Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ciekawi święci
     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/06/2008, 21:05 Quote Post

QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 6/06/2008, 21:45)
Święty Jerzy był oficerem armii rzymskiej, chrześcijaninem. Zasłynął tym, że zdarł z bramy miasta Nikomedii edykt cesarski o prześladowaniach chrześcijan. Żył za panowania Dioklecjana i stał się ofiarą jego represji. W roku 305 n.e. zginął śmiercią męczeńską poprzez łamanie kołem. Stało się to w mieście Diospolis w Palestynie.


I czynem za który zastał zabity było najpewniej właśnie zdarcie edyktu, a nie jego wyznanie. Takie coś równało się obrazie majestatu cesarskiego i było karane śmiercią w każdych okolicznościach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Tikkukaramelli
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 46.013

Zawód: uczen
 
 
post 23/07/2008, 22:11 Quote Post

Acta Sanctorum mówią, iż św. Ildegonda tak bardzo chciała iść na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, że przebrała się za mężczyznę i przybrała imię Józef. Później, do niczego się nie przyznając, przebywała w klasztorze cystersów. Swoją tajemnicę ujawniła dopiero na łożu śmierci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Kajtuś
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 39.048

Kajetan Rajski
Zawód: uczen
 
 
post 10/08/2008, 11:23 Quote Post

Niewątpliwie jednym z najciekawszych świętych (zwłaszcza XX w.) był Maksymilian Maria Kolbe. Założył Rycerstwo Niepokalanej oraz różne czasopisma:
Rycerz Niepokalanej
Mały Rycerzyk Niepokalanej
oraz "Mały Dziennik".

Ciekawe jest, że św. Maksymilian przedstawiał wielkie zainteresowanie techniką. Podobno zaprojektował samolot odrzutowy, należał do krótkofalowców.
W 1915 roku w urzędzie patentowym złożył projekt "Eteroplanu" - "aparatu umożliwiającego podróż w kosmos – był to projekt pojazdu międzyplanetarnego, opartego na zasadzie trójczłonowej rakiety nośnej".

Pozdrawiam



 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 10/08/2008, 11:50 Quote Post

Warto też pamiętać o zaciekłym antysemityzmie ojca Maksymiliana. Media niepokolanowskie produkowały takie treści, przy których publikacje Bubla wydać się mogą łagodne i wyważone. Jednak gdy nadeszła chwila wielkiej próby, franciszkanie z Niepokolanowa przy wybitnym udziale swojego przywódcy uratowali życie setkom Żydów. Dla mnie ten niezwykły kontrast jest swoistą metaforą zjawiska, zwanego polskim antysemityzmem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 10/08/2008, 11:58 Quote Post

QUOTE
Warto też pamiętać o zaciekłym antysemityzmie ojca Maksymiliana. Media niepokolanowskie produkowały takie treści, przy których publikacje Bubla wydać się mogą łagodne i wyważone. Jednak gdy nadeszła chwila wielkiej próby, franciszkanie z Niepokolanowa przy wybitnym udziale swojego przywódcy uratowali życie setkom Żydów. Dla mnie ten niezwykły kontrast jest swoistą metaforą zjawiska, zwanego polskim antysemityzmem.
święte słowa Ironside! To właśnie kwintesencja chrześcijanina, który ratuje bliźniego (za cenę życia!) mimo osobistych przekonań. Widzieliście może poradnik Ojca Maksymiliana dla osób chcacych ratowa zagubione dusze? Taki, gdzie mówi sie o mocy obrazka z Matká Boska? Omdlaem, szkoda, e brak mi tejze ulotki i skanera!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Kajtuś
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 39.048

Kajetan Rajski
Zawód: uczen
 
 
post 10/08/2008, 12:39 Quote Post

Fajnie by było, żeby lancelot i Ironside podali jakieś cytaty... Można by było wtedy podyskutować...
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 10/08/2008, 12:43 Quote Post

QUOTE
Fajnie by było, żeby lancelot i Ironside podali jakieś cytaty...
ja nie podam z powodu, który wymieniem wyej, ulotke przyniesiono kiedys do domu moich dziadków (byc moe chodzio o mnie wink.gif ?) ale byo to lata temu i w innym kraju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 10/08/2008, 12:50 Quote Post

To z nieźle opracowanego hasła z Wikipedii:

Gazeta oskarżana była o sianie skrajnego nacjonalizmu i antysemityzmu. To na jej łamach pojawiały się wezwania do zsyłki Żydów na Madagaskar. Kontrowersje wokół czasopisma dotyczą głównie sprawy antysemityzmu. "U jego źródła możemy spokojnie postawić występną mafię, której na imię masoneria" -"Ręką zaś, która tym wszystkim manewruje do jasno określonego, swojego samolubnego celu, to - jak coraz wyraźniej wykazują dociekania - wszechświatowe żydostwo" - pisano w "Rycerzu Niepokalanej" w roku 1936.

Tutaj cytaty pochodzące z tekstu zamieszczonego na racjonaliście.pl (nie żebym szczególnie lubił ten portal, ale tu akurat mamy cytat z kościelnego źródła):

W roku 1939 było już 750 tys. wojujących 'rycerzy' Niepokalanej. W roku 1935 powstało kolejne już pismo wydawane przez Kolbego - „Mały Dziennik", o charakterze najbardziej nacjonalistycznym i antysemickim. Wszystkie pisma zakładano głownie jako "odpowiedź na myśl ateistyczną". Zbigniew Mikołejko stwierdził: "Nie ma co ukrywać - były wojowniczo klerykalne, nacjonalistyczne i antysemickie". Po beatyfikacji kardynał Döpfner, wychwalając nowego błogosławionego, dodał: "Wszystkie zeznania świadków dowodzą, że ten człowiek, z natury namiętny i bynajmniej nieskłonny do tolerancji..." [_1_].Jezuita Stanisław Musiał w wywiadzie dla Angory w 1999 r. odniósł się do antysemityzmu o. Kolbe: "Co do ojca Kolbego, to rzeczywiście niezbyt pochlebnie wyrażał się o Żydach. W jego tekstach możemy przeczytać, że nazywał ich słowami: obrzezani, żydki. Dlatego też nie proponowałbym, żeby świętego Maksymiliana Kolbe uczynić patronem dialogu żydowsko-chrześcijańskiego".

I bardzo ciekawy tekst znalazłem tutaj:
http://www.holocaustresearch.pl/news-archi...(kulomioty).htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 10/08/2008, 12:52 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 10/08/2008, 12:50)
Warto też pamiętać o zaciekłym antysemityzmie ojca Maksymiliana. Media niepokolanowskie produkowały takie treści, przy których publikacje Bubla wydać się mogą łagodne i wyważone.


Miałem kiedyś okazję przejrzeć dwa roczniki "Rycerza" z wczesnych lat 30tych. Rzeczywiście, pisemko pełne dość wulgarnego antysemityzmu i cudacznych spiskowych teorii. Do innych dyżurnych wrogów należała masoneria i modernizm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Kajtuś
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 39.048

Kajetan Rajski
Zawód: uczen
 
 
post 10/08/2008, 12:57 Quote Post

Czytałem cytaty na stronie http://www.holocaustresearch.pl/news-archi...(kulomioty).htm i - szczerze mówiąc - nie znalazłem nic w nich antysemickiego.

QUOTE
Miałem kiedyś okazję przejrzeć dwa roczniki "Rycerza" z wczesnych lat 30tych. Rzeczywiście, pisemko pełne antysemityzmu i cudacznych spiskowych teorii. Do innych dyżurnych wrogów należała masoneria i modernizm.


To może podzielisz się z nami tymi tekstami. Jestem bardzo ciekaw smile.gif

Czy uważasz, że masoneria nie jest wrogiem Kościoła??? dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 10/08/2008, 13:04 Quote Post

QUOTE(Kajtuś @ 10/08/2008, 13:57)
Czytałem cytaty na stronie http://www.holocaustresearch.pl/news-archi...(kulomioty).htm i - szczerze mówiąc - nie znalazłem nic w nich antysemickiego.


confused1.gif
Czy to poniżej nie jest dla Ciebie opisem antysemityzmu????

Pojawiły się krzykliwe grafiki operujące prostymi skojarzeniami: brud - wszy - Żydzi - tyfus.


QUOTE(Kajtuś @ 10/08/2008, 13:57)
To może podzielisz się z nami tymi tekstami. Jestem bardzo ciekaw smile.gif


Przecież nie napiszę całych artykułów z pamięci. Tym niemniej momentami braciszkowie redaktorzy jechali ostro.
Jeżeli tak Cię interesuje zawartość tego pisemka, to na allegro masz wystawionych całkiem sporo przedwojennych numerów.

QUOTE(Kajtuś @ 10/08/2008, 13:57)
Czy uważasz, że masoneria nie jest wrogiem Kościoła???  dry.gif


Nie rozśmieszaj mnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 10/08/2008, 14:01 Quote Post

QUOTE
Czytałem cytaty na stronie http://www.holocaustresearch.pl/news-archi...(kulomioty).htm i - szczerze mówiąc - nie znalazłem nic w nich antysemickiego.

Dałem link do tego tekstu, gdyż autor, historyk PAN podaje w wątpliwość tezę o masowym ratowaniu Żydów przez franciszkanów z Niepokalanowa.
Natomiast jeśli nie przekonują Cię sformułowania pochodzące z innych podanych przeze mnie cytatów, to cóż...
No i jeszcze sporo cytatów zawartych w artykule z Wprosta:

Antysemityzmem ociekały zwłaszcza karty "Małego Dziennika". Ze szczególnym upodobaniem ojcowie redaktorzy donosili o przestępstwach popełnianych przez Żydów. "Profanacja kościoła przez żyda", "Żydzi winni plugawej zbrodni", "Żydzi, wszędzie żydzi" [pisownia oryginalna] - piętnowały nagłówki artykułów. Pomstowano, że "chałatowi spacerowicze" bez skrępowania pokazują się w reprezentacyjnych miejscach stolicy, samą swoją obecnością obrażając uczucia narodowe Polaków. "Nie tykajcie, żydzi, świętości narodowych, byście ich nie znieważyli i nie uczynili zeń pośmiewiska!" - grzmiał niepokalanowski dziennik, z satysfakcją dostrzegając jednak, że "powiał ożywczy prąd, zmierzający do unarodowienia polskiej sztuki. Nadchodzi nowa era, odżydza się poezja i powieść polska. Kultura narodowa pozbędzie się wreszcie obcych, wrogich jej naleciałości".
Tropiono audycje radiowe, "spreparowane przez autorów wątpliwego pochodzenia", obrażające uczucia katolików. "Słuchacze na razie cierpliwie znoszą te wybryki, ze zgrzytaniem zębów wyłączając aparaty podczas klepania bzdurstw zżydziałych autorów szmoncesów nalewkowskich. Ale cierpliwość ta może się wyczerpać" - ostrzegano. "Przypuszczamy, że władze Polskiego Radia zwrócą na to uwagę i nie dopuszczą, by nadal zatrute anteny roznosiły po Polsce słowa bluźniercze wobec uczuć katolickich". Autorzy "Małego Dziennika" szczegółowo przedstawiali plany "odżydzenia" rozmaitych sfer życia i gospodarki: od uniwersytetów po miejscowości letniskowe. Z zainteresowaniem śledzili rozwiązania wprowadzane przez reżim hitlerowski. "Nasuwa się myśl, czy z czasem nie będzie rzeczą konieczną przymusowe wywłaszczenie żydowskich przedsiębiorstw, nieruchomości, fabryk itp. na rzecz państwa, jak ma to miejsce w Austrii i Niemczech" - zastanawiano się w styczniu 1939 r. Pod koniec lat 30. ton antyżydowskiej agitacji uległ zaostrzeniu. Im bliżej wojny, z tym większą skwapliwością publicyści "Rycerza" i "Dziennika" rozwijali plany całkowitego odseparowania Żydów. Pojawiły się krzykliwe grafiki operujące prostymi skojarzeniami: brud - wszy - Żydzi - tyfus.

Publicyści Niepokalanowa odżegnywali się jednak od stosowania przemocy. "Kwestię żydowską w Polsce chcemy rozwiązać w sposób kulturalny i bez uprzedzeń" - pisali. "Dalecy jesteśmy od metod hitlerowskich. Nie kijem i petardą, ale planową i zorganizowaną akcją oraz samoobroną gospodarczą. Po co żydów nienawidzić, po co ich bić kijem lub nożem? Trzeba ich "uderzyć" (mówiąc w przenośni) po kieszeni! To jest walka najskuteczniejsza i tej żydzi najbardziej obawiają się".
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Bolesław Śmiały
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 282
Nr użytkownika: 28.314

archi
 
 
post 25/08/2008, 13:54 Quote Post

Nie wiem jaki status posiada Davies wśród historyków, ale tak czy inaczej cieszy się sporą popularnością. Wczoraj byłem w Empiku i przeglądałem jego nową książkę "Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo." i trafiłem na fragment właśnie na temat Kolbego, w którym twierdził, że historycy zgodnie odrzucili dawne oskarżenia o antysemityzm Kolbego jako nieuzasadnione. Nie wiem, może chodziło mu o anglosaskich historyków? Może odkryto jakieś nowe dokumenty?
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 13/06/2009, 20:09 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 6/06/2008, 22:10)
A św. św. Kosma i Damian już byli? Zastanawia mnie bowiem wielce ich kult, gdyż ponoć takowi święci nigdy... nie istnieli! rolleyes.gif
*



W religi greckiej są bardzo popularni! Nazywa się ich "Bezsrebrnikami" (bardzo wolne tłumaczenie), gdyż za porady lekarskie, których udzielali nigdy nie pobierali wynagrodzenia (przynajmniej w srebrnikach wink.gif ). Mówi się o trzech parach tychże świętych:
- jedna para (Kosmas i Damian) pochodziła z Azji. Czas życia bliżej nieokreślony wink.gif
- druga para Αγίων Αναργύρων pochodziła z Rzymu i działała w III w.n.e.
- trzecia zaś pochodziła z Arabii i żyła w czasach Dioklecjana

http://www.matia.gr/7/72/7203/7203_1_16.html

QUOTE(lancelot @ 6/06/2008, 22:22)
Jeżeli chodzi o takich którzy nigdy nie istnieli lub zrobili cos czego faktycznie nie zrobili to mamy jeszcze świętego Jerzego (w każdym razie z całą pewnościa nie zabił smoka) i świętego Patryka, co to miał wygnac węze z Irlandii (jakieś tam chyba są).
*


Na Krecie spotyka się ikony, które ukazują św. Jerzego zabijającego Araba w miejsce smoka... Lub chociaż św. Jerzego przyodzianego w arabskie "zdobycze" (obuwie, miecz), co ma świadczyć o tym, że z niewiernym Arabem już się rozprawił.

Jeśli zaś chodzi i świętego wyganiającego węże z wyspy, to na Krecie specjalistą w tej dziedzinie był św. Tytus (pierwszy biskup Krety, wybrany na to stanowisko przez św. Pawła). Nie natrudził się chyba specjalnie, bo jadowitych węży ponoć nigdy na wyspie nie było...

smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/06/2009, 20:50 Quote Post

W kwestii ojca Maksymiliana Kolbe zdanie moje jest takie: antysemitą był bezsprzecznie, samo w sobie jest to dla mnie obrzydliwe ale w tym przypadku jednostkowym sprawia tylko, że jest bardziej godny miana świetego skoro potrafił oddać zycie za człowieka,do którego, jakby programowo czuł niechęć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej