Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Informacje o zdjęciach z 1 i 2 Wojny Swiatowej
     
sharkke
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 104.476

Grzesiek
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 3/02/2019, 17:54 Quote Post

Witam, z góry przepraszam jeżeli jest to zły dział. Nie dawno znalazłem zdjęcia rodzinne pochodzące z 1 wojny światowej, niestety jedyne co o nich wiem to tyle że znajdują się na nich różni polscy żołnierze (wśród których są moi przodkowie niestety nie znam ani imion ani nazwisk). Jedyne co z fotografii da się zobaczyć to odznaczenia (udało mi się rozpoznać jedynie krzyż walecznych) różne mundury (zabór austriacki?) oraz są zdjęcia z zawodów lotniczych w Wilnie 1936r.? Moje pytanie brzmi czy da się ustalić coś więcej oraz gdzie czegoś o tym szukać i czy jest sens szukać oczywiście jeśli ktoś jest zainteresowany to te zdjęcia mogę zcyfryzować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 6/02/2019, 18:05 Quote Post

Coś niecoś da się odczytać wink.gif

Zdjęcie 007 i 007b (żołnierz siedzący na krześle) - napis głosi: "Zwolniony z wojska dnia 7.10.1921 r. decyzją K.[omisji?] 48 mies. służby. R.M.L.[?]W.L." numeru na końcu nie odczytam - może się odnosić do jakichś akt lub archiwaliów (może numer zwolnienia z wojska?).

Zdjęcie 008 i 008b (żołnierze na koniach na tle drzew i górki) - "Ku szczerej i prawdziwej miłości swojej ....jej Li..e ofiaruje Adaś. Biała Podlaska dnia 4 [6?] czerwca 1936".

012 - podpisy, zapewne oficerów ze zdjęcia 011, ale nie odczytam ich. A z datą pewnie sobie poradziłeś

013 - to samo (podpisy osób z 012b) - na górze umiem odczytać tylko datę i na końcu: "przyjaciele!"

026 - nieczytelne (dla mnie) / I kurs analfabetów Stryj (miasto w obwodzie lwowskim)

027b (grupa żołnierzy z orkiestrą na 027) - "pożegnanie sierż. Wójcika Janusza [?] z m. ............. dnia 25.IV.1922"

028b (pozująca para z 028) - "Pozdrowienie ze Lwowa .......... RiW, ... ..... ... .... .... małpa. [reszta to albo coś po niemiecku albo bełkot] Tom"; adres: "Wielmożna Pani M. Kaszyńska żona K. Radcy skarbu w Stanisławowie Józefa 1[?]/1

029b (pozujący oficer z 029) - na wieczną pamiątkę dla [?] życzliwego kolegi Konin 16/1019 [zapewne 16 października 1919] [podpis]; adres: "Adam Foczek, Konin"; z boku: "Marcello Pacherski Konin"

031b (młody chłopak przy stoliku z czapką z 031) - "dnia 15 III [?] 19.. Serdeczne pozdrowieni oraz wesołych święd [świąt] zasyła .............. [podpis]. St. Driszkiewicz [?] zasyła pani wesołych świąt"

039b (oficer z wąsikiem "a la Adolf") - "na pamiątkę ofiaruję Marcinek Jakub Brześć dn. [?] 2.XI.1929 r."
 
User is offline  PMMini Profile Post #2



 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej