellończykami nie przepadał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
sp6nic
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 43.305

Stopień akademicki: posiadam
 
 
post 24/04/2017, 20:36 Quote Post

Zygmunt III Waza. Niezwykle utalentowany monarcha. Uwielbiał muzykowanie. Grał na wielu instrumentach. Malował, rzezbił, zajmował się złotnictwem, snycerstwem nawet zegarmistrzostwem. Do tego sam uprawiał ogrodnictwo i sadownictwo oraz zajmował się alchemią ! Samodzielnie tworzył kielichy, puchary, monstrancje, zegary i masę innych rzeczy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej