Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największe zwycięstwo Aleksandra Wielkiego
     
Robert Wielki
 

KLON-przyp.Qltura
**
Grupa: Banita
Postów: 85
Nr użytkownika: 19.849

Robert Dawidziuk
 
 
post 24/08/2006, 19:34 Quote Post

QUOTE
Na tę liczbę składająsiew większości tzw. ciury obozowe, służący itd. można wiele zawodów wymieniać.
Starożytny żyjący zanim nastąpiły "mroczne wieki" i upadek kultury mógł mieć dostęp do zapisków archiwalnych, w których zapisywano np. ile racji żywnościowych wydawano członkom armii. Że w czasach starozytnych zapisywano rachunki dowodzą choćby tabliczki z okresu mykeńskiego. Skoro robili to Mykeńczycy to mogło to mieć miejsce w rozwiniętych kulturalnie krajach Bliskiego Wschodu.


Nie musisz mi tego tłumaczyć ja to wszystko wiem, wytłumacz mi tylko jak można wyżywić milion ludzi zgromadzonych na bardzo niewielkim obszarze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 24/08/2006, 22:05 Quote Post

Jeżeli chodzi obitwę to jasne, że nie mogło się zebrać miolion ludzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 25/08/2006, 9:13 Quote Post

QUOTE
Nie musisz mi tego tłumaczyć ja to wszystko wiem, wytłumacz mi tylko jak można wyżywić milion ludzi zgromadzonych na bardzo niewielkim obszarze.

Ejze, przecież w dzisiejszych czasach na niewielkim obszarze udawało się zgromadzić i wyżywić nawet więcej niż milion ludzi, więc jest to możliwe. smile.gif

W sprawie samej bitwy pod Gaugamelą - oczywiście, że wydaje się to niemożliwe, ale w takim razie jaką liczbę stosować? 100 tys? A dlaczego nie 10 tys? Już w innych postach wysnuwałem podejrzenie, że kronikarzowi mogło chodzić przy tym milionie owszystkich żołnierzy jakich pod bronia miał Dariusz w pozostałym mu państwie, a potem przez błąd ta liczba została użyta jako uczestnicy samej bitwy. Ale to tylko gdybanie i uważam, że nie wolno np. zakładać hipotetycznie jakiejś innej liczby niz źródłowa a potem rozwijać o tę niesprawdzalną liczbę różnych koncepcji typu porównywanie możliwości militarnych, szans, oceniania która bitwa lub oblężenie było największe itp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 25/08/2006, 10:46 Quote Post

[quote=k.jurczak,25/08/2006, 11:13]
[quote]
W sprawie samej bitwy pod Gaugamelą - oczywiście, że wydaje się to niemożliwe, ale w takim razie jaką liczbę stosować? 100 tys? A dlaczego nie 10 tys? Już w innych postach wysnuwałem podejrzenie, że kronikarzowi mogło chodzić przy tym milionie owszystkich żołnierzy jakich pod bronia miał Dariusz w pozostałym mu państwie, a potem przez błąd ta liczba została użyta jako uczestnicy samej bitwy.
*

[/quote]

Możesz podać mi jakieś źródło które podaje, że Dariusz miał milion ludzi pod Gaugamelą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 25/08/2006, 10:48 Quote Post


QUOTE
W sprawie samej bitwy pod Gaugamelą - oczywiście, że wydaje się to niemożliwe, ale w takim razie jaką liczbę stosować? 100 tys? A dlaczego nie 10 tys? Już w innych postach wysnuwałem podejrzenie, że kronikarzowi mogło chodzić przy tym milionie owszystkich żołnierzy jakich pod bronia miał Dariusz w pozostałym mu państwie
*



Możesz podać mi jakieś źródło które podaje, że Dariusz miał milion ludzi pod Gaugamelą.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Robert Wielki
 

KLON-przyp.Qltura
**
Grupa: Banita
Postów: 85
Nr użytkownika: 19.849

Robert Dawidziuk
 
 
post 25/08/2006, 11:33 Quote Post

QUOTE
Możesz podać mi jakieś źródło które podaje, że Dariusz miał milion ludzi pod Gaugamelą.


Maksymalna liczba żołnierzy z jaką się spotkałem w stosunku do gaugameli to 800 000 piechoty i 50 000 jazdy + 200 rydwanów oraz 15 słoni bojowych. Do tego dochodzą tzw. ciury osobowe których przy liczbie >850 000 żołnierzy na pewno było dużo wiecej niż 150 000.
Kto podał taką liczbę? niestety nie pamiętam

Ale to tylko gdybanie i uważam, że nie wolno np. zakładać hipotetycznie jakiejś innej liczby niz źródłowa

Tylko że co źródło to inna liczba więc jeśli zgodzę się z jednym kronikarzem to zaprzecze innym. Dlatego żeby ustalić która liczba jest możliwa trzeba sobie pomóc logiką i zastanowić się czy wyżywienie miliona ludzi w jednym miejscu jest możliwe. Kolega na podparcie tezy o możliwości wyżywienia miliona ludzi podaje przykład
że dzisiaj jest to możliwe, czy kolega twierdzi przez to że nie ma różnicy czy to wiek 4pne czy 21w ne? W chwili bitwy pod issos milion ludzi nie mieszkało razem wziętych w kartaginie rzymie i atenach, więc starożyni nie mieli doświadzczenia w żywieniu takiej liczby ludności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 25/08/2006, 11:53 Quote Post

QUOTE
Maksymalna liczba żołnierzy z jaką się spotkałem w stosunku do gaugameli to 800 000 piechoty i 50 000 jazdy + 200 rydwanów oraz 15 słoni bojowych. Do tego dochodzą tzw. ciury osobowe których przy liczbie >850 000 żołnierzy na pewno było dużo wiecej niż 150 000.
Kolega na podparcie tezy o możliwości wyżywienia miliona ludzi podaje przykład
że dzisiaj jest to możliwe, czy kolega twierdzi przez to że nie ma różnicy czy to wiek 4pne czy 21w ne? W chwili bitwy pod issos milion ludzi nie mieszkało razem wziętych w kartaginie rzymie i atenach, więc starożyni nie mieli doświadzczenia w żywieniu takiej liczby ludności.
*



W to, że żołnieży było 850.000 nie mogę się zgodzić.
Ale co do tego drugiego to się całkowicie zgadzamy.
W 4 wieku pne. było nie możliwe by wykarmić taką masę ludzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 25/08/2006, 12:09 Quote Post

QUOTE
Dlatego żeby ustalić która liczba jest możliwa trzeba sobie pomóc logiką i zastanowić się czy wyżywienie miliona ludzi w jednym miejscu jest możliwe. Kolega na podparcie tezy o możliwości wyżywienia miliona ludzi podaje przykład
że dzisiaj jest to możliwe, czy kolega twierdzi przez to że nie ma różnicy czy to wiek 4pne czy 21w ne? W chwili bitwy pod issos milion ludzi nie mieszkało razem wziętych w kartaginie rzymie i atenach, więc starożyni nie mieli doświadzczenia w żywieniu takiej liczby ludności.


Nie ma różnicy jeżeli jest żarcie, tzn. jeżeli dostarczysz i zmagazynujesz żywność to możesz nią karmić milion ludzi niezależnie od tgo czy to starozytność czy era kosmiczna. Wiadomo, że Dariusz gruntownie przygotował się do bitwy pod Gaugamela, podobno nawet kazał rozkopać pagórki i wogóle wyrównać teren, aby nie było żadnych przeszkód terenowych dzieki którym Aleksander mógłby stosować jakieś sztuczki.
W chwili bitwy pod Gaugamelą, całkiem blisko, bo w Babilonie mieszkało pół miliona ludzi, których karmiono na okrągło. Skoro było możliwe zapewnienie stałych dostaw żywności dla jednego tylko półmilionowego miasta to jest technicznie możliwe zapewnienie dostaw żywności na miejsce bitwy dla miliona ludzi, choćby na krótki czas.
W takim razie co z Twoją logiką? Jak chcesz ustalić ilu ludzi naprawdę uczestniczyło po stronie perskiej w bitwie pod Gaugamelą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 25/08/2006, 13:09 Quote Post

Tak, ale miasto a pole bitwy to dwie różne rzeczy.
Do miasta przecież regularnie przyjeżdżały karawany.
Gdyby każdy żołnierz przywiózł ze sobą zapasy to może by sie może udało.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Robert Wielki
 

KLON-przyp.Qltura
**
Grupa: Banita
Postów: 85
Nr użytkownika: 19.849

Robert Dawidziuk
 
 
post 25/08/2006, 15:43 Quote Post

Nie ma różnicy jeżeli jest żarcie, tzn. jeżeli dostarczysz i zmagazynujesz żywność to możesz nią karmić milion ludzi niezależnie od tgo czy to starozytność czy era kosmiczna. Wiadomo, że Dariusz gruntownie przygotował się do bitwy pod Gaugamela, podobno nawet kazał rozkopać pagórki i wogóle wyrównać teren, aby nie było żadnych przeszkód terenowych dzieki którym Aleksander mógłby stosować jakieś sztuczki.
W chwili bitwy pod Gaugamelą, całkiem blisko, bo w Babilonie mieszkało pół miliona ludzi, których karmiono na okrągło. Skoro było możliwe zapewnienie stałych dostaw żywności dla jednego tylko półmilionowego miasta to jest technicznie możliwe zapewnienie dostaw żywności na miejsce bitwy dla miliona ludzi, choćby na krótki czas.
W takim razie co z Twoją logiką? Jak chcesz ustalić ilu ludzi naprawdę uczestniczyło po stronie perskiej w bitwie pod Gaugamelą?


Czy kolega nie odróżnia sposobow żywienia miasta od armii?
Armia jest w ruchu a miasto się nie przenosi

QUOTE
ak, ale miasto a pole bitwy to dwie różne rzeczy.
Do miasta przecież regularnie przyjeżdżały karawany.
Gdyby każdy żołnierz przywiózł ze sobą zapasy to może by sie może udało.


Handlarze raczej nie przywozili do babilonu żywnosci ponieważ to miasto leżało w idealnych dla rozwoju rolnictwa miejscu. To raczej Babilon był eksporterem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 25/08/2006, 18:00 Quote Post

QUOTE
Handlarze raczej nie przywozili do babilonu żywnosci ponieważ to miasto leżało w idealnych dla rozwoju rolnictwa miejscu. To raczej Babilon był eksporterem.

confused1.gif uważasz, że mieszkańcy Babilonu na ogródkach przydomowych produkowakli żywnoscdla siebie i na eksport?

QUOTE
Tak, ale miasto a pole bitwy to dwie różne rzeczy.
Do miasta przecież regularnie przyjeżdżały karawany.
Gdyby każdy żołnierz przywiózł ze sobą zapasy to może by sie może udało.

Cóż szkodziło planistom Wielkiego Króla skierować karawany do przewidywanego miejsca bitwy albo na przewidywany szlak pochody armii? Mozecie nie wiedzieć jak armie zaopatrywano w wodę podczasa marszu po pustyni. Odbywało sięto tak, ze odpowiednio wczesniej wysytłano oddziały z wodą które na tej trasie przygotowywały odpowiednie punkty i w odpowiedniej odległości o siebie (uwzględniajac tempo marszu armii). Problem powinien być kiedy wkraczało się na teren wroga, ale podobno radzono sobie i z tym - wróg przecież nie wiedział którędy ma iść armia, a obszar pustyni jest bardzo rozległy i trudno go skutecznie patrolować.

QUOTE
Czy kolega nie odróżnia sposobow żywienia miasta od armii?
Armia jest w ruchu a miasto się nie przenosi

Szczerze mówiąc nie widzę w tym żadnego problemu. Żywność dostarcza się też poprzez ruch (transport).

 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 25/08/2006, 18:15 Quote Post

QUOTE
Cóż szkodziło planistom Wielkiego Króla skierować karawany do przewidywanego miejsca bitwy albo na przewidywany szlak pochody armii?


Abstrahując od bezsensowności rozważań - nie mogli skierować dostaw na trase, ktorej nie znali. Dariusz był zaskoczony marszrutą Aleksandra, więc stare plany wzięły w łeb już na poczatku kampanii, po drugie - trasa marszu Aleksa dawała mu możliwość przekroczenia Tygrysu w 4 miejscach, każde z nich wymagało innej marszruty i innych zapasów - mówimy o trasie rzędu 350 - 420 mil.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 25/08/2006, 18:31 Quote Post

Ciekawe, jakoś Dariusz jednak przygotował sobie plac bitwy pod Gaugamelą. Jak to zrobił nie wiedząc, którędy Aleksander wtargnie do Mezopotamii? W dodatku karawany mogą nie tylko trafiać do miejsca zanim dotrze tam armia, ale też poruszać się w ślad za armią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 25/08/2006, 18:44 Quote Post

QUOTE
Ciekawe, jakoś Dariusz jednak przygotował sobie plac bitwy pod Gaugamelą. Jak to zrobił nie wiedząc, którędy Aleksander wtargnie do Mezopotamii?


Mylisz perspektywę czasową. pole bitwy przygotował, kiedy już znał marszrutę Aleksa, kiedy wyruszał nie był jej pewien.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 25/08/2006, 19:49 Quote Post

Podobno kazał zrównać wzgórza i wyciąć drzewa, aby móc lepiej wykorzystać kawalerię i rydwany.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej