Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tajemniczy król Epiphan Eucharist, Kamień z Rosetty jako źródło
     
cezar1989
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 98.914

Stopień akademicki: magister
Zawód: bibliotekarz
 
 
post 22/02/2020, 11:02 Quote Post

Był już tutaj kiedyś temat o kamieniu z Rosetty, ale chciałbym zapytać raczej o króla Epiphana Eucharista (w polskiej wersji Wikipedii podane są dokładne daty jego życia - był to Ptolemeusz V Epifanes). Zastanawia mnie, dlaczego nie ma nigdzie w polskiej wersji internetu jego pseudonimu Eucharist.

Słowa takie jak Epifania oraz Eucharystia są ścisle związane z chrześcijaństwem, ale ów król panował w 204-180 p.n.e., więc o chrześcijaństwie nie mogło jeszcze być mowy. Czy to kwestia tłumaczenia (skoro przydomek Eucharist widzę tylko w czeskiej i angielskiej Wikipedii) ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 22/02/2020, 11:14 Quote Post

Epifania to to samo co Eucharystia, czyli objawienie boskiej osoby.
Królowie egipscy byli, przynajmniej za swojego żywota, traktowani jako bogowie.
Więc jak się taki król objawił motłochowi, to mieliśmy do czynienia z tym mistycznym zjawiskiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 22/02/2020, 11:53 Quote Post

Sorry, ale jak na bibliotekarza (tak masz przynajmniej wpisane) dziwi po pierwsze użycie takiego wyrażenia jak "pseudonim" dla władcy.

QUOTE
Słowa takie jak Epifania oraz Eucharystia są ścisle związane z chrześcijaństwem

Obecnie dla chrześcijanina pewnie tak, natomiast tutaj możesz przeczytać jakie rozumienie miała epifania na przestrzeni dziejów, zwłaszcza zanim pojawiło się chrześcijaństwo: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/epifania;3898242.html

QUOTE
Epifania to to samo co Eucharystia, czyli objawienie boskiej osoby.

Jeśli to jest to samo, to czemu Ptolemeusz był określany jako "Ptolemaĩos Epiphanḗs Eucharistos"?

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
cezar1989
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 98.914

Stopień akademicki: magister
Zawód: bibliotekarz
 
 
post 22/02/2020, 13:56 Quote Post

Faktycznie, epifania była pojęciem znanym w kulturze greckiej (co się zgadza, bo Ptolemeusze to dynastia pochodzenia macedońskiego) i odnosiła się do objawienia jakiegoś bóstwa.

Dziwne tylko, że jest to zestawione z Eucharistos, skoro nie są to pojęcia tożsame.

QUOTE
Kwestia objawienia, czy też poświęcenia nie jest pomysłem chrześcijańskim.


Oczywiście, że tak. Według definicji słownikowej dotyczyć ma jednak tylko religii objawionych, a religia starożytnego Egiptu jest uznawana za religię naturalną. Przynajmniej według mojej wiedzy, gdyż nie mam wykształcenia historycznego i jestem w tym przypadku samoukiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Chajrefont
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 123
Nr użytkownika: 74.477

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/02/2020, 14:11 Quote Post

Ale tu nie ma.sensu łączenia tych słów z chrześcijaństwem. Epiphanes Eucharistos w tym przypadku tłumaczy się jako "sławny i dobroczynny" i tyle. Taka była tradycją Ptolemeuszy żeby sobie jakieś przyjemne określenie dodac. Jego poprzednik to Philopator czyli "kochający ojca" a następca Philometor, "kochający matkę"

Ten post był edytowany przez Chajrefont: 22/02/2020, 14:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej