Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kolos z Rodos,
     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 20/11/2004, 12:21 Quote Post

Wszyscy wiemy o "wielkości" (zarówno "fizycznej" biggrin.gif jak i sławie) Kolosa z Rodos. Jednak jaką mamy pewność, że rzeczywiście istniał ? Jakie mamy na to źródła ? Jaką mamy pewność, że starożytni przepływali pod kroczem Kolosa ?? biggrin.gif Proszę o odpowiedzi, bo ja nie wiem smile.gif

Pozdrawiam smile.gif

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
PwG
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 151
Nr użytkownika: 1.283

 
 
post 24/11/2004, 7:52 Quote Post

znaleziono jakies szczatki posagu wiec byc moze wlasnie to byl kolos z rodos, co do usytulowania tak jak na rysunku to raczej kolos nie mogl tak stac ze wzgledu na to ze technika uwczesna nie pozwalala na budowe takiego cudu - po prostu kolos by sie przewrocil
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 24/12/2004, 13:50 Quote Post

Może to byc również jakaś wyolbrzymiona legenda typu Guliwer w świecie Liliputów.
Być może urodził się baaardzo dawno temu ktoś większy od innych, o wiele większy (porównywalny do współczesnego największego człowieka na świecie).

Bądź, jakiś człowiek stanął w ten spospomiędzy rozpadlinami, iż przepłynął pod nim jakiś stateczek i to urosło do legendy Kolosa z Rodos i od tak pomnik, którego znaleziono szczątki.

Naturalnie to sa jedynie bezpodstawne przypuszczenia smile.gif

Mikołaja bogatego, śniegu bielutkiego, choinki pachnącej i gwiazdki błyszczącej, minimum stresu, maksimum miłości i tyle radości, ile karp ma ości, a przede wszystkim zdrowia życzy UGEDEJ.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 24/12/2004, 14:01 Quote Post

No cóż istnieje wiele wizerunków kolosa z Rodos. Większość przedstawia go stojącego w rozkroku nad wejściem do portu. Bądź co bądź taka pozycja pozwala najłatwiej pokazać jego nadnaturalne rozmiary w zestawieniu ze statkami u jego stóp, ponadto takie jego ukazanie najsilniej oddziałowuje na wyobraźnie ludzką.
Prawdopodobnie jednak kolos stał gdzies na brzegu na solidnej podstawie, tak aby był w stanie przetrwać stulecia, co mu sie niestety niu udało... sleep.gif

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 25/12/2004, 20:10 Quote Post

Dziękuję, za odpowiedzi na temat smile.gif Szczególnie spodobała mi się "teoria" ugedeja z tym wysokim człowiekiem. Dziękuję, też innym w "zaangażowanie się w temat", ponieważ było mi to potrzebne smile.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Angelus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 431

 
 
post 28/03/2005, 23:31 Quote Post

A jaką mamy pewność że to był facet?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 29/03/2005, 7:37 Quote Post

Pierwszy człon nazwy to "Kolos", a nie "Koloska". Nie wiem, czy ktoś chciałby fundnąc taki posąg zwykłej kobiecie wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Herme$
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 1.858

Zawód: student
 
 
post 29/03/2005, 8:56 Quote Post

Bóg Helios był bez wątpienia płci męskiej smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 22/04/2005, 19:01 Quote Post

Czy ktoś może mi powiedzieć jak naprawdę wyglądał kolos rodyjski i co o nim wiadomo... confused1.gif

Ten post był edytowany przez Gabrielle deMornay: 22/07/2008, 21:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Apsu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 2.226

 
 
post 24/04/2005, 13:50 Quote Post

Z tego co wiem, to napewno nie wyglądał tak, jak większość uważa (tzn. statki nie przepływały mu między nogami). Takie przedsięwzięcie było w tamtych czasach nie do zrealizowania. Kolos stał raczej na obrzeżach miasta, nad którym górował, tak jak dziś posąg Jezusa nad Rio.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2005, 18:52 Quote Post

Słyszałem o tym. A także wiem, że mierzył od 30-40 metrów wysokości ważył ok. 70 ton, zniszczyło go trzęsienie ziemii, a to co do dzisiejszych czasów mogłoby przetrwać zostało zabrane przez Arabów według legendy na 900 wielbłądach. Wiem też kiedy go wybudowano, kto go wykonał i czyim był ten ktoś był uczniem. Ale czy wiadomo o nim cos więcej??? confused1.gif Jakieś ciekawostki? Książka o tym? W internecie zawsze to samo co u góry albo i mniej. Proszę pomóżcie sad.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 26/04/2005, 18:22 Quote Post

Niechcę ściemniać, że coś o tym wiem ale gdzieś znalazłem następujący tekst; niemam pojęcia czy dostepny jest na necie i gdzie bo go miałem dysku.

QUOTE
Wygląd kolosa
Kolos rodyjski miał 36 m wysokości (Statua Wolności ma 46m). Przedstawiał boga słońca Heliosa. Prawdopodobnie stał nagi na cokole. Prawą rękę miał położoną na czole lub trzymał w niej pochodnię. W lewej ręce trzymał szatę lub strzałę do przewieszonego przez ramię łuku. Niedawno uważano, że kolos stał z nogami rozstawionymi nad wejściem do portu. Dziś uważa się, że stał w mieście z twarzą zwróconą na wschód, czyli w stronę, z której Helios rozpoczyna przejażdzkę po niebie.

Atak Demetriosa
W 305r. p.n.e. król Demetrios wezwał mieszkańców Rodosu, aby stanęli z nim do walki przeciw egipskiemu władcy Ptolemeuszowi Soterowi. Mieszkańcy Rodosu nie chcieli wojny ze swoim głównym partnerem handlowym. Demetrios chciał przed atakiem na Aleksandrię zdobyć Rodos. Chociaż wysłał bardzo dużo wojsk Rodyjczycy powstrzymali natarcie. Demetrios kazał zbudować wieżę oblężniczą. Helepolis (niszczyciel miast) miał około 30 m wysokości. Wykonany był z drewna. Wyposażony był w katapulty, które mogły wyrzucać 60-kilogramowe kamienie na odległość kilkuset metrów. Żeby ruszyć tego kolosa trzeba było 3400 mężczyzn. Na wyższych piętrach byli łucznicy. Maszyna miała zwodzony most, a przed płonącymi strzałami chroniły rozwieszone na ścianach skóry zwierząt, które były skrapiane wodą. Przy pierwszym podejściu maszyna wyrąbała dziurę w murze obronnym. Demetrios kazał zrobić odwrót i szturmować następnego dnia. Mieszkańcy Rodosu modlili się do Heliosa. Obiecali wznieść mu pomnik, jeżeli pomoże im wyjść z opresji. Helios podsuną pomysł, żeby przed murami wykopać dół i przykryć go gałęziami i ziemią. Gdy helepolis podjechał pod mur, wpadł w dół i zatarasował dziurę. Demetrios zawarł z Rodos pokój. Mieszkańcy zaczęli wznosić pomnik Heliosa.

Helios-patron Rodosu
Według mitologi Helenów pewnego dnia Zeus dzielił ziemię pomiędzy bogów. Helios w tym czasie odbywał codzienną podróż po sklepieniu niebieskim. Od Zeusa zażądał wyspę Rodos, którą widział, jak wynurzał się z wody. Mieszkańcy Rodosu zamówili u rzeźbiarza Charesa z Lindos 18 - metrową statuę i podali cenę za materiał i pracę rzeźbiarza. Później chcieli dwa razy większego posągu i Chares podwoił ustaloną cenę. Koszty poniesione przez Charesa były ośmiokrotnie wyższe. Chares stał się po tym zleceniu bankrutem. Po 12 latach pracy nad Heliosem popełnił samobójstwo. Praca zaczęła się w 302r. p.n.e. Na początku zbudowano żelazny szkielet i oblepiono go gliną. Wokół szkieletu został usypany wał z piasku. Z tego wału układano elementy z brązu. Zużyto 12t brązu, czyli kolos pokryty był 1,6 mm grubością ścianką. Cały posąg został wypełniony kamieniami. Tylko mała przestrzeń wewnątrz kolosa nie była wypełniona, ponieważ prowadziła tamtędy drabinka pozwalająca dokonywać napraw.

Co się stało z kolosem?
Kolos przetrwał tylko 66 lat. Runął podczas trzęsienia ziemi w 224r. p.n.e. Prawdopodobnie zburzł kilka domów stojących przy nim. Według słów wyroczni na Rodos miało spaść nieszczęście jeżeli kolos zostanie ponownie postawiony. Przeleżał 900 lat. W 653r. n.e. Arabowie, którzy podbili wyspę zerwali z posągu brąz i na wielbłądach przynieśli do Edesy.


Do tego...

QUOTE
6 KOLOS RODYJSKI
W antycznej mitologii wyspa Rodos u wybrzęzy Turcji byławyspą boga słońca - Helisa. Po skutecznej obronie wyspy przed napastnikami, co miało miejsce w 304 roku przed Chrystusem, jej mieszkańcy z wdzięczności za zwycięstwo, wystawili wojemu bóstwu w głównym porcie wyspy olbrzymi posąg boga słońca. Nikt nie wie dokładnie, w którym miejscu stał ten posąg i jak wyglądał. Niektórzy uważają, że posąg stał w rozkroku u wejścia do portu tak, że statki musiały przepływać pomiędzy jego rozstawionymi nogami. Prawdopodobnie jednak posąg ustanowiony był na obrzeżu portu.

Nadnaturalne rozmiary
Słowo kolos oznaczało pierwotnie w języku greckim posąg. Dopiero po wybudowaniu olbrzymiego posągu Heliosa na wyspie Rodos nabrało ono używanego dzisiaj znaczenia. A więc kolos to olbrzymi posąg lub olbrzym.
Bóstwo z brązu
Posąg był odlany ze lśniącego brązu. Korona złożona z promieni dookoła głowy Heliosa symbolizowała boga słońca.
Przedwczesny koniec
Zaledwie 66 lat po ukończeniu jego budowy, w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, posąg przewrócił się do morza.
Poszukiwanie skarbu
Nurkowie do dzisiaj bezskutecznie poszukują w porcie Rodos resztek tego posągu. Ostatnio uznano raczej niesłusznie, że kamień wydobyty z morskiego dna, to ręka kolosa.

BUDOWA KOLOSA
Wszystko, co wiemy o Kolosie z Rodos, pochodzi z zapisków pisarzy i poetów tamtego okresu. Kolosa zbudował Chares z Lindos, uczeń sławnego rzeźbiarza greckiego Lizypa. Według zapisów kronikarskich, do budowy tego posągu zużyto 12,7 ton brązu oraz 7,6 ton żelaza. Ta raczej niewielka ilośc brązu wskazuję, zdaniem archeologów, na to, że tylko zewnętrzna warstwa posągu wykonana była z brązu i najprawdopodobniej została odlana za żelaznej konstrukcji. Podobną technologię zastosowano po wielu stuleciach przy budowie Statui Wolności w porcie nowojorskim; dowodzi to wysokiego kunsztu budowlanego już w okresie budowy Kolosa, w III wieku przed narodzeniem Chrystusa.

Gdzie stał Kolos?
Posąg stał na obrzeżu portu, w stolicy wyspy Rodos, był to bardzo ważny port w basenie Morza Śródziemnego, szczególnie dla handlu znożem, drewnem i futrami, wełną i niewolnikami.
Powolny wzrost
Na ilustracji przedstawiono jedną z ostatnich faz budowy Kolosa. Od początku do zakończenia budowy w 290 roku przed Chrystusem mnęło 12 lat. Z faktu tego wynika, że w ciągu roku pomnik "rósł" o 3 metry.
Ciężkie materiały
W okresie, gdy budowano posąg, nie było jeszcze żadnych dżwigów. Dookoła Kolosa usypywano najpierw wał ziemny. Na wale zaś zbudowano spiralną, prowadzącą w górę rampę, którą w miarę potrzeby można było wydłużyć.
Żelazny szkielet
Wewnętrzną konstrukcję Kolosa, czyli jego "szkielet", wykonano z żelaza. Była ona pokryta płytami z brązu, wyklepanymi na bardzo cienkie blaszki, które właściwie formowano za pomocą młotka.
Obciążenie
Dla obciążenia posągu i zwiększeniu stabilności, w jego wnętrzu umieszczono olbrzymie bloki kamienne. Miało to ratować posąg przed skutkami trzęsienia ziemi!

Dlaczego zbudowano Kolosa?
Rodos była niezależną wyspą, którą Grecy usiłowali włączyć w obręb swego państwa. Kiedy więc w 304 roku przed Chrystusem greckie siły morskie próbowały ją zdobyć, mieszkańcy bronili wyspy tak dzielnie, że napastnicy zostali zmuszeni do ucieczki. Na placu boju pozostawili nawet swoją olbrzymią machinę oblężniczą, Heliopolis. Mieszkańcy wyspy sprzedali tę machinę, a za uzyskane w ten sposób pieniądze wybudowano posąg Kolosa.
Gdzie jest teraz Kolos?
Po fatalnym trzęsieniu ziemi przewrócony Kolos leżał nienaruszony przez całe stulecia. Ale w 653 roku wyspę Rodos zdobyły armie islamskie, które zdecydowały o wysłaniu brązu do Syrii. Tam osłona z brązu została zakupiona przez pewnego kupca. Według podań - kupiec ten nabył ją do przetopienia i przez pustynię musiał przewozić na grzbietach 900 wielbłądów.


A to, co przed chwilą z wielką piełoczowitością przepisałem, pochodzi z ksiązki Giovanniego Casellego, Siedem Cudów Świata, Warszawa 1990. Przytoczyłem ten tekst, choć wiem, że książki ze znanej serii - Świat wczoraj i dziś adresowane są do dzieci, ponieważ jest nadzwyczaj treściwy ale zawiera nieco ciekawostek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 9/05/2005, 19:11 Quote Post

http://www.unmuseum.org/colrhode.htm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 14/05/2005, 15:55 Quote Post

QUOTE
Helepolis (niszczyciel miast) miał około 30 m wysokości

wysokość 10 piętrowego bluku. Jak go poruszano....logika. Tego się nie pcha tylko systemem bloczkowym się podciąga. Nie wiem jak ustawić 3400 chłopa by ich nie ostrzelano i by mieli miejsce do takiego wysiłku.

QUOTE
Wyposażony był w katapulty, które mogły wyrzucać 60-kilogramowe kamienie na odległość kilkuset metrów.

60 kilo to może na władcy pierścieni. Pociski miały do 30 kilo w największych machinach tego typu. Bibliografia jest starożytności i metodach walki pod tematem balisty.

QUOTE
Ciężkie materiały
W okresie, gdy budowano posąg, nie było jeszcze żadnych dżwigów. Dookoła Kolosa usypywano najpierw wał ziemny. Na wale zaś zbudowano spiralną, prowadzącą w górę rampę, którą w miarę potrzeby można było wydłużyć.

Proponuję sprawdzać żródła. Dźwigi mieli już dużo wcześniej.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 14/05/2005, 16:26 Quote Post

Ja wcale nie twierdziłem, że to wszystko jest dobrze; skąd taka zawziętość w napominaniu w twoim poście co do wykazania, że to jest źle. Jeżeli chcesz polemizować w powyższymi tekstami: pierwszy jest TUTAJ (w końcu go znalazłem), drugi; musisz znaleźć tą książkę; tytuł i autor są podani; zawsze możesz wysłać list. Nie znam sie na tych sprawach i niewiem jak wtedy było i co można było; starałem sie pomóc tym co oferują moje zbiory; mogłeś poprostu uzupełnić teksty a nie wyśmiewać mnie za nieznajomość realiów, które nomen-omen przezemnie opisane nie zostały.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej