Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Księga wychodzenia za dnia, Mirosław Barwik
     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 8/07/2009, 10:27 Quote Post

QUOTE

Mirosław Barwik
Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej Księgi Umarłych.


ISBN: 978-83-06-03203-4
Wydawnictwo: PIW
Rok wydania: 2009

Link do strony PIW, gdzie można zobaczyć okładkę, spis treści oraz przeczytać fragmenty książki. 


Niedawno kupiłam tę pozycję ze względu na tytuł i zawartość, która mnie zaciekawiła. Zdaje się, ze jest to pierwsza pozycja w Polsce poświęcona szerokiej interpretacji historycznej, religijnej i literackiej egipskiej Księgi Umarłych.
Jeszcze nie przeczytałam całości, niemniej po częściowej lekturze wydaje się interesująca, choć ostrzegam, nie jestem dogłębną znawczynią starożytnego Egiptu. wink.gif
Właściwą treść - omówienie poszczególnych rozdziałów Księgi Umarłych poprzedza dość rozbudowany wstęp. Na końcu wprowadzono aneksy z tekstami źródłowymi Ksiąg Umarłych: "boskiego ojca" Juja, pani Tuju i Hatneferet, matki Senmuta. Oprócz tego, wewnątrz książki znajdują się dwie kredowe wkładki z barwnymi ilustracjami o wysokiej jakości przedstawiającymi winiety z Ksiąg Umarłych, Komorę grobową Sennedżema etc. plus czarno-białe obrazki ilustrujące tekst.

Ciekawa jestem, jak oceniacie tę pozycję?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 8/07/2009, 10:35 Quote Post

Książkę, to właściwie powinienem ocenić dopiero po przeczytaniu wink.gif , ale na podstawie fragmentów książki widać, że jest napisana bardzo przyjemnym i zrozumiałym językiem (co oczywiście nie znaczy, że niefachowym i prostackim) a po spisie treści wnioskuję, że ma ciekawą zawartość. Niestety, jak mówiłem, naprawdę ocenić książkę można dopiero po przeczytaniu smile.gif .

QUOTE
nie jestem dogłębną znawczynią starożytnego Egiptu


A to nie problem. Mamy tutaj takiego jednego eksperta w tej dziedzinie - zwą go Vapnatakiem wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 8/07/2009, 10:44 Quote Post

QUOTE(Gabrielle deMornay @ 8/07/2009, 11:27)
Zdaje się, ze jest to pierwsza pozycja w Polsce poświęcona szerokiej interpretacji historycznej, religijnej i literackiej egipskiej Księgi Umarłych.

W tak obszernym ujęciu, owszem. Ale pamiętać też trzeba o szeregu publikacji w języku polskim, które traktują o Księdzę Umarłych. Jest to przede wszystim:

A. Niwiński, Mity i symbole starożytnego Egiptu, Warszawa 2001; Bóstwa, kulty i rytuały starożytnego Egiptu, Warszawa 1993.
T. Andrzejewski, Opowiadania egipskie, Warszawa 1958.
J. Lipińska, M. Marciniak, Mitologia starożytnego Egiptu, Warszawa 1977 (i in.)

QUOTE(marszalek113 @ 8/07/2009, 11:35)
A to nie problem. Mamy tutaj takiego jednego eksperta w tej dziedzinie - zwą go Vapnatakiem  wink.gif.

Mmmyhrhyhehmm... (chrząknięcie). biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej