Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Światowe Archetypy Religijne

Streetfootballer

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.191

post 29/09/2019, 15:28 Quote Post

Mam kilka pytań do użytkowników tego forum. A tak właściwie to chciałbym, abyśmy proozmawiali o archetypach jakie mają wszystkie religie (mitologie lub systemy filozoficzne na świecie), może też coś ciekawego znaleźli z perspektywy filozofii historii itp. smile.gif

1"Bogowie światła" często przez wieki byli tożsamieni jako "bogowie wszechmocni" ale czy znacie jakieś indywidualne przykłady "bogów światła", którzy uchodzili również za "bogów czasu" (albo obracali się często wokół innyc bogów znanych "bogami czasu")? Czy jest jakiś dość znany współczesny filozof, który np. dostrzegał anologię mięzy "światłem i czasoprzestrzenią we współczesnej fizyce" a "bogami światła" w przeszłości? Logicznym jest, że słońce zawsze dawało ludziom pierwotnym poczucie bezpieczeństwa i że świato jest wymienione np. w księdze rodzaju... Ale ja mam na myśli znalezienie związków "światła" z "czasem" w starych religiach.

2We współczesnym świecie uświadomiliśmy sobie również, że "sen bardzo mocno sprzyja zdrowiu". Zastanawiam się, czy ludzie starożytni też to zauważyli. Czy była kiedyś na ziemii jakaś religia, która propabowała szanowanie snu? Np. polegała na tym, żeby ludie tradycyjnie zapisywali to co doświadczyli przez sens aby lepiej nawzajem siebie poznać. Filozofowie Greccy np. wpadli na pomysł, że "zdziwienie" to najbardziej wpływowy typ emocji na zachowanie człowieka i poznanie sensu życia. Dlaczego więc starożytni mieliby nie mieć powodów ku temu aby zapisywać swoje emocje ze snów aby potem robić z tego jakieś tradycje etc.? Dlaczego np. przywoływanie deszczu albo składanie ludzi w ofierze bogom miałoby mieć większy sens? Znanym archetypem dla religii/bogobojności jest stwierdzenie, że wiarę można "najlepiej poznać poprzez cierpienie", na takiej podstawie uważam, że osoba, która wyleczyłaby się z bezsenności mogłaby np. mocniej się utożsamić duchową z jakąś wiarą o tego sopnia aby się stała np. założycielem jakiejś religii. Naprawdę nie było nigdy żadnej religii, któa by się rozwijała w ten sposób? Jak ludzie radzili sobie z problemami takimi jak bezsenność w starożytności? Z tego co się orientuję to Freud mówił, że choroby psychiczne są opisywane właśnie w starych tekstach religijnych (ale nie pamiętam już w jakim źródle to przeczytałem).

3 Czy jest jakaś religia monoteistyczna, która nie ma swojego założyciela i powstała jako mieszanka różych religii? I tak przy okazji to jak wy widzicie przyszłość współczesnych religii? Ja ostatio zacząłem się intresować chrześcijaństwiem i niektóe różnice w niektórych odłamach są uderzające. Np. w Korei Zielonoświątkowcy wierzą, że bawienie można osiągnąć przed śmiercią i inspirują się Duchem Świętym, Unitarianie odrzucają Trójcę Świętą, a Babtyści nie wierzą w czyściec. Czasem wydaje mi się, czy Chrześcijaństwo się tak dalekosiężnie rozwinęło, że jego współczesną antropologię, możnaby porównać do antropologii pierwotnych religii monoteistycznych? (w skrócie chodzi mi o to, mam wrażenie, że dzisiaj Chrześcijaństwo dziś czasem się tak różni od siebie nawzajem jak być może dawniej wszystkie religie monoteistyczne na świecie).

4 Do czego nawiązują słowa Stanisława Lema o teologach dychtońskich? Z jakich religii k filozofii to się wzięło? Mianowicie to, że ludzie częściej zastanawiają się co jest po śmierci a nie co było przed. Filozofie Europejscy? Indyjscy? Czy coś innego?

5 Czy można teizm pogodzić z deizmem w taki sposób, że "osobowość boga w teizmie" jast tak niewyobrażalna, że może być równoznaczna z deizmem a np. twierdzenie "Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo" traktować tylko sensownie z perspektywwy człowieka a nie Boga?

Mam też jeszcze parę innych pytań ale nie chciałbym tak wielu wątków poruszać na raz. Pozdrawiam wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #1

dammy

VI ranga
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow

post 24/11/2019, 18:28 Quote Post

1. Nie do końca wiem o co Ci chodzi z tymi "bogami światła". Ormuzd był kojarzony z mądrością, wszechpotęgą, ale i ze światłością. W przeciwieństwie do Pana Ciemności-Arymana. W zurwaniźmie-odmianie zoroastryzmu Zurwan-Pan Czasu stworzył zarówno Ormuzda jak i Arymana i przy okazji wchłonął atrybuty Waju-boga wiatru kojarzonego z przestrzenią. W zoroastryżmie czasów Sasanidów Zurwan i Waju byli jazatami czyli bądź co bądź podlegali Ormuzdowi.

2.Przecież w Egipcie czy Mezopotamii objaśniano sny. W Deir el-Medina z czasów Ramzesa II znaleziono taki sennik. W Grecji istnieli bogowie związani ze snem: Hypnos i Morfeusz. Zwróć uwagę, że bezpośrednio do swoich marzeń sennych odwoływał się Kartezjusz. Stwierdził, że sen pomaga odróżnić prawdę od fałszu.

3. Judaizm

4. Lem napisał to w "Dziennikach Gwiazdowych" W "Sztuka życia według stoików" Piotra Stankiewicza pod nr 58 jest nawiązanie do Lema.
https://books.google.pl/books?id=FSdvBgAAQB...y%20Lem&f=false

5.To podchodzi pod impersonalną wersję adwajtawedanty z hinduizmu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

rasterus

VI ranga
Nr użytkownika: 89.006

post 26/11/2019, 22:52 Quote Post

QUOTE(Streetfootballer @ 29/09/2019, 15:28)
Mam kilka pytań do użytkowników tego forum. A tak właściwie to chciałbym, abyśmy proozmawiali o archetypach jakie mają wszystkie religie (mitologie lub systemy filozoficzne na świecie), może też coś ciekawego znaleźli z perspektywy filozofii historii itp. smile.gif

1"Bogowie światła" często przez wieki byli tożsamieni jako "bogowie wszechmocni" ale czy znacie jakieś indywidualne przykłady "bogów światła", którzy uchodzili również za "bogów czasu" (albo obracali się często wokół innyc bogów znanych "bogami czasu")? Czy jest jakiś dość znany współczesny filozof, który np. dostrzegał anologię mięzy "światłem i czasoprzestrzenią we współczesnej fizyce" a "bogami światła" w przeszłości? Logicznym jest, że słońce zawsze dawało ludziom pierwotnym poczucie bezpieczeństwa i że świato jest wymienione np. w księdze rodzaju... Ale ja mam na myśli znalezienie związków "światła" z "czasem" w starych religiach.
*

Zjawiska związane ze światłem zawsze wyznaczały czas. Sotis u Egipcjan wyznaczał rok, słońce było związane u greków z rydwanem powożonym przez Heliosa. Do tego bóstwa lunarne wyznaczające miesiąc.

Przypomniałem sobie jeszcze jedno podanie egipskie. Dotyczy bóstw Geb i Nut, rodzeństwa, które nie mogło się połączyć w żaden z dni roku (360 dni w kalendarzu egipskim). Jednak Geb wygrał od Chonsu lub Thota (bóstwa księżycowego) dodatkowe pięć dni. Są różne wersje tego podania, niektóre mówią, że Nut nie mogła urodzić w żaden dzień roku. Jest więc połączenie bóstwa lunarnego, a więc i światła z czasem.

Ten post był edytowany przez rasterus: 26/11/2019, 23:40

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej