Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skrzetuski... Jan czy Mikołaj?, Ile o nim wiemy?
     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 9/12/2006, 2:17 Quote Post

Sienkiewicz pisząc swoją wiekopomną TRYLOGIĘ jako jednegoz głównych bohaterów umieścił Skrzetuskiego,wybinegożołnierza i patriotę, który zyskał w kraju rozgłos dzięki przearciu się przez pierścień kozacko-tatarski,oblegający Zbaraż(1649r.) i doniesieniu królowi Janowi Kazimierzowi o sytuacji w oblężonym zamku.Otrzyał za to zaszczytne przezwsko,,zbarażczyk".Przeglądałem kiedyś informacje o tejże postaci i dowiedziałem się, że tak naprawdę nazywaał się Mikołaj a nie Jan, nie znano jego daty urodzenia, wiadomo zaś,że zmarł(być może zginął?)w 1672 bądź 1673roku. Jeśli posiadacie jakiekolwiek o nim informacje, to podzielcie się nimi ze mną.Może ktoś z was wie na przykład jakiego był herbu, albo gdzie znajduje się jego grób? Czy prawdą est,że miał za żonę Helenę Kurcewiczową.Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Grocal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.483
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student
 
 
post 9/12/2006, 9:38 Quote Post

Prawdziwy Mikołaj Skrzetuski (herbu Jastrzębiec) również walczył pod Zbarażem i również przedarł się do Jana Kazimierza. Walczył potem pod komendami Czarnieckiego, Sobieskiego, od 1664r. władał tytułem pułkownika. Bodajże u Wójcika wyczytałem, że próbował zmusić do ślubu podkomorzankę Zofię Bełską. Chyba nigdzie nie jest napisane o autentyczności Heleny. Zmarł już po porażce z Kamieńca, tuż przed wiktorią chocimską. Po śmierci pochowany w Kościele karmelitów bosych w Poznaniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/12/2006, 12:57 Quote Post

Jeśli kogoś ten temat interesuje to cieniutka książkę "Skrzetuski w historii i legendzie" napisał Marceli Kosman.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 9/12/2006, 13:28 Quote Post

Chciałbym dodać, że wiele faktów na temat prawdziwego Skrzetuskiego, Sieniewicz zmyślił np:
-w rzeczywistosci był zwykłym husarzem nie pułkownikem.Dopiero w 1658 został podporucznikiem chorągwi tatarskiej starosty osieckiego Adama Uriela Czarnkowskiego.
-był wielkopolaninem a nie pochodził z Łukowa
-nie był taki święty jak postać Sienkiewicza
jego żołnierze dopuścili się wielu grabieży, zaś sam Mikołaj Skrzetuski miał nad sobą kilka wyroków sądowych.
-W dokumentach którymi dysponował Henryk Sienkiewicz, znalazł się błąd. Przekręcono w nich imię Skrzetuskiego z Mikołaja na Jana. W ten sposób powstał literacki bohater Ogniem i mieczem - Jan Skrzetuski.
rolleyes.gif Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 9/12/2006, 19:07 Quote Post

W rozmowie ze znajomym,omawialiśmy kwestię Skrzetuskiego.Dowiedziałem się m.in. ,że bohater naszej dyskusji urodził się najprawdopodobniej w 1610 roku w Wielkopolsce o czym nie informuje encyklopedia. Wiadomo też ,że po przeprowadce na Kresy, zamieszkał w małej mieścinie Chwastów, niedaleko Kijowa.Nic nie wiadomo na temat jego służby u księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, a tym bardzie o tym, aby posłował w jego imieniu na Krym, do chana Islam Gereja III.Tyle wiedział mój znajomy, który dodatkowo mi polecił książkę ,,Zbaraż 1649 " Kacpera Śledzińskiego, wydaną przez Bellonę.Sam jednak jej nie czytał. dry.gif Postaram się ją znaleźć, o czym dam znać na forum.

Pozdrawiam

Fryderyk Wielki

QUOTE(Grocal @ 9/12/2006, 10:38)
Prawdziwy Mikołaj Skrzetuski (herbu Jastrzębiec)
*



Vitam

Czy mógłbyś załatwić mi wizerunek tego herbu? Będę niezmiernie wdzięczny i będziesz mógł zawsze liczyć na moją pomoc,jeśli tylko będę w stanie... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
d-boy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 24.356

Zawód: student
 
 
post 10/12/2006, 17:02 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jastrz%C4%99b...b_szlachecki%29 to jest link do opisu herbu w Wikipedii.Jest tam też wizerunek.Pzdr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 10/12/2006, 17:36 Quote Post

QUOTE(d-boy @ 10/12/2006, 18:02)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jastrz%C4%99b...b_szlachecki%29  to jest link do opisu herbu w Wikipedii.Jest tam też wizerunek.Pzdr.
*



Dzięki serdeczne za info.Być może przyda się kiedyś, jak na przykład będę pisał o Skrzeuskim pracę magisterską? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

Pozdrawiam

Fryderyk II Wielki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 21/12/2006, 15:29 Quote Post

Jacienica na przykład w swych tomach o I RP mówi o Janie Skrzetuskim, a nie Mikołaju.
To jako ciekawostke podaje. rolleyes.gif Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Diamond
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 42.021

King Diamond
Zawód: wolny
 
 
post 22/06/2008, 16:37 Quote Post

Krótka ilustracja muzyczna do tego tematu w wykonaniu Jacka Kowalskiego. Wersja wydarzeń oczywiście nieco odmienna od spojrzenia Sienkiewicza.
http://kaleson987.wrzuta.pl/audio/pLunHdBP...i_wielkopolanin
To oczywiście też jako ciekawostka. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
5najph3r
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 46.064

Klaudiusz Grzybowski
Zawód: student
 
 
post 28/06/2008, 5:31 Quote Post

Jakkolwiek Trylogia zajmuje zaszczytne miejsce wsrod moich ulubionych powiesci. A samego Sienkiewicza uwazam za majstersztyka powiesci historycznej, niestety nie dalbym mu za wysokiej oceny w kategorii zrodla historycnego. To tylko powiesc na tle prawdziwych wydazen. Wiec jakieklwiek powolywanie sie na Trylogie w sensie historycznym jest pozbawione sensu. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 30/06/2008, 5:42 Quote Post

QUOTE
Dowiedziałem się m.in. ,że bohater naszej dyskusji urodził się najprawdopodobniej w 1610 roku w Wielkopolsce o czym nie informuje encyklopedia.


Na pewno w roku 1609, lub 1610 (Rożnów k/ Obornik).

QUOTE
zaś sam Mikołaj Skrzetuski miał nad sobą kilka wyroków sądowych.


To prawda - historię Pana Mikołaja możemy najszybciej poznać z kart dokumentów sądowych smile.gif :

- 30 listopada 1634r. (a więc w wieku conajmniej 24 lat), podczas pijackiej awantury w Chwostowie porąbał rotmistrza piechoty królewskiej Pobiatyńskiego, i porzucił rannego, nie udzielając mu pomocy. Następnie ucieka przed odpowiedzialnością, zaciągając się do horągwi rotmistrza Marka Gdeszyńskiego (jurysdykcja hetmańska chroniła wtedy przed egzekucją sądów cywilnych). Pan Mikołaj zebrał też sporo kar infamii i banicji (dotyczy to późniejszego okresu).

QUOTE
w rzeczywistosci był zwykłym husarzem nie pułkownikem.Dopiero w 1658 został podporucznikiem chorągwi tatarskiej starosty osieckiego Adama Uriela Czarnkowskiego.


Wiemy, iż w 1660r. po powrocie ze sławnej duńskiej wyprawy hetmana Czarnieckiego Pan Mikołaj jest już porucznikiem chorągwi Czarnkowskiego (wspomina o tem zarówno Jakub Łoś, jak i Jan Chryzostom Pasek). Jednak cóż z tego, skoro już w 1661r. jest jedym z przywódców konfederacji wojskowej (błyskawicznie awansuje na pułkownika), której to uczestnicy wsławiaja się haniebnym czynym: mordują hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego ...

Mikołaj Skrzetuski 20.07.1671r. sporządza testament (jest dostępny w zbiorach Archiwum Państwowego w Poznaniu), i w tymże roku umiera - pochowany zostaje w kościele o. karmelitów "Za Brama Wroniecką będących". Do dzisiaj możemy też podziwiać kamieniczkę, ktorej właścicielem był pan Mikołaj - znajduje się ona na poznańskim Starym Rynku.



 
Post #11

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 30/07/2008, 13:58 Quote Post

Ja znalazłem tylko zapisek że Skrzetuski był obywatelem cnoty dość wątpliwej, ale żołnierz zacny i patriota.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Zgredling
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 39.717

 
 
post 3/08/2008, 19:51 Quote Post

Że też tu trafiłem:)
Jeśli chodzi o samego Mikołaja, to najlepiej sięgnąć tu do źródeł, np. wydanej przed wojną broszury znakomitego historyka Zygmunta Lasockiego pt. 'Skrzetuscy'.
Rozdział szczególnie nas w tej kwestii interesujący znaleźć można tu:
http://www.skrzetuski.com/Historia%20Rodzi...i_2.htm#Bohater


Pozdrawiam:)
Marek
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Tuhaj-bej
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 51.102

Zawód: uczen
 
 
post 23/12/2008, 15:35 Quote Post

Prawdziwe imię Skrzetuskiego to Mikołaj, jednak gdy Sienkiewicz pisał Trylogie w jego źródłach znalazł się błąd, zamiast Mikołaja był Jan...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
POLONUSX
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 55.612

 
 
post 16/04/2013, 20:26 Quote Post

Witam serdecznie, przepraszam, że pisze pod tematem Skrzetuskiego. Słyszeliście może kiedyś o Sokolnickim herbu Jastrzębiec który sławił się pod Zbarażem 1649 r. wiem tylko tyle, że był wymieniony w pospolitym ruszeniu które ruszało na odsiecz Zbaraża z Lublina z Królem Janem Kazimierzem. Wymieniany jest też w herbarzu Kaspra Niesieckiego, ale nigdy z imienia tylko zawsze z samego nazwiska. Wiem również, że za bohaterskie czyny zostało mu nadane nowe nazwisko Zbaraszewski oraz jakaś ziemia chyba na Wołyniu. Będę wdzięczny za każdą informację.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej