Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

15 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> M16 vs. AK 47 (oraz ich kolejne rozwinięcia) , Technika wojskowa

zajączek

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 3.463

post 25/04/2008, 19:36 Quote Post

QUOTE("Osja")
Cały czas porównujemy AK-47 (bardzo konkretny typ karabinu) z M16 - nic nie znaczącym tworem z dwóch cyfr i jednej litery, zaznaczmy więc o której wersji M16 mówimy, bo się różniły między sobą. I to co zniwelowano w kolejnych modyfikacjach M16, stanowiło krok naprzód, usunięcie jakiejś wady. Natomiast AK-47 to ta sama kupa stali i drewna od 60 lat.

Na marginesie, czy wiesz że AK-47 pomimo zatwierdzenia do uzbrojenia nigdy tak na prawdę nie był produkowany seryjnie?
Dopiero AK-48 z 1948 roku to ta finalna wersja wprowadzona do produkcji?

User is offline  PMMini Profile Post #46

moja_wspaniałość

IV ranga
Nr użytkownika: 43.513

post 25/04/2008, 20:34 Quote Post

zajączek mi się wydaje, że bardziej AKM. Ale wszyscy mówią na to AK-47, i tyle. Pod taką nazwą występuje na filmach i w grach, więc tak się przyjęło. A możemy porównywać z dowolną wersją M16, ja i tak będę bardziej kochał to drugie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

Osja

I ranga
*
Nr użytkownika: 40.768

Aralov
Zawód: Student

post 25/04/2008, 22:03 Quote Post

net_sailor kajam się nie zauważyłem - dałeś foty w których na pierwszym planie był Vulcan więc zrozumiałem że chodzi Ci o Vulcana.

No to wiesz po 3-4 lotach do wymiany wszystkie lufy? No cóż...

Zajączek, Twoich rewelacji nie potwierdza żadne znane mi źródło więc proszę o wskazówki.

User is offline  PMMini Profile Post #48

net_sailor

V ranga
Nr użytkownika: 40.506

post 25/04/2008, 22:16 Quote Post

QUOTE(Osja @ 25/04/2008, 22:03)
No to wiesz po 3-4 lotach do wymiany wszystkie lufy? No cóż...
*

W lotnictwie nie myśli się kategoriami żołnierza piechoty. Pilot nie prowadzi przeglądów, napraw ani bieżącej obsługi broni. Do tego zatrudniany jest cały tłum zbrojmistrzów i innych specjalistów. Poza tym w samolocie jest masa o wiele droższych części, które trzeba wymieniać okresowo, nie ważne zużyte czy nie. Przy tym kilka kompletów luf to ułamek kosztów wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

moja_wspaniałość

IV ranga
Nr użytkownika: 43.513

post 26/04/2008, 7:48 Quote Post

Osz kurde, wiecie, po jednym locie do wymiany wszystkie bomby:P Ale ludzie, coś czuję, że powstaje tu gigantyczny offtop. Może teraz powrót do tematu, zanim mod zajrzy i się zainteresuje?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

oskar(zet)

VI ranga
Nr użytkownika: 40.749

post 26/04/2008, 9:25 Quote Post

QUOTE(zajaczek)
Na marginesie, czy wiesz że AK-47 pomimo zatwierdzenia do uzbrojenia nigdy tak na prawdę nie był produkowany seryjnie?
Dopiero AK-48 z 1948 roku to ta finalna wersja wprowadzona do produkcji?

Nie wiem czy to prawda, ale spotkałem sie z czym takim jak AK 47 typ A.

Masz może jakieś źródło na potwierdzenie?

User is offline  PMMini Profile Post #51

Darth Stalin

X ranga
Nr użytkownika: 3.971

Zawód: hejter PiS-u

post 26/04/2008, 10:52 Quote Post

Tak na szybko dla Osja:

http://en.wikipedia.org/wiki/Minigun
Czyli to, co montowano na Gunshipach

http://www.ac-119gunships.com/
Trochę inny Gunship niż AC-130...

http://en.wikipedia.org/wiki/XM214_Microgun
To jest ten Minigun na amunicję 5,56mm...

I wszystko znalezione w 5 minut przez Google... biggrin.gif

User is offline  PMMini Profile Post #52

net_sailor

V ranga
Nr użytkownika: 40.506

post 26/04/2008, 14:31 Quote Post

Zdaje się, że już sobie wyjaśniliśmy wątek lotniczy więc zakończmy ten OT. Zachęcam do kontynuowania żelaznego punktu każdej internetowej dyskusji: porównania AK z M16

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

Speedy

VIII ranga
Nr użytkownika: 3.192

post 26/04/2008, 22:43 Quote Post

Hej

QUOTE(AKMS @ 25/04/2008, 13:08)
Są, choćby Galatz, Zastawa M76, odmiana Tabuka czy PSL. Należy jednak zaznaczyć że żadna z tych konstrukcji nie była szczególnie udana
*

Noooo ja bym tu jednak polemizował. Co do Tabuka zgoda, natomiast pozostałe wymienione karabiny wykazują dużo odleglejsze pokrewieństwo z AK i nie strzelają nabojem pośrednim ale karabinowym. Trudno je wg mnie nazwać "snajperskimi wersjammi AK". Idąc tym tropem należałoby konsekwentnie uznać AR-10 za krewniaka M16 i wszystkie oparte na nim kb wyborowe (SR-25 na przykład) za "snajperskie odmiany M16".

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

AKMS

VI ranga
Nr użytkownika: 12.458

post 26/04/2008, 22:56 Quote Post

Trudno je wg mnie nazwać "snajperskimi wersjammi AK"

Tutaj pozostaje pytanie co jest odmianą, natomiast co nową bronią skonstruowaną na podstawie jakiejś innej. Nie zmienia to faktu że Galatz, PSL czy Zastawa M76 to broń wywodząca się z AK

Idąc tym tropem należałoby konsekwentnie uznać AR-10 za krewniaka M16 i wszystkie oparte na nim kb wyborowe (SR-25 na przykład) za "snajperskie odmiany M16"

Jak wiadomo AR-15 został skonstruowany na podstawie AR-10, tak więc te konstrukcje są "krewniakami". Dlatego też SR-25 jest w pewnym sensie "snajperską odmianą M16"

User is offline  PMMini Profile Post #55

zajączek

VII ranga

post 27/04/2008, 13:39 Quote Post

QUOTE(moja_wspaniałość @ 25/04/2008, 20:34)
zajączek mi się wydaje, że bardziej AKM. Ale wszyscy mówią na to AK-47, i tyle. Pod taką nazwą występuje na filmach i w grach, więc tak się przyjęło. A możemy porównywać z dowolną wersją M16, ja i tak będę bardziej kochał to drugie.
*

AKM (przyjęty do uzbrojenia w 1959 roku) to jeszcze inna wersja, ze sporymi różnicami do produkowanych seryjnie kbk AK.
Zresztą pod ogólną nazwą AKM kryły się chyba 2 lub 3 zakresy owej modernizacji kbk AK.
O ile AK-47 miał tłoczoną komorę zamkową, wersja seryjna (czyli wprowadzona do uzbrojenia) miała komorę frezowaną. W AKM powrócono jednak do komory tłoczonej.
Plus ok 10 innych różnic (żerdź sprężyny, celownik, przetłaczana pokrywa komory zamkowej itp) w stosunku do kbk AK.

QUOTE("Osja")
Zajączek, Twoich rewelacji nie potwierdza żadne znane mi źródło więc proszę o wskazówki.

QUOTE("oskarzet")
Nie wiem...

Masz może jakieś źródło na potwierdzenie?

Mam, zresztą piszę o faktach.
Stanowczo radzę Wam koledzy zmienić źródła.

User is offline  PMMini Profile Post #56

AKMS

VI ranga
Nr użytkownika: 12.458

post 27/04/2008, 14:14 Quote Post

Na marginesie, czy wiesz że AK-47 pomimo zatwierdzenia do uzbrojenia nigdy tak na prawdę nie był produkowany seryjnie
Dopiero AK-48 z 1948 roku to ta finalna wersja wprowadzona do produkcji

Można dyskutować, pierwsza wersja produkowana seryjnie (jeszcze z tłoczoną komorą zamkową) określana jest zarówno mianem AK-48, jak i mianem AK-47 typ 1

User is offline  PMMini Profile Post #57

zajączek

VII ranga

post 27/04/2008, 17:27 Quote Post

QUOTE(AKMS @ 27/04/2008, 14:14)
Na marginesie, czy wiesz że AK-47 pomimo zatwierdzenia do uzbrojenia nigdy tak na prawdę nie był produkowany seryjnie
Dopiero AK-48 z 1948 roku to ta finalna wersja wprowadzona do produkcji

Można dyskutować, pierwsza wersja produkowana seryjnie (jeszcze z tłoczoną komorą zamkową) określana jest zarówno mianem AK-48, jak i mianem AK-47 typ 1
*

Z tymi nazwami jest większy nieco galimatias.
Prototyp który Kałasznikow (a raczej kierowany przez niego zespół) przedstawił do prób w grudniu 1947/styczniu 1948 nosił nazwę: KBP-580. 11 stycznia 1948 roku został ogłoszony zwycięzca konkursu... i nastąpiła zmiana naboju z 7,62x41mm na 7,62x39mm.
Stąd zwycięzca konkursu przeszedł przez drobne już poprawki ( docelowo nazwijmy go prototyp "AK-48" lub "AK-47 nr 4" z lufą długości 415 mm) i przyjęcie go do uzbrojenia w styczniu 1949 roku pod nazwą:
"7,62-mm ułatwiony (nie wiem czy to akurat właściwe przetłumaczone słowo) automat AK (indeks 56-А-212)"
a pierwsza modernizacja AKM z 1959 roku wszedł pod nazwą:
"7,62-mm zmodernizowany automat AKM (indeks 6P1)"
a Polska kupiła licencję na najbardziej zaawansowaną zmodernizowaną wersje (chyba trzecią) czyli:
"7,62-mm zmodernizowany automat AKM (indeks 6H4)".

User is offline  PMMini Profile Post #58

Osja

I ranga
*
Nr użytkownika: 40.768

Aralov
Zawód: Student

post 27/04/2008, 23:42 Quote Post

Zajączek, fajnie - zmienię źródła tylko powiedz na jakie? Skąd czerpiesz taką wiedzę.
"Mam, zresztą piszę o faktach.
Stanowczo radzę Wam koledzy zmienić źródła."
Skąd pochodzą te rewelacje? Konkret : książka, net?

User is offline  PMMini Profile Post #59

Roch

V ranga
Nr użytkownika: 35.400

Stanislaw Majewski
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog

post 28/04/2008, 23:00 Quote Post

Tzn.? Ale mimo ze ma 60 ale jest "stary ale jary'

Słuszna uwaga: próbowano wyprodukować "cuda" w postaci karabinu na amunicję bezłuskową (łuska miała spalać się w czasie strzału) w Niemczech i firma H&K mało nie splajtowała...
Do dzisiaj wiele krajów, które stać na kosztowne badania nad "rewolucyjnymi" karabinkami, opiera swoją produkcję na sprawdzonych modelach broni, jak karabinie maszynowym MG-42!!!
Dotyczy to również AK-47.
Klonują go nawet "wybredni" Izraelczycy, co mówi samo za siebie...
Chodzi najczęściej o pieniądze i prestiż: Amerykanie NIGDY SIĘ NIE PRZYZNAJĄ, że wykonany przyzwoicie "Beryl" z Radomia jest lepszy od ich najnowszej wersji M-16.
Tak, jak nigdy nie potwierdzą, że ich duma -czołg "M1-Abrams" jest WIELKIM PRZEGRANYM w porównaniu do niemieckiego czołgu "Leopard 2".
A przecież ten ostatni wygrał 100% przetargów tam, gdzie amerykańska polityczna presja na odbiorcę nie miała DECYDUJĄCEGO WPŁYWU...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #60

15 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej