Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zbrodnie wojenne w czasie wojny domowej 1944-47, Podziemie
     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/03/2013, 16:42 Quote Post

lucyna beata,1/03/2013, 16:33

QUOTE
Nie spotkałam się z czarno-białym przedstawieniem Żołnierzy Wyklętych, z kreowaniem ich na bohaterów bez skazy. Bardzo często za to napotykam na próbę odczernienia ich dziejów.


Zwroć może uwagę na podkreslony fragment mojej wypowiedzi :

QUOTE
Bo z jednej strony mamy przedstawianie "Żołnierzy Wyklętych" jako rycerzy bez skazy a z drugiej jako bandziorów bez zasad walczących z "legalną władzą" (lub coś w ten deseń).


Toż ja pisałem o tym, że "Wyklęci" miewają też czarny PR ( a moim zdaniem jest to nieuprawnione - bo każdą sytuację trzeba rozpatrywać oddzielnie , zapewne większość z żołnierzy podziemia to byli ludzie, którzy walczyli o słuszną sprawę i w miarę - jak na tamte warunki - czystymi metodami).

Jakoś to co poniektórym umknęło w ferworze walki.



Ten post był edytowany przez szczypiorek: 1/03/2013, 17:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 1/03/2013, 19:30 Quote Post

[quote=szczypiorek,1/03/2013, 17:01]

CODE
Strony narodowców nie są odpowiedzią na kwestie "przeginania bagiety" przez historyków tylko odpowiedzią gdzie kreowany jest czarno-biały obraz podziemia. Otóż na przykład tam.


Wydawało mi się, że rozmawiamy o sprawach naukowych - bo w PRL to naukowcy właśnie różnej maści czyli tzw.,, nowa elyta" zajmowali się fałszowaniem historii i zohydzaniem żołnierzy podziemia. Czekam więc cierpliwie na przykłady zakłamywania rzeczywistości i zohydzania ( na podstawie pomówień) komunistów, którego dokonują obecnie naukowcy.


CODE
To jest Twoja opinia. Jedni walczyli o wolną, demokratyczną Polskę a drudzy o Polskę opartą na wzorcach endeckich. To są dwie różne Polski. Nie wmawiaj sobie i innym, że różnic nie było.


W przeciwieństwie do Ciebie nic nikomu nie wmawiam i wiem , że po to by Polska mogła być wolna i demokratyczna ginęli żołnierze całego podziemia . Bo demokracja i wolność istnieje jedynie przy systemie wielopartyjnym a nie monopartyjnym . Po wtóre rozumiem, że uważasz, że Endecja była wrogiem demokracji - proszę więc byś wskazał mi gdzie ND, NPR, OP, ONR głosiły potrzebę wprowadzenia systemu monopartyjnego i negowały potrzebę istnienia Państwa Demokratycznego ( z jego instytucjami i prawami)

CODE
Nie wiem czy jest rzetelny czy nierzetelny. Po prostu zbył pytanie o akcje przeciwko Słowakom ogólną opowieścią o słowackiej odpowiedzialności.


No to jeżeli nie wiesz to nie zabieraj głosu, nie krytykuj i nie twórz ze swoich wrażeń i odczuć norm .

CODE
Nota bene zastosowałeś podobną metodę w temacie o "Ogniu".


W tym temacie napisałem o ofiarach słowackich i przyczynach ( domniemanych) ich śmierci, Ty albo nie przeczytałeś, albo nie zrozumiałeś, ale trwasz w swym ,,nieoświeconym" uporze .

U
CODE
pór co niektórych forumowiczów by wtłoczyć Pileckiego w kontekst szowinizmu narodowego coraz bardziej mnie zastanawia.


Chłopaku ! Gonisz w piętkę - sam przywołałeś postać rotmistrza Pileckiego jako przeciwwagę dla ,,zbója i antysemity" ,,Ognia" . Ja pokazałem Ci jeno, ze rotmistrz przez 62 dni walczył w eneszetowskiej kompanii , a jego kolegami i towarzyszami walki byli Ci , których bezustannie tu obrażasz i pomawiasz o najgorsze czyny. Przestań wreszcie bredzić o szowiniźmie i zbrodniach narodowców i weź się rzetelnie za lekturę. Może jeszcze nie jesteś stracony dla gatunku ludzi myślących samodzielnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 1/03/2013, 19:31 Quote Post

QUOTE
Rzecz ostatnia juz : żołnierze podziemia niepodległościowego , niezależnie od tego czy byli socjalistami czy narodowcami walczyli o jedną i tę sama sprawę - Wolna Polskę i dlatego niezależnie od ich przekonań politycznych oraz zapatrywań mogą a nawet powinni być umieszczani ,,w jednym worku " . Komuniści zaś powinni być umieszczani w jednym worku z Sowietami i to niezależnie od tego czy byli Żydami jak Izrael Ajzenman zwany także Julkiem Kaniewskim czy Żydożercami jak Stefan Kilanowicz zwany Grzesiem Korczyńskim.

Brawo Bartku, trafiłeś w sedno, podpisuję się pod tym obiema rękami!
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Aetius Flavius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 49.656

Stopień akademicki: TROLL BANITA
Zawód:
 
 
post 1/03/2013, 21:08 Quote Post

Najbardziej obrywali żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, bo chyba jako jedyni w czasie okupacji niemieckiej przejrzeli Armię Ludową i podjęli się walki z nimi na długo przed wejściem Sowietów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 1/03/2013, 21:29 Quote Post

QUOTE(Aetius Flavius @ 1/03/2013, 22:08)
Najbardziej obrywali żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, bo chyba jako jedyni w czasie okupacji niemieckiej przejrzeli Armię Ludową i podjęli się walki z nimi na długo przed wejściem Sowietów.
*



A Armia Krajowa to prosowieckiej Armii Ludowej nie przejrzała ?
 
Post #35

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/03/2013, 21:36 Quote Post

quote Bartłomiej Rychlewski :
QUOTE
QUOTE
Strony narodowców nie są odpowiedzią na kwestie "przeginania bagiety" przez historyków tylko odpowiedzią gdzie kreowany jest czarno-biały obraz podziemia. Otóż na przykład tam.


Wydawało mi się, że rozmawiamy o sprawach naukowych



To zwrócę uwagę na rzecz, która Ci najwyraźniej umknęła : o tworzenie czarno-białego obrazu podziemia antykomunistycznego nie obwiniałem środowiska naukowego (jako takiego).

Wybacz, że sam siebie cytuję:

QUOTE
Bo z jednej strony mamy przedstawianie "Żołnierzy Wyklętych" jako rycerzy bez skazy a z drugiej jako bandziorów bez zasad walczących z "legalną władzą" (lub coś w ten deseń).


Kto tak robi ? Tu można dyskutować. Z jednej strony tego continuum zapewne mamy skrajną prawicę a tu strony na ten przykład takie : www.nacjonalista.pl , narodowcy.net , www.nop.org.pl. Z drugiej najpewniej pogrobowców PPR, KPP ( strona typu : kompol.org ) .

W kwestii opracowań historycznych pozwoliłem sobie co najwyżej na sceptycyzm.

Cytuję :

QUOTE
Jednak bezstronnych, w miarę obiektywnych dyskusji czy opracowań wciąż jakoś mało. Tak mi się wydaje.


Zatem dwie rzeczy wrzucasz do jednego worka.

Nota bene zastanawiam się jaki był Twój cel w tak ochoczym rzucaniu się na ten akurat aspekt mojej wypowiedzi. Bo przede wszystkim zwracałem uwagę, że tzw. "Żołnierze Wyklęci" to zjawisko wymagające zniuansowanego podejścia. Takoż napisałem :


QUOTE
To raczej nie był jeden blok.

I mam tu na myśli zarówno ideologię jaką się kierowali, stosowane metody walki a nawet definicję wroga.


Idąc dalej : uważam, że traktowanie na równi (co niektórzy czynią) żołnierzy podziemia poakowskiego z tymi, którzy walczyli w grupach nacjonalistycznych jest nieuprawnione. To była walka o różne cele, o różne Polski (zapewne wyjątków trochę by się znalazło, nie twierdzę, że nie). I owe zrównywanie jest dla mnie między innymi wyrazem owego braku obiektywizmu - nie jedynym.

quote Bartłomiej Rychlewski :
QUOTE
W przeciwieństwie do Ciebie nic nikomu nie wmawiam i wiem , że po to by Polska mogła być wolna i demokratyczna ginęli żołnierze całego podziemia . Bo demokracja i wolność istnieje jedynie przy systemie wielopartyjnym a nie monopartyjnym . Po wtóre rozumiem, że uważasz, że Endecja była wrogiem demokracji - proszę więc byś wskazał mi gdzie ND, NPR, OP, ONR głosiły potrzebę wprowadzenia systemu monopartyjnego i negowały potrzebę istnienia Państwa Demokratycznego ( z jego instytucjami i prawami)


Tu Tobie (i Travisowi) dedykuję poniższy fragment wywiadu z Rafałem Wnukiem ( m.in. byłym naczelnikiem BIP lubelskiego IPN) :

CODE
Newsweek.pl: O jaką Polskę walczył NSZ?

Rafał Wnuk: Musimy pamiętać, że był on bardzo zróżnicowany, także ideowo. Jednak wywodzący się z ONR ABC trzon organizacji myślał o modelu podobnym do faszyzmu włoskiego. Walczyli o Wielką Polskę Katolicką, czyli taką, która sięgałaby od Odry do wschodnich granic przedwojennej Rzeczpospolitej. Interpretowali narodowość raczej w kategoriach kulturowych, a nie czysto etnicznych. W uproszczeniu uważali, że Słowianie – Białorusini i Ukraińcy - mogą się zasymilować i stać się Polakami. Natomiast nie widzieli takiej możliwości w stosunku do Niemców i Żydów. Dla nich nie było miejsca w powojennej Polsce. Nie oznacza to jednak, że nawoływali do ich eksterminacji. Byli zwolennikami ich przymusowego wysiedlenia.

QUOTE
Newsweek.pl: Proponowali rozwiązania zdecydowanie antydemokratyczne...
Rafał Wnuk: Tak, uważali, że państwo powinno być jednopartyjne, byli zwolennikami reżimu autorytarnego, choć nie pojawił się u nich kandydat na „wodza” .


http://historia.newsweek.pl/historyk--nsz-...,96251,4,1.html

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 1/03/2013, 22:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Aetius Flavius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 49.656

Stopień akademicki: TROLL BANITA
Zawód:
 
 
post 2/03/2013, 4:48 Quote Post

Wnuk od dawna specjalizuje się w opluwaniu NSZ w Gazecie Wyborczej. Ale tak to już jest, jak ktoś czerpie wiedzę od komunistycznej propagandy sprzed 1989 roku.

NSZ było za państwem narodowym, ale nie chcieli wysyłać mniejszości na Madagaskar czy do piachu. Bo chyba można zrozumieć, że Niemców przy granicy na Odrze trzeba było z Polski wyrzucić, skoro w graniach przedwojennych dali nam popalić (patrz Selbstchutz). A jeśli na 7 sędziów i prokuratorów generała Fieldorfa 6 było Żydami, to chyba antysemityzm nie był przypadkowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Muszynianin II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Nr użytkownika: 79.979

 
 
post 2/03/2013, 9:53 Quote Post

QUOTE(Bartłomiej Rychlewski @ 1/03/2013, 18:30)
proszę  więc byś wskazał mi gdzie [...] ONR głosiły potrzebę wprowadzenia systemu monopartyjnego i negowały potrzebę istnienia Państwa Demokratycznego ( z jego instytucjami i prawami)

*



2. Odrzucenie demokracji liberalnej jako reżimu wrogiego Cywilizacji Europejskiej, który za miernik prawdy przyjmuje wolę większości kierującej się najczęściej niskimi pobudkami.

WIELKA POLSKA
4. Państwo będzie narzędziem dążeń dziejowych Narodu.
Naród i państwo stanowić będą jedność, organicznie zespoloną. Państwo będzie głównym i najważniejszym narzędziem polityki narodowej. Zespolenie państwa z Narodem i podporządkowanie go wielkości Narodu zostanie osiągnięte stworzeniem Organizacji Politycznej Narodu, która stopniowo obejmie wszystkich Polaków i będzie kierować polityką państwową.
5. Państwo będzie oparte na jednej, powszechnej, dobrowolnej, hierarchicznej Organizacji Politycznej Narodu.


Z programów ONR

Cały ten wątek, to konkretna farsa. Oto jest źródło, które odwołuje się do konkretnych pozycji książkowych (w przypisach można sprawdzić) gdy tymczasem, aby obalić jego wiarygodność user Rychlewski Bartłomiej napisał, że blog posługuje się językie neokomunistów antify i palikociarzy i to wystarczyło moderatorowi, żeby uznać blog za niewiarygodny.

Na uwagę zaś zasługuje fragment:
- prezentowany zabieg mający na celu, skłócenie i segregowanie ( na tych dobrych i tych złych) żołnierzy podziemia też juz był stosowany - wymusiło go ponad 20 tat niepodległości i wolności słowa - po prostu ludzie którzy dotąd szkalowali całe podziemie doszli do wniosku, ze tak sie już nie da bo ich kłamstwa nie trafiają już do ludzi , postanowili więc zastosować metodę względnej segregacji wroga w myśl zasady ,,dziel i rządź" , bezczelne zaś jest zestawianie żołnierzy Polski Podziemnej z bolszewikami ( jak niegdyś ,,wyzwoliciele " ze wschodu)

Przeciw czemu wyraźnie stoją fragmenty z tego bloga o który chodzi

Dnia 1 marca 1943 r. Poczta Lawiny Nr 25 A/VI - O. VI L. dz. 5277/tjn/43 - Dnia 1 października 1943 r. - Meldunek organizacyjny Nr 190 - Za czas od 1. IX 42 do 1. III 43(…)Rozdział G Akcja Scaleniowa (…)
Organizacje paramilitarne niepodporządkowane ze względu na wrogi lub nielojalny stosunek do Rządu lub Komendy Sił Zbrojnych w Kraju
1. NSZ (Narodowe Siły Zbrojne) – pod dowództwem płk. piech. Oziewicza wywodzi się od ONR Szaniec. Występuje napastliwie przeciwko Siłom Zbrojnym w Kraju, prowadząc demagogiczną agitację w prasie, w słowie, siejąc w terenie szkodliwy zamęt.
Próbują tworzyć tzw. Armię narodową, przeciwstawiając się Armii Krajowej. Wykorzystują ambicję drobnych organizacji paramilitarnych i łączą je pod firmą NSZ. Należą tu: „Miecz i Pług”, Związek Jaszczurczy, odpryski wcielonych do KOP i WO – „Wilków”.
(…)
Komendant Sił Zbrojnych w Kraju
Grot
———————————————————————————————————————————————————–
D-ca AK do Naczelnego Wodza. Wanda 31 – Dnia 22 maja 1944 – O.VI L. dz. 4457/tjn/44 – Przyjęto 2 czerwca ’44, Odczytano 3 czerwca ’44, Meldunek Specjalny (…)
II. Życie polityczne
1. Wejście NSZ w skład AK traktowane jest jako realizacja niezbędnej jednolitości wojska. Głosy krytyczne szczególnie Trójkąta, wyrażając zastrzeżenia podnosząc, że oddziały NSZ współdziałały z Niemcami w walce z komuną i tępiły Żydów, a nieraz czynnie występowały przeciw lewicowym działaczom. Lewica obawia się wzmocnienia żywiołów prawicowych, w wojsku zaś Bataliony Chłopskie odnoszą się wrogo do NSZ za liczne wypadki represji wobec chłopów.
Komuna uważa podporządkowanie za dowód reakcyjności AK.
Tymczasowa Narodowa Rada Polityczna przestała istnieć wskutek wewnętrznego zamachu grupy ONR, która na miejsce TNRP utworzyła Radę Polityczną przy d-cy NSZ, składającą się z samych ONR. Komendant NSZ zmarł. Trwa walka o to stanowisko między rywalizującymi grupami. Ten stan uniemożliwia rozpoczęcie wcielenia NSZ.
Lawina
———————————————————————————————————————————————————–
M.p., dnia 9 grudnia 1944 - Gen. Okulicki do prezydenta RP: Sytuacja wojskowa i polityczna w kraju -Załącznik II – Wytyczne na okres zimowy 44/45
(…)IV. Położenie wewnętrzne(…)
Nasz stosunek do AL, PAL i KS pozostaje niezmieniony. Nie prowadzimy z nimi otwartej walki zbrojnej, uważamy ich jednak nie za część polskich sił zbrojnych, lecz za agentów sowieckich. Zwalczamy propagandowo. W wypadku prób terroru z ich strony należy je ukrócić radykalnie i wszystkimi środkami. Próby scalenia NSZ podejmowane przez gen. Bora skończyły się niepowodzeniem na skutek nieszczerego i perfidnego stanowiska ich czynnika politycznego. Rozkaz gen. Bora w lipcu b.r. polecił wcielać NSZ do AK bez rozmawiania z ich górą organizacyjną i polityczną. Rozkaz ten obowiązuje nadal. Większość okręgów NSZ podporządkowała się komendantowi wyznaczonemu przez gen. Bora. Zwracam uwagę, że w szeregach NSZ znajduje się dużo elementu pełnowartościowego, zbałamuconego przez niepoczytalne kierownictwo polityczne. (…) Należy się przeciwstawiać w propagandzie próbom NSZ współpracy z Niemcami.
(…)
Niedźwiadek
Otrzymują: C. Szef Sztabu Gł. – meldunek.
Kmdci Okręgów (obsz) Rzeka, Jodła, Barka, Muzeum, Chodnik, Zamek.
Szefowie oddziałów sztabu KG do wiadomości.
———————————————————————————————————————————————————–
Nr 627/3/VV/777436 Wanda 52 do 10 – Jodła dnia 14 listopada 1944 – Nadana 16.11.44 – O.VI L. dz. 11351/44 – Otrzymana 16.11.44 – Odczytana 17.11.44(…)
2. Działalność NSZ. D-cy kontaktują się i współpracują z Gestapo. Wsypują partie komunistyczne. W terenie podszywają się pod AK, przy czym terroryzują i rabują ludność.
Głównym ich zadaniem jest niszczenie PPR i AL i oddziałów partyzanckich sowieckich.
W odwet PPR i AL wykonał zamach na dowódcę NSZ Kmicica którego zlikwidowali oraz wzięli jako zakładników 10 obywateli ziemskich członków AK. Z rej. Radomsko jednego z nich rozstrzelali, resztę na moją interwencję zwolnili.
Oddziałów NSZ utrudniają szalenie pracę w terenie.


Więc może konkretnie. Te cytaty są prawdziwe czy nie?

Wcześniej padły stwierdzenia, że socjaliści walczyli wraz z NSZ - czy zamieszczone na w/w blogu cytaty są prawdziwe, czy nie? Tylko już bez pitolenia o języku palikociarzy.

Polska Partia Socjalistyczna o NSZ
Oświadczenie rządu z 31 lipca 1944 – Odział Specjalny Sztabu Naczelnego Wodza – Tajne – L. dz. 6206 – Data 1 AUG 1944
Prezes Rady Ministrów L.dz. 214712/tjn/44 – Londyn, dnia 31 lipca 1944
Szef Sztabu Naczelnego Wodza – Gen. Bryg. Kopańskiw miejscu – Proszę o przekazanie poniższego tekstu depeszy do Komendanta Armii Krajowej:
Komendant Armii Krajowej
Rząd Rzeczypospolitej potępia występną działalność pewnych kół b. ONR i podległego ich wpływom skrajnego odłamu tak zwanych Narodowych Sił Zbrojnych, zmierzającą do rozbicia Armii Krajowej i nie cofającą się przed mordami bratobójczymi.
Robota ta surowo potępiona rozkazem Naczelnego Wodza z dnia 1 lipca nie tylko nie ustała, ale przyszły wiadomości o nowych zbrodniach.
Rząd Rzeczypospolitej zapowiada, że wszyscy winni bezpośrednio lub pośrednio tej działalności będą ścigani z całą surowością prawa.
Prezes Rady Ministrów w.z. (–) Jan Kwapiński
Z. Siemiaszko, Narodowe Siły Zbrojne, Londyn 1982, s. 237
———————————————————————————————————————————————————–
“Z różnych stron kraju, specjalnie zaś często z powiatu grójeckiego, napływały do naszego ośrodka centralnego wiadomości o zagadkowych morderstwach. Ciosy spadały często na naszych działaczy terenowych. Wymordowano tak całą rodzinę socjalistyczną. Potem skrupulatne dochodzenia na miejscu doprowadziły nas do wniosku, że jest to dziełem oddziałów mianujących się i wywodzących z szeregów przedwojennego ONR. Stało się jasnym, że niektóre elementy tej organizacji weszły na drogę bratobójstwa i współpracy z Niemcami.”
“NSZ tak samo, jak komuniści, i z podobnych powodów, zostali postawieni poza nawias Polski Podziemnej. Polska Podziemna przyjęła zasady demokracji i postępu społecznego i położyła je jako fundament niepodległości. NSZ wyznawał ideologię faszystowską, wrogą demokracji i postępowi społecznemu, komunizm niósł uzależnienie Polski od Rosji i metody polityczne tak bliźniaczo podobne do faszystowskich, że również nie mógł się znaleźć w organizacji, która kierowała walką narodu polskiego w czasie tej wojny.”
~ Zygmunt Zaremba – PPS WRN w: „Światło”, zeszyt 3-4, kwiecień 1948
———————————————————————————————————————————————————–
Poniżej podajemy przykłady morderstw skrajnej prawicy na socjalistach. Źródło: “Polska Partia Socjalistyczna w latach wojny i okupacji 1939 – 45? t.3 – aneks, Warszawa 1995:
- Noga Stanisław – członek Gwardii Ludowej “Wolność Równość Niepodległość” zamordowany przez NSZ w Makocicach pow. Miechów w 1943 roku. (Więcej tutaj)
- Nyderek Wilhelm – sekretarz okręgowy związku zawodowego chemików członek PPS, podczas wojny w WRN. Zdenuncjowany przez NSZ zginął rozstrzelany przez Niemców w Ostrowcu na przełomie czerwca i lipca 1944.
- Ogiński Antonii – Członek PPS, podczas wojny przewodniczący komendy WRN w Dąbrowie gm. Przytyk, pow. Radom. Zamordowany w 1943 roku przez NSZ.
- Łęgowik Zygmunt ps. “Brzeszczot” – harcerz OM TUR, członek PPS i Gwardii Ludowej WRN, później dowódca zwiadu III Brygadzie Artylerii Armat im. Józefa Bema. Zginął od kuli bratobójczej skrajnej prawicy 16 stycznia 1945.
- Mirowski Stefan ps. “Mściciel” – urodzony w 1913 roku, łącznik terenowy oddziału “Brzeszczota”. Zamordowany przez NSZ w Gildach 1 lipca 1944.
- Woźniak (Radomsko) – członek Organizacji Wojskowej PPS, zginął spalony żywcem przez NSZ w Soborzycach 1 listopada 1944.

 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 2/03/2013, 10:11 Quote Post

QUOTE(Muszynianin II @ 2/03/2013, 10:53)
Z programów ONR


ONR został założony w kwietniu 1934 roku, i po trzech miesiącach działalności rozwiązany i zdelegalizowany (latem czołowi działacze ONR wylądowali w Berezie Kartuskiej) przez reżymowe, dyktatorskie, prawicowe, sanacyjne władze, reprezentowane przez siepaczy Piłsudskiego. Ciekawi mnie więc, jakże to jest - zyskał ów postępek reżymowego rządu poklask u różnej maści bolszewii, lewactwa, i inszego plugastwa, ili nie ? rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez ciekawy: 2/03/2013, 10:12
 
Post #39

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 4/03/2013, 22:49 Quote Post

[quote=Muszynianin II,2/03/2013, 10:53]


CODE
Cały ten wątek, to konkretna farsa. Oto jest źródło, które odwołuje się do konkretnych pozycji książkowych (w przypisach można sprawdzić) gdy tymczasem, aby obalić jego wiarygodność user Rychlewski Bartłomiej napisał, że blog posługuje się językie neokomunistów antify i palikociarzy i to wystarczyło moderatorowi, żeby uznać blog za niewiarygodny.


To prawda , że wątek ten to farsa , a raczej autoreklama niezbyt obiektywnego ( obiecałem być grzeczny i gładki, to jestem) portalu prowadzonego przez anonimów zajmujących sie wywieszaniem transparentów i sprayową wojna z narodowcami . By wykazać jego niewiarygodność użytkownik B.R. napisał troszkę więcej niż Ty napisałeś , ale widocznie umknęło to twojej uwadze. Moderator, zaś , jak sądzę , opierał swoje oświadczenie też nie tylko o wskazany przeze mnie jeden z argumentów .


CODE
Przeciw czemu wyraźnie stoją fragmenty z tego bloga o który chodzi


Nie stoją ( nota bene to rusycyzm - po polsku ,,świadczą" ) bo pokazują NSZ jako złą i wrogą Polsce opozycję w stosunku do dobrej AK i to było zamiarem autorów bloga.


CODE
Więc może konkretnie.[b] Te cytaty są prawdziwe czy nie?[/b]


Cytaty raczej tak, choć ze wstydem przyznam, że nie zgłębiałem ich na tyle by móc stwierdzić, ze nie zostały powyrywane z szerszego kontekstu, co często zmienia ich znaczenie. Wiadomości w nich zawarte prawdziwe już raczej na 100 % nie są ( tak na pierwszy, a i drugi rzut oka ,,śmierdzi" mi informacja o zabiciu przez GL ,,Kmicica" ). Nie dotyczą zaś one na pewno całości sił zbrojnych ,,Narodówki"

CODE
Wcześniej padły stwierdzenia, że socjaliści walczyli wraz z NSZ - [b]czy zamieszczone na w/w blogu  cytaty są prawdziwe, czy nie?[/b] Tylko już bez pitolenia o języku palikociarzy.


Stwierdzenia takie ( a właściwie stwierdzenie takie) padło gdy pisałem o żołnierzach podziemia w obliczu Sowietów i ich polskich pomagierów - wspólny wróg łączy . Nigdzie nie pisałem , że wszyscy żołnierze walczący z zalewem komuny byli monolitem i kochali się - a wręcz przeciwnie pisałem o częstych przypadkach walk narodowców z akowcami i winowcami ( zwłaszcza w kontekście prowadzenia rozmów czy negocjacji z bolszewią). Sądzę, że Pużak chętniej ,,dałby sobie pyska" z Kasznicą Doboszyńskim czy Dąbrowskim niż z Brystygierową ( choć pono kobitką była), z Cyrankiewiczem czy innym Osóbką. Zrozumiałeś ? Czy mam przetłumaczyć na język pitolenia palikociarzy ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 5/03/2013, 10:41 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 1/03/2013, 16:01)
Upór co niektórych forumowiczów by wtłoczyć Pileckiego w kontekst szowinizmu narodowego coraz bardziej mnie zastanawia.


Jedyną bodaj osobą, która wypisuje tu jakieś androny o "szowiniźmie narodowym" jesteś Ty, więc może daruj sobie tego rodzaju demagogiczne uwagi...

QUOTE(szczypiorek @ 1/03/2013, 16:42)
QUOTE
Bo z jednej strony mamy przedstawianie "Żołnierzy Wyklętych" jako rycerzy bez skazy a z drugiej jako bandziorów bez zasad walczących z "legalną władzą" (lub coś w ten deseń).


Toż ja pisałem o tym, że "Wyklęci" miewają też czarny PR ( a moim zdaniem jest to nieuprawnione - bo każdą sytuację trzeba rozpatrywać oddzielnie , zapewne większość z żołnierzy podziemia to byli ludzie, którzy walczyli o słuszną sprawę i w miarę - jak na tamte warunki - czystymi metodami).

Jakoś to co poniektórym umknęło w ferworze walki.


Nikomu nic nie umknęło... Próbujesz tworzyć wrażenie istnienia symetrii, gdzie z jednej są kłamstwa bolszewickiej propagandy, z drugiej zaś wszyscy inni, którzy zajmują się tym tematem, przy czym próbujesz nam insynuować, że jedni i drudzy są siebie warci, bo jedni i drudzy w jednakowym stopniu kłamią.

QUOTE(Bartłomiej Rychlewski @ 4/03/2013, 22:49)
CODE
Wcześniej padły stwierdzenia, że socjaliści walczyli wraz z NSZ - [b]czy zamieszczone na w/w blogu  cytaty są prawdziwe, czy nie?[/b] Tylko już bez pitolenia o języku palikociarzy.


Stwierdzenia takie ( a właściwie stwierdzenie takie)  padło gdy pisałem o żołnierzach podziemia w obliczu Sowietów i ich polskich pomagierów - wspólny wróg łączy . Nigdzie nie pisałem , że wszyscy żołnierze walczący z zalewem komuny byli monolitem i kochali się - a wręcz przeciwnie pisałem o częstych przypadkach walk narodowców z akowcami i winowcami


A czy nie dochodziło do walk bratobójczych między akowcami, między NSZ-owcami, między AL-owcami? Prywatne, nierzadko urażone ambicje, konflikty społeczne i ideowe, spory osobiste - wszystko to towarzyszyło partyzantce, a życie ludzkie w tych okrutnych czasach miało inną cenę niż dziś. Dowódca oddziału AK "Barania Góra" został zabity przez swojego podkomendnego, bowiem ten ostatni uważał, że może sobie dokonywać "rekwizycji" wedle uznania, a dowódca próbował te praktyki ukrucić. Później była egzekucja zabójcy (z wyroku WSS). Dwa inne oddziały partyzanckie AK omal się wzajemnie nie zmasakrowały, a poszło o to, że ktoś komuś odbił dziewczynę...

Oczywiście, że tego rodzaju zdarzenia miały miejsce i że należy o tym mówić, ale próba sprowadzenia ruchu oporu (zarówno antyniemieckiego, jak i antysowieckiego) do tego tylko, jest grubym nadużyciem. Tym bardziej nadużyciem jest jest wskazywanie, że tego rodzaju zdarzenia to wyłącznie domena oddziałów partyzanckich i struktur konspiracyjnych NSZ czy AK. Nie popełnię chyba błędu, jeśli napiszę, że tam tego rodzaju zjawiska występowały wręcz rzadziej, ale to jakby temat na oddzielną dyskusję.

Natomiast zarówno AK, jak i wszystkie formacje, które weszły doń, a więc i GL PPS, i NOW, i BCh, i NSZ (w tym także ta część, która wyłamała się ze scalenia), miały jeden cel - walkę o wolną Polskę. I choć wśród tych setek tysięcy ludzi zdarzali się różni ludzie, to zasadniczo mówimy o osobach głęboko ideowych, ofiarnych i kierujących się w swych wyborach życowych honorem i miłością do Ojczyzny. A że nie byli oni bez skazy? Myślę, że niewiele jest w dziejach ludzkości osób, o których możemy powiedzieć, że byli oni bez skazy. Tym bardziej nie jest możliwe, abyśmy nie byli w stanie wskazać rys, gdy analizujemy postawy setek tysięcy ludzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/03/2013, 11:36 Quote Post

CODE

Sądzę, że Pużak chętniej ,,dałby sobie pyska" z Kasznicą Doboszyńskim czy Dąbrowskim niż z Brystygierową ( choć pono kobitką była), z Cyrankiewiczem czy innym Osóbką.

Przecież Pużak należał do jednej partii z Cyrankiewiczem, więc dla okresu przed 1945 raczej nie miałby problemów z "dawaniem pyska", cokolwiek by to nie oznaczało. Natomiast nie uważam, żeby PPS WRN miało jakieś tendencje do "bratania się" z NSZ w warunkach, w ktorych NSZ zwalczał też socjalistów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 5/03/2013, 12:19 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 5/03/2013, 11:36)
Natomiast nie uważam, żeby PPS WRN miało jakieś tendencje do "bratania się" z NSZ w warunkach, w ktorych NSZ zwalczał też socjalistów.


Dziś PO zwalcza PiS, a PiS PO, ale nie przypuszczam, aby w obliczu obcego najazdu pisowcy i platformowcy nie stanęli w jednym szeregu, co z pewnością nie powstrzymałoby ich od dalszej wzajemnej krytyki i rywalizowania ze sobą. Dokładnie tak samo było z narodowcami i socjalistami w czasach, o których tu rozprawiamy, a którzy wszak znaleźli się w szeregach jednej podziemnej armii - Armii Krajowej. Jestem w stanie wskazać niezliczoną ilość sytuacji, w których socjaliści i narodowcy walczyli w ramię w ramię. Często oddziały wywodzące się z GL PPS i z NSZ bądź NOW można znaleźć w strukturze tego samego pułku czy batalionu Armii Krajowej. Więc nie bardzo rozumiem powyższe stwierdzenie. Owszem, dochodziło tu do konfliktów, ale z całą pewnością byłbym w stanie wskazać o wiele więcej przykładów współdziałania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 5/03/2013, 14:23 Quote Post

[quote=szapur II,5/03/2013, 12:36]

CODE
Przecież Pużak należał do jednej partii z Cyrankiewiczem, więc dla okresu przed 1945 raczej nie miałby problemów z "dawaniem pyska", cokolwiek by to nie oznaczało. Natomiast nie uważam, żeby PPS WRN miało jakieś tendencje do "bratania się" z NSZ w warunkach, w ktorych NSZ zwalczał też socjalistów.


No właśnie i w ramach tej partyjnej przyjaźni dopuścił do tego, że jego nowi koledzy, a właściwie przełożeńcy wykończyli legendarnego działacza PPS , Pileckiemu Cyrankiewicz też mocno ,,,pomógł" - no ale Pilecki był nie tylko ,,bandziorem " ale i ,,skalał się " służbą w oddziałach NSZ. W więzieniu Pużak spotykał sie i utrzymywał kontakty z osadzonymi narodowcami a komunistów trzymał od siebie zawsze ,,na długość kija" .

Ten post był edytowany przez Bartłomiej Rychlewski: 5/03/2013, 16:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 5/03/2013, 15:06 Quote Post


@ wojtek k
QUOTE
Jedyną bodaj osobą, która wypisuje tu jakieś androny o "szowiniźmie narodowym" jesteś Ty, więc może daruj sobie tego rodzaju demagogiczne uwagi...


Zatem do jakiej to idei wolno mi przypisać pomysły "Ognia" by wysiedlać Żydów (nazywanie ich "parszywymi" to niemal detal) ? Jak mam określać plany wywalczenia Wielkiej Polski Katolickiej przez grupy powiązane bądź wywodzące się z NSZ (gdzie istotnym elementem miało być odbieranie praw mniejszościom narodowym i religijnym) ?

Jakie określenie uznałbyś za stosowne jeśli tak bardzo uwiera Cię "narodowy szowinizm" ?

Tyle w kwestii "demagogii" wink.gif


 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej