Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Oświecenie - wynalazki, Bardzo ciekawy post.
     
sroczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 18.325

 
 
post 11/06/2006, 20:31 Quote Post

QUOTE(Edward Wyznawca @ 13/05/2005, 23:01)
Komputer - zespół badawczy w USA (jeśli sie nię mylę MIT) (1946)
*


Mylisz sie.
Komputer-Bletchley Park WB(1942) Max H. Newman i T.H. Flowers. Na podstawach teoretycznych Alana Turinga nosił nazwe Colossus.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
mardinus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 934

Piotr Kaczmarzyk
Zawód: Platnerz
 
 
post 20/06/2008, 20:47 Quote Post

Witam.

W XVIII w sporo dziedzin nauki sie rozwijało - teraz wiemy do czego doprowadziły.
Zawsze jest to długa droga łancuszkowa odkryć i zastosowań które inspirują nowe odkrycia i zastosowań.
W XVIII w istniała dziedzina nauki która była w wielkim rozkwicie - i rozwiijala się dalej w nastepnych wiekach - lecz niestety nie dominuje teraz .

Chodzi o zegarmistrzostwo (ogólnie pojęta mechanika precyzyjne).
Zegarki - ich mechanizmy stawały się coraz bardziej dokładne i precyzyjne .
Na podstawie tych zegamistrzowskich doświadczeń powstały automaty przypominające ludzi.
Potrafiły one grac na instrumentach , rysować ! , pisać odręcznym pismem ! i wiele innych czynnosci.
Przypominały one ludzi - tak jak współczesne roboty i dokonywały zadziwiających rzeczy.
Niektóre były programowalne (wałki matalowe z wypustkami) (jeden wałek to jeden rysunek jaki namaluje odrecznie automat......)- ale wszystkie działały na zasadzie kół zębatych , ciagadeł , popychaczy ,itp.
Precyzja zapiera dech w piersiach.
Technologia ta w XIX w prawie doprowadziła do powstania pierwszych komputerów (pierwszy prototyp jednak nie powstał - lecz współczesnie go zbudowano i działa jako prosty programowalna maszyna obliczeniowa (czyli komputer)
Wszystko mechanicznie.......zero prądu itp.

W USA w XIX w maszyny - mniej zaawansowane liczyły głosy w wyborach prezydenckich (wykorzystywały papierowe karty perforowane )

Teraz ta technologia jest pomijana i uważana jako mniej ważne od technologii opartej na prądzie , technologii cyfrowej czy innej.

Ale mogła doprowadzic nas do wspólczesnej cywilizacji inną drogą.
Szczytem rozwoju tej technologii był kalkulator ręczny o parametrach porównywalnych z parametrami kalkulatorów elektronicznych (kieszonkowy mały ) był sprzedawany w latach piędziesiątych . - ale elektronika wyparła je z rynku.



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
kot_mruczyslaw
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 34.015

...MK...
Stopień akademicki: studentka
Zawód: studentka
 
 
post 1/07/2008, 20:35 Quote Post

a masz może jakeś ilustracje tych wynalazków?...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
mardinus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 934

Piotr Kaczmarzyk
Zawód: Platnerz
 
 
post 2/07/2008, 19:00 Quote Post

Oto kalkulator mechaniczny :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalkulator_Curta

Oto komputer parowy z XIX w .
http://fizar.pu.kielce.pl/history/hist2.html

A oto kika automatów :
http://sebastianpawlak.com/index.php?sa=&i...jezyk=0&color=2

A oto garść informacji o różnych maszynach liczących i ich wynalazcach.

http://tdudkowski.i108.org/comp/comp_history.html#beforexix
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 3/07/2008, 6:52 Quote Post

QUOTE(mardinus @ 2/07/2008, 19:00)

Jeszcze za gierkowskich czasów mój tata zatrudnił się w firmie o wyjątkowo szumnej nazwie Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Środków Organizacyjno Technicznych "PREDOM-PREBOT" w Radomiu. Pracował tam na ciekawej zachodnioniemieckiej obrabiarce do metalu. Maszyna stanowiła połączenie bardzo precyzyjnej szlifierki i frezarki - ustawiona była w klimatyzowanym (co było unikatem w tamtych czasach!) pomieszczeniu. Jako ciekawostkę podam fakt, że silniczek napędzający wrzeciono obrabiarki, potrafił osiągnąć nawet 70tys. obrotów na minutę. Tata mój zaliczał się więc do swego rodzaju "arystokracji" wśród meatalowców wink.gif
Czym jednak zajmował się sam OBRŚOT? Ano m.in. kopiowaniem (najczęściej nieudolnym) wszelkich precyzyjnych machanizmów podpatrzonych na Zachodzie. I tu wreszcie nawiążę do tematu - jednym z tych mechanizmów był właśnie ów mechaniczny kalkulator CURTA. Inżynierowie z zakładu mojego taty skądś przywieźli oryginalne urządzenie i nosili się z zamiarem jego seryjnej produkcji po uprzednim skopiowaniu mechanizmu! Niestety pojawienie się pierwszych polskich kalkulatorów elektronicznych serii BRDA storpedowało te plany. Ja natomiast miałem przyjemność przez dłuższy czas bawić się oryginalnym urządzeniem, które mój tata na kilka tygodni pożyczył z firmy. Naprawdę było to niesamowite cacuszko... no i liczyło dokładnie wink.gif
Innym urządzeniem, jakie próbowano skopiować w OBRŚOT, była elektromechaniczna maszyna do pisania włoskiej firmy OLIVETTI. Ten z kolei zamiar upadł po pojawieniu się pierwszych PC-tów i edytorów tekstu.
W końcu zakład mojego ojca zajął się produkcją form wtryskowych do tworzyw sztucznych - i to był wreszcie dobry pomysł...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 10/08/2008, 11:03 Quote Post

Osobiście nie widziałam tego cuda, ale babcia mojej koleżanki, miała swego czasu kalkulator, który podłączało się do gniazdka.

Czy spotkał się ktoś ze starszych użytkowników forum z takim?

Ja jestem niestety już dzieckiem zaawansowanej elektroniki i mój pierwszy kalkulator to Citizen z bateria słoneczną.
Myślę, że mimo tak zmyślnych zabawek przeciętny licealista wie dwa razy mniej o technice niż Panowie np. Coobeck i Memex po skończeniu liceum. Zwłaszcza, że coraz trudniej jest wytłumaczyć adeptom fizyki w szkolnej ławie: jak to działa?

PS. Moja babcia pytała mnie ostatnio: co to jest Internet, bo nie może tego zrozumieć. Jak byście to wyjaśnili ???

To jest moim zdaniem esencja sporu, dlaczego w XVIII czy XIX wieku nie dokonano XX-wiecznych wynalazków. Trzeba je było sobie najpierw wyobrazić!

To potrzeba jest pono matka wynalazków, a w owych czasach komputer po prostu nie miał zastosowania, nie potrzeba było przesyłać i gromadzić takich ilości danych. One nagromadziły się potem i trzeba było coś z tym zrobić...
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 10/08/2008, 11:13 Quote Post

Pierwszym programowalnym komputerem z prawdziwego zdarzenia był Z3 zbudowany przez Niemca Konrada Zuse w maju 1941, a więc ponad dwa i pół toku przed ukończeniem prac nad Collosusem. Nośnikiem danych w Z3 była taśma filmowa.

Niestety, oryginał maszyny został zniszczony podczas bombardowania Berlina w 1943 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 19/08/2008, 12:55 Quote Post

QUOTE(Niebieska Ariel @ 10/08/2008, 11:03)
Osobiście nie widziałam tego cuda, ale babcia mojej koleżanki, miała swego czasu kalkulator, który podłączało się do gniazdka.

Czy spotkał się ktoś ze starszych użytkowników forum z takim?

Oczywiście, i to ponownie dzięki zatrudnieniu mego taty w "ośrodku badawczo-rozwojowym". Pracowali tam również elektronicy, którzy próbowali skopiować taki właśnie "bolszy" kalkulator zasilany z sieci 220V. Tata przyniósł go kiedyś do domu, aby mi to "cudowne" urządzenie pokazać wink.gif Było "to" wielkie, ciężkie, grzało się i migotało neonowymi cyferkami - ale wtedy strasznie mi się podobało smile.gif

Ja miałem to "szczęście", że dane mi było zasmakować elektroniki w jeszcze siermiężnym jej wydaniu. Studia na PW zacząłem w 1986r. Był tam taki przedmiot jak ETO, czyli Elektroniczna Technika Obliczeniowa. Pisaliśmy proste programiki w języku FORTRAN, najpierw na papierze, a potem wstukiwaliśmy je do prostych tekstowych edytorów za pomocą klawiatury z wielkimi znakami cyrylicy i maleńkimi łacińskimi na klawiszach. Nie trzeba dodawać, że czcionki były rozmieszczone zupełnie inaczej niż w układzie QWERTY. Był to i tak postęp, bo jeszcze rok, czy dwa wcześniej, program "pisało" się nie "na" monitorze ale na specjalnej maszynie do dziurkowania kart perforowanych, które były nośnikiem informacji, po czym asystent zabierał karty, uruchamiał program i po kilku dniach informował, czy był poprawnie napisany, czy nie. Co jakiś czas, średnio co pół godziny, asystent wypraszał nas z sali w celu przewietrzenia i ochłodzenia sowieckiego komputera, który zajmował ładnych parę szaf wink.gif Jeżeli tego nie zrobił, włączał się dzwonek alarmowy laugh.gif Długo by o tym opowiadać....
Potem nastały czasy PC-etów,a potem sprawy potoczyły się już bardzo szybko smile.gif

Moi (jeszcze) starsi koledzy z pracy opowiadali, że w latach 80-tych rozpływ mocy w SEE na maszynach typu ODRA liczył się nawet dobę. Nośnikiem danych była taśma perforowana, w której nieraz ręcznie trzeba było poprawiać dziurki. "Zapuszczali" machinę przed wyjściem z pracy do domu, następnego dnia rano mieli "już" gotowe wyniki wink.gif
Obecnie obliczenie rozpływu na zwykłym PC-cie trwa kilka sekund. Oto jedna z praktycznych (oprócz niesamowitej miniaturyzacji) miar postępu w dziedzinie elektroniki, w przeciągu 20-30 lat.

Koniec offtopa smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
smaloo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 46.545

 
 
post 29/09/2008, 16:25 Quote Post

QUOTE(Ciunek @ 12/05/2005, 22:17)
Nie chodzi mi tu bynajmniej o mechaniczne krosno Cartwrighta, latającego czółenka Keya, czy silnika parowego tłokowego Watta, a to, że oświecenie było epoką nauki i umysłu. Ludzie w tamtych czasach stawiali na umysł, więc zastanawiałem się skoro to były takie tęgie głowy czy np. radio, telewizor, komputer, internet nie mogły być wynalezione w XVIII wieku.
Jeśli możecie to także chciałbym, abyście napisali kiedy wynaleziono
a) radio
cool.gif telewizor
c) komputer
d) internet
i przez kogo wynaleziono
*


Jak na moją głowe pytanie ciut odjechane tongue.gif Jednak po chwili zastanowienia przyszło mi na myśl, że niejaki J. J. Rousseau będąc jednym z największych myślicieli ("tęgą głową") epoki był jednpcześnie przeciwnikiem postępu i nauki (kiedy czytam o metodach ówczesnych medyków to wcale mu się nie dziwie). Komputerów i telewizji napewno by nie pochwalił, jako środków wiodących człowieka ku moralnej i fizycznej zapaści.
Dla mnie bardziej zastanawiające jest czemu tak późno znaleziono praktyczne zastosowanie dla maszyny parowej. Banie Herona znano już w starożytności, a pierwsze maszyny parowe w kopalniach powstaly dopiero ponad 1700 lat poźniej! Albo balon. Latające latarnie made in China robiono juz w 3 w n.e.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej