Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Edward Osóbka-Morawski,
     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/02/2009, 11:49 Quote Post

Witam! Wiem, że Edward Osóbka-Morawski jedno nazwisko miał specjalnie dodane, tylko nie jestem pewna które. Do tego dochodzi też kwestia członu "Osóbka" - podobno były dawniej jakieś śmieszne komentarze na ten temat. Czy ktoś mógłby mnie jakoś bardziej oświecić?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 21/02/2009, 12:46 Quote Post

QUOTE(cukier @ 21/02/2009, 11:49)
Witam! Wiem, że Edward Osóbka-Morawski jedno nazwisko miał specjalnie dodane, tylko nie jestem pewna które. Do tego dochodzi też kwestia członu "Osóbka" - podobno były dawniej jakieś śmieszne komentarze na ten temat. Czy ktoś mógłby mnie jakoś bardziej oświecić?
*


właściwie Edward Osóbka
zaś drugi człon miał ponoć pochodzić od krainy geograficznej
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 21/02/2009, 13:15 Quote Post

Ponoć Stalin w prywatnych rozmowach nazywał go "Aszybka- Morawskij", gdyż jakoby nie okazał się aż tak dyspozycyjny jak tego spodziewał się Wielki Językoznawca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 21/02/2009, 15:19 Quote Post

Jeszcze w czasach licealnych słyszałem od nauczyciela historii, że oryginalny człon nazwiska to Osóbka. Morawski zostało dodane na polecenie Stalina, który miał stwierdzić, że wtedy całość będzie brzmiała bardziej polsko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 21/02/2009, 16:42 Quote Post

QUOTE(Domowik @ 21/02/2009, 15:19)
Jeszcze w czasach licealnych słyszałem od nauczyciela historii, że oryginalny człon nazwiska to Osóbka. Morawski zostało dodane na polecenie Stalina, który miał stwierdzić, że wtedy całość będzie brzmiała bardziej polsko.
*


to akurat raczej tylko obiegowy mit; dwuczłonowym nazwiskiem posługiwał się dość wcześnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
poliloli
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 24.284

Pawel
Zawód: student
 
 
post 25/03/2009, 22:48 Quote Post

QUOTE(secesjonista @ 21/02/2009, 16:42)
to akurat raczej tylko obiegowy mit; dwuczłonowym nazwiskiem posługiwał się dość wcześnie.
*



Jest to udokumentowane? Bo ja często nie tylko od nauczycieli ale też w książkach (chociażby podręcznik W. Roszkowskiego spotykam się z tą opinią, że Morawski dostał od Stalina, aby właśnie brzmiało charakterystycznie polsko (końcówka -ski)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 2/08/2009, 22:01 Quote Post

Edward Osóbka. Z tym nazwiskiem się urodził. "Morawski" to pseudonim.
QUOTE
Ponoć Stalin w prywatnych rozmowach nazywał go "Aszybka- Morawskij"

Z tego, co ja pamiętam (z książki Teresy Torańskiej "Oni"), to tow. Dżugaszwili powiedział kiedyś do niego "Oszibka-Morawskij".
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 2/08/2009, 22:19 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 2/08/2009, 22:01)
Edward Osóbka. Z tym nazwiskiem się urodził. "Morawski" to pseudonim.
QUOTE
Ponoć Stalin w prywatnych rozmowach nazywał go "Aszybka- Morawskij"

Z tego, co ja pamiętam (z książki Teresy Torańskiej "Oni"), to tow. Dżugaszwili powiedział kiedyś do niego "Oszibka-Morawskij".
*



"Ошибка-Моравский" -zapisałem fonetycznie- w Polsce przyjęła się transliteracja rosyjskiego "o" jako "o", pomimo, że faktycznie w bardzo wielu przypadkach, zwłaszcza, jeśli jest to pierwsza głoska wymawia się "a".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
olo1
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 156
Nr użytkownika: 56.793

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 3/08/2009, 10:22 Quote Post

Osóbka-Morawski,Rydz-Śmigły...... często pseudonimy stawały się częścią nazwiska.Te bzdety że to Stalin nadał mu ten przydomek to prymitywne bajki
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Morawiak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 61.155

Michal Osobka-Morawski
Zawód: prawnik
 
 
post 9/12/2009, 14:36 Quote Post

QUOTE(cukier @ 21/02/2009, 11:49)
Witam! Wiem, że Edward Osóbka-Morawski jedno nazwisko miał specjalnie dodane, tylko nie jestem pewna które. Do tego dochodzi też kwestia członu "Osóbka" - podobno były dawniej jakieś śmieszne komentarze na ten temat. Czy ktoś mógłby mnie jakoś bardziej oświecić?
*


Witam Historykow;
Moge oczywiscie oswiecic, bo jestem synem EOM.
Moze zamiast dywagowac, czy mojego ojca "ochrzcil" Stalin, nie lepiej zapytac zyjacych czlonkow rodziny ?
Ale ad rem : historia jest prosta ( i znana) bo wyjasnialem to juz w Gazecie Woborczej :
Ojciec urodzil sie 05.10.1909 jako Edward Osobka. W marcu 1944, jako przewodniczacy KRN pojechal na rozmowy ze Stalinem. Wraz z ojcem, uzywajacym pseudonimu " Tadeusz" pojechal Hanemann, uzywajacy pseudonimu " Morawski". Po rozmowach agencja TASS wydala komunikat, ze odbyly sie a przewodniczyl " Morawski" ( ze wzgledu na przebywajace pod niemiecka okupacja rodziny nie podano nazwisk). I tak komunikat z bledem poszedl w swiat wiec aby rozwiazac ten problem, Hannemann "oddal" Ojcu swoj pseudonim " Morawski" i od tego czasu zaczal uzywac dwoch nazwisk.
A w Warszawie, w 1945, prezydent Tolwinski wydal decyzje o zmianie nazwiska na " Osobka-Morawski".
Tak wiec wszelkie rozwazania, ze to Stalin zmienil Ojcu nazwiski, nalezy miedzy bajki wlozyc...
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 9/12/2009, 15:28 Quote Post

Bardzo dziękujemy Panu Michałowi za te wyczerpującą wątek pochodzenia nazwiska premiera Edwarda Osóbki-Morawskiego.

Dodam od siebie, że z wyrozumiałością należy podejść do faktu istnienia plotek i różnych hipotez, w sytuacji deficytu informacji, a i taki deficyt za PRL niestety przeżywaliśmy.

Na wytłumaczenie ich powstania, zwrócę uwagę, że faktem jest, dla wielu, pewnie jedynym, że Pana Ojciec wyjechał do Moswy z jednym nazwiskiem a wrócił z dwoma. To, że "ojcem chrzestnym" nie był SoSo, lecz niechcąco (taka już jest cecha dziennikarzy na całym świecie i w każdym czasie) redaktora z TASS pewnie ani niewielu wiedziało, ani nie było dyplomatycznie to rozpowiadać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Morawiak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 61.155

Michal Osobka-Morawski
Zawód: prawnik
 
 
post 11/12/2009, 10:25 Quote Post

QUOTE(olo1 @ 3/08/2009, 10:22)
Osóbka-Morawski,Rydz-Śmigły...... często pseudonimy stawały się częścią nazwiska.Te bzdety że to Stalin nadał mu ten przydomek to prymitywne bajki
*


Co do meritum odpowiedzialem powyzej - ale jest jeszcze zwiazana z tym smieszna anegdota ( autentyczna !). Wiele lat temu remontowano ulice Kubusia Puchatka w Warszawie. Mlody murarz zapytal majstra, kto to byl ten Kubus Puchatek.
Majster zastanowil sie i stwierdzil ( Slyszalem na wlasne uszy ! ) :
To pewno jeden z tych "Lubelskich" bo oni sie tak smiesznie nazywali : Loga-Sowinski, Osobka-Morawski......

Pozdrawiam

Michal Osobka-Morawski rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 6/12/2010, 23:55 Quote Post

Jak wiadomo premier Osóbka-Morawski właściwie nazywał się Edward Osóbka. Skąd się wziął ten drugi człon przy nazwisku? Pamiętam, że gdzieś o tym czytałem, bodajże w "PRL dla początkujących" Kuronia. Ale pewien nie jestem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 19/11/2018, 19:16 Quote Post

W wywiadzie z Edwardem Osóbką-Morawskim z 1983 roku zamieszczonym w wychodzącym wówczas i bardzo popularnym w latach 80. regionalnym tygodniku zachodniopomorskim "Morze i Ziemia" poza ciekawymi informacjami o jego losach po 1949 r., zwłaszcza do 1956 roku, wyczytałem, że w okresie pierwszej "Solidarności" Lech Wałęsa miał mu zaproponować zostanie doradcą politycznym związku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
matheo1988
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 104.290

Mateusz Szerszen
Stopień akademicki: magister
Zawód: Doradca Zawodowy
 
 
post 21/12/2018, 12:53 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 19/11/2018, 19:16)
W wywiadzie z Edwardem Osóbką-Morawskim z 1983 roku zamieszczonym w wychodzącym wówczas i bardzo popularnym w latach 80. regionalnym tygodniku zachodniopomorskim "Morze i Ziemia" poza ciekawymi informacjami o jego losach po 1949 r., zwłaszcza do 1956 roku, wyczytałem, że w okresie pierwszej "Solidarności" Lech Wałęsa miał mu zaproponować zostanie doradcą politycznym związku.
*


A ma Pan może ten artykuł? Bardzo mnie interesuje postać Edwarda Osóbki-Morawskiego i szukam dokłądnej daty kiedy rozpoczął pracę jako Dyrektor Centralnego Zarządu Uzdrowisk Polskich, wiem że miało to miejsce w czerwcu 1949 i trwało do 11 kwietnia 1968. Ponadto szukam dokładnej daty kiedy wystąpoł z PZPR, legitymacje otrzyłam od Gomułki 21 października 1956, a wystąpił po wydarzeniach grudnia 1970, musiąło to mieć miejsce już po 22 grudnia 1970 i przed 1 stycznia 1971. Ma może Pan, bądź inni użytkownicy forum informacje na ten temat?

Pozdrawiam
MAteusz
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej