Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
22 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura: rozszerzony WoS, Temat kontynuowany od 2007
     
speedfight
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 12.755

 
 
post 7/08/2006, 21:29 Quote Post

Witam,

Zwracam się z prośbą do tegorocznych oraz oczywiście ubiegłorocznych maturzystów a także osób po prostu "będących w temacie" aby udzieli mi wszelkich możliwych informacji na temat jak dobrze przygotować się do tego egzaminu który mnie czeka w 2007r.

Mam konkretnie na myśli część rozszerzoną gdyż podstawowa to według mnie czysta wiedza książkowa którą po prostu trzeba "wkuć" jednak poziom rozszerzony to dla mnie niestety wciąż "czarna magia".

Chciałbym aby osoby które mają w tym względzie jakieś doświdczenie podpowiedziały mi co zrobić aby zdać ten egzamin jak najlepiej, czyt. przynajmniej 75-80%. biggrin.gif

Czy możecie podzielić się tym jak Wy przygotowywaliście się do rozszerzonej matury z WOS, jaką literaturę najlepiej przeczytać/czytać, jakie programy czy publikacje śledzić w końcu może znacie jakieś miejsce w sieci gdzie maturzyści WOS wymieniją swoje poglądy itp. (to forum jest oczywiście bardzo dobre i wręcz bezkonkurencyjne jeśli chodzi o historie, no ale jednak odośnie WOS nie ma tu za dużo informacji).

Pozdrawiam, i mimo iż wkacje w pełni mam nadzieje, że temat nie będzie przez Was całkowicie pominięty gdyż z własnego doświadczenia wiem iż rozpoczęcie nauki jak najwcześniej daje procentowo największe możliwości osiągnięcia oczekiwanego wynki na jakimkolwiek egzaminie (a mówi to nie byłe kto, bo bagatela - tegoroczny maturzysta) wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 8/08/2006, 0:17 Quote Post

Proponuję poszukać tutaj: http://www.historycy.org/index.php?showforum=158
Doliczyłem się co najmniej 4 tematów dotyczących matury z WOSu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
speedfight
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 12.755

 
 
post 8/08/2006, 13:00 Quote Post

Oczywiście przejrzałem te tematy już nie jeden raz, jednak liczyłem że ktoś napisze coś bardziej konkretnego, coś więcej przede wszytskim na temat części rozszerzonej (bo o tym przede wszytskim pisałem wyżej).

Trudno, trzeba będzie sobie poradzić samemu, mimo wszytsko szacunek za zainteresowanie tematem. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 14/09/2006, 19:22 Quote Post

hej!! wita cie takze tegoroczna maturzystka z wosu:D
zdaje wos i mam identyczne pytania i watpliwosci jak ty odnosnie maturki z wosu...
szkoda ze takie male zaonteresowanie tematem.... ale miejmy nadzieje ze szybko sie to zmieni;)
pozdrowionka;*
 
Post #4

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 1/01/2007, 19:05 Quote Post

ja też pisze ten nieszczęsny WOS i to nie w podstwaie i chyba żałuje troszke tej decyzji wink.gif mam ostrego kwasa, nie wiem jak to będzie a dodatkowo mam jeszcze historie a jej to już tak sie obawiam sad.gif
 
Post #5

     
Go¶ć_mariola_*
 

Unregistered

 
 
post 1/01/2007, 19:06 Quote Post

ja też pisze ten nieszczęsny WOS i to nie w podstwaie i chyba żałuje troszke tej decyzji wink.gif mam ostrego kwasa, nie wiem jak to będzie a dodatkowo mam jeszcze historie a jej to już tak sie obawiam sad.gif
 
Post #6

     
Alicja.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 27.621

Alicja
Zawód: uczen
 
 
post 18/01/2007, 22:05 Quote Post

Witam, również jestem tegoroczna maturzystką. Zdaje maturę z WOS-u i historii, proponuje zapoznanie się ze standardami wymagań. Na podstawie tych punktów, można przygotować się ze wszystkich zagadnień, które mogą się znaleźć na maturze. smile.gif

http://www.menis.gov.pl/prawo/rozp_226/wo_spole.php
http://www.menis.gov.pl/prawo/rozp_226/historia.php
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Pzdr
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 313
Nr użytkownika: 57.502

Zawód: uczeñ
 
 
post 22/07/2009, 19:05 Quote Post

Nie ma porządnego tematu dla tych, którzy chcą się przygotować do matury z wosu. Prosiłbym wszystkich zainteresownaych o napisanie w teacie pozycji,k tóre koniecznie tzreba pzreczytać i które pozwolą zdać wos na 70-80%+

Wiem,że nie lubicie tych tematów, ale zakładajac taki, może unikniemy późniejszych rozdrobnień na 50 innych, czyu to jest dobre,czy tamto jest dobre, czy warto kupić taką i taką książke.

Prosiłbym o rady nie tlyko dotyczące litewartury,asle też na czym tzreva się koniecznie skupić oprócz tak oczywistyc rzeczy jakie są w podręczniku, co tzreba rozszerzyć, czego niekoniecznie bo jest w podręcznikach.

Z góry dziękuję.

P.S

ceo podaje niżej zamieszczoną pzreze mnie literaturę, z którą z tych pozycji mieliście stycznośc? Polecilibyście coś?

QUOTE
P. Berger - Zaproszenie do socjologii., PWN, Warszawa 1997
J. H. Turner - Socjologia, Zysk i S-ka, 1998
E. Aronson - Człowiek - istota społeczna, PWN, Warszawa 1978
G. Therborn - Drogi do nowoczesnej Europy, PWN, Warszawa-Kraków 1998
M. Ossowska - Wzór obywatela w ustroju demokratycznym, Zarząd Główny Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, Warszawa 1949
A. De Tocqueville - O demokracji w Ameryce, Kraków 1996
R. Dahl - Demokracja i jej krytycy, Kraków 199
R. Dahl - O demokracji, wyd. Znak, Kraków 2000
P. Śpiewak - Ideologie i obywatele, Warszawa 1991
Eseje polityczne federalistów, Znak, Kraków 1999
W. Osiatyński - Twoja konstytucja, WSiP, Warszawa 1997
R. Dahrendorf - Nowoczesny konflikt społeczny, Czytelnik, Warszawa 1993
R. Putnam - Demokracja w działaniu, Znak, Kraków, 1995
A. Antoszewski, R. Herbut - Systemy polityczne współczesnego państwa, Arche, Gdańsk 2001
S. Filipowicz - Historia myśli politycznej i prawnej, Arche, Gdańsk 2002
L. Garlicki - Polskie prawo konstytucyjne, Liber, Warszawa, 2000
K. Sójka Zielińska - Drogi i bezdroża prawa, Ossolineum, Wrocław 2000
Leksykon politologii - Wydawnictwo Atla 2, Wrocław 1997
J. Karpiński - ABC polityki, Alfa, Warszawa 1997
I. Budge, K. Newton - Polityka nowej Europy. Od Atlantyku do Uralu, Książka i Wiedza, Warszawa 2002
Marcin Król - Słownik demokracji, Znak, Kraków 1989
W.T. Kulesza, P. Winczorek - Demokracja u schyłku XX wieku, Warszawa 1992
W. T. Kulesza - Ideologie naszych czasów, Warszawa 1996
Konstytucjonalizm, Demokracja, Wolność - antologia tekstów źródłowych pod red. P. Śpiewaka, Warszawa 1996
Słownik Encyklopedyczny - Edukacja Obywatelska - Polska i świat współczesny, Wrocław 2001
P. Sztompka - Socjologia, Znak, Kraków 2002
P. Śpiewak - Obietnice demokracji, Prószyński i S-ka, Warszawa 2004
Słownik polityki, red. M. Bankowicz, Wiedza Powszechna, Warszawa 1999
D. Leonard - Przewodnik po Unii Europejskiej, Studio EMKA, Warszawa 2003
A. Dudek - Pierwsze lata III Rzeczypospolitej, Arcana, Kraków 2003
J A. Macherek - Pierwsza dekada III Rzeczypospolitej, Presspublica, Warszawa 1999
J. Kuroń, J. Żakowski - PRL dla początkujących, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1996
W. Roszkowski - Półwiecze. Historia polityczna świata po 1945 roku, PWN, Warszawa 1998
A. Paczkowski - Pół wieku dziejów Polski 1939-1989, PWN, Warszawa 1998.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
pioblom
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 352
Nr użytkownika: 51.040

 
 
post 22/07/2009, 19:09 Quote Post

Haha. Będę monotematyczny i te wszystkie książki zastąpię jedną - vademecum z Operonu. Do tego Wojtaszczyk podstawa i rozszerzenie, zrobienie arkuszy kilka i wynik 80% murowany.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Pzdr
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 313
Nr użytkownika: 57.502

Zawód: uczeñ
 
 
post 22/07/2009, 19:12 Quote Post

jeszcze polityka po '45 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
IzaH
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 42.474

Iza
 
 
post 22/07/2009, 19:26 Quote Post

Pioblom, jakie pozycje Wojtaszczyka polecasz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Sanorian
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 47.197

Stopień akademicki: -
Zawód: uczeñ
 
 
post 22/07/2009, 19:31 Quote Post

QUOTE(Pzdr @ 22/07/2009, 20:05)
Prosiłbym wszystkich zainteresownaych o napisanie w teacie pozycji,k tóre koniecznie tzreba pzreczytać i które pozwolą zdać wos na 70-80%+


Wydaje mi się, że nie ma zestawu książek, które pozwolą Ci zdać WoS na 70 czy 80%. Wszystko zależy od Ciebie, od tego jak będziesz przygotowany, w jakim stopniu opanujesz materiał. Mimo, że maturę mam przed sobą i jestem mało doświadczony w tej kwestii, proponuję Ci czytać jak najwięcej, po to żeby arkusz maturalny niczym Cię nie zaskoczył , co i tak jest malo prawdopodobne, znając wyobraźnię "kadry" układającej maturę. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Yennefer16
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 46.912

Zawód: student in spe
 
 
post 22/07/2009, 20:52 Quote Post

Jeden komplet podręczników [ale nie operon] plus vademecum. Albo i samo vademecum. Wos to nie historia i tutaj naprawdę myśląc i ucząc się do klasówek można napisać z palcem w rzyci na 80%.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Literka M
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 55.810

Zawód: student
 
 
post 22/07/2009, 21:43 Quote Post

"Z demokracją na ty" świetny podręcznik, nie dość że uczy odpowiednich toków myślenia i ma dużo ćwiczeń to jeszcze zaszczepia bakcyla i interesuje smile.gif atlas geograficzny. jeszcze jeden podręcznik (ja miałam nowe PWN, wydawał się też fajny, choć nie tak interesujący). vademecum operonu i testy. najwięcej dały mi chyba testy. program ceo w internecie przygotowywujący do matury z wosu też się przydaje. dodatkowe lektury radzę odpuścić, lepiej gazety.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Pzdr
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 313
Nr użytkownika: 57.502

Zawód: uczeñ
 
 
post 22/07/2009, 21:47 Quote Post

internet nie wystarcza? Jakiś blog polityczny i tvn24? Sam nie wiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

22 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej