Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
20 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy i najgorszy cesarz rzymski
     
Maciek 1989
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 406

 
 
post 22/04/2004, 19:01 Quote Post

Dobra teraz na poważnie.Łatwo jest być dobrym cesarzem mając wielki potencjał trudniej jest kiedy jest ciężko więc postawie na takich cesarzy: Wespazjan,Dioklecjan,Aurelian,Julian,Klaudiusz do nich należy zaliczyć także tradycyjnie Oktawiana Hadriana Trajana Antoninusa Piusa i Marka Aureliusza,czyli wybitności.Najgorsi cesarze to będą: Kommodus,Neron,Kaligula,Heliogabal,Karakalla.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Krzysio
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 981

 
 
post 7/05/2004, 18:41 Quote Post

Jednogłośnie Oktawian August. Najgorszy cesarz...może Kaligula i Neron?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 7/05/2004, 18:49 Quote Post

Jestem za Dioklecjanem, znal sie na rzeczy, moze nie byl zbyt blyskotliwy ale zajmowal sie sprawami ktore do niego nalezaly i za to mu gloria et .....-ujawnily sie braki w lacinie hehe. Następny w kolejce Juliusz Cezar choc mi galów troche szkoda, ale czego sie nie robi dla chwaly Rzymu. Podobal mi sie jego pomysl z mostem na renie, taki prawdziwy wyczyn dla podparcia autorytetu i prestiżu. Najgorszy cesarz to pewnie Neron, nie cieszy sie dobrą sławą ale czy nie gorzej na kartach dziejów zapisal sie np. Kommodus? Jego nawet pomija sie w wielu zrodlach, jakis wydaje sie nijaki wiec uwazam ze nie przystoi Rzymowi i takim poprzednikom jak wspomnaini wczesniej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 16/05/2004, 8:23 Quote Post

Za najlepszego cezara rzymskiego uznaję Juliusza Cezara,a najgorszego Nerona.Juliusz Cezar to debeściak wśród cesarzy rzymskich,bo miał wielkie talenty dowódcze co Olek Wielki,ale nie udało mu się aż tyle podbić,a Nerona bo mordował każdego człowieka,co nie uznawał jego nudnej i beznadziejnej sztuki.Julek Cezar Rulez!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 23/05/2004, 12:08 Quote Post

Dlaczego zaliczacie Juliana Apostate do jednego z tych lepszych?

Tak samo Oktawian August.. owszem gdyby nie on nie było by innych cesarzy ale on wcale nie był jakiś taki najlepszy..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 23/05/2004, 12:32 Quote Post

Do najlepszych zaliczyłbym Trajana, Septymiusza Sewera, Oktawian Augusta i Wespazjana oraz Marka Aureliusza a do najgorszych Kaligulę, Nerona, Kommodusa oraz Waleriana. Chciałbym jeszcze dodac, że z reguły cesarze blado wypadają. Większość z nich była nizbyt inteligentna i mimo kilku dobrych wodzów, paru mecensaów sztuki nic więcej dobrego o cezarach nie można powiedzieć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Peter-Durrandir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 1.099

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 9/06/2004, 13:27 Quote Post

Oktawian August - "cherlawy młodzieniec" który umiał wygrac w walce o władzę z bardziej doświadczonym Markiem Antoniuszem, i Lepidusem.
Klaudiusz: w czasach rzeczywistej rzezni on sie umial uchować, a potem odpowiednio wybic - on tak bardzo nielubiany przez Tyberiusza i pogardzany przez Kaligulę.
Zapomniany Othon - według Swentoniusza najlepszy z 3 przedwespazjanowskich cesarzy.
Wespazjan i Tytus - wybitni wodzowie którzy umieli sie znalezć.
Łagodny Nerwa, Trajan i Hadrian, Antonin Pius i Marek Aureliusz - za zdolności wojskowe (wojny dackie i markomańskie, ustabilizowanie sytuacji w kraju - m.in sukcesja odpowiednia).

Co do reszty sie nie wypowiem (na razie) .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 9/06/2004, 20:45 Quote Post

QUOTE(Peter-Durrandir @ Jun 9 2004, 02:27 PM)
Łagodny Nerwa, Trajan i Hadrian, Antonin Pius i Marek Aureliusz - za zdolności wojskowe (wojny dackie i markomańskie, ustabilizowanie sytuacji w kraju - m.in sukcesja odpowiednia).

Co do reszty sie nie wypowiem (na razie) .

Szczególnie Marek Aureliusz zafundował cesarstwu sukcesję ,że hej...... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Chmunhorchotepre
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 1.261

Krzysztof Zaleski
Zawód: lekarz med.
 
 
post 14/07/2004, 1:24 Quote Post

Mimo że może byc to dyskusyjne,gdyż władca ten zaliczany jest zwykle juz do cesarzy bizantyjskich,ale lata 602-610 chyba mozna jeszcze uznać za w znacznym stopniu "rzymskie".Już pewnie zorientowaliście się kogo chciałbym umieścic wśród najgorszych.FOKAS
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 17/07/2004, 18:55 Quote Post

wink.gif
Bardzo lubię Septymiusza Sewerusa.
Nie obchodzi mnie czy był najlkepszy czy jeden z lepszych. Po prostu bardzo mi praypadł do gustu ze względu na swoją ostatnią wyprawę na Ebucarum, która została pozytywnie zakończona. Minusem oczywiście w jego biografii jest konflikt Karakalli z septymiuszem Getą ale jakby wyciąć z jego panowania tych dwóch synów to można zobaczyć jak naprawdę wiele plusów zostało po nim w Rzymie.


Moim najbardziej nielubianym przeze mnie (a zarazem jednym z najgorszych) cesarzem rzymskim jest Kaligula. Za bardzo był szalony. Chyba nawet gorzej od Nerona.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 20/07/2004, 0:59 Quote Post

Oczywiście Julian Apostata, niesamowicie bardzo barwna osoba. Próbował zachować stary Świat. Doceniałkulturę i sztukę. Jednocześnie twardy i rzeczowy polityk. Został bardzo skrzwdzony przez chrześcijan nazwa Apostata.

Najgorsza ekipa cesarzy rządzących po Flawiuszu Honoriuszu. Ciągła linia prosta do dna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Sarmata
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 1.306

Zawód: student
 
 
post 29/07/2004, 13:41 Quote Post

nie oceniałbym kaliguli aż tak źle, psychopatów w purpurze nie brakowało w pięciowiekowej historii cesarstwa, a jednak motyw z koniem prawdopodobnie byl wyrazem pogardy dla urzędu senatorskiego. Zresztą zapalenie opon mózgowych wiele wyjasnia...


Nie wiem czy był najzdolniejszym ale najbardziej podziwiam Juliana Apostatę gdyż niemalże zawrócił bieg rzeki (czy na pewno, nie wiem). August wszak miał cesarstwo w dobie największych jego sił.


Najgłupszym wg mnie, choć i jego notę biograficzną warto przeczytać dla polepszenia sobie humory był Heliogabal. No cóż, chłopiec był młody z niego. Młody i ładna - dawał się bić swojemu mężowi. Nie, nie pomyliłem się...


........ wacko.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Majorian
 

Unregistered

 
 
post 15/08/2004, 17:53 Quote Post

Również uważam Juliana (osobiście nie używam wobec niego przydomka Apostata) za wybitnego władcę. Nie mogę zgodzić się jednak z opinią, że wszyscy (zachodniorzymscy) cesarze panujący po (nieudolnym skądinąd) Honoriuszu byli złymi panującymi. Do chlubnych wyjątków zaliczyłbym Juliusza Waleriusza Majoriana i Prokopiusza Antemiusza. Władcy ci - szczególnie Majorian w obliczu praktycznie beznadziejnej sytuacji militarnej i politycznej próbowali przciwdziałać postępującemu upadkowi. A że im się to nie udało (nie mogło udać?) to już inna sprawa. Pozdrawiam
 
Post #43

     
P.A.Hadrianus
 

Princeps Senatus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 572
Nr użytkownika: 1.385

Imperator Caesar Traianus Hadrianus Aug.
Stopień akademicki: Consul Triplex
Zawód: Pontifex Maximus
 
 
post 24/08/2004, 22:11 Quote Post

Najlepszy, najgorszy. Ale dla kogo? Rzymu? Obywateli? Żołnierzy? Senatorów? Przeważnie najgorszą "prasę" mieli władcy zadzierający z Senatem, bo z niego wywodzili się kronikarze, stąd w historii ich uważa się za wcielenie wszelkiego zła epoki. Może pokusze się o ranking cesarzy których z różnych powodów ja darzę sympatią lub antypatią, będzie to moje subiektywne zestawienie.
Pozytywni bohaterowie spisu to:
Nerwa, Trajan, Hadrian, Antoninus Pius - wiem wiem wszyscy ze złotego wieku, prawdziwa Golden Four.
Negatywni - Neron (chociaż trochę mi go zawsze żal), Domicjan, Kommodus, Karakalla, Heliogabal.

Okres Cesarzy Wojskowych to obszar za mało poznany, szczególnie do oceniania osobowości poszczególnych bochaterów, a później to jako taką sympatię wzbudzają u mnie chyba tylko Dioklecjan i Julian, a niecierpię wprost Konstantyna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Kasjusz Antonius
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 1.578

 
 
post 29/09/2004, 17:18 Quote Post

Jeśli już wybieramy najlepszego, czy najgorszego Cesarza, to nie oceniajmy ich pod względem przymiotów osobowych, czy stanu umysłowego, ale tego co naprawdę zrobili dla Imperium, albo co zniszczyli.
Jeśli wśród wielu z was Heliogabal figuruje na pierwszym miejscu, wśród najgorszych Cezarów, ,,bo to idiota, homoseksualista, prostytutka i świr" nie zapominajmy, że państwo w tym czasie było rzadzone przez kobiety Julię Domnne i Julię Mammea,(piszę z pamięci) i to one jako tako trzymały państwo w ryzach.
Najlepsi:
1. Antonius Pius
2. Trajan
3. Julian Wielki
4. Tytus (za piękne wyrażenie ,,straciłem dzień"
5. Wespazjan

Najgorsi:
1. Septymiusz Sawer (za przywileje dla wojska, ale plus za pogonienie pretorii)
2. Konstantyn ,,Wielki" (za to chrześcijaństwo)
3. Walens (Adrianopol)
4. Teodozjusz ,,Wielki" (Podział Imperium)
5. Domicjan (za tetrachię i beznadziejną politykę monetarną)

Doprawdy nie rozumiem za co Maksymin Trak zebrał tak nie przychylne pinię, był pastuchem to prawda, ale w ryzach trzymał wojsko i planował podbić ziemie aż do Vistuli
Żal mi Gordiana I i Walentyniana II smutne postaci,mimo to darze je szacunkiem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

20 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej