Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak spędzali czas wolny Sumerowie ?
     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 28/11/2012, 15:03 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 25/11/2012, 22:27)
QUOTE(Hrod Loptrsson @ 24/11/2012, 18:40)
QUOTE(Marthinus @ 24/11/2012, 14:09)
Czy na pewno tekst dotyczył Sumerów a nie Egipcjan?
W Egipcie bardzo popularne były takie moralizatorskie nauki wśród których do tego opisu pasują mi te przeznaczone dla króla Merikare. Przy czym tam główny bohater pił piwo a nie wino smile.gif
*



Być może, to było naprawdę dawno. Wydaje mi się, że tekst źródłowy był sumeryjski. Najlepiej niech ktoś to sprawdzi smile.gif.
Jedno jest jednak pewne - czy to był Sumer czy Egipt czy piątek wieczór 2012 - młodzież bawi się tak samo a ojcowie narzekają tak samo smile.gif.


edytowałem bo literkę zgubiłem
*



W naukach dla Merikare Chety III pisze do syna takie słowa: "Widzę że zaniedbałeś naukę pisania i oddajesz się przyjemnością.Włóczysz się po ulicach i wdychasz zapach piwa.Pamiętaj że piwo sprawia, iż przestajesz być człowiekiem"
Któż by pomyślał, że tekst ma 4 tysiące lat? smile.gif
*



W Sumerze też ojcowie narzekali na swoich synów. S.N. Kramer w swojej książce: Historia zaczyna się w Sumerze na s. 35-40 opisuje podobny przypadek.
"Gdzieś chodził?
Nigdzie nie chodziłem.
Jeżeli nigdzie nie chodziłeś, to po co się pętasz." biggrin.gif

Polecam lekturę tej książeczki, wiele z niej może być pomocne. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Arkadiusz Sołtysiak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 50.721

 
 
post 7/12/2012, 21:24 Quote Post

K. Łyczkowska, Babilońska literatura mądrości, Dialog: Warszawa 1998.
Nie mam teraz tej książki w ręku, ale podejrzewam, że o pijaństwie i wagarowaniu też coś tam jest.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Judi20
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 62.441

 
 
post 9/12/2012, 12:45 Quote Post

Niestety, ale w moim podręczniku nie ma tekstów źródłowych na ten temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Hrod Loptrsson
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 169
Nr użytkownika: 34.434

Hrod Loptrsson
 
 
post 7/10/2014, 20:55 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 25/11/2012, 23:27)
QUOTE(Hrod Loptrsson @ 24/11/2012, 18:40)
QUOTE(Marthinus @ 24/11/2012, 14:09)
Czy na pewno tekst dotyczył Sumerów a nie Egipcjan?
W Egipcie bardzo popularne były takie moralizatorskie nauki wśród których do tego opisu pasują mi te przeznaczone dla króla Merikare. Przy czym tam główny bohater pił piwo a nie wino smile.gif
*



Być może, to było naprawdę dawno. Wydaje mi się, że tekst źródłowy był sumeryjski. Najlepiej niech ktoś to sprawdzi smile.gif.
Jedno jest jednak pewne - czy to był Sumer czy Egipt czy piątek wieczór 2012 - młodzież bawi się tak samo a ojcowie narzekają tak samo smile.gif.


edytowałem bo literkę zgubiłem
*



W naukach dla Merikare Chety III pisze do syna takie słowa: "Widzę że zaniedbałeś naukę pisania i oddajesz się przyjemnością.Włóczysz się po ulicach i wdychasz zapach piwa.Pamiętaj że piwo sprawia, iż przestajesz być człowiekiem"
Któż by pomyślał, że tekst ma 4 tysiące lat? smile.gif
*




Hmm faktycznie to nie tekst sumeryjski, no ale najważniejsze, że go zapamiętałem smile.gif
A pewnie Sumerowie robili to samo co Egipcjanie i my, oczywiście uwzględniając różnice wynikające z upływu czasu.

Dziękuję za ten tekst, znowu mam 15 lat wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 1/09/2015, 18:14 Quote Post

Ogólnie rzecz biorąc wszyscy ojcowie miewali ten sam problem z synami rolleyes.gif
Ale potwierdzam ze jest również opowieść sumeryjska o niesfornym synu i zmartwionym ojcu oraz urywki z niej zamieścił SN.Kramer w Historia zaczyna się w Sumerze

A co do sposobu spędzania wolnego czasu to zapomniano tu o świętach. Odwiedziny bogów pomiędzy ich świątyniami oraz uroczyste procesje są już zwyczajem sumeryjskim. Były również święta po skończeniu ważnej budowy świątyni lub pałacu. Niestety najdokładniejsza relacja pochodzi z czasów neoasyryjskich -Assurnasirapli III podjął biesiadą mieszkańców Kalchu po wybudowaniu pałacu - właśnie tego zniszczonego przez ISIS

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 1/09/2015, 18:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej