Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kobieta i jej pozycja w średniowieczu
     
szafran
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 32.066

Szafran
Zawód: uczen
 
 
post 4/05/2007, 21:34 Quote Post

Jaka wg Was i oczywiście wg faktów historycznych była pozycja kobiety w średniowieczu? Czy faktycznie miały tak ciężko? Czy tylko kobiety z niższej warstwy społecznej miały za zadanie rodzić dzieci i siedzieć w domu? Wypowiadajcie się smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
sof0kles
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 32.131

 
 
post 6/05/2007, 0:00 Quote Post

Wszystko zależało od stanu w jakim Kobieta się znajdowała.

Rycerze mieli obowiązek bronić godność swojej damy (lub generalnie dam). Jednak dotyczyło to kobiet z wyższego stanu. Do nich były adresowane uczucia mężczyzn. Co ciekawe sługa swojego pana mógł podkochiwać się w jego żonie, ale nie mógł (użyjmy eufenizmu) jej skonsumować. Generalnie w tam tym okresie wychwalana była miłośc poza cielesna. Oczywiście z pewnym wyjątkiem dotyczącym prawa do pierwszej nocy. Chyba tylko to mogło uwłaczać damom. Następnym obowiązkiem rycerza w stosunku do Dam (kobiet) było zabawianie ich (żartowanie, rozmowy, coś na tej płaszczyźnie). Wspomniana wyżej obrona godności damy była przyjmowała również charakter nie co inny np. dla ich chwały startowali w turniejach rycerskich (oczywiście nie tyle dla tego). Ogólem bycie nadworną damą opłacało się być. Kobieta również mogła pełnić funkcje państwowe np. Jadwiga była królem polski (specjalnie nie mówie "królową").

Te przywileje jednak nie dotyczyły zwykłej kobiety. Często były również (oprócz rodzenia dzieci i zajmowania domem) traktowane jako podmioty. Podczas wojen mogły zdażyć się rózne przykre okoliczności dla nich (z gwałtem na czele). Kobiety też z tego stanu nie mogły liczyć na awans społeczny. Z obawy o mezalians rycerstwo raczej nie porządało takich pań (a przynajmnij oficjalnie). Rodziny miały charakter patriarchalny (czyli głową był mąż), ale w rzeczywistości kto to wie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 14/10/2007, 13:29 Quote Post

M. Bogucka, Gorsza płeć, Warszawa 2006
S. Kwiatkowski, Sredniowieczne dzieje Europy (rozdz. Fundamenty średniowiecza), II wyd. Warszawa 2007 (warto zajrzeć)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Godfather
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 19.621

Michal
Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: aplikant
 
 
post 12/12/2007, 12:40 Quote Post

Przede wszystkim najważniejsze jest to, że kobieta w świecie średniowiecznym opartym na systemie lennym i poddańczym nie mogła dziedziczyć lenn. Jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić, ale zdaje się, że to we Francji najwcześniej, bo chyba w XIII lub XIV wieku, kobieta mogła dziedziczyć lenno. Był to zresztą jeden z aspektów ułatwiających rozrost domeny królewskiej, która to poprzez małżeństwa poszerzyła się o nowe terytoria, gdyż kobieta w wianie wnosiła ziemie, tak zdaje się weszło początkowo księstwo Burgundii w skład Francji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 12/12/2007, 14:54 Quote Post

Kobiety mogly i mialy prawo dziedziczyc lenna przez cale sredniowiecze. Jesli zas chodzi o pozycje kobiety w tej epoce istnieje teoria, iz tak naprawde pozycja kobiet w sredniowieczu bylo o wiele lepsza niz np w czasach wiktorianskich.

Pozdr.

http://homepage.ntlworld.com/nigel.nichols...indexwomen.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 6/01/2008, 4:01 Quote Post

Lenna tak, ale gdy w grę wchodziły wyższe tytuły (jak księstwo, czy hrabstwo) to juz nie zawsze chyba coś między X (choć moze zdarzało się wcześniej, np. u Celtów?) a XIII wiekiem tylko sie zdarzało chyba, moze pod wpływem muzułmańskiej Hiszpanii i pn. Afryki. Wyjątki były z koroną (córki Ludwika Węgierskiego) - za cenę przywilejów, w Bizancjum - Irena oraz 1 raz w Anglii, ale trwała wtedy wojna domowa); w tym wypadku na niekorzyść działał brak precedensu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Godfather
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 19.621

Michal
Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: aplikant
 
 
post 6/01/2008, 11:13 Quote Post

Tak, przyznaję się błąd mój i niedopatrzenie, jeżeli chodzi o lenna. Natomiast wyższe tytuły a zwłaszcza królewskie we Francji absolutnie odpadały- odwoływali się tam przecież do prawa salickiego. Co prawda zajrzeli do niego dopiero potem jak już odsunięto kobiety od korony, jedynie szukając potwierdzenia, ale fakt pozostaje faktem ;D
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/01/2008, 12:58 Quote Post

Nalezalo by sprecyzowac czy chodzi o:panne, kobiete zamezna czy wdowe. Np. w Rzeszy stanowilo to zasadnicza roznice.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Dinadan
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 37.840

LukaRisso
Zawód: uczeñ
 
 
post 19/01/2008, 22:40 Quote Post

No właśnie,czy chodzi o kobiety zamężne,jakiego stanu?Bo jeśli chodzi o panny wyższego stanu to miały one całkiem dobrze...Dworska miłość,ślubowania...Gorzej tylko jak ojciec się z kimś dogadał,i wydawał ją za mąż.Mężatki też mogły być obiektem adoracjii.Istniało całkiem sporo przypadków,gdy to kobieta decydowała,np. bitwa pod Flodden w 1513r
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 16/09/2008, 9:01 Quote Post

Ideałem żony w średniowieczu była Gryzelda, posłuszna i uległa małżonka, której cechy opisywali Boccaccio, Petrarka, Chaucer.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Drwal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 470
Nr użytkownika: 40.655

Stopień akademicki: Nierob smierdzacy
Zawód: len patentowy
 
 
post 21/09/2008, 22:13 Quote Post

a sobór zalecał aby kobietę która zwiodła księdza do grzechu sprzedać jako niewolnice i twierdził że kobieta nie może mieszkać w pobliżu kościoła. Bodajże św. Augustyn pisał że kobieta nie jest stworzona no obraz i podobieństwo boże i powstaje z uszkodzonego nasienia. Jeśli na to patrzyć to nie miały zbyt wesoło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
zurna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 49.317

Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student
 
 
post 16/10/2008, 13:31 Quote Post

Witam. Poszukuje źródeł dotyczących tego tematu, jak narazie mam tylko statuty Kazimierza Wielkiego oraz wiem że jest coś takiego jak księga henrykowska i ksiega elbląska ale jeszcze do nich nie dotarłam wiec nie wiem czy mi sie przydadzą confused1.gif . Jeśl ktoś posiada takie wiadomości z góry dziekuje za informację. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
elaT
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 39.872

A.S.
Zawód: nauczyciel
 
 
post 1/05/2009, 11:56 Quote Post

Witam
O pozycji kobiety w średniowieczu już troche poczytałam, ale moze macie jakieś własne spostrzeżenia. Najbardziej interesuje mnie, jakie prawa miała wdowa, szlachcianka, powiedzmy średniozamożna, bez męskiej rodziny nad głową ( najwyżej synowie).Czy mąż mógł zapisać jej cały spadek? Czy mogła nim swobodnie dysponować, czy tez jakaś daleka rodzina zaraz by jej to wydarła? Czy , nie wychodząc drugi raz za mąż, mogłaby być nieoficjanlnie kimś w rodzaju gowy rodziny dla swych dzieci? Tereny Francji interesują mnie najbardziej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Jacław
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 45.050

 
 
post 28/06/2009, 20:23 Quote Post

Bardzo trudne i skomplikowane zagadnienie. Przede wszystkim pytając o pozycję kobiety w średniowieczu należałoby sie zastanowić jaka kobieta, kiedy w średniowieczu, gdzie itd.

Oczywiście sytuacja prawna kobiet różniła się w zależności od przynależności stanowej, kraju gdzie kobieta mieszkła (np pewnym ewenementem był region o nazwie Stolica X Kopijników Spiskich, gdzie kobiety nie tylko dziedziczyły dobra ziemskie, ale także posiadały prawa polityczne oraz co było korelatem tych praw obowiązki np związane ze służba wojskową, którą co oczywiste nie wykonywała osobiście tylko przez zastępującego ją mężczyznę np męża).
Średniowiecze to okres czasu w historii Europy obejmujący 1000 lat, w zwiazku z tym oczywiste jest że sytuacja kobiet w tak długim czasie musiała ulegać zmianie. Jeśli chodzi o ziemie polskie to sytuacja prawna kobiet, jak się wydaje zaczęła sie zmieniać w XIV wieku w kierunku stopniowego ograniczania ich praw, a zwłaszcza praw majątkowych wdów.

Jeśli chodzi o literaturę do tego tematu, to proponuję przeszukać tą bazę:

Temida i Klio - Historia Prawa

poprzez skrzyżowane hasła: kobiety, Polska,średniowiecze.

Jeśli chodzi o źródła do tego tematu to oczywiście Statuty Kazimierza Wielkiego oraz Księga Elbląska (Najstarszy Zwód Prawa Polskiego) są lekturą obowiązkową. Jeśli chodzi o to ostatnie źródło to znajdują się tam informacje o statusie majątowym kobiet stanu rycerskiego oraz o ochronie prawnokarnej kobiet.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 8/07/2009, 23:25 Quote Post

QUOTE(arkadiusz bednarczyk @ 16/09/2008, 9:01)
Ideałem żony w średniowieczu była Gryzelda, posłuszna i uległa małżonka,  której cechy opisywali Boccaccio, Petrarka, Chaucer.
*

No ... Boccaccio, to chyba całkiem inne kobiety opisywał. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej