Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
25 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Olimpiada artystyczna/sekcja plastyki, Temat istnieje od 2007 r.
     
kobieta w oknie
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 43.726

Monika
Zawód: uczen
 
 
post 6/02/2009, 10:52 Quote Post

QUOTE(ewi @ 5/02/2009, 21:29)
I jeśli jakiś znawca mógłby się podzielić informacjami na temat centralnych to będę taaaaaaaka wdzięczna ;*
Tylko nie mówcie żeby poczytać na stronie Muzeum w wytycznych. Tyle już zrobiłam :)ale są tam suche fakty, a ja bym chciała usłyszeć coś od kogoś kto zna już owy etap z autopsji ;D
jaki jest poziom trudności, czy trzeba być przygotowanym na bardzo szczegółowe pytania i inne w ten deseń wink.gif
Komuś pomocnemu z góry dziękuję  smile.gif
*



I etap:
1. Test, którego najbardziej się bałam, jest właściwie najprostszy - siedzi się w sali "kinowej", przed oczami pojawiają się przeźrocza, do których pytania znajdują się właśnie w teście. Nic trudnego - określić styl, czasami autora, występowanie itp. O ile dobrze pamiętam, test miał 100 podpunktów, za każdy dostawało się 0,2 pkt, a więc max 20. Część odpada ze względu na zbyt małą ilość pkt*, ale niewiele, zazwyczaj 2-7 osób, kilkadziesiąt przechodzi dalej.
2. Wypracowanie z dzieła znajdującego się w zbiorach MN w Warszawie** - tu już trudniej, bo z tego trzeba mieć odpowiednią ilość punktów, ale UWAGA: jeśli się ich nie uzyskało, mimo nawet maxa z testu, nie idzie się dalej do ustnego!!! Należy się zapoznać z wystawami MN i zaopatrzyć w dobre analizy odnośnie dzieł malarstwa i rzeźby! Ważna jest analiza symboliki, treści, odniesienia historyczne, określenie stylu, nurtu, techniki itd. Ta część jest najtrudniejsza.
Uczestnicy mają godzinę na zrobienie notatek "na żywo", stojąc w odpowiedniej galerii muzeum przed wybranym przez siebie dziełem. Potem pisze się pełne wypracowanie w "sali kinowej" - tam jest po prostu wygodniej. Ten etap rozgrywany jest w poniedziałek, kiedy muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.
II etap
Wszyscy szczęśliwcy, którzy znajdą się na ustnych, mają zapewniony tytuł finalisty.
Ten etap rozgrywa się we wtorek i środę - o tym, kto do niego przeszedł dowiecie się - niestety - dopiero we wtorek rano sad.gif Ustne zaczynają się już pół godziny po odczytaniu listy szczęśliwców. Żeby było szybciej, działają równolegle dwie komisje.
No i tu przyda się szczęście: na tym etapie już nie mówi się swojej wyuczonej prezentacji, ale komisje zadają pytania odnośnie jej tematu, dzieł i autorów, którymi się posłużyliście (Uwaga! mogą pytać o ten sam motyw ale w innej epoce niż macie!); nie losuje się też pytań z dzieł, komisja sama je wymyśla, dlatego jest różnie - albo są banalnie proste, albo strasznie trudne (np. jakiś kielich średniowieczny, obraz Carravaggia). Osoby, które uzyskają najwięcej punktów mają tytuł laureata, a więc już nie tylko maturę, ale i indeks w ręku na jeden z kilkunastu kierunków.
A KAŻDY z Was, nawet jeżeli nie został nawet finalistą, i tak dostanie dyplom i książkę. Im wyższe miejsce tym ich ilościowo i objętościowo więcej. Dla 3. pierwszych miejsc dodatkowo cenne grafiki.
Mają widocznie bogatych sponsorów wink.gif

* zapytam moją panią profesor o dokładną liczbę i napiszę Wam
** w ubiegłym roku było np. ,,Męczeństwo św.Kryspiana i Kryspiniana", jak sobie przypomnę napiszę resztę, wszystkich tematów było 5

 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
ewi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 46.445

Zawód: uczen
 
 
post 6/02/2009, 12:52 Quote Post

Dziękuję strasznie mocno za odpowiedź !!!!
Dobrze, że istnieją pomocni ludzie smile.gif
a więc mam jeszcze jedno pytanie- posiadasz może jakiś spis tych najwazniejszych dzieł MN??
"Należy się zapoznać z wystawami MN i zaopatrzyć w dobre analizy odnośnie dzieł malarstwa i rzeźby"
bo nawet już przeglądałam w Internecie, ale jakoś różnie z tym bywa... sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
kobieta w oknie
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 43.726

Monika
Zawód: uczen
 
 
post 6/02/2009, 18:09 Quote Post

QUOTE(ewi @ 6/02/2009, 12:52)
Dziękuję strasznie mocno za odpowiedź !!!!
Dobrze, że istnieją pomocni ludzie  smile.gif
a więc mam jeszcze jedno pytanie- posiadasz może jakiś spis tych najwazniejszych dzieł MN??
"Należy się zapoznać z wystawami MN i zaopatrzyć w dobre analizy odnośnie dzieł malarstwa i rzeźby"
bo nawet już przeglądałam w Internecie, ale jakoś różnie z tym bywa...  sad.gif
*


Spisu nie posiadam. Ja korzystałam z albumów wydawnictwa Arkady. Szczególnie polecam taką duuuuuużą niebieską księgę, która z racji swej objętości ma nawet specjalne etui. Była dostępna czytelni mojego miasta. Trochę z niej pokserowałam wg mnie najważniejszych analiz. Znalazłam tylko kilka: pentaptyk zwiastowania Marii z Jednorożcem, pieta małopolska, Dziwny ogród, Wskrzeszenie Łazarza Carela Fabritiusa (obstawiam to), tryptyk Ecce homo M. van Heemskercka, Wenus i Amor Parisa Bordone, Uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego Pietera Aerstena, Madonna z dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem Pinturicchia, Patrol powstańczy, Śmierć Barbary Radziwiłłówny, Stary król Dawid grający na harfie i śpiewający psalmy z aniołami Brugghena, Adam i Ewa Cranacha, Męczeństwo... (ale to już było). To tylko część tych najważniejszych, trzeba dodać rzeźbę i więcej polskiego malarstwa, no i sporo jeszcze z zagranicznych. Radze przejrzeć te albumy rolleyes.gif
Powodzenia!!!
Gdybym jeszcze mogła pomóc - śmiało pytajcie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
ewi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 46.445

Zawód: uczen
 
 
post 6/02/2009, 19:01 Quote Post

hmm. chyba nie bardzo kojarzę o jakie albumy chodzi.
Ale mam mądrą panią w czytelni, może ona coś wymyśli wink.gif

Dzięki za ofertę pomocy smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 6/02/2009, 19:57 Quote Post

Może chodzi o ten katalog: http://www.arkady.com.pl/product/404.html? smile.gif Życzę Wam wszystkim powodzenia na olimpiadzie!
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
kobieta w oknie
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 43.726

Monika
Zawód: uczen
 
 
post 7/02/2009, 10:14 Quote Post

QUOTE(Gabrielle deMornay @ 6/02/2009, 19:57)
Może chodzi o ten katalog: http://www.arkady.com.pl/product/404.htmlsmile.gif  Życzę Wam wszystkim powodzenia na olimpiadzie!
*



Tak, dokładnie o ten
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
mergia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 54.160

 
 
post 27/02/2009, 23:15 Quote Post

QUOTE(kobieta w oknie @ 6/02/2009, 10:52)
** w ubiegłym roku było np. ,,Męczeństwo św.Kryspiana i Kryspiniana", jak sobie przypomnę napiszę resztę, wszystkich tematów było 5
*



Jako również zeszłoroczna finalistka wyróżniona (a jednocześnie także tegoroczna uczestniczka, chociaż czy znów na szczeblu centralnym - to już zależy od szacownej komisji) mam uchowaną rozpiskę z dziełami, którą nam wtedy wręczono wink.gif.
Tak więc poza 'Męczeństwem':
- z G.S. Średniowiecznej - Krucyfiks z Wrocławia
- z G. Malarstwa Włoskiego - Nicolas Regnier vel Niccolo Renieri - Wesoła kompania
- z G. Malarstwa Polskiego - Władysław Podkowiński - Ulica Nowy Świat w W-wie
- z G. Polskiej Sztuki Współczesnej - Bronisław Linke - Autobus

Co do robienia notatek na żywo - dobre jest to, że można przechadzac się praktycznie po całej galerii i łowic odpowiednie dodatkowe dzieła jako nawiązania, przykłady podobnych tendencji w sztuce etc.. Ochoczo to na dziale średniowiecznym praktykowałam i był z tego pożytek wink.gif.
Podobno zazwyczaj obiekty z G.M.Włoskiego i G.M.Polskiego są najbardziej oblegane i tak było w zeszłym roku, podobno pod Podkowińskim bywało wręcz ciasno. Ewidentnym plusem porywania się na średniowieczną czy współczesną jest większy komfort sporządzania notatek, chociaż tak czy siak klęczy się na podłodze wink.gif.
Polecam też nastawienie się na konkretną galerię w którą będziemy celowac (Warszawa zwykle wybiera dzieła z tych, które wyżej wymieniłam plus G.M.Niderlandzkiego - w zeszłym roku z 'Męczeństwem') - zdecydowanie łatwiej się przygotowac, dodatkowo w pierwszy dzień można (zamiast jałowego czekania w bufecie na orędzie do uczestników) ją skrupulatnie zwiedzic i poczytac wszelakie opisy zamieszczone przy dziełach.

Co do ustnego - chyba mniej stresowac powinny się osoby z tematami typowo monograficznymi niż te z przekrojówkami. W pierwszym przypadku komisja ma po prostu mniejsze pole manewru. Niestety można też wpaśc w pułapkę szczegółowego konspektu - o ile taki właśnie świetnie sprawdzał się na ustnym na rejonie - tak komisja w centrali widząc szczegóły pyta właśnie... o szczegóły i to często dośc nieoczekiwane. Jak już chyba wcześniej było mówione - pytania w drugiej części ustnego układa sama komisja i zwykle wygląda to tak, że pyta o coś, co leży na zupełnie innym biegunie niż zagadnienie z tematu własnego. Jeśli temat był przekrojowy a dotyczył np. rzeźby to z wielkim prawdopodobieństwem dostanie się do omówienia dzieło malarskie, jeśli zaś temat dotyczył sztuki współczesnej - to można się spodziewac sztuki antycznej, czy średniowiecznej, chociaż oczywiście nie jest to reguła, jednak większośc znanych mi przypadków taki właśnie prezent od komisji otrzymała wink.gif. I jak już moja poprzedniczka pisała - pytania są różnego kalibru, wszystko rzeczywiście zależy wtedy od szczęścia.
Ustne trwają przez dwa dni, komisje są dwie, wszystko idzie w porządku alfabetycznym.

Przejście do etapu ustnego równa się otrzymaniu tytułu finalisty, co oczywiście zwalnia z matury. Laureatów wyłania się bodajże do pewnego progu - ci zaraz za progiem dostają tytfuł 'finalisty z wyróżnieniem' co oznacza jedynie nieco inny dyplom i o jedną książkę więcej (sponsorują Arkady, więc głównie albumy leją się gęstym strumieniem).

A tak na marginesie - atmosfera jest bardzo przyjemna wink.gif, hotel bardzo przyjemny, posiłki smaczne, dwie wycieczki do wyboru (w dzień, kiedy nie jest się na ustnym), ludzie mili - słowem - same korzyści, obok tych najbardziej wymiernych. Jedyny moment kiedy można dostac palptacji to tuż przed ogłoszeniem wyników po części pisemnej, zwłaszcza jeśli szacowne jury się spóźnia.

Teraz - byle do czwartego, wtedy poznamy wyniki kto jedzie a kto nie wink.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #52

     
ewi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 46.445

Zawód: uczen
 
 
post 28/02/2009, 11:13 Quote Post

Witam wink.gif
termin 3 etapu zbliża się wielkimi krokami... i jakoś mnie to przeraża.
Czuję, że nic nie umiem. Najbardziej boję się tej części pisemnej (trudno żebym teraz o ustnym myślała... ) a konkretnie tego wypracowania. Z tego co mówicie, to nie dają dzieł aż tak powszechnie znanych, więc na Matejkę, czy Chełmońskiego chyba nie ma co liczyć...
no i ten test. Boję się pytań z kosmosu. Chociaż kobieta w oknie mówi, że tu akurat tak ciężko nie jest...
generalnie łatwo nie jest.
Mergia daj znać jak będziesz miała wyniki, może będzie mi raźniej, że ktoś się męczy tak jak ja smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

     
mergia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 54.160

 
 
post 28/02/2009, 15:25 Quote Post

Jasne, jak coś będę wiedziec to się podzielę informacją wink.gif.

Jeśli stresujesz się analizą, to naprawdę naprawdę polecam wybrac sobie tą jedną galerię i nad nią się pochylic. Przykładowo ja znowu celuję w średniowiecze i tylko modlę się, żeby to nie był żaden poliptyk bo wtedy pięc razy więcej roboty, analizowac każdą kwaterę z osobna... Zresztą - tak, też najbardziej stresuje mnie ten etap, ustny to przy tym pikuś a poza tym na ustnym ma się już maturę w kieszeni.

Co do testu - niektóre pytania są aż żenująco banalne, przykładowo w zeszłym roku pojawiła się bodajże grupa laokoona, co wzbudziło powszechną wesołośc. Z niektórymi przeźroczami mogły byc problemy (zależy kto z czym sobie dobrze radzi, a z czym mniej), ale naprawdę nie jest trudno zdobyc przyzwoitą liczbę punktów z tego testu. Jest on zdecydowanie nawdzięczniejszą częścią całej centralki wink.gif (poza integrowaniem się w bufecie).

Miejmy tylko nadzieję, że Warszawa nie zrobi teraz wielkiego odsiewu (a jest on zazwyczaj dośc spory, niestety) i że się dostaniemy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

     
ewi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 46.445

Zawód: uczen
 
 
post 28/02/2009, 20:14 Quote Post

Tą odpowiedzią z centralnej to jakoś się zbyt szczególnie nie stresuję, pani w okręgowych mówiła, że jesli podwyższą próg punktowy to góra do 36 punktów.
A co do skupienia się na wybranej galerii... to nie mam możliwości pojechania do MN wcześniej i zapoznania się z wszystkimi dziełami, a nigdzie typowego spisu nie ma;/
Ale ogólnie rzecz biorac, to fakt, boję się. Głównie tego, że polegnę od razu na teście, bo nic nie będę wiedziała rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #55

     
mergia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 54.160

 
 
post 28/02/2009, 22:00 Quote Post

QUOTE(ewi @ 28/02/2009, 20:14)
A co do skupienia się na wybranej galerii... to nie mam możliwości pojechania do MN wcześniej i zapoznania się z wszystkimi dziełami, a nigdzie typowego spisu nie ma;/
*



Właściwie pisząc o tym miałam co innego na myśli. Ja też nie mam spisu (tzn. nie mam szczegółowego, z wybranych galerii mam takie połowiczne, w razie czego służę nimi) i nie przygotowuję się w oparciu o konkretne dzieła. Ale wiadomo, że jeśli np. nastawisz się na polską współczesną, to na to powinnaś kłaśc nacisk ucząc się. Jak na niderlandzką - to wypada wałkowac opracowania sztuki holenderskiej i tak dalej.

QUOTE
Tą odpowiedzią z centralnej to jakoś się zbyt szczególnie nie stresuję, pani w okręgowych mówiła, że jesli podwyższą próg punktowy to góra do 36 punktów.


No z całego serca życzę Ci, żebyś się dostała, ale w praktyce to to jest właśnie najmniej pewny moment tej całej olimpiady. Przykładowo - w zeszłym roku z mojego rejonu do Warszawy dostałam się aż ja. Resztę nominowanych po prostu odrzucono.
Punkty punktami, ale centrala przede wszystkim weryfikuje prace pisemne. Ludzie dostawali od komisji rejonowych po 9-8 punktów, a potem okazywało się, że w stolicy oceniono to inaczej no i się nie dostawali.
Ale fakt, faktem, że 36 punktów to rzeczywiście przyzwoity margines wink.gif.

QUOTE
Głównie tego, że polegnę od razu na teście, bo nic nie będę wiedziała


Już ty o to się nie martw wink.gif. Jest tam trochę takiego mięsa armatniego w sam raz do ubicia ku pokrzepieniu serc wink.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #56

     
ewi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 46.445

Zawód: uczen
 
 
post 1/03/2009, 9:28 Quote Post

No to... chyba się zaczynam bać i czekać na wyniki. Można je sprawdzić w Internecie, czy przychodzą wyłącznie do szkoły ? ;/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #57

     
mergia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 54.160

 
 
post 1/03/2009, 12:31 Quote Post

Przysyłają wiadomośc i do domu i do szkoły, a kiedy - to zależy od tempa poczty polskiej. Jeśli jest napisane, że do 4.03 uczestnicy powinni zostac powiadomieni, to prawdpodobne, że 4 dopiero komisja zasiada, przynajmniej tak było rok temu. Więc prościej jest tam po prostu po tym 4.03 zadzwonic i spytac, bez problemu udzielają odpowiedzi.

W internecie niestety publikowana jest tylko lista laureatów i finalistów, zresztą już po wręczeniu dyplomów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #58

     
ewi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 46.445

Zawód: uczen
 
 
post 1/03/2009, 13:11 Quote Post

W takim razie czekamy... i zaczynam się zapobiegawczo uczyć...
Ty masz maturę w kieszeni, więc bardziej bezstresowo chyba smile.gif
a ja... jak się teraz nie uda, to spróbuję za rok sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #59

     
mergia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 54.160

 
 
post 1/03/2009, 15:18 Quote Post

No, niby bezstresowo, ale chciałabym tam jeszcze raz pojechac i sprawdzic w jakim stopniu się od zeszłego roku rozwinęłam wink.gif. Teoretycznie mogłam nie brac już w tym roku udziału, ale bywa, że sukces demoralizuje a nie wypadałoby wręcz spocząc na laurach. Laureaci nie mogą brac powtórnie udziału, ale że byłam finalistką - to czemu nie. Gdybym (daj Boże) w tym roku także się dostała i zdobyła to samo co rok temu - to nie przeczę, że i w roku pańskim 2010 będę się starała, żeby moja noga stanęła w MNW wink.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #60

25 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej