Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hypaspiśći
     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 11/04/2006, 14:12 Quote Post

Przypomne tu tylko że na igrzyskach olimpijskich jedna z dyscyplin był bieg w zbroi hoplity
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
agema
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 16.488

 
 
post 11/04/2006, 14:45 Quote Post

Wszystko to prawda ale nie zapominajcie o tym że po przebiegnięciu (szybkim - aby dotrzymać kroku Hetajrom) kilkuset metrów musiał być jeszcze zdolny do walki ! Typowy hoplon nadawał się do walki w zwartym szyku falangi.Sądzę że hypaspiści uderzali w luznym szyku lub w jakiejś formacji typu klin.Z góry musieli założyć że w jakimś momencie walki znajdą się w okrążeniu.Tak mi jakoś pasuje oszczep w ich uzbrojeniu tym bardziej że jak napisał Theodorus włócznią można rzucić jak oszczepem.Ulubionym zajęciem warstw wyższych w Macedoni (oprócz balang) były polowania właśnie przy użyciu oszczepu - byli w tym mistrzami !!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 11/04/2006, 17:41 Quote Post

QUOTE
Włócznia hypaspistów była napewno któtsza od sarissy. A opancerzenie w niczym nie przeszkadza by w miare szybko siepo polu bitwy poruszać. To kwestia wytzymałości, siły i dyscypliny także.


Zgazam się z tobą np. puki hoplici trzymali szyk mieli miej strat bo często zdażało się że gdy uciekali wrogowie często ich gonili zadając im duże straty.
A przecież hypapiśći mieli lżejlsze uzbrojenie od hoplitów. smile.gif

POZDRAWIAM WSZYSTKICH smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 11/04/2006, 20:55 Quote Post

QUOTE(agema @ 11/04/2006, 15:45)
Wszystko to prawda ale nie zapominajcie o tym że po przebiegnięciu (szybkim - aby dotrzymać kroku Hetajrom) kilkuset metrów musiał być jeszcze zdolny do walki ! Typowy hoplon nadawał się do walki w zwartym szyku falangi.Sądzę że hypaspiści uderzali w luznym szyku lub w jakiejś formacji typu klin.Z góry musieli założyć że w jakimś momencie walki znajdą się w okrążeniu.Tak mi jakoś pasuje oszczep w ich uzbrojeniu tym bardziej że jak napisał Theodorus włócznią można rzucić jak oszczepem.Ulubionym zajęciem warstw wyższych w Macedoni (oprócz balang) były polowania właśnie przy użyciu oszczepu - byli w tym mistrzami !!
*


Theodorus stwierdził że da sięrzucić. Po to jednak stworzono obydwie bronie by były lepsze w dwóch rużnych wariantach walki. Oszczep odpada przy zastosowaniu włóczni - gdzie go nosić? Jak? Z resztą nie mamy żadnego opisu by sądzić że ta formacja standardowo używała broni miotanej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
agema
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 16.488

 
 
post 11/04/2006, 21:49 Quote Post

Nie jestem pewien czy nie byłoby możliwe trzymanie włóczni w lewej ręce ,tarcza hypaspisty była chyba mniejsza i lżejsza od scutum a legioniści nie mieli problemu z trzymaniem pilum .Warunek - włócznia nie powinna być zbyt długa.No, ale spotkałem się z teoriami że legioniści nie używali więcej jak jednego pilum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
sabreman
 

Wielki Seneszal
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 803
Nr użytkownika: 15.565

Zawód: z³o wcielone
 
 
post 12/04/2006, 2:22 Quote Post

Czyli sarrisoforoi=jazda, hypapiści=taki wczesny legion, Rzymianie dzierżą tylko jedno pilum, wg Teodorusa falanga nie miała żadnych przodowników... Rany co jeszcze wyczytam na tym forum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
agema
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 16.488

 
 
post 12/04/2006, 7:43 Quote Post

Wycofuję się z oszczepów jako standartowego wyposażenia hypaspisty.Sprawdziłem u Hammonda i Arriana i nigdzie nie znalazłem oszczepu w rękach Aleksandra gdy mordował Klejtosa.Musiałem o tym przeczytać w jakiejś beletrystyce - tak cały mój misterny plan wziął w łeb !
Można dodać jeszcze że hypaspiści rekrutowani byli z najsilniejszych i najroslejszych mieszkańców całej Macedonii i nie obowiązywała tu zasada terytorialności jak w przypadku falangitów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 12/04/2006, 11:52 Quote Post

QUOTE(sabreman @ 12/04/2006, 3:22)
Czyli sarrisoforoi=jazda, hypapiści=taki wczesny legion, Rzymianie dzierżą tylko jedno pilum, wg Teodorusa falanga nie miała żadnych przodowników... Rany co jeszcze wyczytam na tym forum.
*


Że co stwierdził Theodorus? Że niby gdzie? Widzę, że przeczytasz co będziesz chcieć bez względu na to co będzie napisane............

http://www.adiutrix.za.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
agema
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 16.488

 
 
post 15/04/2006, 12:00 Quote Post

Załączony obrazekMam takie zdjątko z tzw. "Sarkofagu Aleksandra "
Czy sądzicie że może być to wizerunek Hypaspisty?
Jeśli tak, to czy znacie jeszcze inne przedsawienia hypaspistów w ikonografii ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 16/04/2006, 9:59 Quote Post

Czy ten żołnierz uderza pięścią?
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
agema
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 16.488

 
 
post 16/04/2006, 10:14 Quote Post

W większym powiększeniu widać że "coś trzyma" i na pewno nie jest to sarissa - czyli trzyma włócznię raczej typu hoplickiego która być może wykonana była z drewna i dlatego sie nie zachowała.
Ciekawa jest też tarcza podobna do tej z tzw.Grobu Filipa w Verginie i brak nagolenników.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 16/04/2006, 17:13 Quote Post

Odnosnie pancerzy hypaspistów i falangitów to moim zdaniem wiekszość współczesnych opini na ten temat opiera się na zdaniu jednego wybitnego historyka Johna Warrego, który twierdził, że gorsety były wykonywane z klejonych lub szytych warstw lnianego płótna. Myslę, że praktyczniejszym rozwiazaniem było jednak na poczatek 2-4 warstwy skóry, a na to obszycie lnem, a więc sztywność zapewniał podkład skórzany, nie zaś lniany. Aby wykonać sztywny pancerz z warstw z lnu trzeba było skleić ze soba lub co bardziej prawdopodobne zszyć wiele ( grubośc ok. 5mm )takich lnianych warstw co jest pracochłonne. O wiele łatwiej jest wykonać gorset ze skóry, której 2-3 warstwy już dają dość dobra ochronę niż kilka warstw lnianego płótna, które nie daja praktycznie żadnej ochrony. Podzielam w tym temacie pogląd Teodorusa,że obszycie gorsetu w kazdym wypadku jest rozwiązaniem lepszym niż użycie kleju na łączwenie warstw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 17/04/2006, 10:51 Quote Post

Co do skóry to występuje problem z dostępnością w dużych ilościach tego surowca. Garbowanie trwa strasznie długo i śmierdzi potem odchodami......

http://adiutrix.za.pl/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
vonSurman
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 53.028

 
 
post 20/08/2009, 16:39 Quote Post

Późno znalazłem ten temat i nie wiem czy jeszcze załapie się na reakcję kogokolwiek tongue.gif Jednak może dopisze mi szczęście.
Osobiście bardzo interesuje mnie sprawa tego kim byli hypaspisci, pozwoliłem sobie ostatnio przeanalizować w jakich sytuacjach byli używani w boju w czasie wyprawy aleksandra (w większości na podstawie F. Arriana). Na podstawie tych analiz można stwierdzić, że
hypasisci na pewno nie byli żołnierzami ciężkozbrojnymi. Większość przypadków ich użycia to szybkie zwiady gdzie najczęściej towarzyszyli im agrianowie i łucznicy. Także w walnych bitwach zajmowali miejsce na skraju szyku, co może sugerować iż byli wykorzystywani do obrony boku falangi, a do tego zadania przeważnie wykorzystywano piechotę lżejszą. Byli uzywani też często do "zadań specjalnych" np. przy oblężeniu Tyru zrobiono z nich piechotę morską, możliwe jest więc również, że byli to specjaliści, którzy mogli w razie potrzeby zmieniać rodzaj uzbrojenia (jak to juz wyżej chyba ktoś zauważył), choc raczej nie byli uzbrojeni tak samo jak falangici (na pewno nie mieli sarissy)

W tekstach autorów antycznych rzuciło mi się w oczy to, że kilkakrotnie była mowa o "królewskich hypaspistach"(w odróżnieniu od reszty hypaspistów) czy może to oznaczać, że istniał oddzial królewski (gwardia), a oprócz niego inne oddziały hypaspistów nie pełniące takiej funkcji?

Mam jeszcze na koniec pytanie odnośnie nazwy sotkałem sie w literaturze z wywodzeniem jej od "nosicieli tarcz" czy jest to poprawne? Może w świetle takiej genezy ich charakterystyczna cechą było stosowanie tego rodzaju uzbrojenia ochronnego?

 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/08/2009, 17:20 Quote Post

QUOTE
niż kilka warstw lnianego płótna, które nie daja praktycznie żadnej ochrony
nie chciał bym wszczynać kolejnej bezsensownej dyskusji ale szyte ze sobą warstwy płótna były stosowane również w średniowieczu i o ile mi wiadomo działały.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej