Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polskie Imperium... - M. Morys-Twarowski, ODRADZAMY!
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/03/2016, 12:38 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Michaela Morys-Twarowskiego pt. Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą.


Od razu recenzja specjalisty: http://kadrinazi.blogspot.com/2016/03/kadr...za-cz-viii.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 30/03/2016, 13:03 Quote Post

Recenzja poczyniona przez Kadrinaziego dość ostra ale zgadzam się, mimo że przejrzałem tylko spis treści i przeczytałem opis w necie oraz trzy ostatnie strony.

Generalnie wygląda to tak jakby ktoś, być może w szczytnym celu, starał się ukazać naszą wielkość ku pokrzepieniu albo w kontraście do uprawianej przez lewicę wizji historii. Problem w tym, że jest to strasznie naciągane bo mam wrażenie, że autor po prostu za bardzo upraszcza sprawę pisząc pod tezę, że graniczyliśmy z kim chcieliśmy O ile podbój Moskwy, podporządkowanie Mołdawii, i kilka innych się broni, to zupełnie nie wiem co robi tu Berlin skoro w XII w. go jeszcze nie było, Polaków chyba na tych terenach też nie, ale to nie moja epoka więc może zostawię dywagacje na ten temat innym. Kwestia kolonii Kurlandzkich problematyczna. Można odnieść wrażenie, że naród szlachecki był wyjątkowo wojowniczy i ekspansywny a jak było to wiemy rolleyes.gif Zastanawia mnie jeszcze, bo nie przeglądałem książki tak szczegółowo, czy autor czyni jakieś refleksje dlaczego dane podboje trwały tak krótko? Np. Szwecja 1598.

Chyba książka pisana jest trochę pod sensację (bo się dobrze sprzedają) i o ile lubię czytać eseje, to podane przez Kadrinaziego przykłady odniesień popkulturowych trochę psują obraz tej książki jako eseju popularno-naukowego. Wiem, że miały pewnie przybliżyć czytelnikowi realia i skojarzyć się z czymś współczesnym ale chyba nie o to chodzi, przez to można nie poczuć oryginalnego klimatu Rzeczypospolitej wink.gif

Dla kogo?
Dobre pytanie rolleyes.gif Dla specjalistów- nie. Dla pasjonatów- nie. Dla "nowych"- o ile przedtem przeczytają jakąś monografię żeby całkowicie nie ulec wizji autora, chociaż jeżeli ta książka podarowana komuś np. na urodziny obudzi w nim pasję historyka i spowoduje, że sięgnie głębiej to jestem za smile.gif
Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 30/03/2016, 13:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/03/2016, 17:55 Quote Post

@wysoki - nie jestem specjalistą, po prostu przeczytałem już w swoim życiu na tyle dużo książek historycznych, żeby ta mnie odrzuciła smile.gif Recenzja jest ostra, bo książka wyjątkowo mi się nie podoba i tyle.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/03/2016, 17:59 Quote Post

QUOTE(Kadrinazi @ 30/03/2016, 18:55)
@wysoki - nie jestem specjalistą, po prostu przeczytałem już w swoim życiu na tyle dużo książek historycznych, żeby ta mnie odrzuciła smile.gif Recenzja jest ostra, bo książka wyjątkowo mi się nie podoba i tyle.
*


Mogę wstawić inne określenie jeśli sobie życzysz ale myślę, że nie ma co ze skromnością przesadzać wink.gif. Książka jak widzę jest przekrojowa jednak mamy jak widzę generalnie koncentrację na okresie RON, którego jesteś niekwestionowanym znawcą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 1/04/2016, 7:41 Quote Post

Z Bloga:
QUOTE
Polska nad Morzem Czarnym od 1394 roku). Cóż, jeśli pamięć mnie nie myli, to jednak o Rzeczpospolitej w tym okresie jeszcze nie możemy mówić, ale co ja tam wiem – tak jest w książce, więc musi to być prawda…

To zależy jakiego sformowania autor użył. Jeśli RON to rzeczywiście błąd, ale jeśli Polska (to mały błąd), a jeszcze lepiej Królestwo Polskie to już nie błąd.
Unia w Krewie (1385) włączyła Litwę do Królestwa Polskiego, dopiero w XV wieku można z powrotem mówić o WKL jako oddzielnym państwie (po Unii z 1401 roku, lub z 1413 roku - ale to musiałbym sprawdzić a nie mam materiałów pod ręką).

Przy czym w cale nie bronię książki - mnie zniechęcił do zakupu i przeczytania sam opis książki na stronie Księgarni Historycznej, choć jak rozumiem jest to pewnie opis z ostatniej strony książki...

Ten post był edytowany przez Barg: 1/04/2016, 8:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Balcar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 73.990

Zawód: Archiwista
 
 
post 8/04/2016, 20:21 Quote Post

Wywiad z autorem, częściowo także o "Polskim Imperium":
http://m.bielskobiala.wyborcza.pl/bielskob...adki-jakie.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Kamilow
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 99.813

 
 
post 26/12/2018, 23:34 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=183191 Moja recenzja książki w ,której Michael Morys-Twarowski miał ,,współudział".Osobiście po tym co miałem okazje przeczytać spod pióra tego autora to nie jest on dla mnie przesadnie wiarygodny.

Ten post był edytowany przez Kamilow: 27/12/2018, 18:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej