Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Huryci I Hyksosi?
     
Oda Nabunaga
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 12.516

Michal
Zawód: uczen
 
 
post 18/03/2006, 9:57 Quote Post

Mam mentlik, przyznaje nie jestem specem od starożytności i dlatego mam pytanie które może przerodzi się w dyskusje. Chodzi mi o Hurytów, w pierwszym rzędzie, kiedy się pojawili w Azji Mniejszej (XV wpne???) i jaki był ich wpływ na państwo Hetytów i Mitanni oraz Egipt, gdyż znalazłem przypuszczenie jakoby Hyksosi(o nich też w miare możliwości chciałbym się czegoś dowiedzieć)mieli jakiś sojusz z Hurytami wymierzony w Egipt. Nie poszujkuje książek bo nie mam kasy ani czasu by się zagłebiać w lekture ale wszelkie odpowiedzi i strony z neta mile widziane smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Shoemaker
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 17.100

Zawód: maturzysta
 
 
post 28/04/2006, 12:34 Quote Post

Witaj. Żadnych szczegółowych informacji ode mnie nie uzyskasz, jednak kilka podstawowych faktów jestem w stanie podać. Przede wszystkim Huryci przybyli pokonując Kaukaz i osiedlając się na Bliskim Wschodzie, na terenie Mezopotamii. Przybywszy ok. II tys. p.n.e. stworzyli tam silne państwo Mitanni (ok 1500 r. p.n.e.).

Mitanni zdobyło czasowo kontrolę nad Asyrią (okres Starego Państwa), by w późniejszym czasie zostać przez nią podbite (okres Średniego Państwa Asyrii -> XIV - X w. p.n.e.). Koniec państwa Hurytów wiąże się z przybyciem w te rejony plemion Aramejczyków (Chaldejczyków), które mocno osłabiły Egipt, Babilonię i Asyrię oraz doprowadziły do całkowitego upadku Mitanni.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 28/04/2006, 12:56 Quote Post

Generalnie szkoda ze nie masz czasu na ksiazki (leniwe to społeczeństwo internetowe ehh sad.gif ) bo jest dobra książka - Popko "Huryci"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
matika100
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa
 
 
post 1/09/2007, 12:19 Quote Post

Moim zdaniem z książek można się dowiedzieć o wiele więcej na temat historii i nie tylko. Na pewno bardziej ciekawiej i jaśniej są przedstawione problemy. Poza tym czytając książki świetnie można znaleźć sposób na spędzenie wolnego czasu. A co do kasy. Ja np. bardzo wiele książek wypożyczam z biblioteki i należy zaznaczyć jeszcze fakt, że mieszkam w małej miejscowości przy czym biblioteka jest u mnie jedną z lepiej rozwijających się instytucji(reszta kuleje). A co do Hurytów należą do tzw ludów górskich założyli państwo Mitanni, które potem uległo władcy Hetytów Szubbiluliumie mieli dobre stosunki z Egiptem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej