Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejszy władca nowożytny XVI/XVII w.,
 
Najwybitniejszy władca nowożytny?
Elżbieta I [ 48 ]  [18.60%]
Henryk VIII [ 5 ]  [1.94%]
Karol V Habsburg [ 25 ]  [9.69%]
Oliver Cromwell [ 15 ]  [5.81%]
Ludwik XIV [ 55 ]  [21.32%]
Iwan Groźny [ 12 ]  [4.65%]
Gustaw Adolf [ 54 ]  [20.93%]
Sulejman Wspaniały [ 44 ]  [17.05%]
Suma głosów: 258
Goście nie mogą głosować 
     
Magnat1987
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 14.709

Michal P
Zawód: uczen
 
 
post 24/02/2006, 9:25 Quote Post

zaglosowalem na Ludwika XIV bo to za jego rzadow Francja mogla nosic miano hegemona europy smile.gif i samo to jak dlugo rzadzil ten wladca smile.gif jest zdecydowanie moim liderem wsrod innych
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 25/02/2006, 2:33 Quote Post

Ja oddałem głos na Elżbietę I ze względu na zmiany jakie zostały zapoczątkowane w Anglii za jej panowania. Dziwi mnie jednak umieszczenie w ankiecie Cromwella, przecież nie był władcą, a stał na czele rządu w czasie republiki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 4/03/2006, 16:43 Quote Post

Ja głosowałem na Gustawa Adolfa. Zrobił z podrzędnej Szwecji z mierna armią wielkie mocarstwo z jedną z najlepszych armii Europy. Równie dobrze mógłby zrobić mocarstwo z Mołdawii (pomijam fakt, że była ona zależna od innych i miała mniejsze terytorium).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Shogun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 13.114

Zawód: uczen
 
 
post 20/03/2006, 19:00 Quote Post

Gustaw Adolf wg mnie z tych podanych
ale beardziej pasowalby mi tutaj Karol X Gustaw
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Grant
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 874
Nr użytkownika: 14.756

Zawód: Student
 
 
post 20/03/2006, 21:02 Quote Post

QUOTE(Ptolemaios Theos Neos Epiphanes @ 25/02/2006, 2:33)
Ja oddałem głos na Elżbietę I ze względu na zmiany jakie zostały zapoczątkowane w Anglii za jej panowania. Dziwi mnie jednak umieszczenie w ankiecie Cromwella, przecież nie był władcą, a stał na czele rządu w czasie republiki.
*


Jak dla mnie władca to osoba sprawująca władzę w danym kraju, a jako, że Cromwell był praktycznie dyktatorem, to można uznać go za władcę.
Poza tym został wymieniony w Wikipedii pośród władcow Angli i to jest dowód ostateczny wink.gif

A poza tym to jak dla mnie zdecydowanie najwybitniejszy był Gustaw Adolf. Wyprowadził mało znaczący, biedny, slabo zaludniony kraj na potęgę militarną - to zasługuje na uznanie. A na dodatek zginął śmiercią o jakiej mógłby marzyć każdy bohater.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
pre_historia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 9.686

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 20/03/2006, 22:07 Quote Post

Zależy pod jakim kątem patrzymy.
Ja głosowałam na królową angielską Elżbietę, gdyż z jednej strony mam dla niej wiele współczucia, gdyz musiała wiele przejść by to, co chciała osiągnąc przyniosło skutek. Czas jej rządzenia był trudny niezwykle, pokonała wiele przeciwności, z miłej, niezbyt ładnej kobiety stała się mocna, silną, wiedząca czego cgce królową władająca wielkim państwem, gdzie toczyły się spóry na tle religijnym i inne. Właśnie dlatego mam dla niej również wiele podziwu, dla jej ogromnej nie zapowiadającej sie poczatkowo siły i charyzmy oraz woli walki.Wiele mogłabym o niej pisać. Jest to moja ulubiona postać historyczna. Jej życie osobiste było równiez pasmem wzlotów i upadków, ale raczej upadków. Była w gruncie rzeczy po prostu sama, całkiem sama. szkoda mi jej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 21/03/2006, 12:08 Quote Post

Ja sobie zagłosuję na Elżbietę z 2 powodów.
1.To ona przekształciła Anglię w potęgę morską, co ukształtowało świat na następne stulecia.
2. Była swoistą kpiną historii. Była bowiem córką i nawspanialszym z następców człowieka, który był ogarnięty jedną tylko obsesją - spłodzić syna - męskiego potomka, który godnie go zastapi
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 21/03/2006, 12:40 Quote Post

PROTESTUJĘ!!! mad.gif mad.gif mad.gif

Dlaczego w ankiecie nie uwzględniony został król pruski Fryderyk II Hohenzollern? confused1.gif confused1.gif confused1.gif Właśnie tego władcę uważam za najwybitniejszego epoki nowożytnej. Ewentualnie można by było dodać do ankiety carycę Katarzynę II z dynastii Romanow Holstein-Gottorp oraz cara Piotra I Wielkiego.Natomiast z wymienionych władców w ankiecie zagłosowałem na Ludwika XIV. To właśnie za jego panowania Francja doszła do największęgo szcztu swej potęgi, a moda na francuszczyznę zapanowała w wielu państwach eropejskich. smile.gif

Pozdrawiam

Fryderyk II Wielki smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Iskariota
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 15.718

piotrek osa
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczeñ
 
 
post 23/03/2006, 21:22 Quote Post

celował bym w Sulejmana bo jego rządami Turcja miała okres swojej świetności i zresztą troche potrwały zanim jego osiągnięcia zostaly zmarnowane i poza tym mial dobre stosunki z Polską ale to tak na marginesie
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Markusz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 15.902

Stopień akademicki: Mozg klasowy:P
Zawód: Uczen
 
 
post 28/03/2006, 20:19 Quote Post

Najpierw napiszę kogo mi tu brakuje:]
- Abbas I Wielki, szach Persji 1587-1629
- Henryk IV Burbon
- Akbar Wielki wspomniany wcześniej
- Filip II, król Hiszpanii
- Kang-Si, również wspomniany wcześniej jako Kangxi
- Tokugawa Ieyasu
- Karol X Gustaw
- Stefan Batory
A co do typów ciężko było mi się zdecydować... moimi faworytami byli Elżbieta I, Sulejman II i Gustaw Adolf. Skłaniam się raczej ku Sulejmanowi, jego dzieło mimo że nietrwałe, funkcjonowało jako mocarstwo do końca XVII wieku czyli ponad sto trzydzieści lat po jego śmierci. Niech więc będzie Soliman:]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 28/03/2006, 20:39 Quote Post

I jeszcze Władysław IV! Temu facetowi nie pozwolono rozwinąć skrzydeł, ale już Smoleńsk oraz plany wojny e Szwecją i Turcją pokazały, że jest wybitnym władcą!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/03/2006, 21:07 Quote Post

QUOTE(Fryderyk Wielki @ 21/03/2006, 13:40)
PROTESTUJĘ!!! mad.gif mad.gif mad.gif

Dlaczego w ankiecie nie uwzględniony został król pruski Fryderyk II Hohenzollern?
*


chociażby dlatego że ankieta obejmuje władców wieku XVI i XVII

"I jeszcze Władysław IV! Temu facetowi nie pozwolono rozwinąć skrzydeł, ale już Smoleńsk oraz plany wojny e Szwecją i Turcją pokazały, że jest wybitnym władcą!"
dla naprawde wybitnego władcy nie ma sytuacji w której ktoś mu nie pozwala rozwinąć skrzydeł

a jeśli chodzi o moją opinie to jestem rozdarty między Gustawem Adolfem a Cromwellem
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 28/03/2006, 21:20 Quote Post

QUOTE
Jak dla mnie władca to osoba sprawująca władzę w danym kraju, a jako, że Cromwell był praktycznie dyktatorem, to można uznać go za władcę.
Poza tym został wymieniony w Wikipedii pośród władcow Angli i to jest dowód ostateczny wink.gif


Widzę że obniżamy loty, skoro Wikipedię uznajemy za wyznacznik nieomylności dry.gif

Rozumiem, że idąc tym tokiem rozumowania naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy też premiera Marcinkiewicza również można uznać za władcę?

Jak dla mnie tekst miesiąca rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Bialix
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 15.994

 
 
post 30/03/2006, 12:59 Quote Post

Dla mnie najciekawszym władcą był Iwan IV. Czemu? A choćby dlatego, że był bezwzględny dla wrogów, a przy tym sprawiedliwy wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 30/03/2006, 15:12 Quote Post

QUOTE(Bialix @ 30/03/2006, 13:59)
Dla mnie najciekawszym władcą był Iwan IV. Czemu? A choćby dlatego, że był bezwzględny dla wrogów, a przy tym sprawiedliwy wink.gif
*



Sprawiedliwośc to pojęcie dośc względne smile.gif..ja już swój głos oddawałem w tym topic'u ale sądzę, że powinno sie też wziąć pod uwagę (nie wymienionych w ankiecie) Wilhelma III Orańskiego albo Henryka IV Burbona.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

13 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej