Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rogaci wikingowie ?, Czy wikingowie nosili rogate hełmy??
     
Michał Gadziński
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 5.538

 
 
post 21/11/2005, 0:38 Quote Post

QUOTE(Wolfgar_son of north @ 24/08/2005, 15:46)
Witajcie, wszyscy,
chciałbym Was zapytać skąd wzięło się, na młot Thora przekonanie, o tym, że Wikingowie nosili hełmy ozdobione rogami? Ktoś wie skąd? To proszęo szybką odpowiedź smile.gif
*



Z hollywoodzkich filmów z lat pięćdziesiątych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 21/11/2005, 13:36 Quote Post

Raczej z malarstwa romantycznego z XIX wieku. Pacykarze chcieli mieć tajemniczą atmosferę, więc jak zobaczyli te ceremonialne, brązowe hełmy skandynawskie z długimi, krętymi rogami, to zaraz podchwycili ten pomysł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Ragnar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 2.584

 
 
post 21/11/2005, 20:56 Quote Post

Osławione amulety i przedstawienia wojownika w "rogatym" hełmie z Olandii I Upplandii prezentują Odyna (na co wskazuje jego włócznia i obrazy walki z Fenrirem). A jeśli jest Odyn musza być i jego kruki Hugnin i Munin - siedzą na jego głowie i dlatego też mylone są z rogami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Subutai
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 12.560

Zawód: student
 
 
post 3/01/2006, 23:54 Quote Post

Hełmy ceremonialne z okresu kultury Vendel (Skandynawia przed epoką Wikingów) często posiadały rogi lub inne dziwne zdobienia (np. wizerunek dzika). Stąd mógł się wziąść ten stereotyp...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
sarna23
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 160
Nr użytkownika: 1.981

 
 
post 30/01/2006, 20:17 Quote Post

prawdopodobnie to właśnie, te rogi ceremonialne, oraz pojmowanie ich jako wręcz nieziemskie stworznia oraz to iż często mieli przy sobie róg, w którym pili smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 21/04/2006, 10:19 Quote Post

Tutaj krótki pdf (30 stron) o uzbrojeniu wikingów (albo raczej bogatego, północnoeuropejskiego wojownika z VII wieku wink.gif ).

http://home.earthlink.net/~tarrach_alfson/...les/weapons.pdf
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 21/04/2006, 15:29 Quote Post

Scytowie także posiadali wizerunki postaci mężczyzn z rogami 9jelenimi)...
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Bodenschatz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 2.443

Zawód: Student
 
 
post 27/05/2006, 18:10 Quote Post

Rogi pojawiały sie tylko na hełmach ceremonialnych. Podczas walki taki róg byłby zbędnym dodatkiem który umożliwił by łatwiejsze zbicie hełmu z głowy wikinga. Takie są fakty, drodzy panowie i panie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
sabreman
 

Wielki Seneszal
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 803
Nr użytkownika: 15.565

Zawód: z³o wcielone
 
 
post 29/05/2006, 14:01 Quote Post

Pokaż mi skandynawski hełm z rogami z czasów średniowiecza to ci uwierzę
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Robert Bruce
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 20.525

Mariusz Kubik
Zawód: Uczen
 
 
post 25/09/2006, 18:57 Quote Post

To nieprawda. Wikingowie nie nosili hełmów z rogami. Ba! Tylko zamożni nosili hełmy w ogóle. A rogi - to wymysły mnichów z Lindisfarne, Francji i Anglii, by nadać znienawidzonym poganom cechy szatańskiego nasienia.

To nie prawda, że Bush (mój proboszcz) nie lubi Hop Koli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 26/09/2006, 7:57 Quote Post

[quote=Robert Bruce,25/09/2006, 19:57]
To nieprawda. Wikingowie nie nosili hełmów z rogami. Ba! Tylko zamożni nosili hełmy w ogóle. A rogi - to wymysły mnichów z Lindisfarne, Francji i Anglii, by nadać znienawidzonym poganom cechy szatańskiego nasienia.

Tyle, że rogi nie były wówczas koniecznym atrybutem diabła. W ikonografii romańskiej często pojawiają się "bezrogie" diabły. Pojawiły sie w tym topicu posty, które poza własną wiarą, czy opinią usiłowały argumentować. Zlożyło sie dziwnie, że więcej rzetelnych argumentów przedstawili zwolennicy "rogów", co mnie dziwi bo wszędzie czytam o nierogatych wikingach i o tym, że rogi na ich hełmach to XIX wieczny mit. Tymczasem zaczynam podejrzewać, że rozpaczliwe zaprzeczanie istnieniu rogów na hełmach wikińskich to mit XX/XXI wieku. Ilustracje, które przytoczyli uczestnicy tej dyskusji wymagają poważniejszego odniesienia się, a nie tylko wyrażenia własnej dezaprobaty. Ponieważ w różnych kulturach różności przyczepiano do hełmów, a postać z rogami to archetyp znany chyba w całej Eurazji, nie widze powodu by kwestionować potwierdzone ikonograficznie rogi w hełmach Wikingów.
Zaznaczę jeszcze, że kiedy zobaczyłem ten topic po raz pierwszy - uznałem, że to śmieszne odgrzewać stara bajkę o rogatych hełmach. Warto jednak przejżeć stare posty tutaj. Ja zmieniłem zdanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 6/08/2007, 11:45 Quote Post

Witam

Ja trochę odsświeże temat.
Te osławione przedstawienie z Osberg jest najprawdopodobniej przedstawieniem kapłana Odyna który ma na głowie hełm z krukami Odyna a nie z rogami.

Rogi rozpowszechniła dawna archeologia, coś w XIX wieku odkryto w dani
hełm z rogami ! uznano że to hełm wikingów, ale jego datowanie pokazało że ten hełm jest datowany na około VII-VI w p.n.e i jest celtycki. Celtowie bardzo lubili takie dziwne ozdoby na hełmach i rogi wcale nie są najdziwniejsze.

Hełmy z epoki Vendel miały robi i inne cuda ale nie były one skandynawskie (więc nie wiem czy zasadne jest mówienie o epoce Vendel) tylko saskie (znalezione w Anglii).

Późniejsza pop kultura tylko utrwaliła ten wizerunek i ludzie wyobrażają sobie wikingów z rogami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 6/08/2007, 21:19 Quote Post

QUOTE(Ragnar @ 21/11/2005, 20:56)
Osławione amulety i przedstawienia wojownika w "rogatym" hełmie z Olandii I Upplandii prezentują Odyna (na co wskazuje jego włócznia i obrazy walki z Fenrirem). A jeśli jest Odyn musza być i jego kruki Hugnin i Munin - siedzą na jego głowie i dlatego też mylone są z rogami.
*





QUOTE(Świętosław @ 6/08/2007, 11:45)
Witam

Ja trochę odsświeże temat.
Te osławione przedstawienie z Osberg jest najprawdopodobniej przedstawieniem kapłana Odyna który ma na głowie hełm z krukami Odyna a nie z rogami. 

*




Chcialbym się dowiedzieć czy owe twierdzenia to własne wnioski czy też ma oparcie w opracowaniach naukowych..bo jak dotąd to wszyscy znani mi specjaliści dopatrują się tu:
http://www.sjolander.com/viking/museum/Horned_Viking.jpg
hełmu z rogami a nie kruków...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 7/08/2007, 8:04 Quote Post

Witam

Ups, mała pomyłka chodziło mi o to (załącznik 1), na tkaninie z Osberg rzeczywiście to są zdaje się rogi wink.gif . Widziałem też znalezisko hełmu z rogami/krukami bardzo bogato zdobiony,.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 14/08/2007, 14:02 Quote Post

Wystarczy trochę powalczyć w "rogatym" hełmie aby się przekonać jak niewygodny (rzekłbym wręcz niebezpieczny) to sprzęt. Hełm ma przede wszystkim chronić od ciosów w głowę, powodować, żeby ciosy te "ześlizgiwały się" po jego sciankach. Wchelkie zaś wypustki, rogi itp. bajery powodują, że cios ostrze miecza czy topora się na nich zatrzymuję i cała energia uderzenia skupia się właśnie w tym miejscu. Poza tym rogi ułatwiają strącenie hełmu z głowy. Ogólnie rzecz biorąc - dla ochronnej broni bojowej rogi to rzecz bezsensowna i niebezpieczna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej