Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największy zdrajca w historii Polski ?
 
Kto według Ciebie był największym zdrajcą w historii Polski, tzn. swoim postępowaniem/zdradą przysporzył krajowi i narodowi największych nieszczęść i cierpień?
Bohdan Chmielnicki [ 32 ]  [9.58%]
Hieronim Radziejowski [ 22 ]  [6.59%]
Janusz Radziwiłł [ 18 ]  [5.39%]
Bogusław Radziwiłł [ 4 ]  [1.20%]
Jerzy Sebastian Lubomirski [ 6 ]  [1.80%]
August II Mocny [ 7 ]  [2.10%]
Adam Poniński [ 8 ]  [2.40%]
Stanisław August Poniatowski [ 39 ]  [11.68%]
Franciszek Ksawery Branicki [ 21 ]  [6.29%]
Szczęsny Potocki [ 19 ]  [5.69%]
Seweryn Rzewuski [ 6 ]  [1.80%]
Wanda Wasilewska [ 29 ]  [8.68%]
Bolesław Bierut [ 51 ]  [15.27%]
Wojciech Jaruzelski [ 33 ]  [9.88%]
inna osoba [ 39 ]  [11.68%]
Suma głosów: 334
Goście nie mogą głosować 
     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 5/02/2008, 14:42 Quote Post

QUOTE(gorliwy litwin @ 5/02/2008, 9:57)
Największy zdrajca- F.Dzieržynski
*


Pytanie - czy Feliks Dzierżyński deklarował się jako polski patriota czy rewolucjonista. Zresztą jeśli mierzyć patriotyzm polski liczbą zabitych Rosjan, to Feliks Edmundowicz byłby tu największym polskim patriotą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 5/02/2008, 14:56 Quote Post

Mój typ to Chmielnicki - zdrajca, jakich mało w historii Polski... dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 5/02/2008, 22:20 Quote Post


Zresztą jeśli mierzyć patriotyzm polski liczbą zabitych Rosjan, to Feliks Edmundowicz byłby tu największym polskim patriotą.
Pewnie i tak ale w jego przypadku nie jest to żaden argument.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
jasio-jasiowaty
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 660
Nr użytkownika: 34.557

tajne i utajnione
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informa
 
 
post 5/02/2008, 22:39 Quote Post

Najbardziej haniebnym zdrajcą byli Ksawery Branicki herbu Korczak oraz Seweryn Rzewuski herbu Krzywda.
Szczęsny Potocki nie bardzo rozumiał co wyczynia był ograniczony umysłowo, jednak i on był człowiekem niezwykle marnej konduity.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
dlspicy
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 35.424

 
 
post 11/02/2008, 12:54 Quote Post

Drogi Premagape.
Nie ukrywam, że jest to dla mnie trudne pytanie. Jeśli pojęcie Polska jest równoznaczne z pojęciem Polacy, to kto wie, czy nie "najwiękwszym" zdrajcą będzie gen. Wojciech Jaruzelski. Wypowiedź wojnę "własnemu" narodowi, chcieć źle dla "swoich" rodaków?
Ja, oddałem głos pusty.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Rob Roy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 41.459

Marcin Oldak
Zawód: uczen
 
 
post 15/02/2008, 20:57 Quote Post

Wedłud mnie....Bierut. Ta postac kojaży mi sie tylko ze zbrodniami dokonanymi na rodakach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
dlspicy
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 35.424

 
 
post 16/02/2008, 0:03 Quote Post

Drogi Rob Roy.
Dlatego napisałem, że jest to dla mnie trudne pytanie. Bez wątpienia jest w tym dużo racji. Bierut bezwzględnie wykonywał polecenia z Moskwy, polecenia Stalina. Bez wątpienia także był zdrajcą, "wiernym" wobec swych "przyjaciół". Nic więc dziwnego, że "prowadzi" w sondzie.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
adso74
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.870
Nr użytkownika: 37.022

 
 
post 16/02/2008, 0:35 Quote Post

QUOTE
August II Mocnego zaliczyłem do zdrajców, gdyż w pewnym momencie planował rozbiór Polski. Chciał część Polski zachować jako dziedzictwo dla syna. Choć w zasadzie jest to niedoszły zdrajca


August II kilkakrotnie próbował ratować siłę państwa, nawet za cenę jego całości. Zapewnienie następstwa tronu dla syna jeszcze za jego życia i uniknięcie przez to elekcji i interregnum mogło być tylko i wyłącznie korzystne dla Rzeczpospolitej.
Stanisław August Poniatowski na tej liście to jakieś nieporozumienie.
Chmielnicki - kogo on niby zdradził? O ile mi wiadomo walczył o poprawę sytuacji Kozaków. Występował przeciw magnatom, o których twierdził, że zdradzają kraj. Z jego punktu widzenia on był lojalny.
Janusz Radziwiłł - to uproszczenie. Jego postawa to chyba pierwszy przejaw ambicji Litwy do samodzielności. Działał w interesie Litwinów. Nie jestem do końca przekonany, czy pasuje do niego określenie "zdrajca".
Targowiczanie to raczej ludzie nierozsądni. Oparcie się o Rosję było akurat w owym czasie jedyną metodą na uratowanie Rzeczpospolitej, tyle że oni zrobili to w sposób idiotyczny. Raczej warcholstwo niż zdrada.

Może należałoby się zastanowić nad tym, kiedy dany czyn da się zakwalifikować jako zdradę? Władysław II celem odzyskania władzy, z której wyzuli go młodsi bracia, udał się po pomoc na dwór cesarza. Kto tu zdradził interesy kraju? Władysław - sprowadzając obcą interwencję, czy jego młodsi bracia - łamiąc postanowienia testamentu Krzywoustego i powodując rozprzężenie w kraju? Stańczycy byli określani mianem zdrajców, choć zrobili więcej dobrego niż jacykolwiek powstańcy. Chyba niezbyt słusznie? Tak można wyliczać dość długo.

Zatem ja postąpię inaczej. Ponieważ nie przychodzi mi w tej chwili do głowy jakaś szczególnie niecna i wyrachowana postać z historii Polski, zagłosuję sobie prywatnie na zdrajcę w dziejach powszechnych najbardziej znanego: Judasz:P

A tu oddaję głos pusty.

Pozdrawiam
adso74

Po namyśle oddałem głos na "inną osobę". Po prostu, skoro Matka Boska jest królową Polski, to mam podejrzenia, że Judasz wpisuje się jakoś w naszą historiętongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 18/02/2008, 15:39 Quote Post

QUOTE(jasio-jasiowaty)
Najbardziej haniebnym zdrajcą byli Ksawery Branicki herbu Korczak oraz Seweryn Rzewuski herbu Krzywda.
Szczęsny Potocki nie bardzo rozumiał co wyczynia był ograniczony umysłowo, jednak i on był człowiekem niezwykle marnej konduity.

A ja daleki jestem od potępiania w czambuł tych panów i w ogóle całej Targowicy. Targowiczanie byli ludźmi wychowanymi w pewnym systemie wartości. Złota wolność szlachecka była dla nich święta, a ci, którzy na nią podnieśli rękę, byli wrogami Rzeczypospolitej i jej praw podstawowych. Jedyny grzech Targowiczan polega dla mnie na tym, że w tym sporze wewnętrznym odwołali się do siły zewnętrznej.

Paradoksalnie człowiekowi współczesnemu, zapatrzonemu w demoliberalne idee, Targowica powinna być bliska wink.gif Przecież są to ludzie, którzy bronili wolności przed tymi, którzy chcieli wolność podporządkować dobru państwa i racji stanu. Dzisiaj takich, którzy chcą podporządkować wolność jednostki racji stanu, nazywamy w najlepszym wypadku autorytarystami wink.gif

No a to, co moim zdaniem stanowi grzech konfederatów z Targowicy, czyli wywlekanie polskich brudów za granicę, dzisiaj jest dość powszechne. Dość wspomnieć, co się działo nie tak dawno temu na linii Warszawa-Bruksela...

QUOTE(adso74)
Chmielnicki - kogo on niby zdradził? O ile mi wiadomo walczył o poprawę sytuacji Kozaków. Występował przeciw magnatom, o których twierdził, że zdradzają kraj. Z jego punktu widzenia on był lojalny.

Nie był lojalny, bo wszczął wojnę domową. Sprzeciwił się suwerenowi, którym był w Rzeczypospolitej naród szlachecki. Sprzymierzył się z wrogiem zewnętrznym - Chanatem Krymskim. Na koniec zaś dokonał arcy zdrady, podporządkowując Ukrainę carowi moskiewskiemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
varius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 42.024

Zawód: Uczen
 
 
post 28/02/2008, 22:35 Quote Post

Moim "zwycięzcą" był Szczęsny Potocki. Wraz z Rzewuskim i kilkoma innymi f******mi unicestwił coś, co było wielką chlubą narodu Polskiego, Konstytucję 3 maja. To dzięki nim Polska nie istniała na mapach świata i Europy przez wiele, wiele lat. Mogą być z siebie dumni doppelpunkt.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Pizystrat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 41.413

Zawód: BANITA
 
 
post 1/03/2008, 8:42 Quote Post

QUOTE(Premagape @ 22/08/2007, 9:01)
August II Mocnego zaliczyłem do zdrajców, gdyż w pewnym momencie planował rozbiór Polski. Chciał część Polski zachować jako dziedzictwo dla syna. Choć w zasadzie jest to niedoszły zdrajca.
Stanisława Augusta Poniatowskiego zaliczyłem do zdrajców (na potrzeby tejże ankiety) za jego kontrowersyjną postawę po konfederacji targowickiej.
Jerzego Sebastiana Lubomirskiego zaliczyłem do ankiety za rokosz Lubomirskiego, który uniemożliwił przeprowadzenie programu reform. Choć zaliczenie jego do zdrajców może być mocno kontrowersyjne.
Jeśli głosujecie na inną osobę, to napiszcie na kogo i dlaczego. W ankiecie pominąłem osoby ze średniowiecza, bo by liczba potencjalnych kandydatów była zbyt wielka.
*



Każdy komunista - polskiego pochodzenia jest zdrajcą. A takze kazdy komunista majacy polskie obywatelstwo.
Np, ci tutaj:
http://www.polonica.net/kpp_lista_czlonkow.htm

kazdy czlonek PPR i PZPR
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 1/03/2008, 12:03 Quote Post

Drogi Pizystracie absolutnie nie chcę stawac w obronie osób należących do PZPR ale myślę że troszeczke poniosła cie fantazja pisząc o tym że każdy członek PZPR to zdrajca Polski.Myślę że zapomniałeś troszeczkę o realiach jakie panowały w PRL i o tym że bardzo dużo osób z uwagi na chęc dalszego realizowania się (chocby pracownicy naukowi czy dyrektorzy szkół) byli zmuszeni do posiadania legitymacji partyjnej a oprócz tego nic ich z ideologią partii nie wiązało.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
pancerny96
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 45.667

 
 
post 22/05/2008, 19:57 Quote Post

Janusz Radziwiłł nie powinien znaleźć się na tej ankiecie. Zagłosowałem na Bolesława Bieruta z niechęci do stalinizmu, ale nie ogólnie komunizmu, socjalizmu)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Gregorus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 46.287

G.K.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 15/06/2008, 20:44 Quote Post

Stawiam na Branickiego...

Co do Chmielnickiego to całe to nieszczęście wiadomo, że zaczeło się od zatargu z podstarościm Czaplińskim czyli od spraw osobistych - zresztą często tak bywa...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
savoy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 189
Nr użytkownika: 46.818

Zawód: BANITA
 
 
post 26/09/2008, 8:13 Quote Post

z całą pewnością zdrajcą był Bierut i spółka. oczywiście nie wszyscy oni byli Polakami więc faktycznie trudno tu mówić o zdradzie. Raczej mówiłbym tu o wrogach Polski i Polaków.
Z Jaruzelskim trzeba się wstrzymać do wyroku sądu bo sprawa nie jest jednoznaczna.
Biorąc pod uwagę liczbę zamordowanych komunistów i Rosjan i kogo tam jeszcze to Feliks Edmundowicz jest raczej bohaterem ze względu na to, że eliminował wrogów Polski.
Na pewno na liście zabrakło zdrajcy kuklińskiego, który wywoził do USA tajne dane wojskowe dotyczące naszej polskiej obronności ułatwiając w ten sposób przygotowanie im jądrowego holokaustu Polaków. Na szczęście mądrość tych co dziś są uważani za zdrajców (o ironio!)czyli różnych Jaruzelskich. Michników, Kuroniów i Gocłowskich doprowadziła do pokojowego przekazania władzy i upadku poprzedniego ustroju.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej