Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Egipt - 3000 lat historii,
     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 9/02/2008, 9:17 Quote Post

Jak wyżej.
Popełniłem nawet pracę magisterską, której zakres chronologiczny obejmuje XVIII i początek XIX Dynastii smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/02/2008, 1:42 Quote Post

QUOTE(Rovan @ 9/02/2008, 10:17)
Jak wyżej.
Popełniłem nawet pracę magisterską, której zakres chronologiczny obejmuje XVIII i początek XIX Dynastii smile.gif
*



Ha!!! To zdecydowanie mój ulubiony okres w dziejach Egiptu!:D Drugi to okres wpływów rzymskich. Można wiedzieć jak brzmiał tytuł pracy magisterskiej? wink.gif Czy raczej kolega nie przyzna się - przez skromność? wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 10/02/2008, 7:52 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 10/02/2008, 01:42)
Można wiedzieć jak brzmiał tytuł pracy magisterskiej? wink.gif  Czy raczej kolega nie przyzna się - przez skromność? wink.gif
*



Przyznam się, przyznam - aż tak skromny nie jestem wink.gif

Syro-Palestyna w polityce egipskiej za XVIII i w początkach XIX dynastii
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/02/2008, 10:02 Quote Post

No przyznam, że bardzo ciekawy. Zwłaszcza teraz jak jestem po egzaminie z archeologii śródziemnomorskiej oraz po pytaniu właśnie z okresu brązu i żelaza w Palestynie wink.gif Skoro te tereny w tym okresie to pewnie mimochodem musiałeś się na pewno "otrzeć" również o Mezopotamię i Ludy Morza? Nie podlizując się i nie słodząc smile.gif podziwiam i jestem pełen słów uznania, bo wiem że materiału do napisania tej pracy pewnie było jak na naparstek... hmmm... skąd ja to wiem wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Drwal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 470
Nr użytkownika: 40.655

Stopień akademicki: Nierob smierdzacy
Zawód: len patentowy
 
 
post 10/02/2008, 19:48 Quote Post

Stare państwo jako wzór zdrowej organizacji państwowej bez zbytniego znaczenia kapłanów... A jak potężny był wtedy Egipt łatwo można zobaczyć!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/02/2008, 20:12 Quote Post

QUOTE(Drwal @ 10/02/2008, 20:48)
Stare państwo jako wzór zdrowej organizacji państwowej bez zbytniego znaczenia kapłanów... A jak potężny był wtedy Egipt łatwo można zobaczyć!
*



Kapłani zawsze mieli duże znaczenie w Egipcie. Stare Państwo zawdzięcza kapłanom stworzenie nowego systemu wierzeń, który
utrzymał się w Egipcie faraońskim do końca jego dni. Mam tu na myśli teorię helliocentryczną. Gdyby nie kapłani z Helliopolis, nawet nie wiem jak wyglądałby Egipt! Czy istniały by budowle mające za swój główny cel uwznioślenie słońca? Czy
do tak wielkiego znaczenia doszedł by bóg Re i inne bóstwa z kręgu solarnego? Czy Egipcjanie zwracaliby uwagę na mozolną pracę małego żuka, pchającego grudkę łajna, i czy zinterpretowaliby to jako wędrówkę słońca po niebie? Czy Echnaton sprzeciwił by się dotychczasowemu ładowi egipskiemu i wybudował by na bezludziu miasto jako główny ośrodek Atona - Tarczy Słonecznej? Mimo, że kapłani w Starym Państwie nie sięgali po władzę tak daleko jak to miało miejsce w Nowym Państwie, i tak mieli kolosalne znaczenie w bieg wydarzeń w państwie nad Nilem.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Drwal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 470
Nr użytkownika: 40.655

Stopień akademicki: Nierob smierdzacy
Zawód: len patentowy
 
 
post 10/02/2008, 20:28 Quote Post

toż nie napisałem że go nie mieli... miałem na myśli takie znaczenie kapłanów które pomaga budować państwo silne i zdrowe a nie takie które pochłania jego bogactwa i marnotrawi środki... czyli właśnie znaczenie kapłanów na właściwym miejscu anie nazbyt duże :-)
A co do Echnatona to pomyśl ile ludzi zginęło i ile Egipt stracił na marzeniach tego szaleńca...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/02/2008, 20:40 Quote Post

QUOTE(Drwal @ 10/02/2008, 21:28)
A co do  Echnatona to pomyśl ile ludzi zginęło i ile Egipt stracił na marzeniach tego szaleńca...
*



Tak, to prawda. Jednak to normalna kolej rzeczy w historii. Trzeba patrzeć z innej strony na "marzenia szaleńca Echnatona": wydaje się, że był raczej nowatorem w tym co robił. Wprowadził monoteizm - na krótko - ale jednak, ponoć jako pierwszy w historii. Zerwał z dotychczasowym kanonem w sztuce i architekturze egipskiej. Nie wstydził się przedstawiać siebie i swych bliskich tak jak w rzeczywistości wyglądali - a przynajmniej tak nam się dzisiaj wydaje. Spisał hymn do bóstwa, które kultywował, a to ewenement na skalę Egiptu. Wiele rzeczy dokonał wielkich, tak wielkich, że przyćmiewają wpadki, m. in. złą koniunkturę gospodarczą, zagrożenie ze Wschodu, niemalże całkowity upadek kraju z jego największymi ośrodkami miejskimi.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Drwal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 470
Nr użytkownika: 40.655

Stopień akademicki: Nierob smierdzacy
Zawód: len patentowy
 
 
post 10/02/2008, 21:09 Quote Post

muszę się z tobą zgodzić przyniósł wiele nowych rzeczy, dobrych i pięknych ale uważam że Egipt zapłacił zbyt wielką cenę za te wynalazki...
Osobiście uważam go za genialnego szaleńca :-)
a co do monoteizmu to był to chyba jeden z dwóch prawdziwych monoteizmów w historiach... A jedyny który był religią dobrą...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 9/04/2008, 7:00 Quote Post

Dla mnie najciekawszym okresem i poza tym moim ulobionym gdzie można zrobić jeszcze wiele pod względem badawczym jest okres predynastyczny (dynastia 00 i 0) oraz okres tynicki (dynastia I i II).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 26/05/2008, 20:02 Quote Post

Okres predynastyczne jak nazwa wskazuje jest przed okresem dynastycznym wiec w przypadku dynastii 00 a zwłaszcza dynastii 0 lepiej pasuje termin protodynastyczny. Tak czy inaczej w przypadku podania nawy predynastyczny dobrze jest dodać w tym wypadku późno predynastyczny w przeciwieństwie np. do kultury badaryjskiej, która też mieści się w pojęciu okresu predynastycznego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 2/01/2009, 23:12 Quote Post

Witam!

Mam pytanie dotyczące chronologii panowania faraonów z pierwszych dynastii. W Wikipedii podaje się kilku autorów chronologii, nazwiska: Grimal, Kwiatkowski, Schneider. Który z nich waszym zdaniem był najbliżej prawdy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Keftiu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 51.151

 
 
post 2/01/2009, 23:21 Quote Post

Kwiatkowski to dziennikarz, z pewnością nie przedstawił własnej chronologii, raczej "zacytował".
Czyli jeden odpada... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/01/2009, 11:06 Quote Post

Grimal i Schneider. Odradzam Kwiatkowskiego.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Tulkas
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 52.067

Tomasz
Zawód: Uczeñ
 
 
post 3/01/2009, 13:50 Quote Post

Ja najbardziej lubię okres Starego Państwa. Trudno powiedzieć czemu tak jest. Może dlatego, że jest to okres, o którym wiadomo chyba najmniej z całej historii Egiptu. A poza tym panował wtedy mój ulubiony i zarazem pierwszy faraon, Menes.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej