Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Budżet Imperium Romanum, Z czego Imperium czerpało dochody
     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 18/03/2006, 7:32 Quote Post

QUOTE(Ponury Żniwiarz @ 18/03/2006, 0:56)
Może nie do końca zgodnie z tematem, ale znalazłem takie typowe zestawienie cen w starożytnym rzymie.

Ceny towarów (w sestercjach)


truskawka 64
funt fasoli 16



To fascynujące...nie wiedziałem, że Rzymianie znali truskawki....nooo to tłumaczy też cenę - 64 sestercje (jak rozumiem za sztukę)..policzmy: fracht zza Atlantyku + koszty modyfikacji genetycznej (czyli krzyżówki)...to musiało kosztować rolleyes.gif
...nie rozumiem tylko dlaczego taka niska cena fasoli ( no chyba , że to cena ziarnka , a nie funta)..koszta transportowe przecież podobne confused1.gif .... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 2/04/2006, 12:32 Quote Post

Ja to znalazłem, a nie napisałem.
Dane te zostały zaczerpnięte z list z cenami, albo zapisków rachunków, które znaleziono w Pompejach, więc powinno mieć to jako takie potwierdzenie w starożytności.
Co do truskawek, to może cię zaskoczę, ale były znane w Rzymie. Nie były oczywiście jadane ot tak sobie. Uznawano je raczej za lekarstwo choć nie zawsze, gdyż niektórzy uważali je za truciznę.
Co więcej nie importowano ich z Ameryki. To nie ziemiak, który był sobie tylko w jednym miejscu.
Jeśli chodzi o fasole, to nie mam pomysłu. Może im nie smakowała? Grecy np. woleli uzywać jej do głosowania. laugh.gif

Jakbyś się czepiał jeszcze truskawek, to są wspomniane w pismach Wergiliusza i Owidiusza. dry.gif
Sorry, że tak późno Cię zwymyślam, ale nie zauważyłem postu... sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 2/04/2006, 13:13 Quote Post

nie noooo..bez żartów...truskawka to owoc będący wynikiem krzyżówek (chyba różnych gatunków poziomek, w tym tych rosnących za oceanem) których dokonano w czasch nowożytnych (mozna to pewnie jakoś sprawdzić ja nie znam się na ogrodnictwie). Może pisarzom antycznym chodziło o poziomki?
Natomiast co do fasoli...również mi się wydaje, że to produkt zaimportowany z Ameryki smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 2/04/2006, 13:18 Quote Post

Równie dobrze możemy dyskutować, że miały odrobinę inny rozmiar. Jak chcesz to można zmienić w tabelce na "Protoplasta dzisiejszej truskawki" to samo z fasolą. smile.gif
Jeśli chodzi o fasole, to używano jej, a raczej jej protoplastę z rodziny bobowatych do głosowania. Myślę, że ten, kto układał tabelkę powinien wpisać tak na prawdę bób, co by było znacznie bliższe prawdzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 2/04/2006, 13:24 Quote Post

Zarówno poziomka jak i truskawka mają tą samą łacińska nazwę fragratia. Właściwie truskawka to odmiana poziomki która powstała w wyniku krzyżówki w XVIII. Moim zdaniem Żniwiarzu niechlujstwo tłumacza, zajrzał do słownika "fragratia - truskawka, poziomka" i wpisał truskawka tyle że bezsensownie. Podobnie pewnie z fasolą
p.s. raczej fragum niż fragratia. fragum oznacza owoce (zarówno truskawki jak i poziomki) fragratia to określenie rośliny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Lucjusz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 9.109

 
 
post 6/04/2006, 15:49 Quote Post

Ponieważ panuje w tym temacie pewien bałagan trochę to uporządkuję.

Dochody republiki rzymskiej wynosiły ok. 50 milionów denarów, po podboju wschodu przez Pompejusza było to 85 milionów. 50 milionów denarów to jakieś 400 milionów sestercji. Trudno przeliczyć to na nasze pieniądze, ale w Rzymie można się było utrzymać za 2-3 sestercje dziennie, koszt kamienicy to średnio 60 tysięcy sestercji, a najwspanialsze posiadłości można było kupić za 2-20 milionów sestercji. Zdarzali się też niewolnicy kosztujący nawet kilkaset tysięcy sestercji.

 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 21/09/2006, 10:22 Quote Post

To może ja trochę o inflacji. W Rzymie od panowania Klaudiusza do rządów Konstantyna roczna inflacja wynosiłaśrednio 4,4% Na przełomie III/IV w. osiągnęła rekordowy poziom 20% rocznie! Czyli najwięcej do czasów wynalezienia pieniądza papierowego. Spotkałem się z obliczeniami, że w ciągu tych trzech wieków oznaczało to wzrost cen końcowych milion krotnie, jednak w tym wypadku to chyba zbyt sensacyjna wiadomość i nie wiem jak się do niej ustosunkować. Tak, czy tak Dioklecjan wprowadził ceny maksymalne w 301 r. i z tego co się orientuję wzmianka na ten temat zachowała się gdzieś w źródłach, nawet sam sie z tym spotkałem, jednak nie pamiętam, gdzie konkretnie. Niemniej przy odrobinie wysiłku można to odkopać smile.gif A co się tyczy złotego solidusa, w latach 305-380 tracił podobno 14,4 % wartości rocznie. I jeszcze ciekawostka... solid był głównym środkiem płatniczym armii, w tym sporej grupy Germanów, stąd niemiecki Soldat pochodzi od słowa solidus smile.gif Nie wiem czy to nie offtop, ale chyba w jakimś stopniu powiązany z tematem.

Pozdrawiam:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
chassepot
 

Tata Kubusia
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.660
Nr użytkownika: 4.559

Przemek Czarnecki
Stopień akademicki: wyksztalciuch
Zawód: zatwardzia³y ojkofob
 
 
post 15/10/2006, 12:53 Quote Post

O ile prawdziwe są dane, które podano w jednym z poprzednich postów za rok 150 n.e. to 40 tys. funtów złota i 18 tys. funtów srebra odpowiadałoby 207 milionów sestercji, wg wyliczenia:
1) 40.000 funtów złota x 50 auerusów/funt x 100 sestercji/aureus = 200.000.000 sestercji
2) 18.000 funtów srebra x 96 denarów/funt x 4 sestercje/aureus = 6.904.000 zestercji.
QUOTE
50 milionów denarów to jakieś 400 milionów sestercji.

200 milionów, nie 400.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 6/02/2008, 19:28 Quote Post

Chairete!
mam dane za ok. 400 r. n.e. Łączny dochód Cesarstwa miał wynosić 300.000 funtów złota, z czego część wschodnia miała 270.000, a zachodnia 30.000. Tak podaje M. Wilczyński w: Germanie w służbie zachodniorzymskiej w V w n.e. Kraków 2001
s.8.
W porównaniu z okresem pryncypatu w dominacie nastąpił niewątpliwy radykalny wzrost obciążeń podatkowych. Pojawiły się po raz pierwszy podatki bezpośrednie (wcześniej poszczególne prowincje wpłacały ryczałtową kwotę):
-za Dioklecjana podatek gruntowy (capitatio iugutum), chyba annona w naturze, płody rolne i chyba przemysłowe
-za Konstantyna W. podatek od kapitałów miejskich (chrysargyron) i chyba podatek od senatorów (follis).
-annona tironicum, za zwolnienie od poboru rekruta

Za pobór ustalonej w powyższy sposób, stałej kwoty podatków odpowiedizlane były rady dekurionów. Z uwagi na masowe pojawienie się w tym czasie przywilejów immunitetowych, w szczególności na rzecz Kościoła Katolickiego, stale spadała liczba podatników, natomiast kwota obciążeń pozostawała stała! Prowadziło to do stopniowej ruiny dekurionów i przejmowanie władzy w miastach przez biskupów i bezposrednio przez przedstawicieli cesarza.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #24

     
etnies77
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 1.628

 
 
post 25/03/2008, 12:55 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 25/08/2005, 16:13)
Interesuje mnie jakiej wysokosci Panstwo rzymskie na przestrzeni swoich dziejów miało dochody i wydatki. I z jakich dziedzin one pochodziły. Interesuje mnie wykaz podatków i sposób ich ściagania.
*


Polecam tutaj trzy książki: dwie pierwsze, czyli "The Economy of the Roman Empire" i "Structure and scale..." są autorstwa R. Duncan-Jonesa; za pomocą metody statystycznej wykazał on wielkość "budżetu" w okresie Wczesnego Cesarstwa, ale i innych wydatków oraz kosztów, w tym produktów konsumowanych użytkowo i ostentacyjnie; w podobnym tonie utrzymane są spostrzeżenie D. Rathbone'a i jego artykuł w drugim wydaniu Cambridge Ancient History, wolumin bodajże X. Większość polskich bibliotek uniwersyteckich posiada wspomniane syntezy. Aktywnie w dyskusji dotyczącej wykorzystania danych kalkulacyjnych w ustalaniu dochodów i przychodów aerarium Saturni oraz fiscus Caesaris brała udział M. Corbier, choć jej piśmiennictwo jest bardziej rozproszone, cykl artykułów, w tym bardzo interesujący chyba z 1979 lub 1980 roku z konferencji w Gdańsku.
Pragnąłbym podkreślić w kontekście dyskusji i innych wniosków w tym dziale forum, że traktowanie majątku cesarskiego jako wyłącznie "prywatnego" jest chyba nieporozumieniem, co wynika choćby z prostego podziału Imperium na część republikańską (SPQR) ze starym skarbcem oraz cesarską, gdzie dochody spływały do fiscus Caesaris. Nie był on więc wyłącznie prywatnym majątkiem, a cesarz niejednokrotnie subsydiował skarbiec republikański. Ten brak jasnego podziału i ciągłe upublicznianie fiscus, doprowadziło ostatecznie w II wieku do wyodrębnienia stricte prywatnego majątku cesarskiego, czyli res privata. Od czasów Klaudiusza zauważamy także powolne zmiany umożliwiające regulację i sprawne funkcjonowanie cesarskiej części fiskalnej przez wprowadzenie kancelarii "a rationibus". Kompetencje tego funkcjonariusza opisał Stacjusz w "Sylwach" III.3.86-105.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 25/03/2008, 13:28 Quote Post

QUOTE(Kakofonix @ 6/02/2008, 19:28)

Za pobór ustalonej w powyższy sposób, stałej kwoty podatków odpowiedizlane były rady dekurionów. Z uwagi na masowe pojawienie się w tym czasie przywilejów immunitetowych, w szczególności na rzecz Kościoła Katolickiego, stale spadała liczba podatników, natomiast kwota obciążeń pozostawała stała! Prowadziło to do stopniowej ruiny dekurionów i przejmowanie władzy w miastach przez biskupów i bezposrednio przez przedstawicieli cesarza.
Pozdrawiam, Andrzej
*



Chaire!
Konstantyn Wielki zwolnił duchownych z podatków. W kolejnych latach liczba ich znacznie wzrosła, bo pojawiła się praktyka wciągania na listy wdów, wskutek czego ich majątki były wyjęte
spod obowiązków podatkowych. Zwolnienie tozniósł Julian, ale jego następca znowu je przywrócił.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #26

     
Karmazyn
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 38.296

Kazimierz Karasiñski
Zawód: uczeñ
 
 
post 25/03/2008, 16:53 Quote Post

dochody cesarstwa także w znacznym stopniu pochodziły z opłat za "wjazd do państwa" czyli przekroczenie limesu przez sąsiadów z zewnątrz - np. celtów czy innych barbarzyńców, bo przecież nie tylko do obrony militarnej on służył. Oraz z handlu np. na jedwabnym szlaku przez rzymskich negotiatores którzy sprzedawali towary produkowane tylko w cesarstwie.

co do cen truskawek: dla porównania w przeciętnym domu publicznym w Pompejach właśnie najdroższa prostytutka kosztowała 16 assi, zaś najtańsza 2 assi :wink:
pzdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 7/04/2008, 7:12 Quote Post

Andy Goldworthy w książce "Cezar - życie giganta" ocenia dochody skarbu republiki na 50 mln denarów przed wyruszeniem Pompejusza na wschód. Po jego powrocie (reorganizacja prowincji wsch.)dochody wzrosły do 135 mln denarów. Cezar na 49 p.n.e. nałożył na Galię Zaalpejską wyjątkowo niską daninę w wysokość 10 mln denarów. Jak łatwo policzyć w chwili upadku republiki dochód roczny państwa rzymskiego to 145 mln denarów (x4=580 mln sesterców).
Na tej podstawie (plus utworzenie kilku dodatkowych prowincji na terenie: Egiptu, Mauretanii, Kapadocji, terenów naddunajskich, Dacji, Brytanii i innych) oszacowuję wpływy do budżetu Cesarstwa Rzymskiego około roku 125 n.e. na około 210-250 mln denarów.

- G.J.C.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 7/04/2008, 7:23 Quote Post

Nie wiem czemu pomnożyłeś denara przez osiem by uzyskać wynik w sestercjach. Moim zdaniem przelicznik ten wynosił 4 do 1 dla denara. wink.gif
- G.J.C.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 7/08/2008, 18:22 Quote Post

Reasumując:

W Rzymie można się było spokojnie utrzymać za 2-3 sestercje dziennie, czyli niecałego denara. Koszt kamienicy to średnio 60.000 sestercji, a wielkie posiadłości ziemskie można było kupić za 2-20 milionów sestercji.

- Dochody skarbu republiki przed wyprawą Pompejusza na wschód(około 70 r. p.n.e.) to 50 mln denarów czyli 200 mln sestercji.

- Po podboju przez niego prowincji wschodnich(około 60 r. p.n.e.), dochody Rzymu wzrosły do 135 mln denarów czyli 540 mln sestercji.

- Po podbojach Cezara na zachodzie u schyłku republiki(około 45 r. p.n.e.) roczny dochód państwa rzymskiego wynosił 145 mln denarów czyli 580 mln sestercji.

- Po włączeniu do Imperium w okresie wczesnego cesarstwa Egiptu, Mauretanii, Kapadocji, terenów naddunajskich, Dacji, Brytanii i innych ziem, wpływy do budżetu Cesarstwa Rzymskiego około 125 roku, wynosiły około 210-250 mln denarów, czyli od 840 mln do 1 mld sestercji rocznie. Żołd dla liczącej wówczas około 330 tysięcy żołnierzy armii rzymskiej pochłaniał rocznie do 60 mln denarów, czyli 240 mln sestercji.

Na ten dochód złożyły się kontrybucje ściągane od zależnych państw, następnie łupy wojenne, dalej podatki i wpływy z ceł z prowincji oraz dochody z eksploatacji kopalń złota i srebra w Hiszpanii, Macedonii, Dacji i w Alpach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej