Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Włocławek 1914, Tomasz Cybulski

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 9/04/2019, 23:44 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Tomasza Cybulskiego pt. Włocławek 1914

W publikacji zostały przedstawione wydarzenia poprzedzające wybuch Wielkiej Wojny w 1914 r. oraz działania wojenne na Kujawach Wschodnich. Bitwa pod Włocławkiem rozegrała się w dniach 11–13 listopada 1914 r. Przez wielu historyków jest uważana za jedną z pierwszych, które rozpoczęły I fazą wielkiej operacji łódzkiej, która trwała od 11 do 24 listopada 1914 r. w środkowej Polsce. Wojska niemieckie wykorzystały w niej czynnik zaskoczenia i odepchnęły przeciwnika od granic Niemiec. Oprócz tego w publikacji zostały przedstawione walki pod Borzyminem i Brześciem Kujawskim. Do opisania powyższych zdarzeń autor wykorzystał relacje naocznych świadków, czyli niemieckich i rosyjskich żołnierzy oraz ludności cywilnej Królestwa Polskiego, która była obserwatorem tych starć. Książka oparta jest także na materiałach prasowych oraz źródłach archiwalnych. Jedynymi pozostałościami po wielkiej bitwie na terenie Kujaw Wschodnich są pomniki na cmentarzach.

https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9477
https://www.swiatksiazki.pl/wloclawek-1914-...97-ksiazka.html

I do razu spis treści (i nie tylko), który wrzucił Rafał na grupie Historycznych Bitew na fejsie: https://www.facebook.com/groups/11071393897...07120022667854/

User is offline  PMMini Profile Post #1

redbaron

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk

post 10/04/2019, 9:50 Quote Post

Przydałaby się też bibliografia, o ile to możliwe. Jeżeli nawet nie pozwala ocenić książki niż spis treści, to na pewno pomaga doprecyzować tę ocenę wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar

post 10/04/2019, 12:09 Quote Post

Wśród opracowań i monografii widzę pozycje niemieckojęzyczne, rosyjskich po przekartkowaniu nie widzę.
Map jak pisał Rafał jest 4:
- Położenie obu stron przed bitwą pod Włocławkiem
- Bitwa pod Włocławkiem. Położenie obu stron dnia 10 XI 1914 wieczorem i ugrupowanie dnia 11 XI 1914 wieczorem
- Bitwa pod Włocławkiem. Położenie 12 XI 1914
- Bitwa pod Włocławkiem. Położenie dnia 13 XI 1914 wieczorem
Jedna wkładka z 29 ilustracjami, w większości portrety

User is offline  PMMini Profile Post #3

Piegziu

Tajny Agent Piegziu
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Zawód: prawnik, japonista

post 10/04/2019, 15:43 Quote Post

Poprawiłem wpis Gajusza w zakresie operacji łódzkiej. Na jednej z podanych stron jest błąd językowy (operacja łodzińska). smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #4

redbaron

VI ranga

Jaroslaw Centek

post 10/04/2019, 21:59 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 10/04/2019, 12:09)
Wśród opracowań i monografii widzę pozycje niemieckojęzyczne, rosyjskich po przekartkowaniu nie widzę.
*

Dzięki! Choć nie powiem, żebyś zaspokoił tą lakonicznością mój głód wiedzy wink.gif Mam nadzieję, że wśród tych niemieckich jest "Der Weltkrieg 1914 bis 1918. Die militaerischen Operationen zu Lande", T. 6: "Der Herbst-Feldzug 1914", chociaż tam bitwa pod Włocławkiem to niecałe 6 stron. Jeżeli zaś resztę stanowią historie pułkowe, to może być naprawdę nieźle, mimo wspomnianego błędu językowego.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Krzysztof M.

poilu
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 11/04/2019, 13:00 Quote Post

Wydaje mi się, że w historiogarfii niemieckiej nie ma jasno wyodrębnionej "bitwy o Włocławek" - funkcjonuje raczej jako część/etap bitwy łódzkiej - (Gefecht bei Wloclawek). W historiografii rosyjskiej jest raczej podobnie (boj u Włocławska). Podejrzewam zatem, że autor poszedł tu "kursem regionalnym".

User is offline  PMMini Profile Post #6

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar

post 11/04/2019, 14:13 Quote Post

QUOTE(redbaron @ 10/04/2019, 22:59)
QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 10/04/2019, 12:09)
*

Dzięki! Choć nie powiem, żebyś zaspokoił tą lakonicznością mój głód wiedzy wink.gif Mam nadzieję, że wśród tych niemieckich jest "Der Weltkrieg 1914 bis 1918. Die militaerischen Operationen zu Lande", T. 6: "Der Herbst-Feldzug 1914", chociaż tam bitwa pod Włocławkiem to niecałe 6 stron. Jeżeli zaś resztę stanowią historie pułkowe, to może być naprawdę nieźle, mimo wspomnianego błędu językowego.
*

Niestety, te tytuły nic mi nie mówią w odróżnieniu od Ciebie. Przytoczonej pozycji nie znalazłem.
Sprostowanie - pozycje rosyjskojęzyczne są, ale tylko w przekładach, choćby Korolkow - Operacja Łódzka 1914.

User is offline  PMMini Profile Post #7

Krzysztof M.

poilu

post 29/04/2019, 13:20 Quote Post

Książki jeszcze nie mam ale parę wniosków z podglądu zamieszczonego na stronie Bellony oraz informacji z fb się nasuwa:

- autor wykorzystał sporo niemieckich historii pułkowych (to plus)
- pierwszy rozdział to zarysowanie genezy konfliktu - począwszy od wojny krymskiej i interwencji w Pekinie (po co?)
- stylistycznie autora czasami ponosi wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #8

redbaron

VI ranga

Jaroslaw Centek

post 29/04/2019, 14:01 Quote Post

QUOTE(Krzysztof M. @ 29/04/2019, 13:20)
- autor wykorzystał sporo niemieckich historii pułkowych (to plus)

Tak, to zdecydowany plus

QUOTE(Krzysztof M. @ 29/04/2019, 13:20)
- pierwszy rozdział to zarysowanie genezy konfliktu - począwszy od wojny krymskiej i interwencji w Pekinie (po co?)

Rozumiałbym, gdyby to było pierwsze starcie Niemiec i Rosji w wojnie, a tak to nie ma sensu. Kluczowe jest moim zdaniem przedstawienie rozwoju sytuacji strategicznej na froncie wschodnim, zwłaszcza po porażce "Ofensywy Hindenburga"

Zobaczę, może się na nią skuszę, ale na czytanie i tak nie mam na razie czasu niestety.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Lord Mich

Capitaine
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 29/04/2019, 19:41 Quote Post

Videorecenzja tomiku na YT:

https://www.youtube.com/watch?v=mGejAe_ah-E...EBrJoi3v0Xc5CYU

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #10

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar

post 30/04/2019, 1:43 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 29/04/2019, 20:41)

Autor recenzji apeluje o osobne opracowanie Bitwy pod Tannenbergiem. Przeoczył tego HB-eka? Chyba że nie myślał o serii confused1.gif

User is offline  PMMini Profile Post #11

AlbertWarszawa

VI ranga
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister

post 30/04/2019, 4:32 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 30/04/2019, 2:43)
QUOTE(Lord Mich @ 29/04/2019, 20:41)

Autor recenzji apeluje o osobne opracowanie Bitwy pod Tannenbergiem. Przeoczył tego HB-eka? Chyba że nie myślał o serii confused1.gif
*

Też zwróciłem na to uwagę. Odniosłem wrażenie, że może chodzić o to, że według autora recenzji w HaBeku o Tannenbergu jest za mało o samej bitwie. Bo nie chce mi się wierzyć, by o owym HaBeku nie wiedział. Może więc chodzi o to, że liczy, iż ktoś inny jeszcze napisze HaBeka na ten temat? To jednak bardzo wątpliwe - w serii mamy tylko jeden przypadek dwóch książek o jednej bitwie (Jutlandia).
Zresztą poza HaBekiem jest przecież jeszcze publikacja Wydawnictwa Militaria oraz „Tannenberg 1914. Zderzenie imperiów”.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

redbaron

VI ranga

Jaroslaw Centek

post 30/04/2019, 7:51 Quote Post

QUOTE(AlbertWarszawa @ 30/04/2019, 4:32)
Też zwróciłem na to uwagę. Odniosłem wrażenie, że może chodzić o to, że według autora recenzji w HaBeku o Tannenbergu jest za mało o samej bitwie. Bo nie chce mi się wierzyć, by o owym HaBeku nie wiedział.

Ja również, ale odniosłem wrażenie, jakby o Habeku nie wiedział. Gdyby wiedział, ale uważał, że jest tam za mało o bitwie, to moim zdaniem by o tym jasno powiedział.

QUOTE(AlbertWarszawa @ 30/04/2019, 4:32)
„Tannenberg 1914. Zderzenie imperiów”.
*

No jest, ale prawie 15 lat temu pisałem temu recenzję: https://www.academia.edu/30001508/Tannenber..._Warszawa_2005_
Byłem młodym badaczem wtedy, toteż proszę o wyrozumiałość. O ile dobrze pamiętam, źródeł czy opracowań po rosyjsku to tam nie ma niestety.

Tannenberg wciąż czeka na porządną syntezę z bogatym wykorzystaniem materiałów obu stron.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Krzysztof M.

poilu

post 30/04/2019, 9:44 Quote Post

Osobiście uważam, że temat Tannenbergu jest wyczerpany - na rynku dostępne są także reprint Zawadzkiego z lat 20-tych i broszura z wyd. "Militaria".
Są natomiast bitwy/operacje, które wciąż czekają na solidną monografię. Ofensywa Kiereńskiego 1917 r. na przykład nie ma takowej nawet w Rosji.

User is offline  PMMini Profile Post #14

AlbertWarszawa

VI ranga
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister

post 30/04/2019, 10:57 Quote Post

O właśnie, zapomniałem o tym reprincie Zawadzkiego. O Tannenbergu mamy więc 4 pozycje. Jak na polski rynek książek o I wojnie światowej to bardzo dużo.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej