Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Medieval II - Total War
     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 11/02/2007, 10:29 Quote Post

Ukazała się niedawno. Do kupienia całkiem tanio jak na nowość, bo po 70 zł na stronach Empiku. Jako fan Rome nie mogłem przepuścić okazji i kupiłem.
Są zmiany w stosunku do Rome - większy nacisk położony na dyplomację i religię. Wszędzie musimy się liczyć z papieżem. Podoba mi się wprowadzenie nowych postaci - kupcy, księżniczek, heretyków, wiedźm i księży. Przy umiejętnym manewrowaniu ową dyplomacją, nasz kardynał może zostać nawet papieżem. smile.gif
Troszkę inaczej jest w bitwach. Podoba mi się pomysł z braniem jeńców w trakcie gromienia wrogich jednostek, jednak mechanizm ich obsługi po bitwie raczej kuleje. Zdarzyło mi się wziąć do niewoli króla i następcę tronu Portugalii, wystawiłem żądanie okupu, którego Portugalczycy nie przyjęli i... automatycznie jeńcy zostali straceni.
Traci też wartość kawaleria - nie ma tu już szarż podobnych to tych z Rome, gdzie jednym atakiem na flankę zmienialiśmy losy bitwy.
Pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne, jednak już po 10 godiznach gry odczułem lekkie znudzenie. No właśnie - chyba jednak Rome było lepsze sad.gif

Zapraszam do dyskusji smile.gif

PS Eh, błąd w temacie - proszę moda o przestawienie na "Medieval"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
GoD-Soviet
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 19.856

Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent prawny
 
 
post 11/02/2007, 12:17 Quote Post

Kawaleria jest silna ciągle. To pozostałe jednostki piechoty zostały wzmocnione. Nawet zwykła milicja jest w stanie wytrzymać szarżę i atak wrogiego generała przez pewnien czas. Nowe postacie, o których wspomniałeś są na plus, dobry pomysł jest też z podziałem na miasta i zamki i darmowe utrzymanie kilku jednostek w tych pierwszych. Również gildie są bardzo ciekawe. Prowadzenie bitwy jest zdecydowanie inne niż w Rome choć engine został ten sam. Jest spora różnorodność jednostek. Jednakże po kilku godzinach (ba, czasem i kilkunastu minutach) jesteś oblężoną twierdzą, którą wszyscy biją. W RTW przynajmniej można było walczyć z jednym-dwoma przeciwnikami na raz, rzadko zdarzało się by komputer atakował masowo. Tu, nawet sojusze nie pomagają a AI wcale nie jest lepsze niż to w Rome. Ogólnie gra ładna, przyjemna, ale z RTW przegrywa. Gdyby zmiany w RTW jakie poczyniono w dodatku pociągnąć dalej mielbyśmy fantastyczną strategię.
7/10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 11/02/2007, 14:31 Quote Post

Czy to prawda że każdy żołnierz wygląda inaczej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Pater_Patrie
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 17.677

maciek
Stopień akademicki: (sic!)
 
 
post 13/02/2007, 1:12 Quote Post

Prawda to.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 13/02/2007, 12:07 Quote Post

Dokłądniej jest to zrpobione w ten sposób, że jest kilka modeli np. głowy (blondyn, brunet itp.), tułowia, kilka modeli koni (o różnym umaszczeniu) i z takich kawałków składa się kazda postać.
Nie pamiętam dokładnie ile tam jest w sumie tych kawałków ani w ilu wariantach występują, ponadto mi tam armie scytyjskich blond-klonów nie przeszkadzają , ale trzeba przyznać, że generalnie dobrze to wygląda.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Zbrozlo
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 17.861

 
 
post 14/02/2007, 9:39 Quote Post

Sojusze pomagają w podboju i prowadzeniu polityki, tylko trzeba je umiejętnie podsycać, wtedy wzajemne stosunki zwyżkują z kiepskich na dobre, bardzo dobre itd. Najlepszym na to sposobem jest wysłanie dyplomatty na obcy dwór i składanie niewielkich datków co tura, np 100, 200 florenów. Najlepiej jednak mieć chody w Watykanie, przy największej liczbie krzyżyków, Papież niejako dostosowuje swoja politykę pod państwo z którym ma najlepsze stosunki. Można też bezkarnie łupić nacje ekskomunikowane i wcielać podbite regiony do swojego państwa. Najlepiej jest to robić poprzez prośbę do Papieża by ten zezwolił na krucjatę, wtedy zysk jest podwójny. Dyplomacja jest poprawiona i mozna nią manipulować, jeszcze nie zdarzyło mi sie by atakowały mnie wszystkie sąsiednie państwa, atakują tylko te, z którymi nie mam sojuszu, a stosunki są kiepskie i nie mozna z nimi zawrzeć sojuszu, bo jesteśmy np sojusznikami ich wroga. Myśleć trzeba trochę i wszystko będzie grało.
Co do kawalerii to jest wystarczająco silna y zmieść zwykłą piechotę, trzeba tylko zadbać o dobrze przeprowadzoną szarżę, nie zmieniac nagle kierunku ataku, nie mieszać szyków, wtedy taranujemy wroga. Nie należy się jednak wdawać w walkę w zwarciu tylko odskoczyć, poniesiemy zapewne niejakie straty, ale z pewnością będą mniejsze niż w siekaniu się na długość miecza. Ja zwykle ustawiam kawalerję w 2, 3 rzuty i punktuję szarżami, nie ma mocnych, każda piechota wymięka, nawet ta najtwardsza, wystarczy szarżować z flanki lub od tyłu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
kubao
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 427
Nr użytkownika: 20.082

Jakub S.
Zawód: Magister Inzynier
 
 
post 21/08/2007, 14:50 Quote Post

Powiedzcie tak najogólniej czy ta gra jest warta kupna, czy macie wrażenie, że warto było wydać pieniądze bo teraz CdProject wydaje ją za jedyne 60 zł więc mam ochotę dokonać zakupu, jednak słyszałem bardzo różne opinie o tej grze... rolleyes.gif confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
jagienka74
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 6.603

 
 
post 21/08/2007, 15:15 Quote Post

Jak dla mnie - rewelacja! W przeciwienstwie do OverHaula, mnie gra nie znudzila po 10 godzinach, ani nawet po 100... Mialam przez jakis czas przerwe i wlasnie zamierzam do gry powrocic. Podoba mi sie to, ze tak rozwinieta jest dyplomacja, mam tez wrazenie, ze jest troche trudniej niz w Rome (np. z przekupstwem). Jak napisal Zbrozlo - dobrze jest miec uklady z Watykanem, zawsze wtedy mozna wystosowac krucjate przeciwko swoim wrogom, a inni na wezwanie Papieza powinni sie przylaczyc, no i kasy sie nie traci na utrzymanie wojska wink.gif Grafika jest bardzo dobra, nie tylko rycerze, ale i miasta, czy zamki! Niedlugo ma wyjsc rozszerzenie, o ile dobrze pamietam - "Medieval Total War II. Kingdoms".
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
kubao
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 427
Nr użytkownika: 20.082

Jakub S.
Zawód: Magister Inzynier
 
 
post 21/08/2007, 15:20 Quote Post

QUOTE(jagienka74 @ 21/08/2007, 14:15)
Niedlugo ma wyjsc rozszerzenie, o ile dobrze pamietam - "Medieval Total War II. Kingdoms".
*



To prawda, swoją drogą ciekawe czy bedzie to samodzielny dodatek... confused1.gif rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
jagienka74
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 6.603

 
 
post 21/08/2007, 15:22 Quote Post

Watpie. Wydaje mi sie, ze bedzie to cos w stylu "Barbarian Invasion" do RTW.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Alkari
 

War Airman
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.103
Nr użytkownika: 10.017

 
 
post 21/08/2007, 22:14 Quote Post

QUOTE
Podoba mi sie to, ze tak rozwinieta jest dyplomacja, mam tez wrazenie, ze jest troche trudniej niz w Rome (np. z przekupstwem).


No dyplomacja jest taka, że w jednej turze podpisujesz sojusz, a za pięć tur Cię leją... kolosalny realizm... rolleyes.gif

QUOTE
Powiedzcie tak najogólniej czy ta gra jest warta kupna, czy macie wrażenie, że warto było wydać pieniądze bo teraz CdProject wydaje ją za jedyne 60 zł więc mam ochotę dokonać zakupu, jednak słyszałem bardzo różne opinie o tej grze...


Jeśli chcesz tylko "pomieszać" i nie interesują Cię szczegóły historyczne odnośnie wyposażenia czy jednostek, to super zakup. Jeśli wolisz nieco więcej realizmu historycznego, to lepiej ściągnąć sobie dodatek "Chivalric" to RTW... będziesz miał średniowiecze na Romie w lepszym nieco wydaniu... wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Evingolis
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 16.883

Stopień akademicki: Magister
Zawód: Nudziarz
 
 
post 21/08/2007, 23:30 Quote Post

Genialne gra. Jeśli nie przeszkadza ci że AI nie nadaje się nawet do sapera i zabiera połowę przyjemnosci swoja kolosalną tępotą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
jagienka74
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 6.603

 
 
post 22/08/2007, 6:41 Quote Post

QUOTE(Alkari @ 21/08/2007, 23:14)
Jeśli chcesz tylko "pomieszać" i nie interesują Cię szczegóły historyczne odnośnie wyposażenia czy jednostek, to super zakup. Jeśli wolisz nieco więcej realizmu historycznego, to lepiej ściągnąć sobie dodatek "Chivalric" to RTW... będziesz miał średniowiecze na Romie w lepszym nieco wydaniu... wink.gif
*



O Kryste... Daj spokoj, przeciez to gra komputerowa, a nie ksiazka historyczna (poza tym RTW nie jest tez szczegolnie wierna rzeczywistosci, wiec argument nietrafiony). Trzeba troche z rezerwa do takich rzeczy podchodzic. Gra jest swietnie zrobiona, w porownaniu z wieloma innymi na rynku. Poza tym bardzo aktywna jest spolecznosc zainteresowana gra i ciagle pojawiaja sie jakies dodatki, ktore mozna sobie, jak ktos ma ochote dolaczyc do swojej gry. Niedawno np. postacie zaczely mowic w swoich jezykach (niestety tylko niektore - np. Wlosi mowia po wlosku smile.gif ) Jak dla mnie Chivalric na RTW to za malo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Alkari
 

War Airman
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.103
Nr użytkownika: 10.017

 
 
post 22/08/2007, 8:09 Quote Post

QUOTE
O Kryste... Daj spokoj, przeciez to gra komputerowa, a nie ksiazka historyczna...


To jest Twoje podejście. Ja mam inne. Autorzy gry celują w historyczność swojego produktu (bo taki jest jakby nie było). Taką grę trzeba zrobić jak należy, a nie wprowadzać bzdury nie związane nawet częściowo z rzeczywistością. Bo albo się robi coś co może uzyskać miano dobrej gry historycznej, albo nowy "symulator bitweny świata fantazy", czyli nawalankę jednostek z kosmosu wziętych.

QUOTE
...poza tym RTW nie jest tez szczegolnie wierna rzeczywistosci, wiec argument nietrafiony...


A gdzie ja napisałem, że RTW jest wierny rzeczywistości? biggrin.gif Cusik Ci się pomyliło... dry.gif

QUOTE
Gra jest swietnie zrobiona, w porownaniu z wieloma innymi na rynku.


Gra jest tak zrobiona, że prywatni moderzy, ładniejsze i bardziej szczegółowe jednostki robią do RTW...

QUOTE
Jak dla mnie Chivalric na RTW to za malo.


Dopiero co przeczytałem, że "trzeba podchodzić z rezerwą" do MTW II i "nie jest to książka historyczna", a teraz czytam, że Chivalric to za mało... z czym za mało, bo nie rozumiem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
jagienka74
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 6.603

 
 
post 22/08/2007, 8:18 Quote Post

QUOTE(Alkari @ 22/08/2007, 9:09)
QUOTE
O Kryste... Daj spokoj, przeciez to gra komputerowa, a nie ksiazka historyczna...


To jest Twoje podejście. Ja mam inne. Autorzy gry celują w historyczność swojego produktu (bo taki jest jakby nie było). Taką grę trzeba zrobić jak należy, a nie wprowadzać bzdury nie związane nawet częściowo z rzeczywistością. Bo albo się robi coś co może uzyskać miano dobrej gry historycznej, albo nowy "symulator bitweny świata fantazy", czyli nawalankę jednostek z kosmosu wziętych.


No coz, moze Tobie po prostu chodzi o bitwy, jak dla mnie to ta gra to znacznie wiecej niz "nawalanka". Poza tym, jak pisalam - nie stoi nic na przeszkodzie, zeby jednostki zmodyfikowac - ludzie ciagle to robia, tak jak zreszta sam wspomniales w odniesieniu do RTW.

I oczywiscie, ze to jest moje podejscie, a czyje niby? Od siebie pisze. Inaczej po prostu odbieramy te gre.

QUOTE(Alkari @ 22/08/2007, 9:09)
QUOTE
...poza tym RTW nie jest tez szczegolnie wierna rzeczywistosci, wiec argument nietrafiony...


A gdzie ja napisałem, że RTW jest wierny rzeczywistości? biggrin.gif Cusik Ci się pomyliło... dry.gif

Rzeczywiscie nie napisales, ale bardzo narzekales na owe braki w MIITW - wysunelam pochopny wniosek

QUOTE(Alkari @ 22/08/2007, 9:09)
QUOTE
Jak dla mnie Chivalric na RTW to za malo.


Dopiero co przeczytałem, że "trzeba podchodzić z rezerwą" do MTW II i "nie jest to książka historyczna", a teraz czytam, że Chivalric to za mało... z czym za mało, bo nie rozumiem...
*



Chivalric to za malo dla mnie - nie pod wzgledem bitew (bo mam wrazenie, ale moze sie myle, ze Ty glownie o nich piszesz), a pod wzgledem dyplomacji, strategii, planowania, itp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej