Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

6 Strony « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czterdziestolatek - kultowy serial, Opinie, fimowe gagi, wspomnienia etc.

Fuser

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 15.418

post 27/09/2015, 18:34 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 27/09/2015, 19:18)
QUOTE(Fuser @ 23/08/2015, 22:04)
Tak jak nietypowy był fakt, że w 1974 jeździł fiatem 126p, który w Polsce zaczęto produkować rok wcześniej.

To prawda, jednak nie uznałbym tego za błąd, czy nieprawdopodobieństwo. Inżynier na kierowniczym stanowisku na prestiżowej budowie w Warszawie chyba mógł mieć jednego z pierwszych "maluchów".
*

Absolutnie nie uważam tego za błąd, czy rzecz nieprawdopodobną, tylko za rzecz nietypową, czy też wyróżniającą pod względem stanu posiadania w ówczesnym czasie i realiach.

User is offline  PMMini Profile Post #61

kwapiszon

II ranga
**
Nr użytkownika: 98.032

Adrian K.
Zawód: przedownik miejski

post 28/09/2015, 9:59 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 27/09/2015, 18:18)
W rzeczywistości w filmie zagrały bloki osiedla Pańska. Osiedle to zbudowano w latach 1965-69. Co do wnętrza mieszkania, część zdjęć nakręcono w studiu, tak jak napisał przedmówca, część zaś w autentycznym mieszkaniu M-4 w bloku przy ul. Pańskiej (najprawdopodobniej Pańska 61).

To właśnie miałem na myśli mówiąc że tego typu osiedla zaczęto oddawać do użytku już końcem lat 60. A bloki na Pańskiej rzeczywiście są bardzo podobne do tych filmowych (m.in. w układzie, co widać w niektórych odcinkach, np. tym, w którym Karwowski omal nie zderzył się maluchem z Benkiem).

User is offline  PMMini Profile Post #62

OGUREK

VI ranga
Nr użytkownika: 94.475

post 7/01/2016, 11:50 Quote Post

To, że nie był to jakiś szczególnie reprezentatywny dla I. połowy l. 70. bohater. Tak jak nietypowy był fakt, że w 1974 jeździł fiatem 126p, który w Polsce zaczęto produkować rok wcześniej.

Kto będzie reprezentatywnym przykładem polskiego bohatera? Pijaczek, chamuś, biedak i cwaniaczek? rolleyes.gif Bareje już mieliśmy, ale obok tej rzeszy przegrywów, była również spora grupa ludzi, która wykorzystywała dane im szanse i polepszyła swój byt i wcale nie po linii politycznej, jak to próbują inne przegrywy wmówić dzisiaj.

Cóż, inżynierowie zawsze mieli i mają lepiej niż reszta społeczeństwa, no ale jak to mawiali "uczyć się nikt nie bronił" rolleyes.gif Myślę, że to tylko działa in plus temu serialowi, bo zamiast oglądania wiecznie przegranych można obejrzeć perypetie kogoś, komu się udało, ot taka Ameryka nad Wisłą.
Podobnie serial "Daleko od szosy" jest w swoim zamyślę bardzo "amerykański", mamy tam "self-made mana", który próbuje wyrwać się ze wsi i dopiąć swego pomimo przeciwności losu.

Ten post był edytowany przez OGUREK: 7/01/2016, 11:51

User is offline  PMMini Profile Post #63

Lwowiak

Granice nie są wieczne!
Nr użytkownika: 40.190

post 7/01/2016, 14:17 Quote Post

A co z życiem religijnym takiej "przeciętnej " sobie jak to wmawiali rodziny?
- W niedziele wszystko aby tylko nie wspomnieć o Kościele,
- Na religię dzieci nie uczęszczają,ani słowa na ten temat,
- Ulice filmowane tak,że nie widać żadnego budynku kościelnego nawet.
I jeszcze:
- Czy to miała być reguła,że tacy ludzie,w końcu jakoś tam wykształceni nie czytali zupełnie książek ?
Chyba o tym ani słowa nie ma w tych kilkudziesięciu odcinkach,żadnej książki w domu.

A teraz jeszcze pytanie:
- Czy tam jest mowa o tym skąd wywodzą się ci bohaterowie,czy to pierwsze pokolenie piśmienne może? Chodzi o to,że spektrum ich zainteresowań jest jakby nieco zubożone jednak, inaczej mówiąc cierpią np na brak zainteresowań jakichkolwiek.

User is offline  PMMini Profile Post #64

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 7/01/2016, 14:45 Quote Post

A co z życiem religijnym takiej "przeciętnej " sobie jak to wmawiali rodziny?
- W niedziele wszystko aby tylko nie wspomnieć o Kościele,
- Na religię dzieci nie uczęszczają,ani słowa na ten temat,
- Ulice filmowane tak,że nie widać żadnego budynku kościelnego nawet.

Hmmm, czemu miało by to być pokazywane?
Nawet dzisiaj, za wolności, regularnie chodzi do kościoła mniej niż 40% społeczeństwa, to kto jest bardziej reprezentatywny, mniejszość czy większość wink.gif?

I jeszcze:
- Czy to miała być reguła,że tacy ludzie,w końcu jakoś tam wykształceni nie czytali zupełnie książek ?
Chyba o tym ani słowa nie ma w tych kilkudziesięciu odcinkach,żadnej książki w domu.

Chyba czy na pewno?
Bo Karwowski jako inżynier musiał coś czytać, cytował nawet Norwida wink.gif.

Zerknij sobie na ten filmik (czas 1 minuta 50 sekund): https://www.youtube.com/watch?v=6zEsGfMrjDs i zobacz co Karwowscy trzymają w regale. Nie książki czasem?

A teraz jeszcze pytanie:
- Czy tam jest mowa o tym skąd wywodzą się ci bohaterowie,czy to pierwsze pokolenie piśmienne może? Chodzi o to,że spektrum ich zainteresowań jest jakby nieco zubożone jednak, inaczej mówiąc cierpią np na brak zainteresowań jakichkolwiek.

Oglądałeś serial tak wnikliwie, że wiesz, iż w żadnym ujęciu nie pokazano budynku kościelnego, wiesz, że nic nie czytali a nie widziałeś żadnego odcinka z rodziną Magdy?

Chodzi o to,że spektrum ich zainteresowań jest jakby nieco zubożone jednak, inaczej mówiąc cierpią np na brak zainteresowań jakichkolwiek.

A Magda czasem nie jest zafascynowana oczytanym intelektualistą, inżynierem Gajnym?
I czy to zubożenie nie jest w ogóle charakterystyczne dla statystycznego Polaka?

To wszystko bardzo dziwne i wygląda, że chyba jednak nie oglądałeś tego serialu, albo coś z wybiórczością pamięci smile.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

Fuser

VII ranga

post 7/01/2016, 19:40 Quote Post

QUOTE(OGUREK @ 7/01/2016, 12:50)
To, że nie był to jakiś szczególnie reprezentatywny dla I. połowy l. 70. bohater. Tak jak nietypowy był fakt, że w 1974 jeździł fiatem 126p, który w Polsce zaczęto produkować rok wcześniej.

Kto będzie reprezentatywnym przykładem polskiego bohatera? Pijaczek, chamuś, biedak i cwaniaczek? rolleyes.gif Bareje już mieliśmy, ale obok tej rzeszy przegrywów, była również spora grupa ludzi, która wykorzystywała dane im szanse i polepszyła swój byt i wcale nie po linii politycznej, jak to próbują inne przegrywy wmówić dzisiaj.

Cóż, inżynierowie zawsze mieli i mają lepiej niż reszta społeczeństwa, no ale jak to mawiali "uczyć się nikt nie bronił" rolleyes.gif Myślę, że to tylko działa in plus temu serialowi, bo zamiast oglądania wiecznie przegranych można obejrzeć perypetie kogoś, komu się udało, ot taka Ameryka nad Wisłą.
Podobnie serial "Daleko od szosy" jest w swoim zamyślę bardzo "amerykański", mamy tam "self-made mana", który próbuje wyrwać się ze wsi i dopiąć swego pomimo przeciwności losu.
*

Pełna zgoda z tym co piszesz.
Odniosłem się w swojej wypowiedzi do panującej obiegowej opinii w opisie S. Karwowskiego jako typowego Polaka swoich czasów.

User is offline  PMMini Profile Post #66

Fuser

VII ranga

post 15/09/2016, 19:12 Quote Post

Aktualnie, nie wiadomo jak długo, prawie w całości do obejrzenia na Youtube. Liczba wyświetleń, jak i komentarze pod odcinkami świadczą, że jego popularność ma się dobrze. smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #67

Baszybuzuk

VIII ranga
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post 16/09/2016, 7:16 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 7/01/2016, 19:40)
Pełna zgoda z tym co piszesz.
Odniosłem się w swojej wypowiedzi do panującej obiegowej opinii w opisie S. Karwowskiego jako typowego Polaka swoich czasów.

Pierwsze jaskółki takiego pogodnego serialu o odnoszących relatywne sukcesy ludziach i ich rodzinach były wcześniej - w końcu epoka gomułkowska miała "Wojnę domową" (tegoż samego reżysera zresztą).

Oczywiście "Wojna" miała swoje ograniczenia - jak i sama gomułkowska epoka. Czarnobiały, kręcony raczej w zamkniętych pomieszczeniach, ze stukniętym humorem lat 60-tych. "Czterdziestolatek" tymczasem to typowa epoka gierkowska - wielkie budowy, kolor, sukcesy (no, z przejściowymi trudnościami, ale to głównie perypetie osobiste). W końcu za Gierka powstawało takich rzeczy więcej, zwykle dużo gorszych (np. idiotyczne "Życie na gorąco").

Zresztą, wystarczy porównać najbardziej znane one-linery obu seriali:

"Czterdziestolatek" to "jestem kobietą pracującą, żadnej pracy się nie boję". Mocne!
"Wojna domowa"..... "Czy jest suchy chleb, dla konia"? rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 16/09/2016, 7:22

User is offline  PMMini Profile Post #68

Fuser

VII ranga

post 11/08/2017, 17:42 Quote Post

Do obejrzenia od niedawna w całości "na legalu":
https://vod.tvp.pl/website/czterdziestolatek,1667706

"Na nielegalu" na Youtube do obejrzenia również od niedawna i zapewne już niedługo. Wyniki wyświetleń biorąc pod uwagę datę zamieszczenia rewelacyjne, a komentarze pod poszczególnymi odcinkami bardzo pozytywne.

User is offline  PMMini Profile Post #69

Fuser

VII ranga

post 8/11/2017, 16:28 Quote Post

Nie żyje Janusz Kłosiński. Aktor miał 96 lat
Genialna drugoplanowa rola w "Czterdziestolatku".

Trasa Łazienkowska budowa - Czterdziestolatek

Ten post był edytowany przez Fuser: 8/11/2017, 17:41

User is offline  PMMini Profile Post #70

Fuser

VII ranga

post 18/06/2019, 19:20 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 11/08/2017, 18:42)
Do obejrzenia od niedawna w całości "na legalu":
https://vod.tvp.pl/website/czterdziestolatek,1667706

"Na nielegalu" na Youtube do obejrzenia również od niedawna i zapewne już niedługo. Wyniki wyświetleń biorąc pod uwagę datę zamieszczenia rewelacyjne, a komentarze pod poszczególnymi odcinkami bardzo pozytywne.
*

Po 2 latach podobna sytuacja. Odcinki dostępne różny czas, generalnie od kilku tygodni. Każdy ma po kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń. Mimo że można je za darmo obejrzeć na VOD TVP.

User is offline  PMMini Profile Post #71

petroCPN SA

V ranga
Nr użytkownika: 104.458

Stopień akademicki: doktor
Zawód: wyk³adowca

post 19/06/2019, 7:21 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 16/09/2016, 7:16)
"Czterdziestolatek" to "jestem kobietą pracującą, żadnej pracy się nie boję". Mocne!
*

Epizod z Ireną Kwiatkowską w każdym odcinku - to ewidentna kilkuminutowa zmiana konwencji: takie kilkuminutowe odejście od małego realizmu, dominującego w serialu. Swoją drogą, kiedy słucham tej Kobiety Pracującej - to często mam wrażenie jakbym czytał kolejny prasowy felieton Krzysztofa Teodora Toeplitza (przypadkiem - scenarzysty).

User is offline  PMMini Profile Post #72

Baszybuzuk

VIII ranga
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post 19/06/2019, 8:25 Quote Post

QUOTE(petroCPN SA @ 19/06/2019, 7:21)
Epizod z Ireną Kwiatkowską w każdym odcinku - to ewidentna kilkuminutowa zmiana konwencji: takie kilkuminutowe odejście od małego realizmu, dominującego w serialu. Swoją drogą, kiedy słucham tej Kobiety Pracującej - to często mam wrażenie jakbym czytał kolejny prasowy felieton Krzysztofa Teodora Toeplitza (przypadkiem - scenarzysty).

Przyznam, że kobieta pracująca była jedyną rzeczą, która mnie w tym serialu śmieszyła. Może to kwestia wieku, w którym go za pierwszym razem oglądałem, ale dominujący humor sytuacyjny był w nim jednak jakiś taki mdły i niemalże telenowelowy. A ty bam, wpada Kwiatkowska i z entuzjazmem wzorcowej dojarki-konsomołki wykłada swoje kocopały o pracy, której się nie boi. Czysty absurd.

User is offline  PMMini Profile Post #73

petroCPN SA

V ranga
Nr użytkownika: 104.458

Stopień akademicki: doktor
Zawód: wyk³adowca

post 19/06/2019, 13:58 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 19/06/2019, 8:25)
kobieta pracująca była jedyną rzeczą, która mnie w tym serialu śmieszyła. Może to kwestia wieku, w którym go za pierwszym razem oglądałem, ale dominujący humor sytuacyjny był w nim jednak jakiś taki mdły
*

Ja z rzadka ale jednak czułem się rozbawiony jakimś dowcipem. Najczęściej słownym. Na przykład odcinek o "walce z metryką" w którym Karwowski rozmawia ze sprzedawcą napojów chłodzących w klubie sportowym (Jan Kobuszewski) a ten z dumą wspomina swoją sportową młodość:
"Takie nazwisko Zdzisław Krzyszkowiak - kojarzysz pan? TO JA, proszę pana! Tak, to ja na zawodach ludowych zespołów sportowych w 1955 roku . . . ja . . . z nim raz biegłem."

Ale dopiero wkroczenie Kobiety Pracującej przenosi widzów w krainę surrealizmu.
To znaczy, poza scenami z Kobietą odrobina odrealnienia i dystansu też by się znalazła. Jak na przykład wtedy, kiedy żona Karwowskiego oznajmia, że ona w telewizji ogląda tylko: Dziennik Telewizyjny, jazdę figurową na lodzie i . . . "Czterdziestolatka". Z tym, że mnie osobiście to już nie bawi.
Prawdziwy odlot jest przy Irenie Kwiatkowskiej.

Ten post był edytowany przez petroCPN SA: 19/06/2019, 16:17

User is offline  PMMini Profile Post #74

Krzysztow

V ranga
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen

post 19/06/2019, 16:22 Quote Post

Bodaj w "Przypuszczam że wątpię" Łazuka twierdzi że od "Maniuniego" (rzekomo tak go nazywano) można było dostać w mordę jeśli mu się pogratulowało wspaniale zagranej roli Maliniaka. Podobno Kłosowski nie cierpiał tej roli.
Ale dlaczego Łazuka już nie podaje.

User is online!  PMMini Profile Post #75

6 Strony « < 3 4 5 6 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej