Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lotnictwo powstańców śląskich
     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 7/10/2018, 16:14 Quote Post

Witajcie.

Pisząc moją rozprawę doktorską, przeglądałem archiwa i w CAW natknąłem się na bardzo ciekawy dokument:

Powstania górnośląskie (dokument na s. 119/223, jego numer bieżący to 116).

Jest to rozkaz organizacyjny nr 21 Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych z 3 czerwca 1921 r. (tuż przed tzw. "buntem" Grupy Wschód - już po odwołaniu dowódcy, ppłk. Macieja Mielżyńskiego), podpisany przez zastępcę szefa sztabu - Poraja.

Rozkaz powoływał przy Wydziale IV referat lotniczy, na którego czele postawiono inż. Kawratę. Poza referentem powołano etaty: 1 maszynistki (rozumiem, że "pisarki na maszynie" wink.gif ) oraz 1 łącznika.

W dalszej części rozkazu jest o utworzeniu "portu lotniczego" w Lublińcu (teren operacyjny Grupy Północ), oraz szkoleniu kadry: 4 oficerów-lotników, 2 oficerów-obserwatorów, 15 szeregowców-specjalistów, oddziału wartowniczego i robotniczego (1 sierżant i 36 ludzi) oraz kancelarii (1 pisarz i 1 łącznik).

Nie znalazłem niestety żadnych innych dokumentów odnośne tego referatu, a sprawa wydaje mi się niezwykle ciekawa. Referat chyba nie zdążył się rozwinąć? W końcu powstanie zakończono już 5 lipca... Słyszeliście może coś więcej o lotnictwie powstańców śląskich?

Wiem, że są jakieś pozycje bibliograficzne (co najmniej dwie), ale niestety niedostępne dla mnie (chyba, że ktoś wie, gdzie można je dostać):
- Bulzacki Zygmunt, Lotnictwo w powstaniach śląskich [w:] "Wojskowy Przegląd Lotniczy", 1971 z. 9, s. 34—40;
- Morgała Andrzej, Działania lotnictwa nad Śląskiem 1918-1921 [w:] "Lotnictwo Aviation International", nr 11-12, 1991;
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
minimax
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 42.000

Zawód: uczen
 
 
post 7/10/2018, 17:08 Quote Post

Artykuł Morgały znajduje się też w: "Powstania Śląskie i Plebiscyt w procesie zrastania się Górnego Śląska z Macierzą" Bytom 1993 (materiały pokonferencyjne). Ale tam o tym co znalazłeś nic nie ma.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 2/12/2018, 11:01 Quote Post

Nieco odkurzając temat doszperałem się do kolejnego dokumentu dot. referatu lotniczego. Tym razem jest to rozkaz organizacyjny nr 26 NKWP z 21 czerwca 1921 r. dot. rozwiązania lotnictwa górnośląskiego (tak w źródle). Rozkaz także podpisał Poraj.

Powstania śląskie (dokument na s.61, numer bieżący 59).

Niestety nie ma tam słowa o rodzaju i czy ilości samolotów (jeśli jakieś były).
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Badacz 1954
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 103.976

Wlodzimierz Johann Delekta
Stopień akademicki: Dr hc
Zawód: emeryt
 
 
post 2/12/2018, 20:59 Quote Post

QUOTE(El_Slavco @ 2/12/2018, 12:01)
Nieco odkurzając temat doszperałem się do kolejnego dokumentu dot. referatu lotniczego. Tym razem jest to rozkaz organizacyjny nr 26 NKWP z 21 czerwca 1921 r. dot. rozwiązania lotnictwa górnośląskiego (tak w źródle). Rozkaz także podpisał Poraj.

Powstania śląskie (dokument na s.61, numer bieżący 59).

Niestety nie ma tam słowa o rodzaju i czy ilości samolotów (jeśli jakieś były).
*


Czyli, lotnictwo Powstańców Slaskich praktycznie nie istniało. Nie słyszałem o nim ani od weteranów powstań, ani też nie znalazłem żadnych źródeł niemieckich, informujących chociażby o walkach z tym lotnictwem.
Także i Niemcy, o ile wiem, nie używali w walkach z Powstańcami Sląskimi samolotów, chociaż z okresu Powstania Wielkopolskiego znane są przynajmniej dwa naloty ciężkich bombowców niemieckich typu "Gotha" na lotnisko w Ławicy.
Badacz1954.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 4/12/2018, 18:39 Quote Post

QUOTE(Badacz 1954 @ 2/12/2018, 21:59)
QUOTE(El_Slavco @ 2/12/2018, 12:01)
Nieco odkurzając temat doszperałem się do kolejnego dokumentu dot. referatu lotniczego. Tym razem jest to rozkaz organizacyjny nr 26 NKWP z 21 czerwca 1921 r. dot. rozwiązania lotnictwa górnośląskiego (tak w źródle). Rozkaz także podpisał Poraj.

Powstania śląskie (dokument na s.61, numer bieżący 59).

Niestety nie ma tam słowa o rodzaju i czy ilości samolotów (jeśli jakieś były).
*


Czyli, lotnictwo Powstańców Slaskich praktycznie nie istniało. Nie słyszałem o nim ani od weteranów powstań, ani też nie znalazłem żadnych źródeł niemieckich, informujących chociażby o walkach z tym lotnictwem.
Także i Niemcy, o ile wiem, nie używali w walkach z Powstańcami Sląskimi samolotów, chociaż z okresu Powstania Wielkopolskiego znane są przynajmniej dwa naloty ciężkich bombowców niemieckich typu "Gotha" na lotnisko w Ławicy.
Badacz1954.
*



Nie istniało w tym sensie, że nie wykonało żadnych operacji. Moim zdaniem zwyczajnie brakło czasu - oczywiście przy założeniu, że pilotów należało wyszkolić. Bo jeżeli mieli to być ochotnicy z Polski (najlepiej wraz z samolotami) to praktycznie mielibyśmy niemal od razu siły gotowe do działania. Istnienie referatu sugeruje, że był personel, natomiast nic nie wiadomo o samolotach.

Niemcy natomiast dokonywali kilku "nalotów" na tereny zajęte przez polskich powstańców, z tą różnicą, że zrzucano ulotki propagandowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.730
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 19/12/2018, 14:35 Quote Post

QUOTE
Bo jeżeli mieli to być ochotnicy z Polski (najlepiej wraz z samolotami)to praktycznie mielibyśmy niemal od razu siły gotowe do działania


Zgoda, ale wydaje się, że gdyby opcja lotniczych "zielonych ludzików" była planowana to samoloty pojawiłyby się zaraz po wybuchu powstania. Zważmy bowiem jak świetnie zorganizowanym wojskiem dysponowała Litwa Środkowa w dniu proklamacji swojego istnienia smile.gif

Ten post był edytowany przez mapano: 19/12/2018, 14:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 20/12/2018, 17:08 Quote Post

Niekoniecznie. Zauważmy też, że Niemcy mimo posiadania samolotów prowadzili swoje akcje bardzo oszczędnie i w sumie były to tylko loty "propagandowe" (np. ulotki) a nie typowo bojowe.
Może w czerwcu ktoś przejrzał na oczy i stwierdził, że dobrze byłoby odpowiedzieć...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej