Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Grodno, Wilno, Białystok, Pińsk, Kowel 1939, Wydarzenia w tych miastach od 17.09.39
     
Pączek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 47.047

 
 
post 15/07/2008, 22:22 Quote Post

Publikacje książkowe:
C. Grzelak "Szack-Wytyczno 1939"
C. Grzelak "Wilno-Grodno-Kodziowice 1939"
W. Włodarkiewicz "Przedmoście Rumuńskie 1939"
C. Grzelak "Grodno 1939"
C. Grzelak "Wilno 1939"
C Grzelak, W. S. Kowalski "Kodziowce 1939"
C.Grzelak "Kresy w czerwieni. Agresja Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku."
C. Grzelak "Dziennik sowieckiej agresji. Wrzesień 1939"
R. Szawłowski "Wojna polsko-sowiecka 1939r."

I jeszcze trochę tego jest.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
brunatny301
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 52.822

 
 
post 16/01/2009, 20:09 Quote Post

Czy posiadacie Panstwo informacje o koszarach wojskowych w Kowlu
z 1939, przed Kampanią Wrześniową w okresie 01-07.1939
w jednostce był mój dziadek, który następnie nie zostal wypuszczony
do cywila, zmobilizowany i walczył w Armii Kraków w obronie Polskiego
Śląska w pobliżu Mikołowa.
Chciałbym znaleźć kontakt z żolnierzami szkolącymi sie w Kowlu
w pierwszej polowie roku 1939, jakies fotografie archiwalne
Kowla i budynków wojskowych z roku 1939...
a takze kontakt z żolnierzami Armii Kraków ktorzy walczyli pod Mikołowem.
Wiem że dziadek był w plutonie artylerii, po rozbiciu oddzial wycofywal sis, przekroczył Wisłę,... długie milczenie, na rozkaz dowódcy zakopano mundury i broń, i żołnierze rozeszli się do domów.
Mojemu dziadkowi udalo sie wrócić do rodzinnego Janowa.

Nigdy nie chcial opowiadac o wojnie obronnej, mówil o totalnej przewadze Niemców, zmiażdżeniu oddziałów polskich i plakał...
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 17/01/2009, 11:29 Quote Post

QUOTE
Wiem że dziadek był w plutonie artylerii, po rozbiciu oddzial wycofywal sis, przekroczył Wisłę,... długie milczenie, na rozkaz dowódcy zakopano mundury i broń, i żołnierze rozeszli się do domów.


Twój dziadek był najprawdopodobniej w 55. Dywizji Piechoty lub też w Grupie Fortecznej Obszaru Warownego "Śląsk" (jeśli w tej drugiej, to zapewne w batalionie fortecznym "Mikołów" - w skład którego wchodziła 6-działowa bateria artylerii lekkiej - razem 3 plutony).

Jeśli twój dziadek służył w 55. DP, to nie wydaje mi się, żeby jego pluton mógł zostać rozbity w walkach pod Mikołowem i Kobiórem - co najwyżej mogło to się stać gdzieś w trakcie walk odwrotowych i osłonowych już po 3 września - najprawdopodobniej w trakcie ciężkich walk nad Nidzicą i nad Wisłą między 7 a 11 września.

55. Dywizja Piechoty wycofała się w całości za Wisłę, wcześniej osłaniając odwrót za te rzeki innych jednostek Armii "Kraków" oraz GO "Jagmin" z tej armii.

Prawdopodobnie plutonowi twojego dziadka nie udało się dogonić / nadążyć w odwrocie za gros sił jednostki i w rezultacie dowódca nakazał jego rozwiązanie - przy czym wcale nie musiał on być wtedy rozbity.

Pytanie jaki to był pluton - wtedy będzie można prześledzić dokładniej jego szlak bojowy. Może to był pluton artylerii pozycyjnej w składzie Grupy Fortecznej "Śląsk"?

Btw - w walkach na Śląsku 55. DP miała tylko dwa rezerwowe pułki piechoty (sformowane z oddziałów Obrony Narodowej) - dopiero 3 września dołączył do niej 204. pp rezerwowy, ale w innym składzie niż planowano (pułk nie miał w ogóle broni ppanc., miał tylko 12 ckm oraz 27 rkm). 204. pułk walczył następnie w składzie 55. DP aż do 20 września. 19 i 20 września walczył pod Łuszczaczem, Ulowem oraz Pasiekami.

QUOTE
zmobilizowany


Wiesz gdzie dostał wezwanie mobilizacyjne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 17/01/2009, 13:23 Quote Post

Poniżej sowiecki pojazd opancerzony zniszczony na ulicach Grodna .
Jeżeli zaś chodzi o wartę honorową na cmentarzu Rossa w Wilnie to są znane nazwiska zamordowanych żołnierzy . W tej chwili mogę powiedzieć tylko , że zginęło trzech (jeden podoficer ) ostrzelanych z sowieckiego czołgu podczas pełnienia służby .

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 17/01/2009, 16:07 Quote Post

QUOTE(Lwowiak @ 17/01/2009, 14:23)
Poniżej sowiecki pojazd opancerzony zniszczony na ulicach Grodna .
*


Jesteś przyjacielu w błędzie. Wrak tego sowieckiego pojazdu opancerzonego sfotografowany jest w Wołkowysku. Maszyna została rozwalona przez ułanów Przeździeckiego w dniu 19 września.
QUOTE(Lwowiak @ 17/01/2009, 14:23)
Jeżeli zaś chodzi o wartę honorową na cmentarzu Rossa w Wilnie to są znane nazwiska zamordowanych żołnierzy . W tej chwili mogę powiedzieć tylko , że zginęło trzech (jeden podoficer ) ostrzelanych z sowieckiego czołgu podczas pełnienia służby .
*


Rzekoma warta honorowa na Rossie, pełniona jeszcze podobno nawet w chwili wkraczania do miasta sowietów to mit. Niczego takiego nie było. Warta wojskowa została zdjęta jakoś tak koło 15 września i żołnierzy zastąpili na tym stanowisku harcerze, ale 18 września po południu nie było ich już przy sercu Marszałka.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 17/01/2009, 20:27 Quote Post

QUOTE
Poniżej sowiecki pojazd opancerzony zniszczony na ulicach Grodna.


A ja mam to samo zdjęcie z takim podpisem:

"Wołkowysk, szosa wylotowa na Białystok, 20 IX 1939 - zniszczony sowiecki samochód pancerny"

20 IX 1939 to data zrobienia zdjęcia czy data rozwalenia pojazdu?

Btw - jeśli chodzi o zdjęcia rozbitych / zniszczonych sowieckich wozów pancernych, to zastanawiający jest fakt, że jest ich - w stosunku do strat - nieporównywalnie mniej zidentyfikowanych z kampanii w Polsce, niż analogicznie zdjęć rozbitych wozów niemieckich.

Zapewne na aukcjach internetowych jest sporo takich zdjęć, tylko ludzie nie wiedzą, że posiadają / oglądają zdjęcie z Polski - niemieckie wozy zniszczone / rozbite w Polsce jest dużo łatwiej zidentyfikować chociażby ze względu na białe krzyże.

Poza tym Rosjanie pewnie robili znacznie mniej zdjęć rozbitych własnych wozów pancernych niż Niemcy - chociażby z tego względu, że w rosyjskiej armii było dużo mniej aparatów fotograficznych smile.gif.

Wreszcie trzeci czynnik to ogromna ilość zdjęć wyeliminowanych sowieckich wozów bojowych z czerwca 1941 roku i później (aż pod Moskwę), co utrudnia wyłowienie wśród tej masy zdjęć fotografii z Polski w roku 1939.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 18/01/2009, 18:44 Quote Post

QUOTE(Domen @ 17/01/2009, 21:27)
QUOTE
Poniżej sowiecki pojazd opancerzony zniszczony na ulicach Grodna.


A ja mam to samo zdjęcie z takim podpisem:

"Wołkowysk, szosa wylotowa na Białystok, 20 IX 1939 - zniszczony sowiecki samochód pancerny"

20 IX 1939 to data zrobienia zdjęcia czy data rozwalenia pojazdu?
*


Jest to z całą pewnością data zrobienia zdjęcia, 20 września w Wołkowysku nie toczyły się już żadne walki ( zresztą nawet dnia popzedniego starcia w mieście nie były zbyt intensywne).
QUOTE(Domen @ 17/01/2009, 21:27)
Btw - jeśli chodzi o zdjęcia rozbitych / zniszczonych sowieckich wozów pancernych, to zastanawiający jest fakt, że jest ich - w stosunku do strat - nieporównywalnie mniej zidentyfikowanych z kampanii w Polsce, niż analogicznie zdjęć rozbitych wozów niemieckich
*


Sam sobie to skądinąd ciekawe spostrzeżenie wyjaśniłeś.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Major Szczurek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 53.847

Denis Szabunia
 
 
post 19/02/2009, 1:14 Quote Post

Nie wiem co się stało w inch miastach tylko wiem że Wilno się broniło bo mojej pra-babci brat Porucznik Stanisław Szawarejko zginoł w obronie miasta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
evita284
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 58.280

 
 
post 7/09/2009, 16:21 Quote Post

QUOTE(Domen @ 17/01/2009, 11:29)
QUOTE
Wiem że dziadek był w plutonie artylerii, po rozbiciu oddzial wycofywal sis, przekroczył Wisłę,... długie milczenie, na rozkaz dowódcy zakopano mundury i broń, i żołnierze rozeszli się do domów.


Twój dziadek był najprawdopodobniej w 55. Dywizji Piechoty lub też w Grupie Fortecznej Obszaru Warownego "Śląsk" (jeśli w tej drugiej, to zapewne w batalionie fortecznym "Mikołów" - w skład którego wchodziła 6-działowa bateria artylerii lekkiej - razem 3 plutony).

Jeśli twój dziadek służył w 55. DP, to nie wydaje mi się, żeby jego pluton mógł zostać rozbity w walkach pod Mikołowem i Kobiórem - co najwyżej mogło to się stać gdzieś w trakcie walk odwrotowych i osłonowych już po 3 września - najprawdopodobniej w trakcie ciężkich walk nad Nidzicą i nad Wisłą między 7 a 11 września.

55. Dywizja Piechoty wycofała się w całości za Wisłę, wcześniej osłaniając odwrót za te rzeki innych jednostek Armii "Kraków" oraz GO "Jagmin" z tej armii.

Prawdopodobnie plutonowi twojego dziadka nie udało się dogonić / nadążyć w odwrocie za gros sił jednostki i w rezultacie dowódca nakazał jego rozwiązanie - przy czym wcale nie musiał on być wtedy rozbity.

Pytanie jaki to był pluton - wtedy będzie można prześledzić dokładniej jego szlak bojowy. Może to był pluton artylerii pozycyjnej w składzie Grupy Fortecznej "Śląsk"?

Btw - w walkach na Śląsku 55. DP miała tylko dwa rezerwowe pułki piechoty (sformowane z oddziałów Obrony Narodowej) - dopiero 3 września dołączył do niej 204. pp rezerwowy, ale w innym składzie niż planowano (pułk nie miał w ogóle broni ppanc., miał tylko 12 ckm oraz 27 rkm). 204. pułk walczył następnie w składzie 55. DP aż do 20 września. 19 i 20 września walczył pod Łuszczaczem, Ulowem oraz Pasiekami.

QUOTE
zmobilizowany


Wiesz gdzie dostał wezwanie mobilizacyjne?
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
evita284
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 58.280

 
 
post 7/09/2009, 16:38 Quote Post

Witam. Mój dziadek dostał powołanie w sierpniu 1939 roku z listy rezerwowych i trafił do Kowla. Przypuszczam że zmobilizowany został do Ślaskiej Brygady Obrony Narodowej batalion Katowice lub Rybnik. Wiem tylko tyle, że potem dostał się do niewoli sowieckiej i udało mu się uciec.Interesują mnie szczegóły dotyczące formacji, z którą wysłany został do Kowla oraz informacje dotyczące pobytu w tym mieście, zdjęcia koszar itp.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/09/2018, 23:16 Quote Post

Nie znalazłem lepszego wątku na forum (w razie czego proszę o przeniesienie). Tak czy inaczej warto zerknąć.

QUOTE
Sowiecka kronika filmowa. Zobaczcie jak sowieccy propagandyści rzewnie opisywali atak na Polskę i "boje pod Grodnem". A na koniec tradycyjne spotkania z niemieckimi oficerami.



https://twitter.com/Bielsat_pl/status/1041650399164489728

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 18/09/2018, 23:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej