Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
26 Strony < 1 2 3 4 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Najważniejsza bitwa starożytności
     
Parsefal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 433

 
 
post 23/12/2003, 15:06 Quote Post

Wedlug mnie najwazniejszymi bitwami byly:

a)Adrianopol - smierc cesarza Walensa, wlasciwy poczatek "ery Teodozjusza" i najwiekszych najazdow barbarzyncow, wielu historykow uznaje ta bitwe za koniec starozytnosci, po niej wszystko bylo juz inne...

b)mimo wszystko Pola Katalaunijskie, gdzie Aecjusz wykazal sie nie tylko geniuszem wojskowym, ale dyplomatycznym (zbierajac inne plemiona barbarzynskie przeciw Hunom) Zwyciestwo to powstrzymalo Attyle, a tym samym glowny czynnik powodujacy Wielka Wedrowke Ludow, a jego potega nigdy juz nie byla taka jak wczesniej...

c)no i oczywiscie Farsalos, kleska optymatow to dla mnie poczatek Nowej Ery w Panstwie Rzymskim

Bitwa pod Salamina byla wazna ale wieksza w niej role odegraly niszczycielskie sztormy ktore znaczaca nadwatlily flote Persow w drodze do Grecji

Wedlug mnie bitwa pod Maratonem jest zbytnio przereklamowana i nie przecenialbym jej roli zbytnio gdyz ze strony Persow byla to tylko jedna z wielu corocznych wypraw wojennych na peryperiach Imperium...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 1/01/2004, 16:59 Quote Post

"c)no i oczywiscie Farsalos, kleska optymatow to dla mnie poczatek Nowej Ery w Panstwie Rzymskim" jakich optymatów??

Klęska optymatów to już rok 70 i konsulat Pompejusza i Krassusa, a co sie z tym wiążę przywrócenie m.in. do pełni łask trybuna ludowego - wykorzystał to wspaniale Cezar i jego trybunowie tj. Klodiusz i Kurion. To co chciał stworzyc Sulla umarło wraz nim, a mozę zostałootrute jak chce Dion (wątpie jednak, aby Sulla zmarł poprzez otrucie)
Klęska optymatów to imperium dane Pompejuszowi w walce z piratami, to lud na wniosek Gabiniusza powezył dowodzenie rzymskiemu Aleksandrowi (już współczeniu Pompejuszowi prownywali go z Aleksandrem, mówi o tym Plutarch Pom. 2) . Z tego miejsca odsyłam do Kasjusza Diona "Historia Rzymska ks.36"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Parsefal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 433

 
 
post 2/01/2004, 10:35 Quote Post

Spoko moze masz racje ... Czytalem kiedys ksiazke o Farsalos i wydaje mi sie ze bylo tam napisane ze stronnictwo optymatow padlo wraz z kleska Pompejusza, ale moze zle zapamietalem ... ? Errare humanum est, czy jakos tak, nie ucze sie laciny smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 2/01/2004, 19:14 Quote Post

jesli czytałeś "Farsalos 48 p.n.e." z serii Historyczny Bitwy, nalezy tak długo trzaskjac głową w ściana, az wszystka "wiedza" z tej ksiązki wznajdzie sie na ścianie, ksiazkę proponuję, albo spalić, albo dac komuś kogo sie nei lubi, zachwalajac ją pod niebiosy, aby ja przeczytał, hjak uradowny oznajmi, iż ja przeczytał nalezy sie z niego śmiać i polecić kurację w/w. rolleyes.gif

Stronnictwo optymatów upadło wraz z konulatem Pompejusza i Krassusa, jak juz mówiłem, Pompejusz sprzyjał optymatów, do czasu keidy nie uzbierał jeszcze sił, aby sie im przeciwstawić , powracający z wojny z Sertoriuszem w roku 71 Gnejusz, który po drodze, dopił kilkunasty niewolników uciekajacych przed Krassusem, wydarzenie to, doczekało się takiej rozgłosu, iz myślano, że to Pompejusz zdławił rebelię Spartakusa, a nie Krassus. Zawarcie triumwiratu w roku 60, przed konsulatem Cezara, a po złozeniu przez Gajusza wniosku w Rzymie, już nie moze być w ogóle mowy o stronnictwie optymatów (jako o jakieś sile), trójgłowy Cerber pochłonąl wszystko. Katon czy Cyceron to byli republikanie, ale nie optymaci, nie mieli nic przeciwko władzy trybunów ludowych, protestowali przeciw triumwiratowi i zbyt wielkiej sile tych trzech mężów tj. Cezara, Pompejusza i Krassusa. Cyceron poszedł na wygnanie, które wspaniałomyślnie załatwił mu Cezar, za pomocą, oczywiscie trybuna ludowego -Klodiusza, zaś Katona wysłano na Cylicję, aby nie przeszkadzał w Rzymie, jako propretora wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Michał
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 455

 
 
post 2/01/2004, 20:42 Quote Post

Moim zdaniem te trzy najważniejsze to:
Gaugamela - może nie tyle ze względów wojskowych co skutków kulturowych dla ówczesnego świata.
Alezja-klęska Rzymian w tej bitwie mogłaby mieć ciekawe następstwa,także cała wojna galijska łącznie z zatrzymaniem inwazji Germanów.
Las Teutoborski-powody zostały już wspomniane przez moich poprzedników.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Magnus R.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 465

 
 
post 4/01/2004, 15:39 Quote Post

Niebagatelne znaczenie miała bitwa pod Cheroneą (338 ante Christum natum). I nie chodzi tylko o utratę niepodległości przez Grecję. Klęska Filipa Macedońskiego w tej bitwie uniemożliwiła by,niewiele późniejsze dzieło jego syna Aleksandra, alias upadek państwa perskiego. A o implikacjach tego ostatniego wydarzenia pisać chyba nie trzeba...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Ekonomista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 541

 
 
post 19/01/2004, 14:01 Quote Post

Taki wybór zawsze jest subiektywny. Według mnie najważniejsze są:
1. Salamina - jako symbol skutecznej obrony Greków przed Persami. Podbój Grecji przez Persję mógłby zmienić model kultury europejskiej
2. Gaugamela - jako symbol powstania Wielkiego Świata Hellenistycznego
3.Aquae Sextiae 103 pne i Vercellae 101 pne - Zwycięstwa Rzymian nad Teutonami i Cymbrami. Klęska mogłaby doprowadzić do osiedlania się Barbarzyńców w Italii 500 lat wcześniej i uniemożliwić rozwój Imperium Rzymskiego.



By podgrzać dyskusję napiszę jeszcze, że nie uważam na zasługujące za najważniejsze w starozytności takie (oczywiście też ważne) bitwy podnoszone przez innych forumnowiczów jak:

Magnezja - gdyby Antioch wygrał bitwę, to i tak wcześniej czy później przegrałby wojnę. Tak jak zwycięstwo pod Kannami odroczyło tylko klęskę Kartaginy

Kanny - Gdyby Rzymianie wygrali, II wojna Punicka skończyłaby się szybciej. I tyle...

Farsalos - Ktoby nie wygrał, wcześniej czy później Republika i tak musiałaby ustąpić miejsca Jedynowładztwu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 19/01/2004, 18:42 Quote Post

Dokładnie ten sam argument, co Ty przeciw Magnezji i Kanny wysuwam przeciwko zwycięstwom Mariusza biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 19/01/2004, 19:12 Quote Post

NIC by sie neistało jakby Rzymianie przegrali jedną z tych bitew z Tetonami bądź Cymbrami zdołali by na nowo zmobilizowac armię. Raczej skutki były by większe dla republkiki tj. utroju, gdyby np. Mariusz poległ w jeden z batalii. Moze nei było by wojen domowych??
zwykłe gdybanie, moze kto inny byłby trzecim zołozycielem Rzymu

ale napewno Rzym byłby wstanie sie podnieść i zniszczyc barbarzyńców. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Julek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 547

 
 
post 19/01/2004, 19:23 Quote Post

No ja uważam, że jedną z ważniejszych, ale może nie najważniejszą bitwą świata starożytnego była wspaomniana już tutaj przez niektórych bitwa pod Farsalos. Uważam tak, ponieważ gdyby Cezar jej nie wygrał nie zostałby dyktatorem, a jakby nie został dyktatorem, nie było Idów Marcowych z 44 r .pne. Jak by nie było Idów to pewnie system republikański dłużej by przetrwał, a to mogłoby zmienić losy nie tylko Rzymu, ale całego świata, bo nie wiadomo, czy Republika podbiłaby tyle terytorium co Rzym cesarski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Ekonomista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 541

 
 
post 20/01/2004, 10:00 Quote Post

A ja podtrzymam swoją opinię o Farsalos, jako bitwie która choć bardzo ważna, nie była najważniejsza w starożytności. Dlaczego?
Nigdy oczywiście nie wiadomo, co by się stało gdybyjakieś wydarzenia potoczyły się inaczej. Może Cezar mimo porażki przeżyłby i wziął odwet w Itali. A może zginąłby w bitwie lub został opuszczony przez wszystkich po klęsce. Ale to i tak nie ważne.

Koniec Republiki i tak był nieuchronny. Przy coraz większym Państwie ten system coraz mniej się sprawdzał, kryzys trwał już wiele lat. Model zawodowej armii powodował, że żołnierze czuli się lojalni przede wszystkim wobec swoich wodzów. Zginąłby Cezar , po jedynowładztwo sięgnął by Pompejusz. W końcu być może zostałby zamordowany - przez zwolenników Republiki. Jego śmierć byłaby kamykiem uruchamiającym kolejną wojnę domową, której zwycięsca ogłosiłby się (nie chcąc oficjalnie podważać zasad ustroju) jedynie pierwszym senatorem.
Jeśli po władzę nie sięgnąłby Pompejusz, to wcześniej czy później zrobiłby to ktoś inny. Sulla i Cezar wskazali droę.

Dlatego tgeż uważam, że za miano najważniejszych powinny być uznane te bitwy, których inny wynik doprowadziłby do zmian cywilizacyjnych i kulturowych oddziaływujących na stulecia (jak mogło by być, gdyby Persowie zajeli całą Grecję). Bitew, w wyniku których innego przebiegu ktoś inny zdobyłby tron lub doszło do zmiany dynastii były setki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 23/01/2004, 8:27 Quote Post

Lista Gryzia....najlepsza rolleyes.gif

Zdobycie Troi-data nieznana smile.gif
Niniwa 612
Salamina 480 pne
Cheronea 338 pne
Gaugamela 331 pne
Alezja 52 pne
Las Tetuonoborski 9
Pola Katalauńskie 451
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 23/01/2004, 19:43 Quote Post

QUOTE
Jak by nie było Idów to pewnie system republikański dłużej by przetrwał

Może i by przetrwał dłużej a może i by przetrwał krócej. Myślę, że Cezar jako pierwszy rozpoczął tworzenie cesarstwa. Chociaż za jego czasów nie panował carat to i tak republika była pozorna, a tak naprawde to państwem rządził Juliusz. Pierwszym aktem świadczącym o checi Cezara do władania imperium była niechęc oddania Galii jako i zrezygnowania z tytułu prokonsula. Cezar wtargnął do Rzymu na czele wojska, czego mu było zrobić nie wolno wg. republiki. Może gdyby nie było idów Cezar szybciej sięgnął by po władze. Być może wygrał by jeszcze pare bitew, umocniłaby się jego pozycja społeczna i mozliwe że wtedy ludnośc zobaczywszy jakie sukcesy odnosi Cezar w nadziei na jeszcze lepszy los zgodziła by sie na ustanowienie cesarstwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Ekonomista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 541

 
 
post 28/01/2004, 13:15 Quote Post

Do Gryzia:
Z przyjemnością czytam Twoje posty i uważam je za ciekawe. Mam tylko jedno pytanie: jaka jest według Ciebie ta jedna najważniejsza bitwa (no, przynajmniej trzy w kolejności). W wielu postach na tych forach, gdy pytanie dotyczy najwazniejszej bitwy, najlepszego Cesarza, wodza etc. nigdy nie wymieniasz jednego-jednej , tylko zawsze całą listę. Jak rozumiem, nie wynika to z braku zdecydowania tylko z chęci zaprezentowania swojej erudycji. (?)
Jestem jednak naprawdę ciekaw, jaka jest wg. Ciebie ta najwazniejsza bitwa- no i oczywiście dlaczego (to samo dotyczy bitwy w średniowieczu i najlepszego Cesarza Rzymu).
pozdrawiam
A.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 28/01/2004, 15:15 Quote Post

Do Ekonomisty

dziękuję za uznanie...dlatego wymianiam więcej bitew/postaci, że szalenie trudno wybrać jedną...kryteria są niejasne.....erudycją historyczną ...hmm...owszem...lubię się popisywać, zwykle przed jakąś długonogą blondynką z dużąąą trójką ...problem w tym , że niewiele z nich to obchodzi sad.gif , a i ja z biegiem lat stałem się monogamistą dry.gif

chcesz jedną bitwę ok . niech będzie - Cheronea 338 p.n.e.

Alllaalalalalaaliiiiii
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

26 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej