Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jan Kalwin i predestynacja
     
Filip August
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 358
Nr użytkownika: 100.018

Zawód: BANITA SPAMER
 
 
post 12/12/2016, 13:29 Quote Post

Zastawia mnie to sprawa skąd w Kalwinizmie wzięła się idea Predestynacji? Dla nie w każdym razie pomysł żeby Bóg któremu przypisuje się atrybuty takie jak dobroć czy miłosierdzie miał tworzyć istoty z góry skazane na wieczne potępienie wydaje się absorbowalna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 12/12/2016, 14:12 Quote Post

QUOTE(Filip August @ 12/12/2016, 13:29)
Zastawia mnie to sprawa skąd w Kalwinizmie wzięła się idea Predestynacji? Dla nie w każdym razie pomysł żeby Bóg któremu przypisuje się atrybuty takie jak dobroć czy miłosierdzie miał tworzyć istoty z góry skazane na wieczne potępienie wydaje się absorbowalna.
*


Z Biblii, zwłaszcza listów św. Pawła, a pośrednio od św. Augustyna (nauka o Łasce) i innych późniejszych teologów, tak katolickich jak i heretyckich. Doktryna predestynacji w swojej istocie wynika z przekonania o absolutnym zepsuciu natury ludzkiej, przez co człowiek nie może sam przyjść do Boga i to On musi interweniować, a z drugiej strony podkreśla się Bożą bezwarunkową suwerenność, Bóg okazuje swoją Łaskę komu chce, nie będąc zdeterminowanym przez żadną zewnętrzną siłę.

Garść cytatów z Biblii:
Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamysłu. (...) Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał – tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił – tych też obdarzył chwałą. [Rz 8, 28-30]

(...)A zdumieją się mieszkańcy ziemi, ci, których imię nie jest zapisane w księdze życia od założenia świata. [Ap 17, 8]

(...) Czyż może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: Dlaczego mnie tak uczyniłeś? Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia na użytek zaszczytny, drugiego zaś na niezaszczytny? Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę, i żeby dać poznać bogactwo swojej chwały względem naczyń [objętych] zmiłowaniem, które już wprzód przygotował ku chwale, względem nas, których powołał nie tylko spośród Żydów, ale i spośród pogan...?
[Rz 9, 20-24]

W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów poprzez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym. (...) W Nim dostąpiliśmy udziału my również, z góry przeznaczeni zamiarem Tego, który dokonuje wszystkiego zgodnie z zamysłem swej woli, byśmy istnieli ku chwale Jego majestatu – my, którzy już przedtem nadzieję złożyliśmy w Chrystusie.
[Ef 1, 4-12]

[Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który wyświadcza łaskę. [Rz 9, 16]

Ps. Kwestia predestynacji była już omawiana w kilku tematach na forum, poszukaj.

Ten post był edytowany przez de Ptysz: 12/12/2016, 14:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Filip August
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 358
Nr użytkownika: 100.018

Zawód: BANITA SPAMER
 
 
post 13/12/2016, 17:45 Quote Post

A czy są jakieś inne wyznania poza Kalwinizmem w których ona występuje?

Ten post był edytowany przez Filip August: 13/12/2016, 17:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 14/12/2016, 7:31 Quote Post

W prawosławiu według dekretu 3 Wyznania wiary Dozyteusza,uchwalonego na prawosławnym synodzie w Jerozolimie,definicja predestynacjii opiera się na uprzedniej woli,wiedzy Boga.Bóg zna przyszłe wybory człowieka i jednych przeznacza do zbawienia a drugich do potępienia.
W islamie występuje jako myśl teologiczno-filozoficzna pod nazwą kadar w której sens jej treść brzmi tak, że każdy pobożny muzłumanin zawsze liczy na interwencję Bożą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Tragliano
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 236
Nr użytkownika: 70.976

 
 
post 14/12/2016, 10:51 Quote Post

QUOTE(arturus.miłośnik historii @ 14/12/2016, 7:31)
W prawosławiu według dekretu 3 Wyznania wiary Dozyteusza,uchwalonego na prawosławnym synodzie w Jerozolimie,definicja predestynacjii opiera się na uprzedniej woli,wiedzy Boga.Bóg zna przyszłe wybory człowieka i jednych przeznacza do zbawienia a drugich do potępienia.

To może skonkretyzuję tę informację wink.gif . Mowa o dekrecie trzecim wyznania wiary synodu z roku 1672, który obradował pod auspicjami patriarchy jerozolimskiego Dozyteusza II Notarasa. Jest on w istocie potępieniem kalwińskiej teorii predestynacji (czy też tego co poprzez nią rozumieli zebrani hierarchowie). Bóg istnieje poza ludzkim porządkiem czasu, jednocześnie wydarzają się dla Niego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, stąd całe życie człowieka postrzega jako punkt pomimo, iż faktycznie rozciąga się ono w czasie. Synod odrzuca wiarę w to, że zbawienie następuje poprzez wiarę, gdyż Bóg zna wszystkie uczynki, myśli i poczynania człowieka w swoim wszechpostrzeganiu niejako ciągle, stąd można powiedzieć, że niektórzy są zbawieni, a inni potępieni od zawsze, nie wyklucza to jednak w ogóle istnienia wolnej woli, Bóg zaś aktywnie - pomimo wspomnianego rodzaju wiedzy - pożąda zbawienia wszystkich. Kalwińską teorię predestynacji prawosławie postrzega jako błędną gdyż temporalną, a w rzeczywistości należy ją postrzegać z punktu widzenia Boga i jego specyficznej wszechwiedzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 15/12/2016, 7:49 Quote Post

Dzięki, faktycznie źle zrozumiałem i napisałem błędną informację dotyczącą co w prawosławiu sądzi się o predestynacji wallbash.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Reaction
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 581
Nr użytkownika: 74.824

Zawód: Student
 
 
post 16/12/2016, 17:57 Quote Post

Jak predestynacja radzi sobie sobią z chęcią zbawienia przez Boga każdego człowieka? Także św. Paweł o tym pisał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 18/12/2016, 23:25 Quote Post

Mały Katechizm Westminsterski (AD 1647)

Pytanie 19: Na czym polega niedola stanu, w jaki popadł człowiek?

Cały rodzaj ludzki przez swój upadek stracił społeczność z Bogiem i znajduje się pod Jego gniewem i przekleństwem i przez to jest narażony na wszelkie nieszczęście w życiu doczesnym, na samą śmierć, a także na katusze piekła w wieczności. 1 Mj. 3:8, 24, Ef. 2:3, Gal. 3:10, 1 Mj. 3:17, Rz. 6:23, Mt. 25:41

Pytanie 20: Czy Bóg pozostawił całą ludzkość w stanie grzechu i nieszczęścia?

Bóg, który wedle upodobania swego, od wieczności, wybrał niektórych do życia wiecznego, zawarł przymierze łaski, aby zbawić ich ze stanu grzechu i niedoli oraz przywieść ich do stanu zbawienia za sprawą ZBAWICIELA. Ef. 1:4, 2 Tym. 1:9

Pytanie 21: Kim jest Zbawiciel wybranych Bożych?

Jedynym Zbawicielem wybranych Bożych jest Pan Jezus Chrystus, który będąc wiecznym Synem Boga, stał się człowiekiem i który nadal pozostaje Bogiem i człowiekiem w dwu oddzielnych naturach, lecz jednej osobie, na wieki. Dz. 4:12, Jana 1:14, Heb. 2:14, Rz. 9:5, Obj. 1:18

http://www.reformacja.pl/pliki/pdf/kanony_dort.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Gargul
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 101.877

Stopień akademicki: KLON BANITA
 
 
post 16/06/2017, 10:36 Quote Post

Ja nie rozumiem jednego dlaczego w Kalwinizmie za objaw tego że ktoś jest przeznaczony do zbawienia uważano to że komuś powodzi się materialnie w życiu doczesnym ? Przecież na kartach Ewangelli Jezus powiedźcie że prędzej Wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogacz wejdzie do królestwa niebieskiego. Wytłumaczy mi ktoś tą sprzeczność ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 16/06/2017, 21:02 Quote Post

Typowe dla protestantyzmów wybiórcze traktowanie Pisma Św. oraz możliwoć swobodnej interpretacji co na dłuższą metę musi prowadzić do błędów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 17/06/2017, 9:08 Quote Post

QUOTE(Gargul @ 16/06/2017, 10:36)
Ja nie rozumiem jednego dlaczego w Kalwinizmie za objaw tego że ktoś jest przeznaczony do zbawienia uważano to że komuś powodzi się materialnie w życiu doczesnym ? Przecież  na kartach Ewangelli Jezus powiedźcie że prędzej Wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogacz wejdzie do królestwa niebieskiego. Wytłumaczy mi ktoś tą sprzeczność ?
*


Nie w kalwinizmie jako takim, tylko w niektórych jego nurtach, zwłaszcza tych anglo-amerykańskich (purytanizm). Zwolennicy tej proto "teologii prosperity" wychodzili z założenia, że człowiek wybrany poświęca się pracy samemu żyjąc skromnie, zaś zarobione pieniądze inwestuje dalej, co prowadzi do akumulacji kapitału i jeszcze mocniej nakręca ten proces. Warto zauważyć, że sam Kalwin przeciwstawiał się takiemu rozumowaniu i Genewa za jego czasów wprowadziła nawet pewien system pomocy społecznej dla ubogich członków gminy.

Ps. Argument o uchu igielnym można równie dobrze dopasować do każdego wyznania chrześcijańskiego, które głosi pochwałę ubóstwa, a jednocześnie pozwala istnieć grupie bogatych wiernych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Gargul
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 101.877

Stopień akademicki: KLON BANITA
 
 
post 20/06/2017, 13:43 Quote Post

QUOTE(de Ptysz @ 17/06/2017, 9:08)

Nie w kalwinizmie jako takim, tylko w niektórych jego nurtach, zwłaszcza tych anglo-amerykańskich (purytanizm). Zwolennicy tej proto "teologii prosperity" wychodzili z założenia, że człowiek wybrany poświęca się pracy samemu żyjąc skromnie, zaś zarobione pieniądze inwestuje dalej, co prowadzi do akumulacji kapitału i jeszcze mocniej nakręca ten proces. Warto zauważyć, że sam Kalwin przeciwstawiał się takiemu rozumowaniu i Genewa za jego czasów wprowadziła nawet pewien system pomocy społecznej dla ubogich członków gminy.
A mół byś mi polecić jakąś książkę gdzie było by o tym napisane?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 20/06/2017, 18:38 Quote Post

QUOTE(Gargul @ 20/06/2017, 13:43)
A mół byś mi polecić jakąś książkę gdzie było by o tym napisane?
*


Z tego co mi wiadomo nie ma po polsku kompleksowej monografii poświęconej kalwinizmowi, musisz czytać albo różne biografie samego Kalwina albo przekrojowe prace o Reformacji. Na początek proponuję:

Bernard Cottret Kalwin
Jerzy Piechowski Prorok czy dyktator?
Jean Delumeau Reformy chrześcijaństwa w XVI i XVII wieku. T. I
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Marek Atyliusz Regulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 100.953

Przemek J.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: jurysta
 
 
post 20/06/2017, 21:14 Quote Post

QUOTE
A mół byś mi polecić jakąś książkę gdzie było by o tym napisane?


Spotkałem się kiedyś z dwiema opiniami - jedna mówiła (za jakimś popularnym opracowaniem, które kiedyś czytałem), że omawiany powyżej problem zaistniał pod koniec XVI czy też na początku XVII w. w Holandii (Niderlandach wink.gif ), gdzie taka interpretacja miała pojawić się wśród miejscowych teologów - rozwój kapitalizmu+spory z arminianami, a w innej pracy - Alister E.McGrath (Jan Kalwin) na str. 343 wskazuje, że chyba chodzi raczej o purytanów i okres po 1660 r. (Richard Baxter i John Bunyan).
W każdym razie teza o "dorabianiu się", które ma być dowodem na zbawienie u Kalwina czy Bezy się nie pojawia. To już raczej twórcza interpretacja Anglosasów.

Jeśli szukasz dokładnie informacji o tym zagadnieniu - to zajrzyj przede wszystkim do wydanej po polsku przez Wydawnictwo Semper książki - Alister E.McGrath "Jan Kalwin". W niej znajdziesz rozdział X (Geneza ruchu str. 277-308) i XI (Zaangażowanie w sprawy świata: kalwinizm, praca i kapitalizm) gdzie masz dość dokładnie opisane jak o zbawieniu nauczał Kalwin, a także o tym kiedy i gdzie pojawiła się teza mówiąca o potwierdzaniu zbawienia - jeszcze na ziemi. Jest jeszcze praca Stanisława Piwko - Jan Kalwin (z cytatami i przypisami), gdzie można też coś znaleźć na ten temat.

QUOTE
Na początek proponuję:

Bernard Cottret Kalwin
Jerzy Piechowski Prorok czy dyktator?
Jean Delumeau Reformy chrześcijaństwa w XVI i XVII wieku. T. I


Co do 3 pozycji - nie czytałem, więc nie wiem. Pierwszą i drugą mam za sobą - Cottret wydany został w solidnej serii PIW-u, dość ciekawa pozycja biograficzna, którą mogę polecić, choć to głównie biografia, a o ww. temacie w sumie za wiele tam nie ma. Drugą pozycję odradzam - już w przypisie na str. 7 wspomnianej powyżej pracy Stanisława Piwko jest o tej książce "przemiła" notka: "zarówno w sferze faktograficznej, jak i w merytorycznej ocenie nauki Jana Kalwina pozostaje w znacznej niezgodzie z literaturą przedmiotu. Ponieważ książka ta nie przedstawia ani dokumentacji źródłowej, ani nie zawiera wskazań bibliograficznych, eo ipso uniemożliwia traktowanie jej jako opracowania krytycznego".

Jeśli potrzeba tylko informacji o problemie wyboru, zbawienia i jego potwierdzeniu (lub nie) za życia - to w sumie wystarczy przeczytać ww. 2 rozdziały z pracy McGratha.

Ten post był edytowany przez Marek Atyliusz Regulus: 20/06/2017, 21:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
artakserkses
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 346
Nr użytkownika: 100.110

 
 
post 21/11/2023, 12:22 Quote Post

QUOTE(de Ptysz @ 17/06/2017, 9:08)
Argument o uchu igielnym można równie dobrze dopasować do każdego wyznania chrześcijańskiego, które głosi pochwałę ubóstwa, a jednocześnie pozwala istnieć grupie bogatych wiernych.
*



Ale przecież Jezus potępił ludzi bogatych o wiele wiecowi razy:

QUOTE
Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: »Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu«. Lecz Abraham odrzekł: »Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać«. Tamten rzekł: »Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki«. Lecz Abraham odparł: »Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają«. Tamten odrzekł: »Nie, ojcze Abrahamie, lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą«. Odpowiedział mu: »Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą«”.


Ten post był edytowany przez artakserkses: 21/11/2023, 12:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej