Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Potomkowie Macedończyków...
     
Sinuhe
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 39.316

Anonim ;-)
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/12/2007, 13:04 Quote Post

Wiemy też że do dzisiaj istnieją ludy na terenach podbitych przez macedończyków w czasie panowania Alexandra, które uważają się za potomków żołnierzy armi Aleksandra. Jest to prawda! Wyróżniaja sie znacznie tym że mają niebieskie oczy i blond włosy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 30/12/2007, 13:01 Quote Post

A można prosić, o żródło, z którego korzystaliśmy. Ponieważ sam, jestem ciekaw które to ludy, uważają się za potomków żołnierzy macedońskich.
Z góry dziękuję!

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 30/12/2007, 13:57 Quote Post

QUOTE(Sinuhe @ 29/12/2007, 13:04)
Wiemy też że do dzisiaj istnieją ludy na terenach podbitych przez macedończyków w czasie panowania Alexandra, które uważają się za potomków żołnierzy armi Aleksandra. Jest to prawda! Wyróżniaja sie znacznie tym że mają niebieskie oczy i blond włosy.
*


Taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Napewno kilkaset tysięcy greków i macedończyków nie rozpłynęłoby siew masach miejscowej ludności.... Są nadal enklawy, gdzi są skupiska greków od starożytności. jednak albo to albo asymilacja.
Pokaż mi typowe cechy śródziemnomorskie wśród brytyjczyków pozostawione po rzymianach. Pozostawione, a nie z nowej imigracji. Pokaż mi wśród hiszpanów wybitne cechy skandynawskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Indiana Jones
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 42.251

Bogdan Pliszka
Stopień akademicki: doktor
Zawód: socjolog/politolog
 
 
post 2/03/2008, 18:34 Quote Post

to akurat jest prawda!na pograniczu pakistańsko-afgańskim żyje lud Kalaszów....mimo ataków muzułmanów wielu z nich do dziś wyznaje politeizm!zresztą pośrednio Grecja uznała ich za swych"synów i córki"i funduje stypendia dla młodych Kalaszów....na studia w Grecji oczywiście.oczu niebieskich,ani jasnych włosów nie mają...cóż,minęły jednak tysiące lat...
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 6/06/2010, 7:51 Quote Post

QUOTE(Indiana Jones @ 2/03/2008, 19:34)
to akurat jest prawda!na pograniczu pakistańsko-afgańskim żyje lud Kalaszów....oczywiście.oczu niebieskich,ani jasnych włosów nie mają...cóż,minęły jednak tysiące lat...
*


Czemu nie, na angielskiej Wiki jest zdjęcie chłopca Kalasza blondyna nawet podpisane że blondyn. Co do oczu podpis milczy i za bardzo nie można ze zdjęcia rozróżnić, chociaż wydają się być niebieskie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 6/06/2010, 10:56 Quote Post

A może to potomek jakiegoś gieroja, który przebywał w latach 80-tych w Afganistanie rolleyes.gif
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 6/06/2010, 11:04 Quote Post

W lutym tego roku uczestniczyłam w seminariach, podczas których archeolog i jednocześnie przewodnik Pani Lolita Georgiou wygłosiła bardzo interesującą mowę na temat ludu Kalasz (Grecy nazywają ich "Kalas"). Wszystko poparte wieloma fotografiami i filmem nakręconym przez autorkę. Uroda Kalasz bardzo przypomina grecką (jasne oczy są niemalże powszechne, ale włosy na ogół mają ciemne). Kalasz używają wielu symboli macedońskich, wielu słów, których brzmienie (i znaczenie!!!) nie pozostawia wątpliwości, iż pochodzą z greki. Jedyne co "nie pasuje" to fakt, iż jest to lud wybitnie pokojowo nastawiony do życia (być może pozostali tam ci żołnierze Aleksandra, którym odechciało się już wojaczki wink.gif ). Oni sami uważają się za potomków wielkiego Macedończyka, ale za takich uważają ich również ościenne plemiona.
Grecja faktycznie starała się dbać o wykształcenie Kalaszów wysyłając do ich wiosek nauczycieli i budując szkołę. Założona tam szkoła grecka - jak twierdzi Lolita Georgiou - została zlikwidowana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 6/06/2010, 11:06 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 6/06/2010, 11:56)
A może to potomek jakiegoś gieroja, który przebywał w latach 80-tych w Afganistanie rolleyes.gif
Pozdrawiam!
*


No to musiał dać drapaka od towarzyszy, dzielnie przemknąć unikając swoich, mudżahedinów, oraz pograniczników pakistańskich i fanatyków pakistańskich, bowiem terytorium pozostalych obecnie Kalaszy znajduje się w granicach państwa Pakistan.Scenariusz na film akcji typu Rambo. Piszmy powieści tam się wiele zmieści.
A tera będzie hit, ten gieroj odwiedzajacy kraj przodków to Kalasz-Nikow.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 6/06/2010, 11:50 Quote Post

Klika artykułów o Kalas. Niestety w języku greckim, ale okraszonych wieloma fotografiami.

http://www.abnet.agrino.org/htmls/D/D012.html

http://www.google.gr/imgres?
http://www.mani.org.gr/apopseis/kalas/kala...ved=0CCsQ9QEwAw

http://www.youtube.com/watch?v=JdO65sgYMSA

smile.gif
Zapomniałam dodać, że pani Lolita Georgiou zajmuje się pisaniem przewodników. O ile mi wiadomo w przewodniku będącym owocem jej podróży po Pakistanie znajdzie się również rozdział pod tytułem "Kalasz - zapomniane dzieci Aleksandra Wielkiego".
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 6/06/2010, 12:52 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 6/06/2010, 11:56)
A może to potomek jakiegoś gieroja, który przebywał w latach 80-tych w Afganistanie rolleyes.gif
Pozdrawiam!
*



Na biologii niebyło mówione które geny są recesywne?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalasze_(Chitral)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/06/2010, 13:14 Quote Post

QUOTE(Sinuhe @ 29/12/2007, 13:04)
Jest to prawda! Wyróżniaja sie znacznie tym że mają niebieskie oczy i blond włosy.


Blond włosy i niebieskie oczy spotyka się w miarę często wśród plemion koczowniczych Afganistanu i północno-zachodniego Pakistanu. To ogólne dziedzictwo indoaryjskie, nie zaś wyróżnik potomków Macedończyków.

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 11:04)
Kalasz używają wielu symboli macedońskich, wielu słów, których brzmienie (i znaczenie!!!) nie pozostawia wątpliwości, iż pochodzą z greki.


Jakieś przykłady?

Miałem nie tak dawno temu okazję przeczytać artykuł o Kalaszach. Wyniki badać genetycznych raczej negatywnie odnoszą się do twierdzeń, że pochodzą oni od Macedończyków. Najwyżej do takiego stopnia zmieszali się już z ludnością miejscową, że nie ma już praktycznie różnic między nimi a sąsiadami.

Na zakończenie dodam smutną informację, że ludowi Kalasz i jego kulturze grozi całkowite zniknięcie. Poddawani są oni bardzo dużej presji asymilacyjnej i zwłaszcza islamizacyjnej. Władze Pakistanu, kraju świeckiego inaczej, oferują Kalaszom pracę i perspektywy w zamian za konwersję na islam i porzucenie swej społeczności. Muzułmanie niezwiązani z rządem biorą sprawy w swoje ręce i różnymi środkami nawracają pogan, wliczając w to konwersje wymuszane siłą. Już teraz konwertyci stanowią większość ludności mówiącej w języku Kalaszów, choć nie są już na ogół zaliczani do tego ludu. Osobiście przypuszczam, że biorąc pod uwagę na niewielka liczbę Kalaszów wiernych jeszcze wierze i obyczajom przodków, znikną oni w ciągu 2-3 pokoleń.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 6/06/2010, 13:56 Quote Post

QUOTE
Jakieś przykłady?


Ponieważ nie mogę znaleźć własnych notatek ze wspomnianego wykładu, posłużę się urywkiem z artykułu, do którego link podałam powyżej:

"Język ich zawiera elementy języka [...] greckiego, znajdujemy słowa, które mają wspólne korzenie z naszym językiem.

ΝΟΜ όνομα (NOM - onoma, czyli "imię")
ΠΑΡΕΙΜ πορεύομαι (PAREIM - porevome, czyli "idę, maszeruję, kieruję się ku")
ΧΕΜΑΝ χειμώνας (HEMAN - himonas, czyli "zima")
ΙΛΑ έλα (ILA - ela, czyli "chodź")
ΔΟΝΤΟΥΓΙΑ δόντια (DONTOUIA - dontia, czyli "zęby") trzeba dodać, że w języku greckim dziąsła to ulia, czyli bardziej jakby "zęby i dziąsła"
DI δίδω (DI - dido, czyli "daję")
ΙΣΠΑΤΑ ασπάζομαι(ISPATA - aspazome, czyli "całuję"). Dlatego ponoć całują się po długim okresie niewidzenia.

Również w okolicach [...] można się spotkać z przywitaniem i pozdrowieniami przy użyciu słów "χάιρε, χαϊρέτα, γιάμασις" (w języku greckim po dziś dzień brzmi to odpowiednio "haire, hierete, giamas"). Język Kalas nie jest językiem pisanym. Naukowcy duńscy, którzy od roku 1948 studiują ich przypadek, stworzyli rodzaj alfabetu bazującego na brzmieniu."

smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/06/2010, 14:11 Quote Post

Szczerze mówiąc, te przykłady sprawiają bardziej wrażenie robionych na siłę. To, co wg. owych badaczy może być dziedzictwem Greki może być - i wg. mnie jest - zwyczajnym wspólnym dziedzictwem indoeuropejskim.

Nawet dzisiaj wiele słów w językach irańskich brzmi jakby wyciągnięte żywcem np. ze słowiańskiego. To, że Bagdad znaczy po persku "dar od Boga", jest przejawem wspólnego dziedzictwa indoeuropejskiego, nie zaś tego, że miasto założył jakiś Bogdan rodem znad Wisły. Przypuszczam, że podobnie jest z językami irańskimi i greką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 6/06/2010, 14:18 Quote Post

QUOTE(yarovit @ 6/06/2010, 16:11)
Szczerze mówiąc, te przykłady sprawiają bardziej wrażenie robionych na siłę. To, co wg. owych badaczy może być dziedzictwem Greki może być - i wg. mnie jest - zwyczajnym wspólnym dziedzictwem indoeuropejskim.
*



Nie upieram się smile.gif Przytoczyłam greckie źródła i grecką interpretację = niekoniecznie obiektywną.
To samo można powiedzieć o symbolach i zwyczajach. Każdy mógłby doszukać się czegoś rodzimego, nawet polscy górale.
Przed stwierdzeniem, iż Kalasz na pewno nie mają z Grekami nic wspólnego powstrzymuje mnie jedynie to, iż (jak wspomniałam) nie tylko oni sami, ale również sąsiednie plemiona uważają ich za potomków żołnierzy Aleksandra. Jaki mają w tym interes...?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/06/2010, 14:35 Quote Post

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 14:18)
Nie upieram się smile.gif Przytoczyłam greckie źródła i grecką interpretację = niekoniecznie obiektywną.


Mam niemiłe uczucie, że greckie interpretacje historii trzeba brać z dużym sceptycyzmem.
To, co wyczyniają choćby ze sprawą Macedonii jest zwyczajnie żenujące.

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 14:18)
To samo można powiedzieć o symbolach i zwyczajach. Każdy mógłby doszukać się czegoś rodzimego, nawet polscy górale.


To mnie właśnie zaciekawiło. Jakie macedońskie czy greckie zwyczaje przejawiają Kalasze?

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 14:18)
Przed stwierdzeniem, iż Kalasz na pewno nie mają z Grekami nic wspólnego powstrzymuje mnie jedynie to, iż (jak wspomniałam) nie tylko oni sami, ale również sąsiednie plemiona uważają ich za potomków żołnierzy Aleksandra. Jaki mają w tym interes...?


A jaki interes miał Parameswara, 15-wieczny założyciel Sułtanat Malakki w twierdzeniu że pochodzi od Aleksandra? Przypuszczalnie ten sam, czyli podbudowanie swojej pozycji i odczuwanie wewnętrznej dumy z powodu posiadania wielkiego protoplasty.
Dzisiaj też w Polsce mamy modę na badania genealogiczne i szukanie słynnych przodków.

Może Cię zdziwię, ale osobiście nie wątpię we wkład żołnierzy Aleksandra w pochodzenie Kalaszów. Zwyczajnie - skoro jego armia przewaliła przez te tereny, to siłą rzeczy żołnierze macedońscy musieli pozostawić trochę swoich genów, czy to w postaci osadników, czy też ciąż u prostytutek, nałożnic i ofiar gwałtów. Tylko, że po tylu wiekach doszukiwanie się wyraźnych językowych i kulturowych śladów Macedończyków (więc nawet nie Greków) wśród zagubionych w górach plemion jest co najmniej naiwne. Już dawno się rozmyli, choć oczywiście opowieści o przodkach Kalaszów mogą mieć w sobie jakiś element prawdy.

Tak samo nikt nie doszuka się już dzisiaj śladów Słowian na Islandii czy w Bitynii, choć wiemy przecież że w obu tych regionach miało miejsce osadnictwo słowiańskie.

Nie zaprzeczę jednak, że to całe zamieszanie woków Kalaszów może mieć ten pozytywny skutek, że kultura i wierzenia tego ludu zostaną uratowane przed zagładą, lub w najgorszym wypadku - przed zapomnieniem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej