Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

83 Strony « < 81 82 83 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Laicyzacja - nieuchronny proces ?, Polska, Europa, świat

misza88

VIII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.

post Wczoraj, 07:56 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 19/06/2018, 16:35)
QUOTE(misza88 @ 19/06/2018, 16:45)
Zjawisko spadku religijności wśród młodego pokolenia Polaków ma potwierdzenie w wielu badaniach, także kościelnego ISKK.

To wiemy, niemniej teza że "Odsetek młodych, którzy modlą się codziennie, jest poniżej europejskiej średniej." nie została w tym badaniu udowodniona.
*

A zerknąłeś do badania? Artykuł zawierał link do niego prowadzący.
http://www.pewforum.org/2018/06/13/the-age...ound-the-world/ - Stron nr.3

Polska ma 25 punktową różnicę wieku w codziennej modlitwie.

http://www.pewforum.org/2018/06/13/young-a...mmitment-02-41/
*

Zerknąłem do badania i powtórzę to co pisałem wcześniej. Największa "różnica wieku" nie oznacza że "odsetek młodych, którzy modlą się codziennie jest poniżej europejskiej średniej" (patrz mój przykład teoretyczny z poprzedniego postu). Zresztą w badaniu jest informacja że jako całe społeczeństwo należymy do tych bardziej religijnych na tle innych krajów europejskich.

Ten post był edytowany przez misza88: Wczoraj, 07:57

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1231

Baszybuzuk

VIII ranga
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post Wczoraj, 09:09 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 19/06/2018, 16:35)
QUOTE(misza88 @ 19/06/2018, 16:45)
Zjawisko spadku religijności wśród młodego pokolenia Polaków ma potwierdzenie w wielu badaniach, także kościelnego ISKK.

To wiemy, niemniej teza że "Odsetek młodych, którzy modlą się codziennie, jest poniżej europejskiej średniej." nie została w tym badaniu udowodniona.
*

A zerknąłeś do badania? Artykuł zawierał link do niego prowadzący.
http://www.pewforum.org/2018/06/13/the-age...ound-the-world/ - Stron nr.3

Polska ma 25 punktową różnicę wieku w codziennej modlitwie.

http://www.pewforum.org/2018/06/13/young-a...mmitment-02-41/
*

... w stosunku do osób starszych.

Diagram który przedstawiłeś to różnica pomiędzy tym, jak często modlą się codziennie starzy Polacy, a jak często modli się codziennie młodzież (grupa "young adults" to bynajmniej nie "młodzi dorośli").

I teraz rozbierając to dokładniej:

- czy powszechna dla polskiej religijności jest regularna modlitwa osób starych?

- czy powszechna dla polskiej religijności jest modlitwa młodzieży?

- czy 30, 40 lub 50 lat temu codzienna modlitwa w przypadku polskiej młodzieży była powszechna?

rolleyes.gif

Postawiłbym tezę, że w Polsce zawsze ludzie starzy mieli tendencję do odwrotu w religijność, podczas kiedy ludzie wchodzący w dojrzałość raczej nie skupiali się na regularnej modlitwie. To po prostu nie ten obszar kulturowy, nie jesteśmy (w większości) studiującymi Biblię protestantami. Duży rozrzut pomiędzy regularnością religijności starych a regularnością religijności młodych w Polsce istniał zawsze.

Paradoksalnie, gdybyśmy byli po antyreligijnym przesileniu ten rozrzut nie byłby rekordowo duży, ale właśnie by malał - bo starzy zerwaliby ze zwyczajowym powrotem do religijności. Czego dowodzą wyniki dla Czech czy Niemiec - tam niemal nie ma podziału na starych i młodych jeśli chodzi o religijność.

Nie twierdzę, że areligijność lub antyreligijność młodych nie może tym razem stać się trwałą i rzutować na zachowania pod koniec życia - wskazuję tylko, że w naszych realiach kulturowych akurat ten wskaźnik niewiele mówi o zmianach w religijności.

Wskazywanie tego diagramu jako potwierdzenia czegokolwiek to strzelanie ze ślepaków.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: Wczoraj, 09:26

User is online!  PMMini Profile Post #1232

carantuhill

Bieskidnik
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Stopień akademicki: Utytu³owany:)
Zawód: pathfinder

post Wczoraj, 10:01 Quote Post

CODE
Nie w tym rzecz, problemem jest niefachowe podejście do problemu.

Nie patrzyłem na artykuł - sam post wydawał mi się trochę nad wyrost. Bo to naturalne, że starsi modlą się więcej i częściej, częściej przesiadują w kościele. Kto w wieku 15-40 będzie przejmował się sprawami egzystencjalnymi? Badania mogły być o tyle wiarygodne, że przeprowadzi się je za jakieś 30 lat na tej samej próbie badawczej.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1233

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post Wczoraj, 11:58 Quote Post

CODE
Wskazywanie tego diagramu jako potwierdzenia czegokolwiek to strzelanie ze ślepaków.

Wskazałem, bo sądziłem, że @misza88 oparł się wyłącznie na polskim artykule i nie dotarł do samego raportu. wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1234

83 Strony « < 81 82 83 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej