Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stalin a ikona Matki Boskiej w 1941 r.
     
XenomorphNostromo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 231
Nr użytkownika: 78.742

 
 
post 5/04/2015, 23:02 Quote Post

Wiele lat temu widziałem w telewizji jakiś program - nawet nie pamiętam co to było - w którym stwierdzono, że gdy III Rzesza napadała na ZSRR, Stalinowi przyśniła się Matka Boska i oznajmiła, że jeśli ten trzy razy okrąży Moskwę z jej obrazem, to stolica zostanie uchroniona od hitlerowskiej napaści. Ponoć Soso wydał rozkaz, żeby obraz Matki Boskiej Kazańskiej zapakować w samolot i trzy razy okrążyć Moskwę. Przez lata miała to być jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Radzieckiego.

Czy ktoś zna jakieś informacje na ten temat i może potwierdzić lub zaprzeczyć?
Wiem, że ta historyjka brzmi idiotycznie, no ale mimo wszystko...

Fakty udokumentowane zrodlami - tylko to ocali ten temat od likwidacji.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 6/04/2015, 10:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
XenomorphNostromo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 231
Nr użytkownika: 78.742

 
 
post 6/04/2015, 12:28 Quote Post

Kiedy ja ten temat założyłem własnie po to, żeby pewne fakty ustalić. Ale dobrze, zacząłem przeszukiwać internet ale ten nie daje satysfakcjonujących odpowiedzi.
W polskim internecie wspomina się o tym dość ogólnikowo, głównie na stronch katolickich.

QUOTE
W najtrudniejszych dniach dla obrony ZSRR, w grudniu 1941 r., kiedy oddziały niemieckie stały pod samą stolicą, ratunku u Bogurodzicy szukał „generalissimus” Józef Stalin. Podczas oblężenia Stalin nakazał oblatywanie Moskwy specjalnym samolotem z kopią ikony Matki Bożej Kazańskiej na pokładzie.

źródło

Podobnie na stronach zagranicznych. Tu niemalże bliźniacza informacja, tyle że dotyczy ikony Matki Boskiej z Włodzimierza.

QUOTE
It was taken to the battlefront during World War I, and there are some who say the Communist Joseph Stalin had the icon taken up in an airplane and flown around Moscow during the German invasion of World War II. A few days later, the German army retreated.

źródlo

Kolejna informacja jednak odnosząca się do ikony MB z Tichwinu:

QUOTE
Therefor, what else do we learn regarding the Battle for Moscow (‘The Great Patriotic Battle’ as referred to by the Russians “Nasdarovje”) Well, Stalin had already ordered the purges throughout Russian society, however apparently even though the chap was a confirmed dictator he was advised by a holy monk (one of the few survivors of the purges and one who was never sent to the gulags) that an angel had appeared to him to thank Stalin for not leaving and abandoning the City. That is right the holy angel thanked the dictator for not abandoning the last shreds of Russian Christianity and heritage he had left within him and around. Stalin was also warned, by the holy monk, that if he had the salvation of physical Moscow at heart, he was to have the Icon of Tikhvin flown three times around the City. An act which the dictator carried out!!

The Tikhvin Icon was flown by plane around the Moscowite skies atleast for three laps.

źródło

QUOTE
The defeat of the Nazis at Moscow is a true miracle manifested by prayers and intercession of Mother of God. The miraculous icon of “Our Lady of Tikhvin Church” was carried by plane around Moscow. The Volokolamsk highway was free, and nothing prevented the Nazis to enter Moscow. The Nazis fled in panic, driven by terror, leaving abandoned their equipment on the road and none of the Nazis and their generals could understand how and why it happened. The capital of Russia was saved, and then in December 9, 1941 Tikhvin City was released.

źródło

Dyskusja zahaczająca również o ten temat miała miejsce na forum o DWŚ link

Tytułu programu dokumentalnego w którym po raz pierwszy słyszałem o tej informacji nie ustaliłem. Natomiast chciałbym się dowiedzieć czy ktoś ma szersze informacje na ten temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 6/04/2015, 21:33 Quote Post

O tym, nie słyszałem, za to słyszałem o spotkaniu Stalina ze świętą Matroną Moskiewską - miała mu przepowiedzieć że Moskwa się obroni, jeżeli on w niej pozostanie, natomiast padnie gdy on opuści miasto. Według cioci :
"W 2008 kontrowersje wzbudziła ikona św. Matrony wystawiona w cerkwi św. Olgi w Petersburgu przez proboszcza parafii, ihumena Eustachego (Żakowa). Na wizerunku tym przedstawione zostało rzekome spotkanie świętej ze Stalinem, przy czym to postać radzieckiego dyktatora była głównym elementem kompozycji. Po protestach wiernych ihumen przeniósł ikonę w mniej eksponowane miejsce w cerkwi, a następnie – do swojego domu. Rosyjski Kościół Prawosławny ocenił jego zachowanie jako „sekciarstwo” i ukarał go dyscyplinarnie za wystawienie dla kultu niekanonicznej ikony."

https://ru.wikipedia.org/wiki/Ик...D0%B8%D0%BD.jpg
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 6/04/2015, 23:49 Quote Post

Zapoznalem sie z linkami przedstawionymi przez uzytkownika XenomorphNostromo.
Wszystkie to strony (nazwijmy je) katolickie, opisujace pewne wydarzenia, bez jakiejkolwiek podbudowy zrodlami historycznymi.
Zapoznalem sie z linkiem podanym przez uzytkownika Varyag.
Nie ma tam nic co mogloby udokumentowac stwierdzenie Ponoć Soso wydał rozkaz, żeby obraz Matki Boskiej Kazańskiej zapakować w samolot i trzy razy okrążyć Moskwę.

Nie przekreslilbym calkowicie domniemanego wydarzenia bo okres pierwszych szesciu miesiecy operacji Barbarossa obfitowal w intrygujace momenty. Pierwsze kilkanascie dni ataku na ZSRR i zachowanie Stalina. Desperackie proby powstrzymania Niemcow, zblizanie sie ich do stolicy,
narastajace zagrozenie, ewakuacja i panika w Moskwie do momentu zatrzymania sie Niemcow na poczatku grudnia 42 na dalekich przedpolach.
Szukajmy dalej bo historia ta jest calkiem interesujaca.

N_S

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 7/04/2015, 11:51 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 6/04/2015, 23:49)

Zapoznalem sie z linkiem podanym przez uzytkownika Varyag.
Nie ma tam nic co mogloby udokumentowac ...

N_S
*



Bo i być nie miało. Wyraźnie jest napisane - o tym NIE słyszałem, znam za to inną historię na podobny temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 7/04/2015, 14:22 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 6/04/2015, 23:49)

Nie przekreslilbym calkowicie domniemanego wydarzenia bo okres pierwszych szesciu miesiecy operacji Barbarossa obfitowal w intrygujace momenty. Pierwsze kilkanascie dni ataku na ZSRR i zachowanie Stalina. Desperackie proby powstrzymania Niemcow, zblizanie sie ich do stolicy,
narastajace zagrozenie, ewakuacja i panika w Moskwie do momentu zatrzymania sie Niemcow na poczatku grudnia 42 na dalekich przedpolach.
Szukajmy dalej bo historia ta jest calkiem interesujaca.

N_S
*



Jak zauważył Kolega Net_Skater w tamtym okresie takie zdarzenie mogło mieć miejsce. Jak wiemy często tacy ludzie (Stalin, Hitler) mają nierówno pod sufitem i mogą podejmować nieracjonalne decyzje z terminem natychmiastowego wykonania. Natomiast myślę że oprócz domysłów czy plotek nie znajdziemy dowodów, a o to już postarał się zapewne sam Stalin. Zgładzenie załogi samolotu i paru ludzi którzy brali w tym udział nie było dla niego żadnym problemem. Jak nie było problemem zamordowanie dwojga staruszków tylko za to że kilka lat wcześniej u nich mieszkał, wypił za dużo i przespał się w wymiocinach. Będąc już I Sekretarzem nie mógł sobie pozwolić na plotki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 7/04/2015, 16:39 Quote Post

1. Zatrzymanie się Niemców pod Moskwą i późniejsza pierwsza wielka porażka Hitlera miało miejsce w grudniu 1941 (a nie 42). Nastąpiły po niej liczne dymisje w Wermachcie, a w kwietniu 1942 Hitler przyznał sobie specjalne pełnomocnictwa. Uratowanie frontu i owe specjalne pełnomocnictwa Goebbels uznał w swoich dziennikach (ale nie tylko) za przejaw geniuszu fuehrera.
2. Nie lubię sformułowań: Stalin, Hitler mieli nierówno pod sufitem. Takie sformułowanie nic nie wnosi! Owszem przeżywali różne słabości. Czasami intelektualne. Czasami nieadekwatnie reagowali na stres czy chorobę. Ale takie sytuacje trzeba konkretnie opisać i poddać pod dyskusję, a nie wyrokować na zasadzie: Normalny by tak nie zrobił.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
XenomorphNostromo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 231
Nr użytkownika: 78.742

 
 
post 7/04/2015, 16:52 Quote Post

Zacząłem szukać informacji na stronach rosyjskojęzycznych. No cóż, na razie mój rosyjski jest szczątkowy, dlatego musiałem posiłkować się google translatorem.

Fakty do których dotarłem:
- informacja o tym wydarzeniu pojawia się w książce "Sorok soroka" (Сорок сороков), której autorem jest Petr Georgevich Palamarchuk (biografia na wiki. Książka to czterotomowa antologia historii moskiewskich cerkwi, katedr i kaplic, wydana po raz pierwszy w latach 1988-90. Informacja pojawiać ma się w tomie pierwszym, strona 16 wydania z roku 1992.

- artykuł autorstwa Eleny Kotikovej z portalu utro.ru, również odnosi się do tego wydarzenia jak i kwestii religijnych w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Autorka stwierdza, że nie przetrwał żaden dowód dotyczący pilota, który miał wykonać tę misję, ani żadne wspomnienia kapłanów. Nie dotrwały także dokumenty nakazujące taki manewr - więc jest zatem prawdopodobne, że nigdy nie istniały. Natomiast autorka powołuje się na wspomnienia Valentina Georgevicha Vladimirova - rocznik 1922, członek specjalnych sił NKWD, mający za zadanie ochronę Kremla i członków rodziny Stalina. Vladimirov stwierdza, że gdy stał na warcie przy Baszcie Borowickiej, na Kreml wjechał samochód wiozący trzech popów z długimi brodami i krzyżami. Dopiero potem dowiedział się jaki był tego cel - kilka dni później samolot Douglas wziął na pokład obraz Matki Boskiej Kazańskiej i trzykrotnie okrążył miasto. Odbyła się też uroczysta procesja dookoła murów Moskwy.

- jako przyczynę tej legendy podaje się wizję starszego Metropolity Gór Libańskich (Patriarchat Antiochii) Eliasa Saliby (Илия Салиб). W tej wizji Matka Boska miała mu nakazać, by przekazał wierchuszce moskiewskiej nakaz okrążenia z jej wizerunkiem. Ponoć przerażony Stalin miał się bać przeciwstawienia tej woli. Informacja pochodzi z tej strony, jednak autorka powołuje się na film (dokładnie miniserial) pod tytułem "Stalin: Der Mythos. Der Kriegsherr. Der Tyrann". link do imdb. Autorem serialu jest niemiecki historyk i dziennikarz, Guido Knopp.

- natomiast odbiegając już od głównego tematu wątku, na portalustalinism.ru ciekawy i obszerny artykuł na temat relacji Stalina i władzy radzieckiej z Cerwkią prawosławną. Duża część opowiada o czasach wojny i jak się okazuje, prześladowanie religii wyraźnie w czasie wojny zelżało. Odbywały się procesje, do Stalingradu zaieziono ikonę Matki Boskiej Kazańskiej, Stalin naradzał się też z metropolitami na temat dalszej współistnienia Cerkwi i władzy radzieckiej.

 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 8/04/2015, 8:28 Quote Post

QUOTE(XenomorphNostromo @ 7/04/2015, 16:52)
jak się okazuje, prześladowanie religii wyraźnie w czasie wojny zelżało.
*



Żadna tajemnica - to właśnie w lipcu 1941 ukazał się ostatni numer pisma "Bezbożnik" a Związek Wojujących Bezbożników faktycznie zaprzestał działalności (bo formalnie zlikwidowano go dopiero w 1947).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
PsychoNinja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 83.665

Agnieszka
Zawód: uczen
 
 
post 17/05/2016, 23:10 Quote Post

Udało mi się znaleźć artykuł w języku rosyjskim, w którym autor analizuje słowa niejakiego Nikolaja Blochina. W teście stara się porównać znane fakty historyczne z tymi podanymi przez prawosławnego pisarza. Na końcu dochodzi do wniosku, że żadnego lotu nie było, a wszystko to tylko legenda. Czy mu wierzyć, oceńcie sami. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam. Poniżej link to artykułu:
Ikona Matki Boskiej a obrona Moskwy 1941
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 17/05/2016, 23:25 Quote Post

Tak, czy siak;
Brak wzmianki o potrójnym okrążeniu Moskwy przez Stalina, mającego w objęciu portret Matki Boskiej Kazańskiej. Bez względu na środek lokomocji.
Pewnym jest natomiast że:
- Faszyści wycofali się spod Moskwy.
- Że poluzowano poddanym w kwestii wiary.
- Że to był cud na miarę "cudu nad Wisłą" z 1920 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej