Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Co Putin powie (powiedział) w Katyniu?, Czy będzie nowa interpretacja??
     
fala
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 457
Nr użytkownika: 17.015

 
 
post 20/03/2010, 0:21 Quote Post

Odnosząc się do pytań tytułowych;
Putin nie powie w Katyniu nic nowego, będzie kolejna nowomowa starego komucha taka sama jak ostatnio na Westerplatte, czyli że "ZSRR wyzwolił Polskę kosztem 600.000 tysięcy własnych poległych. A pakt R-M był co prawda złem ale koniecznym i przejściowym".

Niestety dzisiejsza Rosja buduje własną tożsamość na swej imperialnej przeszłości a zwłaszcza na wiecznej chwale zwycięstwa nad Niemcami w II.W.Ś.
Stalin i inni sowieccy bandyci tworzą pierwszy szereg pozytywnych bohaterów Rosji - zwycięskich wodzów ZSRR. Pomników Stalina jest w Rosji bez liku i wciąż przybywają nowe. Imie Kalinina, który podpisał się na rozkazie katyńskim nosi do dziś sąsiedzki Kaliningrad itd - bandyci z Katynia to rosyjski panteon postaci pozytywnych. Natomiast ich zbrodnie objęte są państwową tajemnicą bo kolidują z rosyjską tożsamością.
Jako Polak życzyłbym sobie skruchy wyrażonej przez Putina w Katyniu, której dowodem byłoby ujawnienie wszystkich, utajnionych akt sprawy i moralne osądzenie własnych zbrodniarzy. Ale to jest nierealne - zbyt dużo pomników trzeba by w Rosji zburzyć, przemianować nazwy ulic, napisać i wydrukować nowe podręczniki do historii itd. Rosja to nadal dziki, azjatycki kraj, niestety...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 26/03/2010, 22:32 Quote Post

http://www.wprost.pl/ar/190719/Nieslychane...alina-morderca/

Wydaje mi się, że to plus jakaś pomoc Putina w zakresie wiedzy o zbrodni na oficerach (a może i na całej ludności polskiej na terenie ZSRR), to i tak będzie dużo.

Wiem, że społeczeństwo oczekuje czegoś więcej. Ale my jako historycy musimy zachować powściągliwość. Polska nie jest pępkiem świata, o czym i teraz bez przerwy się przekonujemy sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 30/03/2010, 11:43 Quote Post

Tu nie o to chodzi, żeby traktować to jak "coś za coś". Po prostu w Rosji rozsądni ludzi, z duża rolą Cerkwii odkłamują przeszłość w tempie i w sposób jaki im zdaniem odpowiada sytuacji - wbrew temu co głoszą WSZYSTKIE polskie merdia. Starają się nie doprowadzić do rozwalenia społeczeństwa na tle historycznym. Biorą pod uwagę silna pozycję partii komunistycznej i poglądy wymierających kombatantów. Przecież dopuszczenie ludzi pokroju i skali Macierewicza, Kaczyńskich do "polityki historycznej" rozwaliło by Rosję lepiej niż rządy tego wiecznie pijanego degenerata Jelcyna. Wystarczy zobaczyć jak z "buta" traktuje się w III R.P żołnierzy L.W.P. - to jest kalka lat 50-tych wobec AK i P.S.Z. na Zachodzie. Oczywiście że bez tortur i więzień - ale skazuje się ich na zbiorowe potępienie lub w najlepszym razie przemilcza ich walkę. Na pomniki wrecz pluje. Co np. z tymi ponad 4000 poległymi, którzy próbowali pomóc w P.W.?
Ostatnia wiadomość w temacie - Rosyjska TV państwowa wyświetli "Katyń" Wajdy. Wajda jest w Rosji najbardziej poważanym i znanym (poza Zanussim) z polskich rezyserów...
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 31/03/2010, 13:10 Quote Post

QUOTE
Co Putin Powie (powiedział) W Katyniu?, Czy będzie nowa interpretacja??


Kol. mata2010 - a skąd my możemy to wiedzieć ? Nie umiemy wróżyć z fusów. Powie, to dopiero podyskutujemy.
 
Post #34

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 31/03/2010, 13:29 Quote Post

Odpowiadając Koledze Ciekawemu.
Są 2 warianty.
1. Putin powie coś i ewentualnie udostępni materiały archiwalne dotyczące stosunków bilateralnych. Gdyby tylko był ten wariant, to uprzedzanie byłoby niepotrzebne.
2. Uważam, że bardziej prawdopodobny jest inny wariant: Putin odniesie się generalnie do nazizmu i stalinizmu i dopiero na tym tle naświetli zbrodnię katyńską i inne zbrodnie ZSRR w stosunku do Polaków. W tym wariancie dobrze mieć przedyskutowane niektóre sprawy, bo rzecz jest niezwykle skomplikowana i wieloaspektowa.

Za tym drugim wariantem przemawia udział Putina w uroczystościach na Westerplatte. W swojej ważnej wypowiedzi popełnił on pewne drobne nieścisłości. Świadczy to (wg mnie) o tym, że żywo interesuje się problemem!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 1/04/2010, 1:27 Quote Post

Jest jeszcze jeden ważny nurt rozważań związany z "rewolucyjnym zacięciem" obu dyktatorów. Nie wyobrażam sobie tego by Putin nie łamał sobie nad tym głowy rolleyes.gif Na pewno do końca nie zawierza w tej kwestii grupie do spraw trudnych problemów rosyjsko-polskich (w której uczestniczy m. in. były nasz minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld), bo działy się wtedy rzeczy z dzisiejszej perspektywy niewyobrażalne.
Stalin na początku lat 30-tych stoczył ciężką walkę z "kułakami", której skutkiem były miliony istnień ludzkich, które po prostu zmarły z głodu.
W roku 1934-tym Hitler wydał walkę Roehmowi by wyeliminować wszelką możliwą opozycję we własnych szeregach (przy okazji zamordowano Schleichera i paru innych wcześniejszych wrogów Hitlera spoza ruchu nazistowskiego).
Stalin był zachwycony Nocą Długich Noży Hitlera (są dokumenty przytaczające słowa Stalina, że "Hitler to zuch") i rozpoczął swoją "Noc" zabójstwem Kirowa (który śmiał myśleć na zjeździe bolszewików w 1934-tym, że może zająć miejsce Stalina). Sfingowane zabójstwo Kirowa i "dochodzenie" prowadzone osobiście przez Stalina miało miejsce w grudniu 1934-tego.
Hitler świetnie zrozumiał mentalność Stalina i podesłał mu 2 lata później dokumenty na Tuchaczewskiego.
Taka była "rozgrzewka" przed prawdziwym pojedynkiem czyli II Wojną Światową.
Nie można zrozumieć paktu Ribbentrop - Mołotow, "Katynia", walk Hitlera na Zachodzie Europy (wojna z Jugosławią i Grecją w 1941-szym to już "małe piwo") jeśli nie bierze się pod uwagę zajadłości dyktatorów i mentalności tych ludzi, którzy już byli "wykąpani we krwi" dry.gif dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 3/04/2010, 2:09 Quote Post

Mamy kolejny element układanki, która zostanie odkryta 7-mego kwietnia (to już bardzo blisko dry.gif ):
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Ros...mosc_prasa.html

Czyli Putin powie, że Rosja nie może ponosić żadnych konsekwencji prawnych mordu na polskich oficerach i policjantach. Pewnie doda, że na ocenę moralną tego czynu jest jeszcze za wcześnie, bo sytuacja była bardzo zagmatwana. Teraz żyjemy jeszcze emocjami, a ocena musi być zimna i całkowicie obiektywna. Jednak jakiś hołd pomordowanym odda.

Może nawet Putin doda rzecz następującą, choć może to wywołać spięcie dyplomatyczne z Francją.
"Polacy jako jedni z nielicznych stawili opór Hitlerowi, zatem oficerom polskim trzeba wyrazić podziękowanie. Mimo mniejszego potencjału i gorszej pozycji geopolitycznej (a więc m. in. i mniejszemu polu manewru dyplomatycznego) Polacy lepiej się spisali od Francuzów."
Być może to porównanie z Francją będzie bardziej zakamuflowane. Ale wg mnie powinno coś takiego być, bo byłby to jakiś nowy element confused1.gif rolleyes.gif
Może też doda coś pozytywnego o przygotowaniach Polski do wojny i nawet coś o Rydzu Śmigłym. Bohaterstwo prostego żołnierza i niższych dowódców już było uczczone w czasach PRL-u.

Pojawił się nowy element, który być może wynika z walki o prestiż między Putinem a Miedwiediewem:
http://www.wprost.pl/ar/191066/Czlowiek-Mi...zie-do-Katynia/

Miała być Pierwszą Damą. Wtedy nie pisałaby komentarzy na bieżące tematy polityczne dotyczące tak czy inaczej Polski. Ponieważ jednak jest i będzie Trzecia, Czwartą lub którąś tam Damą, więc nadal uprawia "ogródek publicystyczny".
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Mos...19f08&_ticrsn=3

Hipoteza jest śmiała!. Ale nie jestem pewien czy się potwierdzi w jutrzejszym przemówieniu Putina rolleyes.gif dry.gif

Przypominam o istnieniu opcji łączenia postów
Necrotrup


Ten post był edytowany przez Necrotrup: 6/04/2010, 9:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
kuki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 59.865

 
 
post 7/04/2010, 14:34 Quote Post

Na grobach Polaków zamordowanych przez sowieckich zbrodniarzy Premier Putin powiedział:


"Panie Premierze, Polscy Przyjaciele. Zebraliśmy się tu w związku ze wspólną pamięcią i wstydem. Chylimy czoła przed tymi, którzy mężnie przyjęli śmierć. Tymi, których walka, nadzieja, talenty zostały tu rozdeptane. Tymi, których nie doczekały matki, córki, żony. Przed obywatelami rosyjskimi zabitymi w wyniku Wielkiej Czystki i polskimi zabitymi przez Stalina, i rosyjskimi zabitymi przez nazistów podczas wojny. Katyń połączył ich losy. Polska i Rosja, jak żadne inne kraje i narody Europy, przeżyły wszystkie tragedie XX wieku - dwie wojny światowe, bratobójczą walkę i nieludzkie zbrodnie totalitaryzmu. Wszystkie zbrodnie stalinizmu są nam bardzo znajome i zrozumiałe. Kaci totalitaryzmu niszczyli ludzi niezależnie od pochodzenia, od wykształcenia. Logika była tylko jedna - siać strach, obudzić najniższe instynkty i zmusić do posłuszeństwa. To nie może być usprawiedliwione, to nie może być zrewidowane w naszym państwie. Zapomnienie byłoby dwulicowe, jesteśmy zobowiązani do zachowania pamięci.Niezależnie od tego, jak gorzka jest prawda, jesteśmy w stanie ją zachować lub odtworzyć, a to oznacza historyczną sprawiedliwość. Ta ciężka praca spoczywa na barkach polskich i rosyjskich historyków. Ma to ułatwić kontakty między naszymi krajami. I sprawić, że przestaniemy się rozliczać nawzajem. 10-lecia cynicznych kłamstw stanowiły próbę zamazania prawdy o katyńskiej zbrodni, ale także o tragicznych losach rosyjskiego narodu. Myślę, że Polacy rozumieją to lepiej, niż ktokolwiek inny. Nie jest jednak możliwe żyć tylko przeszłością, dlatego jesteśmy tu razem. Byliśmy razem w Gdańsku. Jestem pewien, że wkrótce także razem będziemy świętować rocznicę zwycięstwa w wielkiej wojnie z faszyzmem - gdzie oddali życie zarówno żołnierze Armii Czerwonej, jak i Armii Krajowej. Pod Westerplatte i pod Smoleńskiem. Nie ma alternatywy dla dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Rosją. Wieczne odpoczywanie dla zmarłych i wszystkiego najlepszego dla żyjących."


Czy to "mowa doskonała" (adam1905)? Czy "bardzo dobra" (Limonow)? Nie wiem. Ale napewno słowo "przepraszamy" nie padło. A tego mi zabrakło...
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 7/04/2010, 15:57 Quote Post

Mowa Putina jest na pewno krokiem we właściwą stronę. Za tym powinno pójść otwarcie archiwów i zapewnienie szerokiego dostępu do nich historykom do tematu i Katynia i zbrodni stalinowskich w ogóle. Byłby to, moim zdaniem jakiś probież szczerości ze strony Rosjan.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 8/04/2010, 7:09 Quote Post

QUOTE(kuki @ 7/04/2010, 17:00)
QUOTE
Pisałem!!!   
NIC NIE DA!!! Gdyby było "przepraszam" to "biuro polityczne", ""myśl" zbiorowa" merdiów ogłosiła by np. "nie czołgał się"! Gdyby się czołgał - było by "za wysoko brzuch unosił" itd. Te "ELYTY" po prostu bez kreowania WROGA nie przetrwają - bo nie mają nic do zaoferowania. 



I po co ten skaczący słonik? Jakie "ELYTY"? Przytoczyłem słowa Premiera Putina (którego cenię za wiele rzeczy jakie robi w Rosji) żeby można się było odnieść do konkretów. Mnie w Jego wystąpieniu zabrakło słowa "przepraszam",ale jest to moje subiektywne zdanie i masz prawo mieć inne. Poza tym mój wpis był odpowiedzią na peany dwóch użytkowników któtych posty zostały zaraz usunięte przez moderatora.
*


Nie odnosiłem sie do Twego postu! Mój komentarz dotyczył tego co na szybko politycy np. Komorowski w tym czasie juz mówili. "Przepraszam" powiedział Jelcyn w 1993 bodajże. Oczywiście nikt o tym nie wspominał (przeszkadzało w kłamstwie, że Rosja nie przeprosiła) do czasu gdy Putin nie powiedział "przepraszam" - wtedy można to było wypomnieć! Putin natomiast uklęknął a Jelcyn i Merkel nie! Gazeta Wybiórcza dzis pisze, że Putin nie nazwał zbrodniarzy po imieniu - no, jeżeli "stalinowskie" nie jest po imieniu - to napisali prawdę! To chyba jakiś cud!!! Wybiórcza i prawda!!! smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 12/04/2010, 12:32 Quote Post

Niechcę tu komentować, lecz wyrazić mój szacunek dla postawy Rosjan i jej władz jaki przyjęła po tragicznej smieci polskiej delegacji na czele z prezydentem w Smoleńsku. Szczerze powiedziawszy takiej reakcji po Rosji naprawde bym się niespodziewał. Dlatego jest pełny podziwu i jako Polak dziękuję z całego serca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 19/06/2010, 9:08 Quote Post

Dziś w TVN24 dowiedziałem się, że Rosjanie nie wznowią sprawy katyńskiej, ponownie uznając ją za zbrodnie przedawnioną. Pojednanie pojednaniem, ale oni nadal robią swoje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej