Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czarnobyl, Czyli jak to było...
     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 25/02/2010, 23:29 Quote Post

QUOTE("Jacek Z")
A osobiście myślę, że "nasi" (moi nie) komuniści doskonale byli poinformowani.

"Myśleć" to możesz - ale lepiej wskazać źródło, bo się wychodzi na ignoranta...
Dopóki nie było oficjalnej informacji to nie można było powiedzieć o czymś, o czym się nie wiedziało, co to jest - dzisiaj jest dokładnie tak samo.

QUOTE
A tera "rżną głupa" żeby nie odpowiadać - jak to zwykle bandyci.

Ale to tak w kontekście czego?
Bo akurat "akcja czarnobylska" to u nas wyszła całkiem dobrze i problemów z "nadmierną zachorowalnością na raka" czy innymi przypadłościami u nas nie ma...
 
Post #46

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 10/03/2010, 13:42 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 26/02/2010, 0:29)
Bo akurat "akcja czarnobylska" to u nas wyszła całkiem dobrze i problemów z "nadmierną zachorowalnością na raka" czy innymi przypadłościami u nas nie ma...
*


???
Porozmawiaj z lekarzami w dowolnym szpitalu onkologicznym. Ja rozmawiałem i oni mają inne niż Ty zdanie.
Jeśli masz jakieś konkretne dane niezależne to podaj je, proszę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 10/03/2010, 16:08 Quote Post

1. Na czym ci lekarze opierają swoje zdanie?
2. Jakie mają źródła informacji/opinii, że zwiększenie (?) zachorowalności na raka jest skutkiem Czernobyla?
No i - jakie to są liczby?
 
Post #48

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/03/2010, 17:35 Quote Post

Mój wój neurolog diagnosta twierdzi że nawet podawanie płynu Lugola było nie potrzebne. Fui ale to było obrzydliwe. Czuje się represjonowany przez komune. wink.gif Do IPNu pójdzie wniosek o zbadanie tej zbrodni komunistycznej a potem do kas po wypłate zadośćuczynienia. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 11/03/2010, 11:28 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 10/03/2010, 17:08)
1. Na czym ci lekarze opierają swoje zdanie?
*


Na obserwacji rzeczywistości.
QUOTE(Darth Stalin @ 10/03/2010, 17:08)
2. Jakie mają źródła informacji/opinii, że zwiększenie (?) zachorowalności na raka jest skutkiem Czernobyla?
*


Statystyczne z miejsca kumulacji - szpitala onkologicznego.
Są odmiany raka. Mają określoną przyczynę, lokalizację i okres rozwoju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 11/03/2010, 12:14 Quote Post

Nie widziałem NIGDZIE miarodajnych danych o jakimś radyklanym wzroście zachorowalności na raka spodowanych Czarnobylem. Takie teksty w "szpitalu mówią" - maja tą samą wartość co "baba powiedziała..." - to łapiduchy od konkretnych przypadków a nie od analiz i wyciągania wniosków. Tyle zmiennych wpływa na powstanie raka, że mówienie i to z całą pewnością o "JEDNEJ" i to zidentyfikowanej przyczynie z góry wyklucza to jako wiarygodną opinię.
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
wrzos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 70.309

 
 
post 10/01/2011, 18:15 Quote Post

Dokładnie pamiętam ten dzień...Kwiecień 1986 roku był bardzo ciepły. Miałam 11 lat. Gdy przyszłam do szkoły na 9 rano, plac przed szkoła, pełniący rolę boiska, był polewany wodą. Dzień wcześniej jak zwykle całą klasą graliśmy na piaszczystym podłożu w gumę...Chodziły pogłoski o wybuchu...Powiało grozą...Często pojawiały się opisy grzyba widzianego na niebie...Faktycznie, przypominam sobie, że coś takiego widziałam. Nauczyciele udawali, że nic się nie dzieje złego, ale każdy z rodziców był zobowiązany zaprowadzić dzieci do ośrodka. Mieliśmy coś pić. Nie wiedziałam oczywiście, co piję. Dopiero teraz wiem, że był to płyn Lugola. Paskudny smak...Po wizycie w ośrodku zdrowia tato zabrał mnie na lody. Pielęgniarki pozwoliły - tyle wspomnień...Niedawno widziałam świetny program o Czarnobylu na kanale Discawery Historia. Trudno jest mi w paru słowach opisać, co usłyszałam. Temat jest bardzo rozległy. Obejrzałam go z wielką uwagą i dowiedziałam wielu ciekawych rzeczy, na przykład to,że specyfik w postaci dawki jodu, czy czegoś podobnego ( nie jestem fachowcem w tej materii) był dostępny we wszystkich ośrodkach zdrowia w Polsce nie przez przypadek.Pielęgniarki upychające to "coś" obowiązkowo w lodówkach, nie wiedziały do czego ów specyfik służy... Miał być i tyle. Nikt nie pytał po co.Taka była decyzja generała Jaruzelskiego. Okazuje się, że Nasz Wielki Brat szykował się do wojny jądrowej, której poligonem doświadczalnym miała być Polska! Gdy wybuchł reaktor w Czarnobylu - na skutek idiotycznych eksperymentów radzieckich pseudo-naukowców - zapasy płynu były jak znalazł i Jaruzelski kazał je wykorzystać właśnie po wybuchu. Wiele osób twierdzi, że było to działanie skuteczne, inni, że zbędne...że było już za późno. Nie mam w tej kwestii zdania. Jako "dziecko Czarnobyla" żyję i mam się dobrze. Do granicy z Ukrainą był tylko rzut kamieniem...Na Ukrainie jednak sytuacja ludności była naprawdę tragiczna. Strażacy wezwani do gaszenia reaktora bez ubrań ochronnych,bez jakichkolwiek zabezpieczeń umierali wkrótce na przerażające choroby...Czarnobyl to temat - rzeka. Wiele rzeczy wymaga wciąż zbadania. Dzisiaj zbieranie funduszy na tak zwane ofiary popromienne Czarnobyla jest bardzo dochodowym zajęciem, któremu oddaje się na Ukrainie wielu ludzi z równie wielkim oddaniem... Ile w tym wszystkim prawdy i faktów, a ile naciągania i mitów - trudno powiedzieć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #52

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 11/01/2012, 17:31 Quote Post

Czy może ktoś przedstawić naukową symulację tego co się dzieje wewnątrz sarkofagu? Ciekawe także jest to, co by się stało, gdyby ten sarkofag uległ rozszczelnieniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 19/10/2016, 17:57 Quote Post

Sfabularyzowana wersja, co sie u nas działo po wydarzeniu. Świetnie sie ogląda:
https://www.youtube.com/watch?v=6Z7wP-tH8vY
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 29/05/2019, 10:42 Quote Post

Ciekawe, czy nowy serial HBO wznowi dyskusję w tym wątku wink.gif

Przy okazji ponawiam moje pytanie z 2012: Czy może ktoś przedstawić naukową symulację tego co się dzieje wewnątrz sarkofagu? Ciekawe także jest to, co by się stało, gdyby ten sarkofag uległ rozszczelnieniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #55

     
dammy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.384
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow
 
 
post 29/05/2019, 20:46 Quote Post

Nie, absolutnie nie jest to ciekawe zwłaszcza dla Białorusinów czy Ukraińców. Dla Polaków w mniejszym stopniu, ale pewnie również.

Ten post był edytowany przez dammy: 29/05/2019, 20:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #56

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 29/05/2019, 22:58 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 29/05/2019, 10:42)
Ciekawe, czy nowy serial HBO wznowi dyskusję w tym wątku wink.gif

Przy okazji ponawiam moje pytanie z 2012: Czy może ktoś przedstawić naukową symulację tego co się dzieje wewnątrz sarkofagu? Ciekawe także jest to, co by się stało, gdyby ten sarkofag uległ rozszczelnieniu.
*




A co się ma dziać?
Zdaje sie, że stop rdzenia, grafitu i betonu zwany czarnobylitem ogrzewa się pod wpływem rozpadu promieniotwórczego, a nowy sarkofag chroni go od kontaktu z atmosferą. Dodatkowo urządzenia chłodnicze odprowadzają ciepło.

Jeśli chodzi o likwidatorów, to jakiejś dramatycznej śmiertelności nie było. Kontakt z promieniotwórczością jest szkodliwy, jeśli dawka jest potężna. Jeśli mniejsza można dostać raka. Niskie dawki nie mają żadnego znaczenia.
Największym problemem jest dostanie sie związków promieniotwórczych do wnętrza ciała człowieka np. w postaci pyłu promieniotwórczego w płucach albo jodu w jedzeniu.

Ogólnie trzeba powiedzieć, że radzieccy odwalili dobrą robotę.
Okazało się w praktyce, że gotując się do wojny atomowej, nie są do niej przygotowani materialnie. Mieli mało strojów, dozymetrów, czujników, robotów itp.

Dodatkowo nie byli przygotowani psychologicznie. Ludzie nie wierzyli władzy, nawet jak prawdę mówiła. Skorumpowani strażnicy przepuszczali przez bramki napromieniowane meble z szabru, które można było komuś opchnąć.

A tu ciekawa historia o radioaktywnej biżuterii z przemytu z azji http://news.bbc.co.uk/2/hi/44729.stm

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #57

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 1/06/2019, 10:29 Quote Post

Na ile przypadek Czarnobyla jest poważnym argumentem przeciw budowie elektrowni atomowych? Czy to ze był to reaktor wojskowy miało wpływ na przyczynę przebieg czy też skutek katastrofy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #58

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 1/06/2019, 10:56 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 1/06/2019, 10:29)
Na ile przypadek Czarnobyla jest poważnym argumentem przeciw budowie elektrowni atomowych? Czy to ze był to reaktor wojskowy miało wpływ na przyczynę przebieg czy też skutek katastrofy?
*



Technologia reaktora https://pl.wikipedia.org/wiki/RBMK była niebezpieczna, ponieważ wzrost temperatury i wyparowanie chłodziwa powodowało wzrost mocy. Inne typy reaktora automatycznie redukują moc, gdy następuje wzrost temperatury.
Reaktor miał wade konstrukcyjną: pręty hamownicze miały na czubku pik z moderatora grafitowego, a więc podczas wsuwania na początku zwiększały moc.
Dodatkowo miały miejsce jakieś fenomeny związane z usuwaniem wody podczas wsuwania prętów oraz z gazowym radonem, które nie są dla mnie do końca zrozumiałe.

Wadę konstrukcyjną reaktora władze znały, ale zataiły.
Reaktor nie był zabezpieczony szczelną osłoną ciśnieniową.
Operatorzy reaktora w Czarnobylu mieli mało doświadczenia, kiepskie wykształcenie, byli kierowani przez dyletanta, który już raz spowodował awarię.
ZSRR był nieprzygotowany do usuwania awarii.

Mamy więc mieszaninę przyczyn technicznych, ale spotęgowaną przez ustrój radziecki.

Wydaje mi się, że reaktory atomowe najnowszej generacji są bezpieczne, pod warunkiem stosowania sie do zasad. Podstawowy problem to zamknięcie cyklu życia takiej elektrowni, wraz z utilizacją paliwa.
To wszystko powoduje, że całkowite koszty energii jądrowej są raczej wysokie.
Ogromny koszt inwestycji, umiarkowane koszty eksploatacji, gigantyczne koszty ewentualnej awarii i ogromnie długi okres zamknięcia cyklu życia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #59

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 4/06/2019, 23:56 Quote Post

Chociaż HBO doceniło, że Czarnobyl był polsko-żydowskim miasteczkiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #60

6 Strony « < 2 3 4 5 6 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej