Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Faszyzm jako reakcja na komunizm, Krótki rys historyczny
     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 16/09/2011, 22:37 Quote Post

Mam jedno krótkie pytanie: czy to jest prowokacja?
Jeśli coś ma być przeprowadzone przemocą, to jak niby zrobić to bezkrwawo? Robotnicy mają być uzbrojeni w armatki wodne i gumowe kule? A może wolno używać tylko broni obuchowej, żeby nie ciąć tkanki i nie rozlewać krwi? Naprawdę, to jest czyste mydlenie oczu.
Jeśli ktoś popiera powstanie narodowe przeciw okupantowi, to każdy zdaje sobie sprawę, że będzie ono krwawe. Ideałem byłoby bezkrwawe odzyskanie niepodległości, ale co z tego? Krew popłynie, inaczej się nie da powstania zrobić. Rewolucji też nie. "Rewolucja to nie proszona kolacja".
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/09/2011, 22:56 Quote Post

QUOTE( Samuel Łaszcz)
Proszę o cytaty z pism Karola Marksa udowadniające, że zamierzał on wprowadzać rewolucję w sposób krwawy.


Jeżeli zamierzał poodbierać ludziom wszystko, na co pracowały pokolenia i spodziewał sie, że obejdzie sie bez przemocy, to był głupszy niż przypuszczałem...

Ten post był edytowany przez emigrant: 16/09/2011, 22:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
Anton92
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.175
Nr użytkownika: 57.966

 
 
post 16/09/2011, 23:22 Quote Post

QUOTE
Jeśli coś ma być przeprowadzone przemocą, to jak niby zrobić to bezkrwawo?


Pierwsze przykazanie każdego komunisty głosi, "Jeżeli fakty przeczą dogmatom komunistycznym, to gorzej dla faktów". Dlatego ja bym się żadnej logiki u przedstawicieli pewnego towarzystwa nie doszukiwał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 17/09/2011, 2:42 Quote Post



QUOTE
Jeżeli zamierzał poodbierać ludziom wszystko, na co pracowały pokolenia i spodziewał sie, że obejdzie sie bez przemocy, to był głupszy niż przypuszczałem...
Przecież był tu cytat mówiący o przemocy:
CODE
Oświadczają oni otwarcie, że cele ich mogą być osiągnięte jedynie przez obalenie przemocą całego dotychczasowego ustroju społecznego.

Dlatego jeśli mamy coś wyłożone w ten sposób, a ktoś jeszcze dopytuje o dowód, że jak przemoc, to musi być krwawo, to ja węszę prowokację.

A co do głównego tematu - faszyzm z komunizmem łączy właśnie ta idealizacja przemocy. W innych ideologiach traktuje się ją zwykle jako "zło konieczne", element świata, do którego trzeba się przystosować i który trzeba samemu nieraz wykorzystać. Nie ma tam jednak takie kultu, jak w przypadku "przemocy rewolucyjnej" czy nazistowskiej propagandy siły.
QUOTE


Pierwsze przykazanie każdego komunisty głosi, "Jeżeli fakty przeczą dogmatom komunistycznym, to gorzej dla faktów". Dlatego ja bym się żadnej logiki u przedstawicieli pewnego towarzystwa nie doszukiwał.
Zgoda, ale to w kwestii dogmatów. Tymczasem, ciekawy jestem, jak w obliczu przytoczonego w tym temacie "słowa bożego", można jeszcze doszukiwać się w komunizmie drogi pokojowej. Przecież Bernsteinowcy zostali przez prawdziwych marksistów potępieni, a przecież oni głosili bezkrwawą drogę do socjalizmu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 17/09/2011, 3:04 Quote Post

QUOTE(Anton92 @ 16/09/2011, 23:22)

Pierwsze przykazanie każdego komunisty głosi, "Jeżeli fakty przeczą dogmatom komunistycznym, to gorzej dla faktów". Dlatego ja bym się żadnej logiki u przedstawicieli pewnego towarzystwa nie doszukiwał.
*



To jest przykazanie każdej ideologii i religii. Fakty są, rzeczą względną rolleyes.gif dry.gif sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 7/12/2011, 13:36 Quote Post

Profesor Adam Wielomski, autor książki o faszyzmie w krajach łacińskich, potwierdza, że faszyzm był reakcją na idee rewolucyjne i komunistyczne:

Faszyzm to klasyczna ideologia kryzysu, pojawiająca się, gdy załamuje się porządek liberalnej ekonomii i gdy pojawia się zagrożenie bolszewizmem lub inną ideologią rewolucyjną. W tej sytuacji, jako rodzaj reakcji, pojawiają się faszyści, którzy także głoszą socjalizm, ale narodowy. Nie żądają przy tym eksterminacji klasy średniej, lecz głoszą obronę tej spauperyzowanej, przez kryzys, grupy przed proletaryzacją.

Więcej: http://konserwatyzm.pl/artykul/2875/faszyz...-wielomskim-aut

Ten post był edytowany przez Samuel Łaszcz: 7/12/2011, 13:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #51

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 7/12/2011, 17:15 Quote Post

Zgadzam się z tym cytatem!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #52

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 7/12/2011, 20:25 Quote Post

!!!!!!!

Za mało wykrzykników, dodałem trochę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej