Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

18 Strony « < 16 17 18 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Woda/ogień/dym/mięso starsze niż wasser/feuer ... , ...rauch/fleisch: występują w sanskrycie

ambron

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.857

Stopień akademicki: BANITA

post 21/08/2016, 6:58 Quote Post

Kołodzieju, znam ten wywód etymologiczny. Zwróć jednak, proszę, uwagę, że w językach słowiańskich mamy również inne słowa w podobnym brzemieniu i znaczeniu do greckiego "graphicos", chociażby "grabić" czy "bazgrać". W mojej ocenie - możemy tu mówić jedynie, co najwyżej, o wspólnym, praindoeuropejskim dziedzictwie językowym. W tym miejscu warto przypomnieć, przywołując Eupedię, że twórcami greckiej kultury mieli być podobno nosiciele haplogrupy R1a.

Ten post był edytowany przez ambron: 21/08/2016, 6:59

User is offline  PMMini Profile Post #256

Spiryt

Ostatni Wielki Gumiś
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student

post 21/08/2016, 10:51 Quote Post

QUOTE(ambron @ 21/08/2016, 6:30)
Przy tej okazji chciałem pokazać Ci - ile są warte germanojęzyczne etymologie... Mamy więc tutaj i staronordyckie "rita", i staro-wysoko-niemieckie "rizan", i niemieckie "rissen", a szerokim łukiem ominięte są nasze: "ryć, rzezać, rysować".
*

W setkach innych słów :

https://en.wiktionary.org/wiki/sharp

podają Słowiańskie kognaty.

Wiktionary jest rzecz jasna otwartym słownikie, więc uzupełnia ją kto się czuje na siłach.

Tyle że germańskie słowa w tym przypadku nie mają najwyraźniej nic wspólnego ani z 'ryć', ani z 'rzezać'.

Pochodzą od innych indoeuropejskich postaci.

https://en.wiktionary.org/wiki/рити

Podają tak za niejakimi Rudnickim i Mielniczukiem, Boryś też się zgadza, więc nie ma chyba co szukać germańskiego spisku. wink.gif

Przyjmuje się, że to zapożyczenie z greki. Oryginalnie to jest graphicos - co ciekawe znaczy tyle samo co pisanie i malowanie, ale w formie sacrum. Ale Grecy to też Indoeuropejczycy więc podobieństwa między graphicos a piś zasadne. Polskim słowem będzie rysować czyli robić rysy, ornamenty np. w glinie na niewypalonym garnku. No i w tym przypadku podobieństwo między rys a piś jakby pełniejsze...

Nie jestem pewien, do czego się odnosisz, ale scribo nie ma genetycznie nic wspólnego z 'graphicos', nie bardzo ma jak. Więc to nie zapożyczenie...

Łacińskie terminy były używane do tłumaczenia greckich, więc można co najwyżej mówić o kalce.

To, że słowa ewoluowały od oznaczeń najbardziej 'pierwotnych', 'przypadkowych' czynności jak rycie jakimś kijem do stawiania znaków w staranniej przygotowany sposób, to jak ktoś ambron uznał za stosowne napisać, 'oczywista oczywistość'. wink.gif

Ten post był edytowany przez Spiryt: 21/08/2016, 12:42

User is offline  PMMini Profile Post #257

Bacik

III ranga
Nr użytkownika: 99.440

ja

post 21/08/2016, 18:25 Quote Post

tu tłumaczenie słowa पिश् piś w podręczniku yogi;
http://wiki.yoga-vidya.de/Pish
przygotowanie, wyposażenie; zdobić, ozdabiać, tworzyć, kształtować,
pasuje do pisanek.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #258

ambron

VI ranga

post 22/08/2016, 6:52 Quote Post

Spiryt, jasne... też trzymam się z daleka od teorii spiskowych, szczególnie tych niemiecko-żydowskich. Problem, moim zdaniem, tkwi w innym miejscu... Od zarania indoeuropeistyki, kierunki rozwoju tej dziedziny kształtowali badacze germanojęzyczni, słabo poruszający się po słowiańszczyźnie. Do niedawna nazywaliśmy jeszcze przecież języki indoeuropejskie - indogermańskimi. To wyznaczyło pewną optykę, ogniskującą dociekania językowe na leksyce germańskiej, która w rzeczywistości jest pochodną słowiańskiej. Tak więc dociekania językoznawców trzeba analizować, jak najbardziej, zachowując przy tym jednak zdrowy rozsądek. A zdrowy rozsądek mi podpowiada, że uznawanie, iż trzy słowa w takim samym brzmieniu i znaczeniu mają zupełnie inne pochodzenie w językach słowiańskich, a inne w germańskich, jest absurdem, a właściwie manipulacją, mającą na celu ominięcie ich słowiańskiego pochodzenia. Tym bardziej w sytuacji, w której (jak wynika m.in. z tych dwóch, wrzuconych przez nas wywodów etymologicznych) dają się one doskonale umotywować na słowiańskim gruncie językowym, a brak im podobnej motywacji na gruncie germańskim.

Natomiast "scribo" ma tyle wspólnego z "graphicos", ile "skrobanie" z "grabieniem".

Bacik, brawo! Sanskryt po raz kolejny dowodzi starożytności języków słowiańskich.

User is offline  PMMini Profile Post #259

ambron

VI ranga

post 22/08/2016, 7:05 Quote Post

A, Bacik... Nie wiem, bo nie mam czasu na lekturę całego tematu, czy ktoś zwrócił uwagę na słowo "ardra" z tych wrzuconych przez Ciebie tabelek... To uwaga dla tych, którzy wierzą w nieindoeuropejską hydronimię Polski. Mam tu na myśli Odrę, oczywiście!

User is offline  PMMini Profile Post #260

Bacik

III ranga

ja

post 22/08/2016, 11:53 Quote Post

QUOTE(ambron @ 22/08/2016, 6:05)
A, Bacik... Nie wiem, bo nie mam czasu na lekturę całego tematu, czy ktoś zwrócił uwagę na słowo "ardra" z tych wrzuconych przez Ciebie tabelek... To uwaga dla tych, którzy wierzą w nieindoeuropejską hydronimię Polski. Mam tu na myśli Odrę, oczywiście!
*

nie ardra jeszcze tu nie było, tu tak samo jak w ogniu i agni a zmienia się w o:

http://spokensanskrit.de/index.php?tinput=...yes&beginning=0
http://www.shabdkosh.com/translate/%E0%A4%...n-English-Hindi

wilgotne
mokre

my byśmy mówili ordra, ciekawe.

No i jak w जाघनी jāghanī, ogonie gdzie a dwa razy się zmienia w o u nas

http://wiki.yoga-vidya.de/Jaghani

Jaghani ist weibliches Sanskrit Substantiv, welches auf Deutsch übersetzt werden kann mit Schwanz.
Jaghani jest kobietą sanskrytu rzeczownik, które mogą być tłumaczone w języku niemieckim z ogonem.(auto tłumaczenie)

Ten post był edytowany przez Bacik: 22/08/2016, 14:25

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #261

ambron

VI ranga

post 23/08/2016, 6:55 Quote Post

Bacik, zarówno sanskryt, jak też języki irańskie, zadają bobu tym językoznawcom, którzy uważają, że Polacy to gęsi i swojego języka nie mają, bo wszystkie polskie słowa to pożyczki germańskie, a w najlepszym razie - greckie lub łacińskie. Wychodzą takie absurdy, że tak samo brzmiące w polskim języku słowa raz uznaje się za pożyczkę germańską, raz irańską, zamiast przyznać, że to źródłosłów słowiański jest przyczyną istnienia tych słów w językach germańskich i irańskich. Co zresztą nawet do bólu logiczne, gdyż Słowianie historycznie rozdzielali i wciąż rozdzielają Germanów od Irańczyków.

User is offline  PMMini Profile Post #262

Bacik

III ranga

ja

post 23/08/2016, 15:11 Quote Post

tak samo jak z cebulą, ma pochodzić z niemieckiego, a w niemieckim z łaciny, a przecież występuje również w sanskrycie. Najprawdopodobniej wywodzimy ja sami z prajęzyka bezpośrednio, tak samo jak ogórek i ogon.

https://s14.postimg.io/levneodf5/ogorek.jpg

https://s14.postimg.io/levneodf5/ogorek.jpg

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #263

Mach

III ranga
Nr użytkownika: 98.773

EO
Stopień akademicki: mgr
Zawód: technik

post 23/08/2016, 15:48 Quote Post

Dochodzę do wniosku, że dużo wczesnosłowiańskich nazw da się wyjaśnić na gruncie Sanskrytu. Na przykład na wyspie zwanych obecnie przez Niemców Rugią (notabene wywodzi się jej nazwę od germańskiego plemienia Rugiów które podobno wcześniej tam zamieszkiwało) mieszkali Ranowie, jak się sami zwali. Byli przez Niemców zawani Rujami lub Rugiam (może Rudżiami?).
Zaglądając w Sanskryt widzimy, że Radża (sansk. Raja) to lokalny władca zwany także Raną. Jego żona to odpowiednio Raji lub Rani.
Widziałem też w źródłach Arabskich, że Słowiański władca nosił tytuł Maha. Historyczny tytuł królewski w Indiach to Maharadża.

User is offline  PMMini Profile Post #264

kmat

Podkarpacki Rabator
Nr użytkownika: 40.110

post 23/08/2016, 18:52 Quote Post

To są bzdury, brak dowodów na jakiekolwiek poważniejsze związki tych słów niż powierzchowne podobieństwo. Radża ma akurat koneksje do łacińskiego rex, jedno i drugie oznacza władcę, tymczasem Rugia najbardziej odpowiada słowiańskim i germańskim słowom oznaczającym żyto (ang. rye, staropolskie reż). Maha znaczy wielki, tu prosta droga do greckiego megas, czy łacińskiego magnus, w polskim najprędzej będzie temu odpowiadało móc, możny, etc. Co oznaczało to imię Maha, cholera wie, nazwa jest całkowicie enigmatyczna.

User is offline  PMMini Profile Post #265

Dragan

Nowicjusz
Nr użytkownika: 100.045

Kosovo je Srbija!
Stopień akademicki: magister
Zawód: nacjonalista

post 23/08/2016, 23:40 Quote Post

Niezwykle interesująca dyskusja Mości Panowie! Zagadnienie frapowało mnie już od lat wielu. Jak rozumiem niektórym użytkownikom nie podoba się brak przykładów sanskrycko-słowiańskich analogii, które nie występowałyby np. w językach germańskich. W takim razie służę uprzejmie pomocą:

* SK jihva (język) - PL żuchwa (lekka zmiana semantyczna w obrębie tej samej części ciała tj. jamy ustnej)

* SK asthi - PL kość (nasze ość)

* SK yaktr - PL wątroba (usuńcie -k- i zostanie rdzeń -atr-)

* SK pati - PL pić (drink najprawdopodobniej w ogóle nie jest słowem indoeuropejskim)

* SK srnoti - PL słyszeć (częsta zamiana r na l)

* SK vindati (znajdować ale także widzieć) - PL widzieć

* SK guruh (ciężar) - PL gruz

* SK damah - PL dom

* SK hima - PL zima

* SK pacati - PL piec

* SK gharati (piec, gotować) - gorąc

* SK griva - PL grzywa

* SK agni - PL ogień (język PIE prawdopodobnie miał dwa różne określenia na ogień - ten udomowiony zachował się właśnie w w/w przykładach, ten niebezpieczny w angielskim fire tudzież greckim pyr)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #266

ambron

VI ranga

post 24/08/2016, 7:38 Quote Post

Kmat, istnieje tutaj banalnie proste wytłumaczenie... W dobie ekspansji neolitu, która miała najprawdopodobniej związek z ekspansją (przynajmniej pierwszą) języków indoeuropejskich, synonimem bogactwa było zboże. Zboże było też środkiem płatniczym, więc w niektórych językach nazwa zboża przeszła na pieniądz. Do dziś słowa "bogactwo" i "zboże" mają wyraźną konotację. Słowa "rex, rix, ric" oznaczały pierwotnie "bogacza", z czego mamy angielskie "rich". A wszytko to pochodzi od nazwy zboża, przypisanej później do jego określonych gatunków, która brzmiała w dawnych językach bardzo podobnie do naszego "reż".

User is offline  PMMini Profile Post #267

cafelatte

IV ranga
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:

post 24/08/2016, 9:13 Quote Post

Proso zwie się po szwedzku "hirs" (wymowa - "hirsz"). Czy nie jest to identyczne słowo jak "ryż", po jakiejś "przestawce"?

Ten post był edytowany przez cafelatte: 24/08/2016, 9:13

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #268

welesxxi

Conan The Historian
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 13.919

post 24/08/2016, 9:23 Quote Post

Apel o zachowanie rozsądku w tym wątku nie przyniósł rezultatu - ostrzeżenie przed zamknięciem wątku. Subiektywne dobieranie słów i tworzenie fantastycznych teorii na podstawie ich podobieństw ma się dalej dobrze. Nikt z tych osób ani nie sprawdził jak ustala się pokrewieństwo języków, ani jak poprawnie wygląda metoda komparatystyczna, ani nie widzę jakiegokolwiek innego postępu.
Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego – w błędzie trwać.
Niniejszym wątek zamknięty.

moderator

User is offline  PMMini Profile Post #269

18 Strony « < 16 17 18 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Closed TopicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej