Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstanie Styczniowe W Powiecie Nowogródzkim
     
Mariade
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 72.449

 
 
post 15/04/2011, 8:39 Quote Post

Witam serdecznie!
Bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie: poszukuję wszelkich informacji o udziale w Powstaniu Styczniowym na terenie powiatu nowogródzkiego (gubernia mińska - ale jeśli chodzi o Powst. Styczn, podporządkowany dowództwu powstańczemu guberni wileńskiej) osoby o nazwisku DUBICZYŃSKI. Do tej pory znalazłam potwierdzenie w dwóch miejscach
- książka J. Sztakelberga-Pieczęcie powstańcze.. .
Jest tam cytat z zeznań: "...władze zaczęły podejrzewać B...(-),zmuszony był uciekać i przysłał mi pieczęć przez pana Dubiczyńskiego"
- wspomnienia o W. Borzobohatym - powstańcu 1863 r.,zamieszczonym w piśmie Wileńskie Rozmaitości nr 4/5/2003 r.(Kuj.-Pom. Bibl.Cyfrowa):
" W 1862 roku organizacja w pow. nowogródzkim liczyła 100 ludzi. (-) Naczelnikami okręgów byli: Dubiczyński ....".

Nie znam imienia tej osoby, nie wiem, kim był i skąd. Nie znalazłam go na listach zesłańców i pozbawionych praw po Powstaniu (ros. i pol.)
Może ktoś ze znawców tematu wie, gdzie jeszcze szukać, może jakaś literatura, artykuły (niekoniecznie z netu), listy, wykazy, może jakiś historyk zajmujący sie tamtym rejonem?
Poszukuje też informacji o Dubiczyńskich z wileńszczyzny i mińszczyzny.(O Skopiszkach wiem)
Będę wdzięczna, za każda sugestię
Pozdrawiam
Maria

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej