Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy dowódca Unii
 
Którego z dowódców Unii uważasz za najlepszego?
-Wiliam Sherman [ 9 ]  [15.79%]
-Ulysses Grant [ 31 ]  [54.39%]
-Winfield Scott [ 4 ]  [7.02%]
-Ambrose Burnside [ 0 ]  [0.00%]
-Philip Sheridan [ 1 ]  [1.75%]
-George Meade [ 2 ]  [3.51%]
-Nathaniel Lyon [ 0 ]  [0.00%]
-Joseph Hooker [ 2 ]  [3.51%]
-George McClellan [ 2 ]  [3.51%]
-inny [ 6 ]  [10.53%]
Suma głosów: 57
Goście nie mogą głosować 
     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 1/12/2008, 18:57 Quote Post

Faktycznie, brak Thomasa to moje poważne niedopatrzenie z mojej strony. a jeśli chodzi o dowódców to nadal uważam że Wienfield Scott to najwybitniejsza z wymienionych postaci, chociaż jeżeli brać pod uwagę jedynie dokonania z czasu wojny secesyjnej, to Grant, Sherman i Thomas zdecydowanie go przewyższają. Drugim moim zdaniem dowódcą był Wiliam Sherman. Nie lubię go, ale Atlanta, "marsz ku morzu" w istotny sposób przyczyniły sie do zwycięstwa Unii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 1/12/2008, 19:39 Quote Post

QUOTE(andrzej d @ 1/12/2008, 19:57)
Drugim moim zdaniem dowódcą był Wiliam Sherman. Nie lubię go, ale Atlanta, "marsz ku morzu" w istotny sposób przyczyniły sie do zwycięstwa Unii.
*


A można spytać dlaczego nie lubisz Shermana? To był spoko gościu...
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 1/12/2008, 19:45 Quote Post

Jego "taktyka spalonej ziemi" i działalnosć w Południowej Karolinie jakos do mnie nie przemawia...
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 1/12/2008, 19:53 Quote Post

QUOTE(andrzej d @ 1/12/2008, 20:45)
Jego "taktyka spalonej ziemi" i działalnosć w Południowej Karolinie jakos do mnie nie przemawia...
*


Ale Sherman nie stosował taktyki 'spalonej ziemi'. Gdzie o tym słyszałeś??

Jedynie w pewnym sensie coś takiem bliskiego temu miało miejsce w Południowej Karolinie, ale tam ludność cywilna przeważnie opuściła swoje domostwa i uciekła i plantacje/domostwa szły z dymem. I bardzo dobrze, bo Południowa Karolina musiała poczuć na własnej skórze co wywołała i co to jest wojna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 1/12/2008, 20:24 Quote Post

QUOTE(The General @ 1/12/2008, 18:53)
Ale Sherman nie stosował taktyki 'spalonej ziemi'. Gdzie o tym słyszałeś??


Generale, a Ty znów powtarzasz kłamstwa karolińskie broniąc tego zbrodniarza?

QUOTE(The General @ 1/12/2008, 18:53)
Jedynie w pewnym sensie coś takiem bliskiego temu miało miejsce w Południowej Karolinie, ale tam ludność cywilna przeważnie opuściła swoje domostwa i uciekła i plantacje/domostwa szły z dymem.


To znaczy, że w 1917 doszło tylko "w pewnym sensie" rzezi Ormian przez Turków?

QUOTE(The General @ 1/12/2008, 18:53)
I bardzo dobrze, bo Południowa Karolina musiała poczuć na własnej skórze co wywołała i co to jest wojna.


Wojnę wywołali republikanie, natomiast działania Unii to nic innego jak zbrodnie wojenne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
lanciarius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 47.290

 
 
post 1/12/2008, 20:54 Quote Post

QUOTE
I bardzo dobrze, bo Południowa Karolina musiała poczuć na własnej skórze co wywołała


QUOTE
Wojnę wywołałi republikanie


A już myślałem że (WRESZCIE rolleyes.gif )pozostawiono w spokoju politykę na rzecz kwestii militarnych. sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 1/12/2008, 21:36 Quote Post

No tak wspaniale się te cytaty zegrały biggrin.gif Ale może aby nie przestawiać tej dyskusji na boczne tory, proponuję aby tym razem szybko przyznać Nicowi rację. Nico się zadowoli i przestanie Generała ciągnąć za język. Tak więc Nico masz rację - wojnę wywołali Republikanie, bo ośmielili się wygrać wybory prezydenckie, a potem ośmielili się wysłać pokojową misję z zaopatrzeniem do własnych żołnierzy stacjonujących w unijnej placówce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 1/12/2008, 21:38 Quote Post

Sherman stosował "taktykę spalonej ziemi", z dokładnie tym terminem spotkałem sie w paru opracowaniach. Jest to zresztą określenie adekwatne do niszczenia kolei, domów i farm przez armię. Jednocześnie "taktyka spalonej ziemi" nie jest tożsama z ludobójstwem czy rzezią. rozumiem zresztą przesłanki strategiczne jakimi kierował sie generał Sherman, po prostu uważam że w II połowie XIX w. można było posługiwać się nieco bardziej humanitarnymi środkami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 1/12/2008, 21:42 Quote Post

QUOTE(andrzej d @ 1/12/2008, 22:38)
Sherman stosował "taktykę spalonej ziemi", z dokładnie tym terminem spotkałem sie w paru opracowaniach.
*


No ja też widziałem opracowania, w których tak pisało, ale teraz bym powiedział, że źle pisało. Jeśli za taktykę 'spalonej ziemi' rozumiemy, że idziemy i niszczymy po drodze wszystko co popadnie, to jedynie część Południowej Karoliny doświadczyła takiego losu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 1/12/2008, 22:05 Quote Post

QUOTE(The General @ 1/12/2008, 20:42)
Jeśli za taktykę 'spalonej ziemi' rozumiemy, że idziemy i niszczymy po drodze wszystko co popadnie, to jedynie część Południowej Karoliny doświadczyła takiego losu.


user posted image

I nikt nas nie przekona, że białe jest czarne, a czarne jest białe.

Tutaj przykład terenów Georgii, gdzie nie stosowano(!) taktyki spalonej ziemii laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 2/12/2008, 8:34 Quote Post

QUOTE
Którego z dowódców Unii uważacie za najlepszego? Mam na myśli wyłącznie zdolności taktyczne, strategiczne i organizacyjne, a nie poglądy polityczne czy stosunek do Południa ( sam jestem umiarkowanym zwolennikiem konfederacji). Który z nich był waszym zdaniem najlepszy? Celowo nie uwzględniłem znanych, ale nie dowodzących większymi oddziałami lub nie mających zbyt dużego wpływu na przebieg wojny, ale znanych oficerów, np. Krzyżanowskiego.

Mój głos od dawna należy do generała Henry'ego Jacksona Hunta. Jego zdolności strategiczne i taktyczne są chyba oczywiste, a jego wpływ na przebieg wojny ogromny. Nie wyobrażam sobie sukcesów Armii Potomaku bez Hunta i jego artylerii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 2/12/2008, 19:46 Quote Post

QUOTE(Nico @ 1/12/2008, 23:05)
Tutaj przykład terenów Georgii, gdzie nie stosowano(!) taktyki spalonej ziemii laugh.gif
*


To jest obraz, a więc pamiętaj aby nie podchodzić do tematu zbyt emocjonalnie. Ale nawet na tym obrazie widać, że jankesi niszczą nic innego jak cele stricte militarne (linia kolejowa, magazyn, słup telegraficzny?). To nie jest taktyka 'spalonej ziemi' (choć mogę się mylić, bo specem od taktyki nie jestem).
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 4/12/2008, 16:06 Quote Post

Taktyka spalonej ziemi polega na niszczeniu potencjalnych źródeł zaopatrzenia ( pól, spichlerzy, gospodarstw, łącznośći (linii kolejowych, telegrafów)itp.)
Wracając do kwestii militarnych:
Obecnie w ankiecie zdecydowanie wygrywa Grant. 4 osoby zaznaczyły opcję "inny", z czego jeżeli się nie mylę 3 miały na myśli Thomasa, a jedna Hunta, jedna zagłosowała na Meada, a ja głos oddałem na Wienfielda Scotta. Wynik nie jest zaskakujący, może tylko brak zwolenników Shermana. Inni dowódcy jak do tej pory nie znaleźli zwolenników.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
żwirek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 947
Nr użytkownika: 35.498

Stopień akademicki: prof. dr hab. med.
 
 
post 21/12/2008, 17:11 Quote Post

Grant i Sherman jako pierwsi dowódcy Unii zrozumieli parę najważniejszych dla Unii spraw:

1. Północ ma przewagę potencjału, więc to należy wykorzystać w wojnie, w której wojska Południa walczą o wiele lepiej (lepsze dowodzenie, lepsi szeregowi żołnierze, lepsze morale i duch walki)

2. Wojna będzie sprawą potężną i krwawą
Na wieść o powołaniu na początku wojny przez Lincolna 75 000 ochotników Sherman powiedział: "To tak, jakby pożar remizy gasić pistoletem na wodę"

Ten sam Sherman (bez złudzeń o rzekomym pięknie wojny, co wmawiano opinii publicznej w XIX wieku mówił: "War is hell")

3. Grant wiedział, że z Lee nie da rady zwyciężyć w stylu pięknego wymanewrowania.
Musiał go po prostu brutalnie przycisnąć, nie oszczędzając swoich żołnierzy (w przeciwieństwie np. do Mc Clellana, który nie chciał zbytnio narażać swojej świetnie wyposażonej armii)

Stąd słynne mocne stwierdzenie Granta: "nigdy nie liczę swoich poległych" sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
yen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 37.360

Jerzy Nawrocki
Zawód: fizyk
 
 
post 22/12/2008, 20:02 Quote Post

Glosowalem na Granta za:

- blyskotliwa kampanie o Vicksburg, prowadzona bez przewagi liczebnej, w oderwaniu od wlasnych
linii zaopatrzenia,
- za ciagly rozwoj,
- koordynacje dzialan na wschodzie i na zachodzie (wczesnie tego nie bylo),
- branie pelnej odpowiedzialnosci za to co robil, nie byla to powszechna cecha wsrod generalow Unii..


Thomas i Sherman tez byli bardzo dobrzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej