Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Starożytna Małopolska
     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 19/02/2006, 21:18 Quote Post

Witam,
Jestem mieszkańcem zachodniej Małopolski. Całkiem niedawno, przeglądając monografie rozmaitych miast małopolskich, a także przeglądając lokalne legendy, zafascynowało mnie kilka kwestii dotyczących starożytnej i wczesnośredniowiecznej Małopolski.
Skąd się wzięły nazwy rzek, gór, miast i osad itp. Większość z nich ma pochodzenie słowiańskie i wołoskie, ale jest wiele dziwnych nazw np Wisła, Skawa, San, Kraków, Tyniec itp Oprócz tego zafascynowała mnie kwestia obecności Celtów na tych ziemiach? Czy wzgórze krakowskie to był ważny ośrodek polityczny Celtów - Lugiów? Jest także wiele inncy kwestii dotyczących np chrystianizacji tych terenów, a także rolii tych ziem jako ważnego ośrodka politycznego przed Piastami. Oczywiście brak to wszystko dowodów oprócz garstki legend i nazw, ale poinsynuować zawsze można... Wiele spośród tych kwetii pojawiło się w innych postach, ale może ktoś z Was z Małopolski zna jakąś legendę dziwną lokalną itp?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 19/02/2006, 22:21 Quote Post

Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania wystarczy przeczytać jeden z najdłuższych tematów na tym forum "Narodziny państwa polskiego". Oto link: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=448
Jest tam sporo informacji na temat Małopolski w czasach zanim powstało państwo polskie. Kilka innych tematów w dziale "Czasy przodków" również nawiązuje do tego tematu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Wojen
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 12.565

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/02/2006, 20:46 Quote Post

Jestem na etapie tworzenia stronki www o malopolsce pod katem kultury i religii slowianskiej, jak bedzie gotowa to dam znac. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Borewik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 14.625

Zawód: student
 
 
post 31/03/2006, 15:51 Quote Post

Ja dodam coś od siebie smile.gif Uisk czy jakoś tak podobnie smile.gif w języku celtyckim oznacza wodę, może ma to jakis związek z Wisłą. Krak znaczy w celtyckim skała, jakby nie patrzec Kraków(wawel) leży na skale no i znajdował sie w strefie zamieszkałej przez celtów. Sądze że wawel jest miejscem wręcz dosknałym na stworzenie osiedla obronnego,a co za tym idzie miasta w pobliżu. Niestety nie znam wyników badań archeologicznych z terenów Krakowa, czytałem tylko gdzieś że te tereny były zamieszkane. Co do Tyńca to wiem tylko że grupie regionalnej kultury przeworskiej powstałej w początkach naszej ery z asymilacji celtów nadano nazwę Grupy Tynieckiej od stanowisk tej grupy w okolicach miasta smile.gif No ale tu troche zboczyłem z tematu. Co do Sanu to brzmi dla mnie tak jakoś germańsko. Dorzecze tej rzeki był to obszar zamieszkały w dużej części przez Gotów do wędrówek ludów podobnie jak Bug.

pozdr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 1/04/2006, 8:36 Quote Post

Dla zainteresowanych polecam pracę A. Żakiego, Archeologia Małopolski wczesnośredniowiecznej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Wojen
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 12.565

Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/05/2006, 20:42 Quote Post

Z tego co mi wiadomo to sladow Celtow na Wawelu nie znaleziono. Niemniej koncepcja Kraka jako nazwy celtyckiej jest ciekawa
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
poloh
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 296
Nr użytkownika: 91.203

 
 
post 12/04/2014, 20:20 Quote Post

Dlaczego wszędzie widzi się Germanów, Celtów i inne ludy? Jakby było ich tak dużo w starożytnej Polsce, to skład haplogrupowy Polaków powinien wyglądać naprawdę inaczej... A tak prawie dwie trzecie R1a Z283. Czyli Słowian musiało być "pełno". Przynajmniej ludzi o słowiańskich genach.

Krak według mnie oznacza raczej rozwidlenie rzeczne po słowiańsku, Wisła to może być rzeka, która się wije i śle coś za sobą (Wij-sła), Raba od rąbania... Może "lackie" L260 pochodzi właśnie z Małopolski...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej